Jump to content

Döngü Ile Editbox Kelimeleri Sırayla Okuyup Işlem Yapma?

Mehmet
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar edit kutusundan eklediğim kelimeleri tek tek sırayla okutup işlem yaptırmak istiyorum fakat değeri integer olarak gönderiyor

buyrun kodlarım

;-------------------------------
   $aEditsatiroku = StringSplit(GUICtrlRead($Edit1), @CR)
   For $aARalisteyi = 1 To $aEditsatiroku[0];Editden alınan kelimeler
   Next
   ;---------------------------
    $aSonuc = ""

for $i=0 to 2 step 1

$aUrleklenen = $aGeturl & $i & "/?s=" & $aARalisteyi;---------kelimeleri buraya vermek istiyorum
        $aKaynakdal = _InetGetSource($aUrleklenen)
        $aKaynakburadandal = _StringBetween($aKaynakdal,'okul-baslik" href="','/">')
        if isArray($aKaynakburadandal) then
            for $z=0 to ubound($aKaynakburadandal)-1
                If StringInStr($aKaynakburadandal[$z], "://") Then
                    $Link = $aKaynakburadandal[$z]
                    $aSonuc &= $Link&@CRLF
                    GUICtrlSetData ($Edit2, $aSonuc)
                EndIf
            Next
        EndIf
    Sleep(1000)
    Next

Edited by Mehmet

Edit:

problemimi hallettim fakat anlamadığım bir kaç yer var arkadaşlar bilen bir arkadaş şunları açıklaması mümkünmüdür

$aEditsatiroku[0] ;buradaki 0 ne anlama geliyor

ubound($aKaynakburadandal)-1  ;buradaki ubound ve -1 ne anlama geliyor

Edited by Mehmet

Kodlarını tam inceleyemedim abi ama [0] bir dizideki değişkenindeki ilk değeri getirir diyelim, UBound kodunu da dizi hesaplama ve dizi boyutunu döndürmek için kullanırız. Oradaki -1 verileri diziye doldurduktan sonra 0 değerinden önceki yani -1 değerini döndürmek için kullanılmış.

Edit: Ufak bi açıklama daha diziler 0 dan başlar bu yüzden 10 haneli bir hücre hesaplamaya çalıştığımızda UBound ile -1 den başlatırız ve hesaplarız eğer 0 dan başlatırsak 9 tane satır döner. Umarım anlatabilmişimdir :)

Edited by SimpsoN_Bart
  • Like 2

anladım şimdi teşekkürler 

ozaman şöyle özetlenebilir misal bir editbox okumak istiyoruz edit'e girilen değerleri almak için ubound($degiskenimiz) -1 yapmazsak girilen her değerin dönüşü 1 tane eksik olacak 

Edit:

Hazır seni yakalamışken bir kaç sorum daha olacak :)

StringInStr ;bir değişkene atanan değerin harf sayısınımı alıyor acaba autoit yardım dosyasındaki örnek öyle anlaşılıyor tam anlayamadım

StringStripWS ; bunada örnek verilmiş yardım dosyasında fakat bunu hiç anlayamadım ne işe yaradığını :huh:

Edited by Mehmet

StringInStr bir string içerisinde başka bir stringi aramak için kullanılıyor. Mesela değişkenimiz $tnctr = "mehmet" olsun. Burda sadece "met" hecesini arıyoruz diyelim. Şöyle kullanırız:

StringInStr($tnctr, "met")

bize sonuç olarak eğer aranan kelime veya parça bulunursa o parçanın poziyonunu döndürür ki bu durumda 4 olacaktır. Eğer "ahmet" arasaydık herhangi bir şey bulamayacaktık ve bu sefer fonksiyon 0 dönecekti.

StringStripWS fonksiyonu bir string içinde bulunan white space'leri silmek için kullanılır. White space; boşluk, tab karakteri, yeni satır karakteri ve benzeri karakterler için kullanılan bir terimdir. Help'de verilen örneğe bakarsak;

("   This   is   a   sentence   with   whitespace.    ", $STR_STRIPLEADING  $STR_STRIPTRAILING 
Please register to see this content.
$STR_STRIPSPACES)

Bu fonksiyon bize "This is a sentence with whitespace." dönecektir. $STR_STRIPLEADING baştaki white space'i sil, $STR_STRIPTRAILING sondaki white space'i sil, $STR_STRIPSPACES ise stringin arasında birden fazla olan white space'i sil demektir.

Edited by MostWanted
  • Like 1