Jump to content

Power Supply Nasıl Test Edilir

esaka
 Share

Recommended Posts

Green(start)'ı herhangi bir Siyah(eksi)'ye bağladın. Buna test denilemez bu anca anakart olmadan (kamera sistemleri,alarmve ledlerde) kullanma yöntemidir.

Şöyleki tesk sayılmaz mesela sarı-siyah(12V) ta 15A vaadeder buda çoğu pc için yeterlidir ama 5A 3A gibi değer veren powerlarda çıkabilir dediğin yöntem ile bunu anlayamazsın.

Bilgi paylaşımı süper fakat başlık düzeltilse daha iyi olabilir

• Like 1

3 saat önce, ugur4721 yazdı:

O zaman Müşteri harddiski test et derse Güç bağlantısını takıp dönme sesini almak yeterli olacaktır

Sevdim bunu :troll:

Başlığa "Power supplynin soğutucu fanının çalışıp çalışmadığı nasıl test edilir" yazmak gerek :D

Edited by yasak_ask
  • Like 2

daha önce bu taraz bir güc kaynagini icerden bir adet dügme ekleyerek  12 volt veren kablosu ile aku doldurdum led yaktim 

ama dostlarin dedigi gibi bu sadece calistirma pirensibi yani amper degeri ve volt degeri ölcüm yapilmiyor 

ayrica 3.5 inc pc hdd lerine  güc vermekte kullandim bir dönem 

14 saat önce, ugur4721 yazdı:

Green(start)'ı herhangi bir Siyah(eksi)'ye bağladın. Buna test denilemez bu anca anakart olmadan (kamera sistemleri,alarmve ledlerde) kullanma yöntemidir.

Şöyleki tesk sayılmaz mesela sarı-siyah(12V) ta 15A vaadeder buda çoğu pc için yeterlidir ama 5A 3A gibi değer veren powerlarda çıkabilir dediğin yöntem ile bunu anlayamazsın.

Bilgi paylaşımı süper fakat başlık düzeltilse daha iyi olabilir

test zaten tüm yaşam fonsiyonlarını test etmek değil çalışıyormu çalışmıyormu zaten psu taktıgınızda hiç çalışmıyorsa cihaz muhtemelen çöp

7 saat önce, firtina_limani yazdı:

daha önce bu taraz bir güc kaynagini icerden bir adet dügme ekleyerek  12 volt veren kablosu ile aku doldurdum led yaktim 

ama dostlarin dedigi gibi bu sadece calistirma pirensibi yani amper degeri ve volt degeri ölcüm yapilmiyor 

ayrica 3.5 inc pc hdd lerine  güc vermekte kullandim bir dönem 

ölçüm yapılmasıda mümkün

19 dakika önce, montevo yazdı:

15 tlye minik cihazlar var.onlarla bakabilirsiniz.

aynen n11 de bile var 

güc degerine girdigi zaman tam güc verebilecegi amper miktarini bilmek önemli olan söyle düsün 2 amper verecek bir adaptör 1.5 amper verirse sistemde anidan kapanmalar vs vs gibi durumlar gerceklesebilir volt taj 11 volt verir ise 12 verecegi yerde calisir ama tam güc de sorun cikarabilir  anlicaginiz adatör ac den güc alip dc dönüstürmesi degil tam sunabilecegi degeri vermesidir bu durumda ve ayrica kameralarda kullanilirsa uzun süre sonra parazit yapmasi büyük olasiliktir 

• Like 1

On 10.06.2016 at 00:59, 304smailVar yazdı:

Benim de laptopumda adaptör sorunu var sizce gücü mü yetmiyor?

Please register to see this content.

hocam sizin sorunuzu görünce aklima su geldi  grafik kartini devre disi birakiyor daha sonra üzerindeki islemci ile tümlesik ekran karti ile devam ettigi icin kapaniyor olabilir diyecektim fan sesi fazla gelmedi ondan biraz karisik bir durum en güzeli adaptörünüzü bir elektronik ustasina götürüp  voltaj ve amper degerini ölctürünüz ve sonrada yapabilirseniz sistemi sifirdan kurunuz egerki kuramam diyorsaniz ekran karti driver i güncelleyiniz 

tabiki bu benim görüsüm benden daha cok bilgili dostlarim da bu konuda sizlere yardimci olucaktir 

3 saat önce, firtina_limani yazdı:

hocam sizin sorunuzu görünce aklima su geldi  grafik kartini devre disi birakiyor daha sonra üzerindeki islemci ile tümlesik ekran karti ile devam ettigi icin kapaniyor olabilir diyecektim fan sesi fazla gelmedi ondan biraz karisik bir durum en güzeli adaptörünüzü bir elektronik ustasina götürüp  voltaj ve amper degerini ölctürünüz ve sonrada yapabilirseniz sistemi sifirdan kurunuz egerki kuramam diyorsaniz ekran karti driver i güncelleyiniz 

tabiki bu benim görüsüm benden daha cok bilgili dostlarim da bu konuda sizlere yardimci olucaktir 

Hocam işletim sistemiyle alakası yok.Onu söyleyebilirim.Driverlada alakası yok.Her zaman olmuyor bazen oluyor bazen olmuyor.2 Tane adaptörüm var biri orjinal olan biri acer'in tanıdığımdan aldığım.Orjinalinde direk oluyor o olay.Acer'in kinde bazen oluyor bazen olmyor.Adaptörde diye düşünüyorum.

Ayrıca ısınma sorunu yok.

Edited by 304smailVar

Başlık kesinlikle sıkıntılı.. evet sen psu ya start vermişin ama diğer voltaj değerleri meçhul... 12v 5v -12v -5v kaldıki hepsini avo metre ile ölçsen bile yük bağlamadan kaç A güç alacagını bilemezsin. Eski pc niz den söküp 12 v yada 5v çıkışını evde led aydınlatma vs kullanabilrsiniz. Aşırı yük ceken örneğin amphi(değişken yük) akü şarjı vs bağlamayın çünkü aşırı yük yada ani yük binerse psu kendini korumaya alır ve kapatır.

!!! PSU nuzun içini açmayın 220V dan yüksek voltaj vardır. !!!!!!

Meraklısına:

connector_atx_pinout.GIF

Edited by ekran
  • Like 2

5 saat önce, firtina_limani yazdı:

Şuan yeni adaptör ile denedim yine aynı.Acaba aldığım Sandisk ultra 2 240gb dan dolayı olabilir mi? bi baktım 5v 1.6a harcıyor yani 8watt.Normal bir 500 gb 5400rpm hdd ye baktım 1-2 watt.Acaba bundan dolayı olabilir mi? Bilenler de bi yardım ederse şu problemimi çözelim.

On 11.06.2016 at 11:55, 304smailVar yazdı:

Şuan yeni adaptör ile denedim yine aynı.Acaba aldığım Sandisk ultra 2 240gb dan dolayı olabilir mi? bi baktım 5v 1.6a harcıyor yani 8watt.Normal bir 500 gb 5400rpm hdd ye baktım 1-2 watt.Acaba bundan dolayı olabilir mi? Bilenler de bi yardım ederse şu problemimi çözelim.

daha önce corsair bir ssd ile basima buna benzer bir durum gelmisti desem yalan olur ama sorunu güc seceneklerini kurcalayarak cözmeyi denedinmi ?

3 saat önce, firtina_limani yazdı:

daha önce corsair bir ssd ile basima buna benzer bir durum gelmisti desem yalan olur ama sorunu güc seceneklerini kurcalayarak cözmeyi denedinmi ?

hocam format attım her şeyi yaptım yok.hdd ile denedim yine aynı.anakart gidici heralde.

Hocam çok ilginç şeyler bulmaya başladım.Şuan OCCT adlı programdan Power supply testi yaptım daha 30 saniye olmadan(Oyundayken de asagı yukarı aynı süre) aynı olay oldu.İşlemci derecesi 85 i geçtiği için oluyormuş heralde bunu yukarı nasıl çekerim.Çünkü 100 de pc kapanıyor.

Please register to see this content.

Hocam eski bios derece ayarları yok.Unlock bios sürümü diye birşey var onda dereceler var ama ayarlasam da fayda etmiyor.Benim laptopta işlemcinin üzerindeki 4 vidadan biri eksikti.Daha önce cıkarırken ici oyulmustu cıkaramamıstım.O yüzden takmadan kullanıyım dedim ancak işlemci sıcaklığı anlık yükseldiği için bu sorun çıkıyormuş gittim vidayı buldum evde de macun varmış 70 sn boyunca aynı testi yeniden uyguladım.Sıcaklık en yüksek 71 ve sorun kalktı.Aldığım adaptörü de iade ederim.Hepinize teşekkürler yine de konuyu biraz değiştirdim ama olsun.Worth it. :)

• Like 1