Jump to content

Dünyanın Ilk Kuantum Telekominkasyon Uydusu Fırlatıldı

TornadoEffect
 Share

Recommended Posts

• Moderator

2BrW6PQ.jpg

Çin'de, Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uzun Yürüyüş 2D (Long March) taşıyıcı roketiyle fırlatılan kuantum telekomünikasyon uydusu Micius, yörüngeye oturdu. 

Çok kapsamlı kuantum iletişim testleri yapacak olan uydu, Çin'in 2030'da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının bir parçası olacak.

Çinli filozofun adını taşıyor

Dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda en az iki yıl görevde olacak 631 kilogram ağırlığındaki uydu, mantık felsefesi alanında en eski üç sistemin kurucularından biri olan ve Micius olarak bilinen Çinli filozofun adını taşıyor.

Siber güvenlik artırılacak

Çin dışında Avusturya, Singapur, Almanya, İngiltere, Kanada ve İtalya'nın da kuantum telekomünikasyon teknolojisi çalışmaları bulunuyor. Kuantum uydu çalışmalarına 2011 yılında başlayan Çin, bu projeyle siber güvenliği artırmayı hedefliyor.

Muhabir: Mahmut Atanur / AA

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/dunyanin-ilk-kuantum-telekominkasyon-uydusu-firlatildi/629323

• Like 5

Yapıyolar işte kendi çaplarında artık ne kadar olduysa kimse görmeden uzayada yolladın mı tamam çalışsa ne çalışmasa ne namın yürüsün zaten olmuş nüfus 1.3 milyar küsür insan kulesi yapsalar en üste çıkan zaten uzay boşluğuna denk gelir küçük yapıp elle yörüngeye oturtsalardı iyiydi neyse olmuş artık:blink: