Jump to content

bilgisayar sürekli resetleniyor

dry

Recommended Posts

bilgisayarım bazen açılmıyor resetleniyor;

(genelde formatlamak zorunda kalıyorum.)

şimdi de

önce 2 kez resetlenip açılıyordu ve sonra da sürekli resetlendi ve bi türlü açılmıyor.

setup ayarların dan eski ayarlarına tekar yükleme seçeneğini tıkladım yani fabrika ayarlarına döndüm biosun

ve harddiski görmedi. bi kaç seçenek değiştirdim harddisk i gördü master/slave ayarı galiba

aslında tam bi bilgim yok setup ayarlarıyla ilgili. belki bu yüzden yanlış bişey yapmış olabilirim.

ne yapmam gekekiyor şimdi?

power supply kısaca kasada bulunan ve 220voltluk alternetif akımı bilgisyardaki bileşenlerin kullanacağı hale getirir.Genelde kasanın içinde üst kısımda bulunur.Kasaya ait fişin girdiği kısımdır.Dış kısımda fiş girişinin yanında üzerinde 1 ve 0 yazan devre anahtarı olur.Sorununuz hakkında ise bir fikrim yok.Saygılarımla

dostum power supplyin ne olduğunu bilmiyorsan gerçekten hiç uğraşma bence hemen bir teknik servise ******ür :o

iyide arkasaşlar makina 2 defa resetleyip sonra açılıyormuş bu durumda enerjide sorun olacağını zannetmiyorum. bu gibi durumlarla çok karşılaştım. bunun birden fazla nedeni olabilir 15 gün önce 1 pc de aynı sorun vardı RAM den çıktı sorun. Öncesinde CPU fanı arızalandığından dolayı resetleme ye tanık oldum. ve ayrıca bu probleme HDD üzerinde oluşabilecek bir bad sector de neden olmuş olabilir.

ne yapıılmasına gelince eğer RAM tek slotta değilse sırasıyla önce 1 ini sonra diğerini çıkartarak dene bundan sonuç alamazsan kasanın kapaklarını aç ve öyle çalıştır. bu aradada CPU fanının nasıl çalıştığını gözlemle ve makinanın nerede resetlediği önemli hep aynı yerde resetliyorsa sorun HDD üzerindede olabilir. bu durumda HDD ye LL format atman gerekebilir. bence bunları dene olmuyorsa Bir teknik servise ******ür. acizane fikrim bu

iyide arkasaşlar makina 2 defa resetleyip sonra açılıyormuş bu durumda enerjide sorun olacağını zannetmiyorum. bu gibi durumlarla çok karşılaştım. bunun birden fazla nedeni olabilir 15 gün önce 1 pc de aynı sorun vardı RAM den çıktı sorun. Öncesinde CPU fanı arızalandığından dolayı resetleme ye tanık oldum. ve ayrıca bu probleme HDD üzerinde oluşabilecek bir bad sector de neden olmuş olabilir.

ne yapıılmasına gelince eğer RAM tek slotta değilse sırasıyla önce 1 ini sonra diğerini çıkartarak dene bundan sonuç alamazsan kasanın kapaklarını aç ve öyle çalıştır. bu aradada CPU fanının nasıl çalıştığını gözlemle ve makinanın nerede resetlediği önemli hep aynı yerde resetliyorsa sorun HDD üzerindede olabilir. bu durumda HDD ye LL format atman gerekebilir. bence bunları dene olmuyorsa Bir teknik servise ******ür. acizane fikrim bu

sayın CihangirU arkadaşa katıldığım taraf bir pc nin resetlenmesi sadece power supplyden kaynaklanmaz.elbette anlatılanlar power supptan kaynaklanıyor görünsede kesin bir karar alabilmek için pc nin diğer donanımlarınıda gözden geçirmek gerekir.

pc marka ne ? benim dell marka pc de aynısını yaptı ne yaptımssa olmadı en son sorun anakartın üzerinde bulunan 12 tane transistör şişme yapmış ondanmış

sana tavsiyem kasayı aç anakart üzerindeki yuvarlak iki bacaklı transsistörlerin tepelerine bak konserve kutuları gibi şişme yapmışmı bak

cevaplar için teşekkürler

sorun c kendi kendine format atmış yani bilgisayarı cd rom dan açtığımda c deki bütün alan boş olarak gözüküyordu.

bu durum daha öncede oldu.(bilgisayarın yereldisk c sindeki herşey silindi)

şimdi yeniden windows u kurdum sorun düzeldi.

büyük olasılıkla virüs olduğunu düşünüyorum.

virüs programı antivir;ad-aware;zone alarm programları yüklüydü nasıl virüs bulaşıyor anlamıyorum. :)

senin sisteminde ram uyumazlıgı var büyük olasık netten memtest programın indir tara bakıyım hata vercekmi eğer ramların çiftse 256 256 ise biri tak dene sonra öbürünü tak bida twst et ve ensonra ikisini tak tekrar dene eğer hata bulursa ram uyuşmazlıgı vardır.. birde tüm driverlerini güncelle sorun kalmayacaktır.

senin sisteminde ram uyumazlıgı var büyük olasık netten memtest programın indir tara bakıyım hata vercekmi eğer ramların çiftse 256 256 ise biri tak dene sonra öbürünü tak bida test et ve ensonra ikisini tak tekrar dene eğer hata bulursa ram uyuşmazlıgı vardır.. birde tüm driverlerini güncelle sorun kalmayacaktır.

ek olarak olmazsa bios güncellemesi yap ama biraz risklidir bilmiyorsan sakın yapma birdaha açılmayabilir pc :)

valla dostum bana kalırsa gerçi arkadaşlar yukarda sölemişler ama bide ben özetleyim bu hatayı öncelikle

1-windows bozuk olabilir

2-ram lerinde sorun vardır

3-psu (power suuply) içindeki bi kaç kondansatör şişmiştir çalıştığı için psu tamamen bozuk değildir

4- bunları yapmana rağmen düzeilmiyorsa yeni bi hdd al :)

not: biosda bi görüp görmemezlik yapmaz eğer yapıyorsa pilini değişitir

anakart modelini biliyorsan sitesinden BIOS update edebilirsin.Eğer eski model bi BIOS ise bunu bir bilgisayarcıya ******ürüp BIOS yerinden çıkartarak read şeklinde update edebilir.Bir diğer ihtimal ise bios pili zayıflamış olabilir ama genelde uyarı niteliğinde anakart kolonlarından bip sesi çıkartır.eğer başka uyumlu bir anakart varsa onunla değiştirmeyi dene.kolay gelsin...

anakartın üzeinde 1cm çapında bir pil var gördüysen

anakartın üzerindeki bpower dan gelen kabloları çıkar ( nana kartın üzerindeki powerden çıkan)

sonra o pili sök

4-5 dk bekle kabloları ve pli tak

bios un şimdi sıfırlandı

reset atmaya dewam ediyorsa

ram lerinde

veya

powerinde bir sorun var

eğer yapabilrsen poweri değiştirerek bir dene

bide sendeki rem 2 taneyse tek tek dene

gene olmasa başka remle dene

kararım powerden yana büyük ihtimal powerinde sorun var

kayserideysen makul fiyata sorununu çözeriz

mustafapc1Forumda msn, mail, adres, gerçek isim vs. bilgilerinizi paylaşmayınız.com

adresinden bana ulaşa bilirsin

• 2 hafta sonra ...

bilgisayarın yereldiskc si bütün bilgiler silindiği için yani kullanılan alan tamamen boş göründüğü için(bilgisayarım açılmıyormuş); formatlayıp; tekrar windows u ve diğer programları kurdum sorun çözüldü.

fakat bu durum daha önce de olmuştu yani kendi kendine yereldisk c deki bilgiler tamamen silinmişti?

bunun nedeni ne olabilir?

tekrar aynı sorunun oluşmasından korkuyorum ;)

bilgisayarın yereldisk C'si bütün bilgiler silindiği için yani kullanılan alan tamamen boş göründüğü için(bilgisayarım açılmıyormuş); formatlayıp; tekrar windows u ve diğer programları kurdum sorun çözüldü.

fakat bu durum daha önce de olmuştu yani kendi kendine yereldisk c deki bilgiler tamamen silinmişti?

bunun nedeni ne olabilir?

tekrar aynı sorunun oluşmasından korkuyorum ;)

C sürücüsünde kurulu olan windows hiçbir işlem yapmadığınız halde kendi kendine harddiskten silindi diyorsanız.

Bu kesinlikle harddisk arızasıdır. Garantisi varsa süre bitmeden değişim yaptırın.

• 3 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...