Jump to content

usb flash bellek üzerinden bilgisayara xp veya vista kurulamazmı?

masteryoda

Recommended Posts

burdaki tüm emeğe geçen arkadaşlara selamlar

sayelerinde süper xp ve vista cd lerine sahip oluyoruz.ama ben şöle bişiy düşünüyorum.bu sitedede olsun usb flash belleklere sadce "live xp" ler gördüm.yani usb flash belleklere boot ayarı yapılmış çalışan xp ler

ama birde bunları usb üzerinden bilgisayarımızdaki hdd lere xp veya vistanın "kurulmasını" sağlayacak şeyler yapsak olmazmı?varda benmi görmüyorum(aradım bulamadım)

elimde 4 gb usb bellek var diyelim.xp nin tüm kurulum dosyaları içinde ve boot ettirip formatlanan pc 'ye xp yi bu usb ile kurmak istiyorum.çalışmalarınızı bu usb ler üzerinde yoğunlaştırıp usb üzerinde kurmaya çalışsak ne drsiniz.cd aktarımı yerine usb süper olrdu.mesela tnctr xp usbye sığsa süper olur veya 4 gb usb alalım ve içine erka xp&vista kuralım.usb yi takıp boot ettririp istersek hiren istersek vista kuralım.bunu lütfen yapalım.yapalım ama en basit nasıl yükleriz flash belleğe?nasıl boot etmesini sağlarız

bu konuda yardımcı olacak ustalardan bir cvp veya yardım bekliyoruz

teşekkürler

not.lütfen live xp anlamayın.otomatik olarak kurulacak ok

rally1speedstep4zd.jpg

bilsem yapıcamda bilmiyorum

işte bu noktada xp cd leri hzırlayan adminlerden yardım bekliyorum zaten

her anakart usb-hdd desteklemiyormuş.bu yüzdende 2003 win cd sindeki bir eklenti yükleniyormuş

böylece desteklemeyen anakrttada usb bellek tanınır hale geliyormuş.işte bunları birleştirip usb ye bot ettirip xp veya vista kurduracak bir xp uzmanı gerekiyor

umarım bu yazımı adminlerde okur ve dikkate alır

lütfen usb üzerinde kurulan xp ve vista konusunda yoğunlaşalım :blush:

fsm arkadaşımızın hazırlamış oldugu bişiy var ama senin bellekte açılırmı bilemiyorum forumda bellekten çalışan sistem diye arattırırsan bulabilirsin ilk önce bi şekilde bunu bellege entegre etmenin yöntemini bul daha sonra yine fsm arkadaşımızın hazırlamız oldugu ghost xp indir bellegin içine at boot ettikten sonra ghostunu atarsın makinaya xp yükletmiş olursun belki yardımım dokunmuştur

esaka bu işi çözse çözse sen çözersin

ben biraz araştırma yaptım.usb belleklere hep xp yükleniyor ama BİLGİSAYARDAKİ HDD'E XP YÜKLENMİYOR.

istiyorumki tanıma sorunu olmadan her anakartta boot eden ve senin yaptığın güzel xp'lerden veya vistanın usb flash bellek sayesinde bilgisayara işletim sistemini yükleyebilelim

size bir sayfa vericem bu konuda kullanılan programlara bir bakın

bu sayfada usb belleğe xp nasıl yüklenir nasıl boot edilir anlatılıyor

sayfayı açın ve aşağıya bakın.devamı orda

ayrıca usb hdd desteklemeyen anakartlar için nasıl bir ek yapmak gerek o bile var

bunuda eğer yapabilirseniz usb ye eklemeniz gerekiyor onun linki orda var ama özellikle tekrar veriyorum

Please register to see this content.

gördünüz değilmi 2003 eklentiriyle anakartlarda tanıyor ve boot ediyor

şimdi elimde 4 gb lık usb olsa ve erkanın xp-vista cd si bu usb ye yüklense ,boot edebilse (2003 zımbırtısıda olsa tabi) ve bu usb ile xp veya vista kursak ne dersiniz?

not: verdiğim linin usb ye xp kurulduğu ve kurtarma işine yaradığını biliyorum boşa yazmayın.ben usb nin xp veya vista için KURULMASINDA nasıl yaparız düşüncesindeyim

umarım cd veya dvd yerine bu usb konundada bir devrim yapılabilir

Alıntıdır,

2 adımda boot edilebilir USB bellek

1.Adım BIOS Ayarlarının Değiştirilmesi:

PC’nizin USB bellekten başlatılabilmesi için öncelikle anakartınızın USB’den boot özelliğini desteklemesi gerekiyor. Bunu öğrenmek için PC’nizi başlatın ve açılış sırasında [DEL] tuşuna basarak BIOS menüsüne geçin.

Bu ayarları bulabileceğiniz menü BIOS türüne göre değişiklik gösterir, ancak genelde Advanced BIOS settings menüsünde 1st boot device kaydı altında bulunur. Bu seçeneği en ideali USB RMDFDD biçiminde değiştirmektir. Eğer bu arada USB ZIP, USB FDD, USB HDD seçenekleri varsa herhangi birini seçin. Eğer yoksa Alternative boot devices seçeneğini seçin. Eski bir anakarta sahipseniz bu özelliğin aktif hale gelmesi için BIOS’un güncellenmesi gerekebilir. Ardından değişiklikleri Save & Exit Setup seçeneği ile kaydedin ve PC’nizi baştan başlatın.

2.Adım USB Belleğin Biçimlendirilmesi:

Sistemin açılabilmesi için boot sektörüne ihtiyacınız var. Boot sektörü PC başlatıldığında herhangi bir medya üzerinden BIOS için gerekli bilgileri sağlayarak sistemin çalışmasını sağlar. Mevcut işletim sistemlerini kullanarak (Windows 98/2000/XP) boş bir disketi açılış disketi haline getirerek boot sektörünü oluşturabilirsiniz.

Gerekli boot dosyalarını oluşturmak için boş bir disketi biçimlendirerek işe başlayalım Bilgisayarım klasörü altında A: sürüsüne farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Biçimlendir komutunu seçin. Ekrana gelen pencerede MS-DOS başlatma disketi oluştur seçeneğini işaretleyin ve Başlat’a tıklayın. Disketi biçimlendirdikten sonra, USB Disk Storage Format Tool aracını kurun. Şimdi diskette yer alan dosyaların USB belleğe aktarılması gerekiyor. Bunun için HP USB Disk Storage Format Tool aracını başlatın. Device alanından USB belleğinizin sürücü harfini seçin, File system’i FAT olarak değiştirin, Create a DOS startup disk seçeneğini işaretleyin ve using DOS system... alanında az önce biçimlendirdiğiniz A:\ konumundaki disketi ya da HPUSBFW_BOOTFILES sıkıştırılmış boot dosyalarını açtığınız klasörü gösterdikten sonra Start tuşuna tıklayın. Boot edilebilir USB belleğiniz hazır. İşlemlerin doğruluğunu kontrol etmek için PC’nizin yeniden başlatabilirsiniz. Artık USB bellekten sisteminizi başlatabilirsiniz.

USB Disk Storage Format Tool :

Please register to see this content.

Yazan, Semih AYDIN

bakın admin arkadaşlar,cd hzırlayan ustalar

muhtar arkadaşımızda usb nin boot etme olayını yazmış.bende size link verdim.bari bu iş kafanıza yattıysa "ben bunu yapabilirim" deyinde gönlümüze sular seller aksın :D

ne dersiniz.usb flash bellek ile xp ve vista kurmak artık bize yakınmı ne dersiniz?

ben giren i usb bellekten açılabilir hale getirdim. ghost u çalıştırıp ghost xp yi direk kuruyorum bilgisayara. Hatta bazı bilgisayarlarda yüzde 25 te takılma olayı vardı uzun sürüyor o bölümü geçmesi bende farklı bişi yaptım ve ghost yüklenirken 50 mb ram driver yaratıyor o ram drive i 512 ye çıkarttım ve ghost yüklenirken ghost img sini ram drive a kopyalatıorum ve ghostta ram drive daki ghost img sini gösteriorum. Kurulum 1 dakika sürüyor :D:D

peki zerocool hocam madem usb ile bu image işini halleettin aynısını xp iso su içinde yapabilirmisin

yukarda bir kaç bilgi ve link verdik.gözün kesiyormu bunu yapabilirmisin ne dersin?veya bu forumdan bunu kim yapabilir o arkadaşa yazalaım? :D

sker boi arkdaş ah nerdesin şimdi bir baksanda derdimize çare olsan?????? :D

• Administrator

peki zerocool hocam madem usb ile bu image işini halleettin aynısını xp iso su içinde yapabilirmisin

yukarda bir kaç bilgi ve link verdik.gözün kesiyormu bunu yapabilirmisin ne dersin?veya bu forumdan bunu kim yapabilir o arkadaşa yazalaım? :D

sker boi arkdaş ah nerdesin şimdi bir baksanda derdimize çare olsan?????? :D

Herkesin derdi ayrı kardeş.

valla ghost iso da okusa negüzel olacak dimi ? :D ya açıkçası çok zamanım yok çalışıyorm ve eve gelince biraz nette geziniyorum bu sıralar ve uyku moduna geçiorum. işler yoğun :D zaman istiyen işler bunlar tnctr ekibi iyi uğraşıyor valla. allah sabır versin adamlara :D

çok önceden okudum bu konuyu yalnız her ne kadar otomatik gözüksede yinede elle müdahale ediyoruz.ayrıca hiren boot olmasını istesek ne yapacağız.bence hiçde kullanışlı değil.madem böle manuel o zaman doldurayım setupu usb ye komutla kurayım.hiç aklıma yatmıyor valla.nasıl cd leri kuruyorsak usb deki xp leride böle rahat ve hızlı kurulmalı diye düşünüyorum veeeeeeeeeeee ustaların bu konuda yardımlarını bekliyorum.yabancı xp cd edit sitelerinde buna benzer bir şey varmı acaba ?

fsm arkadaşın linkteki ise gayet güzel ama dediğim gibi ghost yerine katlılımsız cdler üzerinde çalışmak gerek yoksa o cd de muhteşem :D

masteryoda abim saygılar sen bu işlerle mi ugrasiyon artık bırak senın elemanlar yapsın onlar ugrassın bu yastan sonra sana wınxp modifiye nede vista alsınlar bır cd/dvd kursunlar işte işleri ne internetcafecilerden saygılar :)

• Administrator

yukarıda usb'nin nasıl bootable edileceği anlatılmış. aynı usb'nin içine xp cdsini kopyalayın. sonra dostan girip winnt32.exe'yi çalıştırın kurulsun. hatta f_s_m forumda komut satırından katılımsız xp'nin nasıl çalıştırılacağını da göstermişti. boş vaktim olsa gerçekten uğraşırım ama hiç fırsatım yok bu aralar. Bence bunu siz başarabilirsiniz

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...