Jump to content

laptop işlemci sıcaklığı ne olmalıdır?

süper42
 Share

Recommended Posts

ben laptopda call of duty 4 ve prospreet oynarken 15 dk içinde sıcaklık 75 lere çıkıyordu firmayı aradım durumm ne diye bana arka kapağı açıp fanı temizlememi istedi bende açıp temizledim ardından bir saatten fazla oyun oynadım sıcaklık 65 felan şimdi çok rahatım

bu arada laptopu 2.0 ghz nvidia go 7600 256 mb ve 2 gb ram

• 5 ay sonra...

bende sony vaio dizüstü var ve devamlı oyun oynarım özellikle güç isteyen oyunlarda call of d 4 gibi yanıyo nerdeyse

3 fanlı aluminyum cihaz altı soğutucu ve arka fan çıkış ızgaralarına takılan bi fan daha aldım(e baydan) şimdi normallerde seyrediyo tavsiye ederim sorun varsa eğer benimki 50-60 arası

• 1 ay sonra...

çokta önemli deyil aslında sıcaklık anakartlarda otomatik ısı sensörleri var ısı fazla arttıgında 80 85 derecelere ulaştığında anakart sistemi otomatik kapatır işlemci ve anakarta görede degişir amd 80 85 kapatır intel 75 80 derecede inanmayan fanı söküp pc ye bechmark yaptırsın bir yandanda ısı ölçme programıyla baksın ben şahsen öyle denedim :clapping:

• 1 ay sonra...
Isı ölçe programı olarak ne kullanıyorsunuz arkadaşlar.Benim notebook ta çok ısınıyor fakat kaç derece olduğunu bilmiyorum.Daha sonraları sıkıntı yaşamıyım :)

Bios tan öğrenebilirsiniz. Isıyı ölçen programlarda mevcut everest, pc wizart, cpu-z, speedfan ( bunu kullanarak fanlarınızın dönüş hzınıda ayarlayabilirsiniz.)

SpeedFan programını indirdim fakat fan hızlarını ayarlayamadım.Bilgisayar desteklemiyormu acaba?

Fanları tamamen durdurmuyor fakat %0 yaptığınzda hissedilir derecede düşme oluyor. Bi %0 yapıp sonra hemen %100 e getirin dikkatlice bakın o zaman anlaşılır.

• 3 years yıl...

Konuyu canlandırıcam k.bakmayın benim Dell INSPIRON N5010 Marka bir laptop um var 8 ay oldu alalı ilk zamanlarda ısınma gibi bir sorunu yoktu ama bu aralar gerçekten çok ısınıyor özellikle oyun oynarken kendi kendine kapanıyor ilk aldığım zamanlarda Call Of Duty:Modern Warfare 3 ü sorunsuz bitirdim şimdi MW 2 yi bile oynuyamıyorum. Bugünde format factory ptogramıyla birkaç video çeviriyordum ısınma değere resimdeki gibi yükseldi bu normalmi sizce ? Yorumlarınızı bekliyorum Lütfen.

[img]http://f1203.hizliresim.com/v/y/3y8hk.jpg[/img]

Bilgisayarın özellikleri:
CPU Türü: Mobile DualCore İntel Core i5-480M, 2933 MHz (22x133) Anakart Kimliği-WN09 DELL
Ram:4 GB
Ekran Kartı:AMD Radeon HD 6500M/5600/5700 Series 1 GB

AİDATA 64 VAR O BU İŞTE UZMAN PROGRAMDAN UST MENÜDE SİSTEM KARARLILIK TESTİ VAR TEST ET KAPANIRSA SORUN VARDIR 1 - 2 SAAT TEST ET AMA TABİ FULL SÜRÜMÜNÜ BNUL İNDİR KOLAY GELSN LAPTAPIN ISISINI OLCEMESSİN ZATEN BİRCOK KRİTERLER VAR TOZLANMA MASA İLE TEMASI
FALAN FİLAN

[quote name='makpolat76' date='30 March 2012 - 15:10 ' timestamp='1333120240' post='1177711']
Hangi marka soğutucu kullanıyorsun ve kaçtane fanı var ?
[/quote]

http://www.hepsiburada.com/Liste/cooler-master-notepal-u2-cift-fanli-14-17-notebook-sogutucu-cm-r9-nbc-8pbk-gp/productDetails.aspx?productId=bd190130&categoryId=106859

şunu

masa üstünde 60 dereye kadar normal
oyunda 90 dereceye kadar çıkar 90dan sonrası bilgisayarın kapanmasına neden olur onun nedenide tozdur

işlemcşlerin hatta cipsetlerin
tcase yada tjunction ddeğerleri vardır.
tcase li cipler yada işlemciler örneğin pentium d 805 işlemcisinin tcasesi 60 derece dir
bu sıcaklıklada bulunması normaldir daha yükseksıcaklıklarda performans kaybı olur.

tjunction lu cipler yada işlemciler tjunction sıcaklığına kadr hiç bir sorun yoktur tjunction geldiğinde kapanır
örneğin p700 tjunctionu 105 derecedir 105 bulunca kapanır benimişlemcim p8700 yani bunu bizzat test ettim

ekran kartlarını sıcaklığı genelde 70 100 derece eşik sıcaaklığı vardır sorunsuz çalışır

[quote name='süper42' date='25 November 2007 - 12:38 ' timestamp='1195994308' post='186809']
arkadaşlar; laptop işlemcilerinin normal (ortalama) çalışma sıcaklığı nedir? bu sıcaklığının tehlikeli olma durumu nedir?
[/quote]

iner cikar boyle seyleri derdetmeyin ya Allah a birakin o en iyisini bilir :)

hem de laptop mis ne yapabilirsin ki hani desktop olsa icini acar bi kosesine kenarina ek bi fan filan takarsin da laptop a en fazla altina ne kadar faydasi oldugu bilinmeyen tuketim dunyasi mali external fan alirsin o da ise yara mi bilinmez..

cok dusunme bu isleri kullan makinani gidebildigi yere kadar. olurse yenisini alirsin.. zaten bi laptop i ortalama 2 3 yildan fazla kullanmissan tamam omru dolmustur... olecekse olecektir.. her canli olumu tadacaktir :)

• 9 ay sonra...

Siz  sıcaklık görmemişiniz Hp -G6 2255st daha iki aylık pc ve internet hariç hiç bir işlem yapmazkenki hali ... İşte marka budur ısıtıcılı laptop  soğuk havalarda birebir...

4515Adsiz.jpg

Benim bilgisayarı çalışırken görmemelisiniz 90°de hata vermeli ama arada kapatıyor arada kapatmıyor ama normaldede yukarıdaki gbii boşda hiç birşey yapmazken sadece firefox tek sekme açık hal.