Jump to content

Dell Marka Bir Laptop Var Ama Biosu Şifreli

kosbis

Recommended Posts

çok sevdiğim bir abimin laptobu var ama biosu şifreli kurcalarken şifre koymuş ve bir daha açamamış bu biosa reset atmamız veya şifreyi kırmamız mümkün mü mümkünse yardım ederseniz çok sevinirim...

laptobun marka ve modeli : dell inspiron 6400

Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara çok ama çok teşekkürler...

supervisor sifresi diye bişi var idi okulun bilgisayarında dalga amaclı hocaya dedım fazla parça koymuslar falan fılan elımı attım kabloları birbirine değdirdim kısa devre oldu yanlıslıkla sıfre sıfırlandı

halende anlamadım nasıl oldu ondan sonra bilgisayar sıfır kilometre ferari gibi çalısmaya basladı

forumda var cevapları sanırım bıos pılını cıkarıp tekrar takacaksın da

1 : ) laptopta nereden bulacan o pılı :)

2 : ) bılmıyosan abın helede laptopu actırmaz sana <_<

forumda bıraz gezın benım aklımda kalan bu sadece ama vardı acıklamaları

Valla masaüstü kasalarda elektriği kesip anakartın üzerindeki pili 30 sn. filan çıkarıp tekrar takınca bios ayarları sıfırlanıyor. Yani fabrika çıkış haline dönüyor. Ama hiç laptop açmadım. Öyle bir pil filan var mı bilmiyorum. Yanlış kısa devre yaparsanız anakartı da yakabilirsiniz. Unutmayın!.

benim bir arkadaşımında var böyle bir sorunu halledemedi fakat yaptığı araştırmada monitör çıkışlarından yaptığı kısadevre olayından bahsetti makine açılıyor ama yeniden kurulum yapamıyordu monitör çıkışındaki bütün olasılıkları denemiş ama çözüm olmamıştı

bence başka bir sıfırlama olaı var

araştırmaya devam et bence

Şimdi kardeş;

Laptopun arkasındaki Service Tag numarasını Dell Destek hattına söylüyosun. Güvenlik sebebiyle senden kesin bilgisayarın faturasını fakslamanı isterler. Sonrada sana şifre veriyorlar. Oldu bitti. Başka türlü fiziksel müdahale olmadan imkansız gibi bişey. Hatta o bile mümkün olmayabilir.

Önce,

Laptop'un bataryasını çıkar, elektrikle hiç bağlantısı kalmasın

Bios Pili klavyenin altında bulunur.

Klavyeyi sökmek için ilk önce açma kapama tuşunun oradaki kapağı çıkartman gerekiyor.

Bunun için kapağın en sağından ince uçlu bir tornavidayla yukarı doğru zorlaman gerekiyor. Fazla zorlarsan kırılır.

Daha sonra monitörü yüzeyle paralel duruma getirmen gerekiyor. Yani kapağı geriye doğru tam yatır.

Kapağı çıkardıktan sonra klavye üzerinde iki tane vida var. Bunları da çıkar.

Şimdi klavyeyi yavaşça çıkartabilirsin. Fakat tamamen çıkartma çünkü altında bağlantı kablosu var.

Bios pili klavyenin altında onu dikkatli bir şekilde çıkart ve laptop'un açma kapama düğmesine üç, dört defa bas.

Bu işlemi 2 dakika arayla tekrarladıktan sonra tüm parçaları sırasıyla topla.

Bios pilini tak, klavye montajı yap + iki adet vidasını da unutma...ve de son olarak üst kapağın montajı.

Not : Bu işlemlerden meydana gelebilecek zararların tüm sorumluluğu uygulayan kişiye aittir.

.

çok sevdiğim bir abimin laptobu var ama biosu şifreli kurcalarken şifre koymuş ve bir daha açamamış bu biosa reset atmamız veya şifreyi kırmamız mümkün mü mümkünse yardım ederseniz çok sevinirim...

laptobun marka ve modeli : dell inspiron 6400

Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara çok ama çok teşekkürler...

her marka bilgisayarın master bir bios şifresi vardır. Arşivlerimi biraz karıştırayım. belki yardımı olabilir.

Şimdilik -------http://moldova.cc/theflash/04.html----

Bu adresi bir incele istersen

Please register to see this content.

Master BIOS Password

Advance Integration:

* Advance

AMI-Bios:

* ami

* amidecod

* amipswd

* AMIPSWD

* AMI

* A.M.I.

* aammii

* AMI~

* amiami

* AMI.KEY

* AMISETUP

* AMI?SW

* AMI!SW

* AMI_SW

* bios310

* BIOSPASS

* CMOSPWD

* KILLCMOS

* 589589

* ami.kez

*ami°

* helgaЯs

* HEWITT RAND

Amptron:

* Polrty

AST:

* SnuFG5

Award-Bios:

* 01322222

* 1EAAh

* 256256

* 589589

* 589721

* ?award

* admin

* alfarome

* aLLy

* aPAf

* award

* award_?

* award.sw

* AWARD SW

* AWARD_SW

* AWARD_PW

* award_ps

* AWARD?SW

* awkward

* BIOS

* bios

*

* biostar

* biosstar

* CONCAT

* CONDO

* condo

* djonet

* efmukl

* g6PJ

* h6BB

* HELGA-S

* HEWITT RAND

* HLT

* j09F

* j256

* j262

* j322

* j64

* lkw peter

* lkwpeter

* PASSWORD

* SER

* setup

* SKY_FOX

* SWITCHES_SW

* Sxyz

* SZYX

* t0ch88

* t0ch20x

* ttptha

* TTPTHA

* TzqF

* wodj

* ZAAADA

* zbaaaca

* zjaaadc

* zjaaade

Biostar:

* Biostar

* Q54arwms

Compaq:

* compaq

Concord:

* last

CTX International:

* CTX_123

CyberMax:

* Congress

Digital Equipment:

* komprie

Enox:

* xo11nE

Epox:

* central

Freetech:

* Posterie

HP Vectra Serie:

* hewlpack

IBM:

* IBM

* MBIUO

* sertafu

Iwill

* iwill

Jet Way:

* spoom1

Joss Technology:

* 57gbz6

* Technolgi

MachSpeed:

* sp99dd

Magic-Pro:

* prost

Megastar:

* Star

Micron:

* sldkj754

* xyzall

Micronics:

* dn_04rjc

M Technology:

* mMmM

Nimble:

* xdfk9874t3

Packard Bell:

* Bell9

QDI:

* QDI

Quantex:

* teX1

* xljlbj

Research:

* Col2ogro2

Shuttle:

* Spacve

Siemens Nixdorf:

* SKY_FOX

Speedeasy:

* lesarot1

SuperMicro:

* ksdjfg934t

TMC:

* BIGO

Toshiba:

* 24Banc81

* Toshiba

* toshy99

Vextrec Technology:

* Vextrec

Vobis:

* merlin

WIMBIOSnbsp BIOS v2.10:

* Compleri

Zenith:

* 3098z

* Zenith

Zeos:

* zeosx

• 1 yıl yıl...

ya arkdaşlar ben hp vectra kullanıorum çok eski bi pc buna format atacm fakat cd den baslatmak için bios a girmem gerekio ama bios da şifre war ve bu verdiğiniz şifrelerden hiç biride uymuor.Ayrıca bios pilini çıkarınca da olmuo jumper da bulamadım anakartın üzerinde.Bi yardımcı olsanız :pc:

arkadaşlar genelde bois pilleri leptopların arkasında olur arkadaki kapağı kalırırsan bu bölüme ulaşırsın vidaları nazik davranırsan kolaylıkla çarsın bun enazından herkezin bildiği bir yöntemdir. birde fazla bios pilini açık tutmayın sonra bios kafayı yemesin bir ara başımıza geldi ordan biliyorum bios entegresi değiştiği çünkü. şifreis olan sadece 5 dkk lığına bios pilini çıkarsın taksın yeterlidir bunu yapınca bios fabrika ayarlarına dönüyor. şifre gibi bir sorun kalmıyor.

Bendede bir Laptop var, bios pilini söktüm, komple parçaladım topladım fakat bu bios şifresini bir türlü çözemedim. Çok araştırdım; benim laptopta Dallas CMOS çiplerinden mevcut ve bunların CMOS Ram’i sıfırlanamaz. "Unutulan şifre gibi sorunlarda, çip değiştirilmelidir" dendi. Bu olayada sıcak bakmadığım için kendi çözümümü aradım. Format atmak için, CD'den boot edebilmek için; bir fonksiyon tuşuda bulunmadığından veya bu bios şifresi yüzünden kulanılamadığından veya serviste kapatılmış olmalı. CD'den boot etmede sorunlar yaşadım. Anakartımın BIOS'u tarafından tanınan tüm sürücülere (DISK, DISKET, CDROM vb.) doğrudan ulaşabileceğim bir program buldum. GNU GRUB is a Multiboot boot loader adında bir program. :D

http://www.gnu.org/home.tr.html
http://www.gnu.org/software/grub/[/CODE]

GRUBINS01.jpg

[color=#4B0082][b]Bilgisayarımıza bu programı kurduktan sonra; açılırken yukarıdaki ekrandaki menüye benzer Grub menüsü geliyor. Bilgisayarımızı CD'den boot edip, formatımızı vs.. atıp, işletim sistemimizi istediğimiz gibi kuruyoruz. Tabii işletim sistemi çökmüşse bu programı kurmanın başka yolları da mevcut, biraz araştırmayla bu problemide aşabilirsiniz.[/b][/color]

İyi de... Bu programı kurmak için önce bilgisayarın açılması lazım. Sadece setup şifresi olsa tamam...

Laptoplarda bildiğim kadarıyla bios pili sökülerek şifre kırılmaz. Bios çipi çıkarılıp yeniden programlanması gerekir diye biliyorum. Onun içiin laptop tamiri yapan bir yere ******ürülmesi tavsiyedir.

Genellikle yurtdışında çalışanların getirdikleri laptoplarda bu olayı yaşadığımız için :D servise gönderip hallettirirdim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...