Jump to content

Windowsxp İçin Türkçe Windowskenarçubuğu (sidebar)

soulcubee
 Share

Recommended Posts

screenshot_sidebar.jpg

http://mydesktop.xtreemhost.com/forum/index.php?topic=42.0[/CODE]

[b][size=3]ARKADAŞLAR WINDOWS XP İÇİN [u]ORJİNAL[/u] WINDOWS KENAR ÇUBUĞU (SIDEBAR) ARTIK TÜRKÇE VE ARTIK ARAÇ (GADGET) KURULUMUDA ÇOK BASİT VE UĞRAŞTIRMADAN OTOMATİK OLARAK KURULUYOR[/size], SADECE YUKARDAKİ PAKETİ İNDİRİN VE ÇALIŞTIRIN, [u]OTOMATİK OLARAK GEREKLİ EKLENTİLERİ KENDİ YÜKLÜYOR [/u]ANCAK SİSTEMİNİZDE IE7 VE WMP11 YÜKLÜ OLMASI GEREKİYOR...[/b]

Ricktendo64 nickli kişinin vista ilk çıktığı zamandan beri xpye entegre edip geliştirmekte olduğu orjinal windows kenar çubuğunun (sidebar) [b][u]BULTAR'ın yardımlarıyla[/u][/b] son [b][size=3]TÜRKÇE[/size][/b] sürümü. Paket içersinde yazılım çalışması için gerekli windows yamalarıda bulunmaktadır. Yazılımdaki yenilikler aşağıda listelenmiştir...

[b][u]Kurulum Notu[/u] = Arkadaşlar sizi uğraştırmadan yazılımın kurulması için birtakım ayarlamalar yaptım artık otomatik olarak kuruluyor sadece gelen onaylama uyarılarını kabul edin ancak kurulumun otomatik olması için c:\ adresine yani hardiskinize sidebarkur adlı bir klasör yaratıyor, kurulum bitince bu klasörü silebilirsiniz. Eğer kurulum bitiminde vADVAPI32.dll Dosyası bulunamadı diye bir hata verirse, hatayı onayladıktan sonra 5-6 saniye bekleyin ardından pcyi resetleyin, kenar çubuğu çalışacaktır. Oluşabilecek diğer hatalar için anlatımlar aşağıdadır...[/b]

01-04-08

-[b][size=3]Türkçe Dil Desteği[/size][/b]

12-13-07

- Fixed Server 2003 Sidebar addon

12-09-07

- Added versions for different builds of Windows (XP SP2 & SP3 and Server 2003)

12-04-07

- Sidebar is back to RTM version

- Added a couple new gadgets

- Separated KB940541 for SP3 compatibility

09-29-07

- Updated to Vista SP1 Sidebar v6.0.6001.16659

- Updated Contacts, RSSFeeds, Stocks and Weather gadgets v1.1.0.0

09-22-07

- Improoved manual Install (mow much easier, see new video)

09-19-07

- Added Office 2007 Recent Docs and Launcher Gadgets

- Added LCID (used to determine what locale OS you have, like en-US)

- Updated Recycle Bin Gadget (it can now be [size=2]BIG while docked and small while undocked)

- Edited Alky silent installer for easy x64 install.

08-30-07

- Updated to Vista SP1 Sidebar v6.0.6001.16633

- Added Script MT Bold font for LiveClock.Gadget

- Added Gadget Installer by Thomas Pleasance

08-19-07

- Updated Server 2003 version with Vista SP1 Sidebar v6.0.6001.16549

08-18-07

- Updated XP version with Vista SP1 Sidebar v6.0.6001.16549

- Updated MSXML 6.10.1200.0 SP1

- Updated Wireless Lan API (KB940541)

[center][b]SIKÇA SORULAN SORULAR - YARDIM[/b][/center]

[u]Arkadaşlar 2 makine ve 2 sanal makine üzerinde denedikten sonra bu paketi yayınlıyorum ancak yinede belli başlı karşılaşılan bazı sorunlar olabilir, bunların çözümlerinide size türkçeleştirdim...[/u]

[b]Soru1 =[/b] Kenar çubuğu çalışmıyor yada saat tamamen siyah...

[b]Cevap1 =[/b] Denetim masasından progam ekle kaldırı çalıştırın ve windows kenar çubuğunu tıklayın ve ardından değiştir düğmesine basın size bikaç uyarı gelicek kabul edin...

[b]Soru2 =[/b] Hava durumu aracı (gadget) çalışmıyor ve "servis desteklenmiyor (hizmet kullanılmaz)" uyarısı veriyor...

[b]Cevap2 =[/b] Öncelikle kenar çubuğunu (sidebar) kapatın ve ardından

[CODE]http://rapidshare.com/files/81264640/wlsrvc.zip.html[/CODE]

dosyasını indirip içindeki dll dosyasını kenar çubuğunun (sidebar) kurulduğu adrese kopyalayın, aynı dosyadan bir tane daha olduğu için üzerine yazılmasını kabul edin ve ardından wlsrvc.dll dosyasını fare ile sağ tıklayın çıkan menüde Patch Vista Library... komutunu seçip kenar çubuğunu (sidebar) tekrar çalıştırın. Bazı hava durumu araçları (gadget) Türkiyeyi veya bazı illeri desteklemiyor olabilir buyüzden bu işlem işe yaramazsa başka bir araç (gadget) deneyin ancak her araçta aynı işlem [b]uygulamayın[/b]...

[b]Soru3 =[/b] Yeni araç (gadget) nasıl eklenilcek???

[b]Cevap3 =[/b] Kenar çubuğunun (sidebar) üst kısmındaki artı (+) işaretine tıklayın [b](1)[/b] ardından karşınıza araç galerisi gelicek eğer burda beğendiğiniz araç yoksa pencerenin alt kısmında daha çok çevirimiçi araç al yazısını tıklayın [b](2)[/b]. Karşınıza gelen windows vista kenar çubuğunu kişiselleştirin başlıklı sayfanın solunda gözat başlığı altında tüm kategoriler yazısını tıklayın. Karşınıza gelen sayfada filtreleme ölçütü kısmındaki Türkçe seçeneğini tıklatıp [b](3)[/b] İngilizce seçeneğini seçin [b](4)[/b] . Beğendiğiniz bir aracın (gadget) altındaki yükle (download) düğmesine basın ve hemen altında beliren kutucukta yükle (install) dümesine basın [b](5)[/b] . Tekrar karışınıza bir pencere gelicek bu pencerede ise aç düğmesini tıklayın [b](6)[/b] . Ardından gelen pencerede ise install seçeneğini seçin [b](7)[/b] , işlem bukadar artık aracınız kullanıma hazır bi şekilde araç galerisinde sizi bekliyor... [b]Adım adım resim için aşağıdaki adrese bakın...[/b]

[CODE]http://img341.imageshack.us/my.php?image=123ks6.jpg[/CODE]

[b]Soru4 =[/b] Araçları (Gadget) araç galerisinden kaldırmaya (silmeye) çalıştığımda kenar çubuğu (sidebar) kapanıyor.

[b]Cevap4 =[/b] Öncelikle kenar çubuğunuzu (sidebar) kapatın ve aşağıdaki adresten vcomctl32.dll dosyasını indirin, bu indirdiğiniz dosyayı kenar çubuğunun (sidebar) kurulduğu adrese (c:\program files\windows kenar çubuğu) kopyalayın.

[CODE]http://rapidshare.com/files/59582264/vcomctl32.dll.html[/CODE]

[b]Soru5 =[/b] Windows Kenar Çubuğunu (sidebar) program ekle kaldırdan kaldırmak istediğimde işem yarıda kalıyor ve windows kenar çubuğu (sidebar) kaldırılamıyor...

[b]Cevap5 =[/b] Aşağıdaki adreslerden birinden [b]uninstall.inf[/b] dosyasını indirip herangi biyere kaydettikten sonra dosyayı (uninstall.inf) sağ tıklayıp açılan menüde yükle (install) seçeneğini seçin, size bir uyarı penceresi gelicek kabul edin ve bir süre bekleyin, windows kenar çubuğu (sidebar) sisteminizden tamamen kaldırıldığında size uyarı vericek tamam deyin hepsi bukadar...

[CODE]http://www.mediafire.com/?3jki1uoemfk[/CODE]

[CODE]http://www.mytempdir.com/2024781[/CODE]

[center][b]YARDIM ALABİLECEĞİNİZ LİNKLER[/b][/center]

[CODE]http://mydesktop.xtreemhost.com/forum/index.php?topic=42.0

http://www.wincert.net/forum/index.php?showtopic=1442

http://www.aeroxp.org/board/index.php?showforum=101[/CODE]

[center][b]İÇİNDEKİ ARAÇLAR (GADGET) LİSTESİ[/b]

Calendar.Gadget

Clock.Gadget

Contacts.Gadget

CPU.Gadget

Currency.Gadget

Notes.Gadget

PicturePuzzle.Gadget

RSSFeeds.Gadget

SlideShow.Gadget

Stocks.Gadget

Weather.Gadget

ATV Meter.Gadget

BBCRadio.Gadget

CenerPower.Gadget

CPUUtilization.Gadget

DigitalClock.Gadget

DriveInfo.Gadget

GadgetSpacer.Gadget

GCPU.Gadget

GCPUbyImp.Gadget

IEXP Meter.Gadget

Internet Search.Gadget

iWeather.Gadget

joejoe.org.Gadget

Launcher.Gadget

LiveClock.Gadget

livemessenger.Gadget

LiveSearch.Gadget

NegativeCPU.Gadget

NetworkUtilization.Gadget

RecentDocuments.Gadget

RecycleBin.Gadget

RunProgram.Gadget

Speed Meter.Gadget

Sysinfo.Gadget

Ultimate X-2.Gadget

Uptime.Gadget

VistaCalculator.Gadget

vistaClock.Gadget

VistaLHClocks.Gadget

White Speed Meter.Gadget

Wireless.Gadget

WMP.Gadget

X360 Meter.Gadget [/center]

Edited by soulcubee

Güzel bir çalışma kurdum ve denedim. Kurulum sürecinde benim Xp de baya bi hata filan verdi ama hata mesajlarını onaylayıp kurulumu bitirdim. İçinde faydalı 30-40 kadar faydalı gadget geliyor. O yönden iyi. Ama mesela hava durumu aracını düzeltmek için verilen link üyelik isteyen bir forma sizi yönlendiryor, gerekli DLL dosyası rapide filan konup link verilirse daha güzel olur.

Kısacası Üzerinde biraz daha uğraşılmalı. Daha şuan için çok ham bence. Emeğin için ellerine sağlık kardeş. Daha da geliştirlmiş halini bekliyoruz senden. Saygılar...

Güzel bir çalışma kurdum ve denedim. Kurulum sürecinde benim Xp de baya bi hata filan verdi ama hata mesajlarını onaylayıp kurulumu bitirdim. İçinde faydalı 30-40 kadar faydalı gadget geliyor. O yönden iyi. Ama mesela hava durumu aracını düzeltmek için verilen link üyelik isteyen bir forma sizi yönlendiryor, gerekli DLL dosyası rapide filan konup link verilirse daha güzel olur.

Kısacası Üzerinde biraz daha uğraşılmalı. Daha şuan için çok ham bence. Emeğin için ellerine sağlık kardeş. Daha da geliştirlmiş halini bekliyoruz senden. Saygılar...

hataları keşke söleseydin, hata değilde sadece program kurulsunmu diye uyarı veriyor belkide senin xpnde bir sorun olabilir, sıfır xpde sanal makinde ve gerçek makinde biçok defa denedim paketteki tek sorunumuda yazdım 2 denemde ortaya çıkan bir sorundu .dll dosyası bulunamadı dio oda bi programın kurulumu uzun sürüo o bitmeden sidebar açılmak istio okadar onunda çözümünü anlattım sadece reset atılcak, dier karşılaşılan sorunlar ise sidebarın kendisi ile alakalı yapan kişi ricktendo bile üstesinden gelememiş ama çözümleri mevcut...

LİNKİ YENİLEDİM

Edited by soulcubee

Kurdum çok güzel olmuş yanlız ilk kurulumda ayarlar değiştirildi ayarlarınızın değişmesi için yeniden başlatın diyor evet dedikten sonra yeniden başlatıyor fakat sidebar açılmıyor tekrar kurduktan sonra ozaman sidebarı kurmak istediğimi sordu ve kurdu gayet güzel çalışıyor yapana bravo.2 kurulum yapıyorsunuz ilkinde bazı kayıtları giriyor ve yeniden başlatıyor ikincide asıl kuruluma geçiyor gayet normal.

Yanlız gadget ler kaldırmaya çalıştığında hata verip sidebarı kapatıyor.Gadgetleri nasıl kaldırıcaz.Araç Galerisinden gadgetler kaldırılamıyor bu olmadı işte.

Edited by C@NgO

Evet şimdi onu denedim, her defasında olmasada bikaç kere bendede hata verdi, şuanda ricktendonu sitesi açılmıyor açılınca oradan incelicem bi çözümü varmı diye, ama benim bulduğum basit bir çözüm var oda kenar çubuğu kapalı iken kurulduğu yerden yani c:\program files\windows kenar çubuğu\gadgets ve c:\program files\windows kenar çubuğu\ shared gadgets adreslerinden ilgili klasörü silmek böylelikle araç (gadget) te kalkmış oluyor...

SORUNUNA ÇÖZÜM BULDUM YUKARDA "SIKÇA SORULAN SORULAR" BAŞLIĞI ALTINDA 4. ÇÖZÜM...

Edited by soulcubee

Bunu TNCXP Kursak bir sorun çıkarmı

dosyayı indirin, winrar veya winzip ile bi klasöre açın ardından 4 ve 5 numaralı programları çalıştırın, sonrada sidebar.inf dosyasını sağ tıklayıp yükle (install) seçeneğini seçin...

tncxp modifiye edilmiş ve güncelleştirilmiş bir xp olduğu için, paket içindeki güncellemelere ihtiyaç duyulmayabilir...

Edited by soulcubee

Ben başka bir topiğe eklediğiniz 7 adımda kurulan orjinalini 2 ayrı PC de TNCXP ye kurdum ve sorunsuz kullanıyorum.3800 athlon 64 1024 ram 512 mb VGA masaüstü ve turıon64 x2 1024 ram 256 mb VGA notebook ta gayet iyi.Ram kullanımıda çok az.Yeni gadgetleri manuel ekledim.Büyük çoğunluğunu gördü.TNC güncel olduğu için zaten rahat kurdu.Ancak üstüne bunu kurmak,registry i yeniden düzenlemek vb.sorun olacağı için mecburen bir hafta sonraki formata bırakacağım.Ama olabilir diyorsanız -acronisle bir yedek alayım yinede-deneyeceğim.Paylaşımınız için teşekkürler..

musadilek : Güzel çalısma.

Ah office Ah....

Sizdeki sorun yardım için linkini verdiğim sitelerin hiçbirinde yok :(

göztepemre : Hiç açılmıyor.

Sistemim 1024ram P4 3000 Geforce 6600

Sistemle alakası yoktur, görev yöneticisine bakın eğer varsa sidebar.exe yi kapatın ardından indrdiğiniz dosyayı yani kenarçubuğu.exe yi winrar veya winzip ile bir klasöre açın ve 5 adlı programı çalıştırın, sanki size hiçbirşey olmamış gibi gelicek ancak program sessiz kuruluma ayarlı birsüre bekleyin kenarçubuğunu tekrar çalıştırın...

Bultar : Soulcube insan bir teşekkür eder

Edimde nedenini anlamadım

Halit : ...Ancak üstüne bunu kurmak,registry i yeniden düzenlemek vb.sorun olacağı için mecburen bir hafta sonraki formata bırakacağım.Ama olabilir diyorsanız -acronisle bir yedek alayım yinede-deneyeceğim.Paylaşımınız için teşekkürler...

O sidebarı ve vaioxp yi kaldırdktan sonra bunu kurun, eğer manuel olarak eklediğiniz araçlar (gadget) hoşunuza gidiyorsa bu onları bi kenarda saklayıp bu sürümdede kullanabilirsiniz, türkçesi ile sizin kullandığınız arasında hiçbir fark yok, bunda genel olarak karşılaşılan sorunları ve çözümleri yazdım bunların dışında karşılaşılan sorun yok olanlarda işletim sistemlerinden kaynaklanan sorunlar ve zaten yapımıcı kişide bi çözüm bulamaz onlara, benimde çözemediğim tek sorun musadilek inki ancak kendi sanal makinemde denemedim o problem için...

şu wallpaperi upload edebilecek yada ismini söyleyebilecek varmı cok saolun şimdiden

edit:buldum arkadaşlar saolun hemde tümü

http://www.designrific.com/misc/vistawallpapers.zip[/CODE]

Edited by gavara

• 5 years yıl...