Jump to content

Xp'de, Linux (ubuntu Vb..) Kullanma Sansi Var Mi ?

dagli_04

Recommended Posts

Merhaba, Simdi xp pro kullaniyorum, ancak linux'e gecmek istedigim icin ilk alistirmalari xp + linux birlikte yapmak istiyorum. Acaba xp'de sanal linux isletim sistemi kurabiliyorum ? boyle bir sansim var mi ? Linux'un tum isletim sistemlerinden bir tanesi olabilir, fedora, aurox, ubuntu vb.. duydugum kadarisya wmware var nacak serial istiyormus, seraili iicnde uzun bir kayit forumuyla ugrasmak lazimmis. Acaba boyle bir sansim var mi ? eger varsa hangi program ile ?

• 2 hafta sonra ...

benim tavsiyem xp kur yada kurdun c: diskine sonra diğer istediğin işletim sistemini D: yerel diskine kur ve sorun ortadan kalkarr

ha sorun nerden açam dersen sistemi çalıştıredığında 2 secenek sunacak oklarla aşağı yukarı yap aç istediğini

kolay gelsin

• 5 hafta sonra ...

linuxun kurulumu hakkında(partition biçimleri hakkında) yeterli bilgisi olmayan arkadaşlara xp nin yanına linux kurma işini tavsiye etmem..çünkü bir çok kişinin yanlış yapıp verilerini kaybettiğini biliyorum..

sanal pc de kurmak daha risksiz olur diye düşünüyorum.. :)

EDİT:bide böyle bişey varmış...meraklısına :)

Linux'u Windows'ta Çalıştırın Yazdır

Bildik emulatör programları unutun; Linux işletim sisteminin uygulamalarını, Windows çatısı altında kurarak kullanmak artık çok kolay. Tek ihtiyacınız andLinux.

Deli gönül penguene kayıyorsa ancak Windows'tan vazgeçemiyorsanız, Linux uygulamalarını Microsoft'un işletim sistemleri içinde kullanmanız sağlayacak bir yazılım mevcut. Üstelik bahsettiğimiz yazılım, VirtualBox veya VMWare gibi emulatör benzeri bir mantıkla çalışmıyor.

AndLinux'un temelinde, Linux'u Windows işletim sistemi üzerine kurmak yer alıyor. Böylece andLinux'u kuruluyken, Linux uygulamalarını, Windows programları kadar rahat şekilde kullanabilirsiniz. Windows 2000 tabanlı XP, 2003 ve 32 bit Vista ile sorunsuz şekilde çalışan andLinux, isteğinize göre Kubuntu veya Xubuntu'yu, masaüstünü kullanabileceğiniz şekilde kuruyor.

Burada kurduğunuz herhangi bir yazılım değil; bir işletim sistemi. Bunu göz önüne alarak KDE sürümün (Kubuntu) kapladığı 4 GB veya XFCE (Xubuntu) sürümün kapladığı 2 GB alanı normal karşılamanız gerekiyor.

Reset Tuşunu Rahat Bırakın

Bilgisayarınızı yeniden başlatmaksızın işinize yarayan Linux uygulamalarını kullanmak istiyorsanız ve buna feda edecek sabit disk alanı sıkıntınız yoksa, tamamen ücretsiz olan andLinux'u denemenizde fayda var. Hatırlatmakta fayda var, yazılımın şu an beta aşamasında ve bazı küçük hatalarla karşılaşabilirsiniz.

• 3 ay sonra...

Bu konuya benzer bi soruda ben sordum . ama nedense çöpe gitti ? Onuda anlamadım :s

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=60708&st=0&p=275783entry275783

arkadaşlar c:\ altında ubuntu klasörüne ubantu kurulumunu ekliyorum boot.ini ile secneklere ayrıyetten c:\ubuntu olarak ikinci bi secenek nasıl eklerim ??

cd ile kullanmak istemiyorum.

bootpart_04.gif

Micosoft windows xp professionel

Ubuntu

bootpart_05.gif

olarak iki secenek cıkmasını istiyorum.

ubuntuyu nerden bulabiliriz kardeş... bide silmeyelim c yi telef olmasın

Please register to see this content.

Tüm ubuntu serii burda

Bu konuya benzer bi soruda ben sordum . ama nedense çöpe gitti ? Onuda anlamadım :s

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=60708&st=0&p=275783entry275783

arkadaşlar c:\ altında ubuntu klasörüne ubantu kurulumunu ekliyorum boot.ini ile secneklere ayrıyetten c:\ubuntu olarak ikinci bi secenek nasıl eklerim ??

cd ile kullanmak istemiyorum.

bootpart_04.gif

Micosoft windows xp professionel

Ubuntu

bootpart_05.gif

olarak iki secenek cıkmasını istiyorum.

Arkadaşlar BU Boot olayını nasıl yapabilirim .?? Bir fikri olan yok mu ??

arkadaşlar artık hiç gerek yok boot tan linux kurmaya artık wubi var.ubuntuyu bu adresten indirin.

sonra ubuntuyu winrardan (iso) cıkarın wubi diye bir program göreceksiniz bunu acın onda kurmak istediğiniz diski secin mesela 8 gb d sürücüsüne kurun ilk önce kurulum icin hazırlık yapıyor sonra restart yapıyor orada xpmi ubuntumu diye soruyor siz ubuntuyu seciyorsunuz sonrada ubuntu ekranı cıkıp kurulum yapıyor siz hiç bir şeye dokunmuyorsunuz.herşey bittiğinde xpmi ubuntumu diye yine soruyorondan sonra xp ile calışacaksan xp ubuntu ile calışacaksan ubuntu eğer ubuntudan sıkıldınızmı acılışta xp ile acın ubuntuyu program ekle kaldırdan kaldırın bu kadar xp ile cok güzel calışıyor hemde mrg yi kurcalamıyor yani ubuntuyu sildiğinde format atmak zorunda kalmıyorsunuz.unutmayın ubuntuyu boottan kurarsanız ubuntuyu sildiğinizce mgr yi kurcaladığı icin format atmak zorunda kalırsınız bu pardus veya kubuntu icinde gecerli size gösterdiğim yol en güvenli yol kuracağınız bir xp programı gibi tehlikesiz tabi siz tehlikeden hoşlanıyorsanız o başka

arkadaşlar artık hiç gerek yok boot tan linux kurmaya artık wubi var.ubuntuyu bu adresten indirin.
sonra ubuntuyu winrardan (iso) cıkarın wubi diye bir program göreceksiniz bunu acın onda kurmak istediğiniz diski secin mesela 8 gb d sürücüsüne kurun ilk önce kurulum icin hazırlık yapıyor sonra restart yapıyor orada xpmi ubuntumu diye soruyor siz ubuntuyu seciyorsunuz sonrada ubuntu ekranı cıkıp kurulum yapıyor siz hiç bir şeye dokunmuyorsunuz.herşey bittiğinde xpmi ubuntumu diye yine soruyorondan sonra xp ile calışacaksan xp ubuntu ile calışacaksan ubuntu eğer ubuntudan sıkıldınızmı acılışta xp ile acın ubuntuyu program ekle kaldırdan kaldırın bu kadar xp ile cok güzel calışıyor hemde mrg yi kurcalamıyor yani ubuntuyu sildiğinde format atmak zorunda kalmıyorsunuz.unutmayın ubuntuyu boottan kurarsanız ubuntuyu sildiğinizce mgr yi kurcaladığı icin format atmak zorunda kalırsınız bu pardus veya kubuntu icinde gecerli size gösterdiğim yol en güvenli yol kuracağınız bir xp programı gibi tehlikesiz tabi siz tehlikeden hoşlanıyorsanız o başka

He bide wubi Çıktı şimdi :S

Şu adresi daha düzgün bi şekilde codebox da yazarmısın ?

bu siteden Choose a location near you yazan yerden asya -turkey istanbul tecnicaly universty ye tıklıyorsunuz direk indirme başlıyor.vermiş olduğum adresten iniyordu fakat değiştirme yapmışlar şimdi indirilmiyor bu yeni adresidir. dediğim gibi eğer sen heyecan arıyorsan istersen boottan kur.ama silmeye kalkınca görürsün ne olduğunu ayrıyeten linux deniyecekler önce ubuntu ile başlasınlar daha sade ve herkezin kullanacağı bir sistemdir.wubi ile kurarsanızda normal xp programı gibi kurulum yapar canınız sıkıldınmıda rahatlıkla program ekle kaldırdan silersiniz.ya normal bir program gibi düşünün mesela ccleaner gibi istemezseniz kaldırırsınız şu linux nasıl bir şeymiş diyenler icin bire birdir.ha dikkat edin masaüstü geldiğinde c nizi görebilirsiniz bu ne işi var burada diye silmeyin xp yi silersiniz. hard diskin c si d si masaüstünde ikonu vardır bu size linux üstündeyken xpnin c ve d sine ulaşmanızı sağlar

bu siteden Choose a location near you yazan yerden asya -turkey istanbul tecnicaly universty ye tıklıyorsunuz direk indirme başlıyor.vermiş olduğum adresten iniyordu fakat değiştirme yapmışlar şimdi indirilmiyor bu yeni adresidir. dediğim gibi eğer sen heyecan arıyorsan istersen boottan kur.ama silmeye kalkınca görürsün ne olduğunu ayrıyeten linux deniyecekler önce ubuntu ile başlasınlar daha sade ve herkezin kullanacağı bir sistemdir.wubi ile kurarsanızda normal xp programı gibi kurulum yapar canınız sıkıldınmıda rahatlıkla program ekle kaldırdan silersiniz.ya normal bir program gibi düşünün mesela ccleaner gibi istemezseniz kaldırırsınız şu linux nasıl bir şeymiş diyenler icin bire birdir.ha dikkat edin masaüstü geldiğinde c nizi görebilirsiniz bu ne işi var burada diye silmeyin xp yi silersiniz. hard diskin c si d si masaüstünde ikonu vardır bu size linux üstündeyken xpnin c ve d sine ulaşmanızı sağlar

Deniyorum Bakalım sonuc ne olacak

• 1 yıl yıl...
dene bakalım inşallah hoşuna gider

vermiş olduğun link de dediklerin yoktur sadce indirme liinki var üstelik 699 mb

bu kadar büyük bir dosyayı xp de normal bir program gibi kurabilr miyiz?

benim amacım da şu belirtiyim : benm yerel disk d erişilmez olmuş sistem dosyası raw gözüküyo

linux kurarsam yerel disk d deki verilerimi yeni bir hard diske kopyalayabileceğimi söylediler.

bana yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlesem çünkü 200 gb lık verilerimi kurtarmam lazım

bu verdiğiniz link de ki ''ubuntu 10.04 desktop'' var 699 mb indirsem istediklerimi yapabilr miyim yerel disk d deki dosyalarımı kurtarabilir miyim?

sorunumu halletim

burda ki pardus indirdim (kurulan cd)

indirme linki:

http://www.uludag.org.tr/indir/[/CODE]

bu da kurulumu anlatan link:

[CODE]http://www.pardus.org.tr/kurulum/ekran-goruntuleri/1/[/CODE]

ve 10 gb lık bi disk alanı açtım ve ora kurdum, ulaşamadığım dosyalarım gözlermin önünde idi hemen arkimin hard diskine kopyaladım ve kendi hardiskim de ki disk bölümlerini komple silip yeni c ve d diskleri açtım dosyalarımı arkimin hd sinden benim yerel disk d ye tekrar kopyaladım,

bu sorunla boğuşanlara tavsiyem ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...