Jump to content

Usb Belleği Bi Türlü Boot Edemiyorum

cell-cuq
 Share

Recommended Posts

arkadaslar nette bir sürü sistem war mini xp felan usb den calısan xp felan ben bunların hepsini denedim ama bi türlü boot edemiyorum yani biostan usb açıyorum takıyorum bellekten xp açılmıyor anlatımları harfiyen yapıyorum ama bi türlü olmuyor bunu bana a.dan z.ye bi anlatın lütfen bütün sistemler suan bende mevcut sadece nasıl yapıcamı bilmiyorum

arkadaşım tüm sitemleri usbden çalıştırmak için farklı yöntem gerekiyor..ve zor bişey bi ara bende bayaa

uğraşmıştım...öyle cd ye yazdırır gibi yazdırıp kullanamıyorsun..

sana öncelikli tavsiyem acronis true image programını kur.. bootable cd oluştururken flaş diski göster..

o kendisi otomatik oluşturduğu için hatasız oluyor..sonrada usb den boot et..

acronis çalışıyorsa anakartın usb den bootu sorunsuz destekliyordur..

elindeki sistemleri bilemem ama illa sistem yükleyeyim diyosan damn small linux u indir.. cd ye yazdır boot et..

sonra sana seçenek sunuyor zaten usb belleğe yükle diye..onu seç yüklesin...

ama windows vs denemek istiyorsan flashboot diye bi program vardı galiba onu bi dene...

Edited by ooppss

arkadaşım tüm sitemleri usbden çalıştırmak için farklı yöntem gerekiyor..ve zor bişey bi ara bende bayaa

sana öncelikli tavsiyem acronis true image programını kur.. bootable cd oluştururken flaş diski göster..

elindeki sistemleri bilemem ama illa sistem yükleyeyim diyosan damn small linux u indir.. cd ye yazdır boot et..

ama windows vs denemek istiyorsan flashboot diye bi program vardı galiba onu bi dene...

arkadas teşşkkür ederim guzelce yazmıssın ama bu yazdıgın programları bide kullanması war ben bilmiyorumki kullanmasını o yüzden diyorum işte

söylediğim programlar kullanımı basit..

ama flashboot u denemedim sadece o tip seçenekleri olduğunu gördüm..

acronis true image programı ise oldukça kolay..kuruyorsun ve ana menüden "create rescue media" tarzında bi seçenek var onu seçiyorsun(bu arada boş bir flash disk pc e takılı olması lazım)sonra senden iso dosyası

cd rw veya flashdisk arasından seçim yapıyorsun ve o bootable olarak kurtarma diski oluşturuyor..

zaten bunu kurmaktaki amaç senin sistemin hatasız biçimde boot u flashdiskten destekleyip desteklemediğini öğrenmek..çünkü birçok pc de biosta usb görünüyor ama boot etmiyor...

• 1 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...

aynı sorunu bende yaşıyorum flash diskten boot edemiyorum bios u güncellesem sorun çözülür mü?

• 1 yıl yıl...

konu biraz eskimiş hocam ama belki birilerinin işine yarar.. usb den boot edebilmesi için hiç farklı marka bir usb denediniz mi??? ayrıca fulash diskinizi fat ya da fat32 olarak biçimlendirdiniz mi?? bende pqi flash disk vardı hiç bir bilgisayarda boot edemiyordum ama kingston un flash diskiyle denedim sonuç= başarılı :D

Vista(Sp1 ve üstü yüklü) ya da Windows 7 Kurulu Bir İşletim Sistemi gereklidir.

Aşamalar:

1.USB belleği sisteme takın, Bilgisayar’a girin,usb belleğe sağ tıklayın ve “Biçimlendir” seçeneğini seçin. Çıkan pencerede dosya sistemi “FAT32 (Standart)” olarak seçilmelidir.“USB-Boot” gibi anlamlı bir sürücü ismi verin. Böylece diski daha sonraları rahatça tanıyabilirsiniz.

2.Başlat menüsüne “cmd” yazın. Açılan pencereye şu komutu girin:

Diskpart

3.Sonrasında ise PC’ye bağlı tüm birimleri görmek için şu komutu verin:

List Volume

4.PC’nin yapılandırmasına göre bazı birimler burada listelenir; bunların arasında isminden tanıyacağınız USB bellek de bulunur.Şimdiyse düzenleme işlemi için diskin seçilmesi gerekiyor. Bu iş için birimin numarasına ihtiyacınız var. Listede flash belleğinizin numarası kaçsa komut şu şekilde olacak (Örneğin 5 diyelim):

sel vol 5

5.Ekranda uygun bir ibare belirir. Şimdiyse belleğe şu komut ile önyükleme özelliği kazandırıyoruz:

Active

6.Exit yazıp Çıkış yapıyoruz. Belleğimiz hazır.

7.Boot olan bir dvd den ya da iso kalıbından windows dosyalarını flash belleğin içine atıyoruz.

8.Bios tan boot sekmesinden başlangıç olarak Usb Hdd yi seçip kuruluma başlayabilirsiniz.

• 9 ay sonra...

[quote name='himmgarip' date='18 January 2011 - 06:29 ' timestamp='1295332149' post='946370']
sel vol 5
5.Ekranda uygun bir ibare belirir. Şimdiyse belleğe şu komut ile önyükleme özelliği kazandırıyoruz:
Active[/quote]

active usb bellegin adı degiştirilipte yazılacaksa işlem sonuç vermiyor.
açtıgımız ve komutladıgımız dos penceresine yazılacaksa dos penceresinde işlem devam edipte gerçekleşmiyor.
Bu Active nereye yazılacak?

@scm

Aşağıdaki konunun ikinci mesajındaki programı kullanabilirsiniz! Gerekli anlatım konuda mevcut!
[tnctr='topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak']http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak[/tnctr]