Jump to content

Klavyenizden Düzeltme Işareti(şapka) Ekleme

BeyazEylem

Recommended Posts

Shift + 3 tuşuna basıp bırakın. Daha sonra şapka konulacak harfe tıklayın.

â, ê, î, û gibi...

Düzeltme işareti hakkında bilgi

Düzeltme işaretinin (^) iki görevi vardır: Uzatma ve inceltme. Bu işaretin kullanılacağı yerler aşağıda gösterilmiştir:

1. Yazılışları bir, anlamları ve okunuşları ayrı olan kelimeleri ayırt etmek için, okunuşları uzun olan ünlülerin üzerine düzeltme işareti konur: adem (yokluk), âdem (insan); adet (sayı), âdet (gelenek, alışkanlık); alem (bayrak), âlem (dünya, evren); alim (her şeyi bilici), âlim (bilgin); aşık (ayak bileğindeki kemik), âşık (vurgun, tutkun).

2. Arapça ve Farsçadan dilimize giren birtakım kelime ve eklerde g, k, l ünsüzlerinin ince okunduğunu göstermek için, bu ünsüzlerden sonra gelen a ve u sesleri üzerine düzeltme işareti konur: dergâh, gâvur, ordugâh, tezgâh, yadigâr; dükkân, hikâye, kâfir, kâğıt, kâr, mahkûm, mekân, mezkûr, sükûn, sükût; ahlâk, billûr, evlât, felâket, hilâl, ilâç, ilân, ilâve, iflâs, ihtilâl, istiklâl, kelâm, lâkin, lâle, lâzım, mahlâs, selâm, sülâle, telâş, üslûp.

kaynak: http://www.dilimiz.com

Şunu da belirtmek gerek: Shift + 3 derken klavyenin üst kısmında bulunan 3 için geçerli. Sağ taraftaki 3 ile olmaz.

Shift - e Basıktut ve F2 inin Hemen Altındaki Şapka işaretine Bas Yani Buna ^ hemen ardından a-o-u vs vs harflere basarsan şapkaları olcaktır Kardeşim Senin bahsettiğin nedir anlayamadım...

Shift - e Basıktut ve F2 inin Hemen Altındaki Şapka işaretine Bas Yani Buna ^ hemen ardından a-o-u vs vs harflere basarsan şapkaları olcaktır Kardeşim Senin bahsettiğin nedir anlayamadım...

:rolleyes2: Boşver

Klavyenin sağ tarafındaki 3 tuşunun aynı işlevi görmeyeceğini belirtmiş..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...