Jump to content

Hdd De Win. Kurulu Bölümün Kapasitesini Arttırmak

similes

Recommended Posts

öncelikler merhaba arkadaşlar;

harddiskim 80 gb ve 2 bölümden oluşuyor c 10 gb d 70 gb windows xp kullanyorum ve c de kurulu fakat bana 10 gb lık alan yetersiz geliyor d bölümünden c ye +10 gb daha verip c yi 20 gb yapmak istiyorum, format atmadan bunu yapmam mümkünmü? mümkün ise yardımcı olursanız çok sevinirim..

şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar konuyu tamamen okursanız aşağılarda konunun gidişhatı değişti ve yukardaki sorduğum sorunun cevabı mevcuttur programın katılımsız setup ile.

arkadaşlar programı indiridm katılımsız türkçe neyse çalıştırdım fakat c deki alanı arttıramıyorum

partitionmagicov2.jpg

ve şöyle bir durum daha var biraz araştırdım ve aldığım bilgilere göre windows olan bölümde değişiklik yapamazmışım ama bu bilginin doğruluğu konsuunda çok emin dedğilim :S

arkadasım bu dedıgını yapmak ımkansız bısı senın dedıgın aynen suna benzıyo ıcınde yag olan sısenın dolum mıktarını yag dokmeden nasıl arttırabılırım gıbı... bunu yapman ıcın kapasıtesı yuksek bı şişe almalısın sende daha büyük bir harddisk almalısın

en ıyısıtemız bır format ıle bu dedıgını format esnasında yapmak...

Acronis disc director kur ve D den istediğin kadar kısmı kes ve 1. disk olarak ayır yanlış hatırlamıyorsam iki seçenek sunacak sana aktiv ve logical diye aktiv olarak böleceksin sonra disk birleştirme yaparak C ye ekleyecksin..Ben bi kere böle yapmıştım ama sık sık format atıyorsan bu tür programlarla fazla sağlıklı olmuyor..Bir bakmışın tüm parçalar birleşmiş ve herşey uçmuş..Bu kadar uğraşacağına D nin yedeğini al 35 ytl ye bi dvd rw tak 10 tane dvd al ve yedekle sonra xp cd si ile fdisk çek diskleri gene xp cd si ile 30 a 50 diye böle daha sağlıklı oluyor sık sık format atsanda sorun çıkartmıyor...

öncelikle D den yeni bir blüm oluştur mesele 10 gb. Daha sonra bölüm birleştirden c ve yeni oluşturduğun bölümü birleştir

evet dediğiniz gibi yaptım önce D yi böldüm 10 gb F bölümü oluşturdum daha sonra bölüm birleştir dediğimde c ile d birleşiyor yada d ile f birleşiyor ama c ile f yi birleştiremiyorm anlamadım gitti :S

şöyle birşey yapıyorum şu an D den bölüp oluşturduğum F bölümünü tekrar D ile birleştiriyorum ve bu sefer D bölümünden daha büyük bir parça oluşturacam D deki bilgileri F ye taşıyıp D ile C yi birleştirecem..

verilerin yedeği var o konuda bi sorunum yokda hdd bozulma yanma vs ne bilim geri dönüşü olmayan hatalarla karşılaşmaz bu işlemler sonucunda değilmi ?? çünkü bu işlemlri ben laptop da yapıyorum.

evet son dediğim yaptım d üzerindeki tüm verileri taşınabilir hdd ye aldım d yi biçimlendirdim ve ikiye böldüm f bölümünü oluşturdum f bölümünü yedekler olarak kullanacaktım 45 gb yaptım d bölümünüde 15 gb yaptım 10 gb olan c ile birleştirip c 25 gb yapacaktım fakat aşağıdaki hata karşılaştım :S

hbl0xix08c50j3xixiu.jpg

evet arkadaşlar sorunu çözdüm şimdi sizlerede anlatmak istiyorum

öncelikle d bölümünü 2 ye böldüm (boyutları siz belirleyiniz) daha sonra d bölümündeki yedeklerimi yeni oluşturduğum f bölümüne aldım ve c ile d yi birleştirdim yeni birimler c ile f oldu f olan bölümün adını da yine aynı programla d olarak değiştirdim şu an hdd c ve d olarak eskisi gibi 2 bölüm oldu ve boyutlar kendi istediğim gibi oldu yani sonuç olarak windowsun kurulu olduğu bölümün kapasitesini arttırabiliormuşuz

bunların hepsini PartitionMagic 8.0 TR ile yaptım kullanımı gayet basit ve mükemmel bir program herkeze lazım olacak birşey :D)

Download:

Please register to see this content.

Rar Şifresi:

www.tnctr.com

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...