Jump to content

Windows Xp Işletim Sistemini Başka Donanıma Taşıma

ZENCO

Recommended Posts

sisteminizi güzelce kurmuşsunuz,donanımları tanıtmışsınız,gerekli programları yüklemişsiniz,kişisel ayarlarınızı yapmışsınız,saatlerce uğraşmışsınız. Çok hoşunuza giden bir sistem hazırlamışsınız.Sonra arkadaşınız notebook ile geldi ve sisteminizi gördü, o da çok beğendi,benim makinayada kuralımmı dedi? Siz o kadar süre uğraşmak istemediğiniz için kurarız ama bu kadar uğraşamam dediniz.

Ya sizin makinanızdaki sistemi olduğu gibi başka bir makinaya aktarma imkanı olsaydı,üstelik intel işlemcili bir makinadan amd işlemcili başka bir makinaya.Kendi sisteminizin ghost'unu başka bir makinaya yüklüyorsunuz ve sorunsuz çalışıyor olacak.

Microsoft sysprep programı ile bu mümkün.Herhangi bir makinada yüklü sistemi yine herhangi makinaya aktarma imkanı sağlıyor.Gerekli açıklamaları ve dosyaları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://rapidshare.com/files/131138078/sysprepxp.rar

Arkadaşlar konu alıntıdır dosya içinde anlatım videosu vardır fakat anlatım ingilizcedir

ustalar konuyu çözer bizede anlatırlar

Bende hemen hemen aynı konu hakkında yazmak istiyorum. Windows Live cd ler(Bartpe,winpe..) her sistemde rahatça boot edebiliyor fakat bunu nasıl yapıyor? Farzedelim pc çöktü, diski söküp x makinaya(yada bozulanı yeni anakart ile değiştirdik diyelim) takınca mavi ekran vermeden açılmasını nasıl sağlayabilirim? Pc çöktüğü için sysprep gibi bir şansım yoktabi, repair de etmek istemiyorum, xp bir şekilde açılsa driver lar tanıtılır, problem çıkmaz.. ama nasıl?

Windows Vista dinamik HAL ile gelecek diyorlardı, Xp halen statik HAL kullanıyor.

Üstadlar bu konuya bir el atmanızı rica ediyorum, yıllardır xp ye destek veriyorum fakat bu konuyu henüz aydınlatamadım. Herhangi bir tool, dll dosyaları veya yöntem bilen arkadaşlar, lütfen paylaşsın.

saygılarımla

egemen

Arkadaşım ellerine sağlık bu dediğin olcakmı peki buna ihtiyaccım var sistemin ghostunu aldım recover ettim kendi pcmde başka diske olmadı hal.dll dosyasını tekrar yükleyin diyor ne yapayım bu programla olcakmı

Sisteminizi yedeklemek veya image'sini almak istiyorsanız tek bir program öneririm oda Acronis True Image 11

http://eu.acronis.com/homecomputing/download/link/?TrueImage11_d_en.exe[/CODE]

Arkadaşım sağolda ben bunu tıkladım ve xp m gitti nedense şimdi format atmak zorunda kaldım merak ettim ne bu diye daha önce acronisle almaya çalıştığımda olmamıştı bu işime yarar dedim bir tane bat dosyasına tıkladım bekledim xp kur geldi bende kabul etmiyorum dedim sonra başlangıçta sistem tam yüklenmemiş dedi güvenli moddada açmadı bende perfectxp full driver edition kurdum memnunum.Eski xp in kuruluş tarihi 30 ekim 2007-4 eylül 2008 varın siz hesaplayın nerdeyse 1 yıl olcaktı ama kısmet böyleymiş.

arkadaşlar ben çözümü biliyorum acronis enterpise server programı ama en önemlisi universal restore ıle birlikte olucak alınan bi image icindeki driveları kaldırıo ve restore yaparken windowsun driver klasörlerini kullanarak temel driverları yukluyor(formattan hemen sonrakı gibi) kalanıda kolay zaten :(

bu arada o verdiğin anlatıma baktımda ölüm kardeşm sen acronis enterpise server ı universal restore ıle kullan ;)

Acronis Universal Restore gerçekden çok işime yarayacak, çok teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarında sysprep veya benzeri başka bir çözüm aramasına gerek kalmadı bence. Kusursuz çözüm bu..

Saygılarımla

hal.dll hatası veren arkadaşa sesleniyorum... yedeğin kurduğun partisyonun kaçıncı partisyon oldugu

önemli misal

boot.ini dosyasında:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

yazıyorsa harddiskin 1. partisyondan açılıyor olarak ayarlanmış.

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS burdaki (1) kısmını değiştirirsen düzelecektir.

yedeği nerden aldığın ve nereye attığın önemli yani bu konuda. C'deki sistemi yedekleyip

zamanı gelince D'ye bu sistemi çaktığında mutlaka bu düzenlemeyi yapmalısın.

Norton Ghost galiba bunu kendi ayarlıyor ama ayarlamadığında mecbursun yapmaya.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...