Jump to content

Adana'dan Dünya'yı şok Eden Proje

vatan24

Recommended Posts

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı sıcaklığın 44 dereceyi bulduğu kenti nasıl soğutacağını buldu. Adana havadan dev pervanelerle serinletilecek.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Aytaç Durak, günlerdir 44 dereceyi bulan bunaltıcı havanın etkisi altında kalan Adana’yı soğutmak için etütlere başladı. Bir projede ise, kentin havadan dev pervanelerle serinletilmesi öneriliyor.

İki yıl önce şehir içmesuyunun sağlandığı Çatalan Barajı’nın derinlerine boru döşeyip şebekeye 9-10 derecelik su verilmesinden sonra, vatandaşlardan “Suyumuzu soğuttun, havamızı da soğut” şeklindeki istekler olduğunu belirten Durak, yerden 8-10 bin metre yüksekte hava sıcaklığının eksi 40-45 olduğunu, bu soğuk havanın bir şekilde aşağı çekilerek Adana’nın soğutulabileceği fikrinden hareket ettiklerini söyledi.

Durak, bu araştırmalar sırasında, yüzlerce zeplinin çelik halatlarla yere bağlanıp büyük pervanelerle soğuk havanın aşağı doğru itilmesi, pervaneler için de zeplinler üzerine kurulacak güneş enerjisinden elektrik sağlanabileceği şeklindeki bir proje önerisi için ise, “Henüz bu konu fulu. Net bir şey yok” dedi. Başkan Durak, soğuk havanın kentin üzerine ne şekilde üfleneceği, hangi tekniğin kullanılacağı, yatırım ve işletim maliyetinin ne olduğu yönündeki soruların cevaplarının netleşmediğini söyledi.

ATMOSFERİN DENGESİ BOZULUR

Aytaç Durak’ın Adana’yı binlerce metre yüksekteki soğuk hava ile serinletme projesi meterooloji uzmanlarını da şaşırttı. İlk kez böyle bir fikrin ortaya atıldığını duyduklarını söyleyen Adana Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Salih Koç, projenin uygulanma ihtimalinin çok düşük olduğunu, uygulaması halinde dahi atmosferin dengesinin bozulacağını, ani ısı değişikliklerinin iklim üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin olacağını kaydetti.

Salih Koç, sıcak hava ile soğuk havanın ani yer değişmesi nedeniyle veya anormal ısı değişikliklerinden dolayı fırtına, şiddetli yağmur, aşırı sis ve bulutlanma olabileceğini, böyle bir projenin çok yönlü ve bilimsel olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

kaynak:--> veteknoloji

1. havada pervaneleri nereye tuuturcak

2. yaz bitti havalar soğumaya başlıcak

3. hem bu dev pervaneler eminim tek başına çalışmaz elektrikler çalışıcaklar büyük ihtimal(hem küresel ısınma var diolar hemde neler yapıyolar) :) :) :) :) :) :) ;)

arkadaşlar benim aklıma bir şey takıl dı hadi dielim biraz uzun da sürse de bu proje oldu yaptılar büyük ihtimal le bu pervaneler zeplinlerden büyük olacak ve zeplin zaten o kadar ağırlığı havaya kaldırırken zorlanacak artı pervane çalıştığı zaman aşağı doğru olacak olan çekim gücü bu zeplinleri içine çekmeyecek mi sizce

Düşünmek; başarmanın daha ötesinde bir zeka ürünüdür. Neden hemen muhalefet yapılıyor anlamak mümkün değil. yahu sizde saçma bile olsa düşünmeyi deneseniz ne olur sanki ! Jul vern bu günlerin geleceğini biliyormuydu ? O hayal etti düşündü, ama başkalarına fikir olmadımı düşünceleri.Köstek değil destek olmalı,köreltmemeli yeşertmeli, mümkünse birazda kendimiz DÜşünmeliyiz !Üretmeliyiz.

arkadaşlar benim aklıma bir şey takıl dı hadi dielim biraz uzun da sürse de bu proje oldu yaptılar büyük ihtimal le bu pervaneler zeplinlerden büyük olacak ve zeplin zaten o kadar ağırlığı havaya kaldırırken zorlanacak artı pervane çalıştığı zaman aşağı doğru olacak olan çekim gücü bu zeplinleri içine çekmeyecek mi sizce

Pervaneler havayı aşağı doğru itecek yani aşağı doğru bir akım olusacak ewet ama çekim gücü değil aşağı itilen hava zeplinin daha da yükselmesine sebep olur o yüzden zeplin zemine bağlı olacak ve buda buna engel olacak.

GAyet güzel bir proje aslında ama ;) evet sorun çıkarma ihtimali yüksek ama şuda var düşük devirde çalışırlarsa hem elde etmeleri gereken enerji azalır hemde iklime aşırı fazla bir etki yapmaz 44 yerine 34-38 olsun hiç yoktan iyidir.ayrıca yaz ayları bitince neyapacaklar diyenler için motoru durdururlar gayet basit :D hatta üzerine akü görevini yerine getirebilecek şeyler koyarlarsa bu enerjiyi depolayabiliriz ama bu kısmı biraz zor.

ne derece mantıklı iblemiyorum bi denesin görelim .. bu proje başkanı ya uçurur.. yada temelli tarihin derinliklerine gömer ;)

ne derece mantıklı iblemiyorum bi denesin görelim .. bu proje başkanı ya uçurur.. yada temelli tarihin derinliklerine gömer :D

Ben bu fikrin aklına nerede geldiğini çok merak ediyorum. Türkün aklı... ;) Küçüklüğüm geldi aklıma bizde böyle espriler yapardık hayaller kurardık ama adam baya ciddi yapmış. Sonra kendi söylediğine kendisi inanmaya başlamış :(

Ülkemizde o kadar çok bu tarz fikir üretiliyor ki birtanesi de bu adama denk gelmiş :D Bunun şansı başkan olması. Böyle imkansız birşeyi sadece düşünebilirsiniz uygulayamazsınız akıl var mantık var :D

“Suyumuzu soğuttun, havamızı da soğut” gazına gelmiş besbelli :D

Ben Adana'da yaşıyorum ama o adamı Hiç Ama Hiç Sevmiyorum...

Bu Adam Yapacak parayı nerden Buluyor

Paraylan turaylan ilgili sıkıntı yok canım memleketimin hükümetinde, mutfak masraflarımızdan arttırırız nolcak.Mutfakların masraf yapcak hali kalmadı ya gerçi.Bulur onlar merak etme sen tüm gün onu düşünüyolar zaten ben bu vatandaşın cebindeki parayı naparım ne ederimde alırım diye. sağa sola sürcek akıl yok bunlarda. zeplinmiş, pervaneymiş. Onca sorun dururken töbe töbe.

EVET birden hoca nasrettinin bir fıkrası aklıma geldi.

herkes bilir göle maya çalmakta olan hoca nasrettin"ya tutarsa" misali aklıma geliyor.

birde rivayete göre hoca nasrettin gölun kıyısında oturup yogurt yemiş ve tencere ve kaşığını temizlemek için gölun kıyısında insanlar görmüş ve hoca nasrettine sormuşlar ne yapıyorsun diye.

velasıl ya tutarsa degim genede:)

o per vaneler havada durur soguk hava yı iter yuksek basın olusturup basta evre iller olmak üzere turkiyeyi ve dunyanın hava sıaklıgı dengesini bozar

misal adana 25 *C iken ankara 40*C izmir 45*C cevre illerin hava basını düseektır antalya mugla gibi deniz kıyısı yerlerde nemlenmeyi arttrıaktır tabi sıcaklık daha da ekilmez olacaktır

ve yuksek basın merkezinin sabit kalması nedeniyle bu bölgelerde mevsim geisleri azalır

ac kapa sistemine gelince zeplin yada baska sistem balon sistemi yagmur vb havalarda pervaneleri iyice hırpalar yani bakımı projenin maliyetini gecer

havada durur kıprasmaz da ama iklimsel sorunlara yol acar

Durak, bu araştırmalar sırasında, yüzlerce zeplinin çelik halatlarla yere bağlanıp büyük pervanelerle soğuk havanın aşağı doğru itilmesi, pervaneler için de zeplinler üzerine kurulacak güneş enerjisinden elektrik sağlanabileceği şeklindeki bir proje önerisi için ise, “Henüz bu konu fulu. Net bir şey yok” dedi. Başkan Durak, soğuk havanın kentin üzerine ne şekilde üfleneceği, hangi tekniğin kullanılacağı, yatırım ve işletim maliyetinin ne olduğu yönündeki soruların cevaplarının netleşmediğini söyledi.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...