Jump to content

Kur Bilgisayarınıza Takılı Sabit Disk Bulamadı

HoT_JaZz
 Share

Recommended Posts

25jbbsw.jpg

Format atmak isterken bazen şu hata mesajı ile karşılaşabiliyoruz `kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit bulamadı` bu hata mesajı ile karşılaşan arkadaşlar son zamanlarda biraz çoğalmaya başladı buda sata disklerin yaygınlaşması ile ortaya çıktı bu konuda yardım isteyen bir çok arkadaşa aynı çözüm yolunu önerdim ve hepside sonuca ulaştı şimdi burada bu hatanın giderilmesinde yapıcağımız işlemleri yazıcam ve sürekli bu hata mesajı ile alakalı konular açmak yerine tek bir konu ile sorununuzu giderebileceksiniz floopy den raid sürücüsü yükleyipte uğraşmak isteyen arkadaşlar bu mesajı dikkate almasınlar

:rolleyes:

Çözüm:

Bu hatayı almamızın sebebi sata driverların xp cd lerinde bulunmamasından kaynaklanıyor o yüzden bios tan sata denetleyicisini kapatmamız gerekiyor

mesela award bios larda şu şekil yapabiliriz.

Integrated Peripherals`a girip

fotoraf0003mx3.jpg

Resimdeki gibi sata ahcı mode yi ahcı olarak işaretliyoruz ıde seçeneği varsa ahcı yı değilde ıde seçeneğini seçiyoruz

fotoraf0004ik9.jpg

sata-mode-IDE-RAID.png

b003.jpg

ichraid.jpg

Çoğu bios ta standarttır ya sata supported kısmını disable yapıcaksınız ya sata - ide seçeneğini ide ye çevireceksiniz bu yöntem genelde notebooklarda bu sorunu çözen arkadaşların çok işine yarıyor çünki raid driveri yüklemek için floopy sürücüsü takma ihtimalleri düşük.

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

abicim bizler acemiyiz oralara nasıl giriyoz burdan tncsp3 indirmiştim ama aynı sorun kuramamıstım bizim anlayacağımız dilden anlatırsan cok memnun olurum

Farklı anakart üreticilerinde BIOS’a girmek için gereken tuş kombinasyonu farklı olabiliyor. Genelde DEL tuşunu kullanılırken, bazı anakartlarda F1 veya F2 tuşları kullanılabiliyor. BIOS’a girmek için kullanacağınız tuş(lar) post ekranında belirtilir.

ben dedıgınız ayarları yaptım ama sanırım bıyerde yanlıslık yaptım yanlıs bıseylerı degıstırdım formattan sonra sen de sorun meyadana geldı.mp3 dınlerke ve fılm seyrderken muzıkler kesık kesık takılıyomus gıbı gelıyor.sankı mp3 lerın hepsı bozuldu.ayarları eskı halıne gtırdım bıostan,driverların update ettim ama hiçbiri sorunu gidermedi...napıcamı sasırdım.

Anakart Modeli MS-6788,amibios 6.20,ses kartı on board realtek ac 97.

ben dedıgınız ayarları yaptım ama sanırım bıyerde yanlıslık yaptım yanlıs bıseylerı degıstırdım formattan sonra sen de sorun meyadana geldı.mp3 dınlerke ve fılm seyrderken muzıkler kesık kesık takılıyomus gıbı gelıyor.sankı mp3 lerın hepsı bozuldu.ayarları eskı halıne gtırdım bıostan,driverların update ettim ama hiçbiri sorunu gidermedi...napıcamı sasırdım.

Anakart Modeli MS-6788,amibios 6.20,ses kartı on board realtek ac 97.

Güncel k-lite codec paketi yüklemeyi denedinmi?

Sevgili arkadaşım ben de geçenlerde hard diski yeniledim.Önceki ide idi şimdi yeni aldığım sata hard disk. Bu sorunu çözebilmek için 4 gün uğraştım.Aslında çözümü çok basitmiş.Öncelikle bilgisayarında disket sürücüsü ve anakart cd'si olması lazım. Anakart sürücüsünü cdrom a takıp içinde "txtsetup.ini" adlı bir dosya vardır.o dosyayı bulacaksın.Disket sürücüsünü simgeleyen bir icon vardır. Onu çift tıkla. Diskete kaydet butonu var.onu diskete kaydet.Disketin hazırsa eğer Windows XP cdsini cdrooma yerleştir.cd açıldıktan sonra başlangıçta F6 tuşuna bas. Yüklemeye devam eder.Bundan sonra bir ekran daha gelecek. S tuşuna tıkla. disket hazırsa enter tuşuna basınız diye bir ekran gelecektir. Geri kalanı normal yükleme şeklinde devam edebilirsin.Hadi kolay gelsin.

Sevgili arkadaşım ben de geçenlerde hard diski yeniledim.Önceki ide idi şimdi yeni aldığım sata hard disk. Bu sorunu çözebilmek için 4 gün uğraştım.Aslında çözümü çok basitmiş.Öncelikle bilgisayarında disket sürücüsü ve anakart cd'si olması lazım. Anakart sürücüsünü cdrom a takıp içinde "txtsetup.ini" adlı bir dosya vardır.o dosyayı bulacaksın.Disket sürücüsünü simgeleyen bir icon vardır. Onu çift tıkla. Diskete kaydet butonu var.onu diskete kaydet.Disketin hazırsa eğer Windows XP cdsini cdrooma yerleştir.cd açıldıktan sonra başlangıçta F6 tuşuna bas. Yüklemeye devam eder.Bundan sonra bir ekran daha gelecek. S tuşuna tıkla. disket hazırsa enter tuşuna basınız diye bir ekran gelecektir. Geri kalanı normal yükleme şeklinde devam edebilirsin.Hadi kolay gelsin.

Bahsettiğin yöntem zaten çoğu kişi tarafından biliniyor ama ya bu sorunu yaşayan kişinin floppy takma imkanı yoksa? yada notebook kullanıyorsa? işte bu yüzden bunun adına basit çözüm diyoruz.

Usta bios kısıtlamalı.Örneğin laptoplarda.Hp orjinal vista yüklemişler kurulumda normal xp harddiski görmüyor.Nlite ile aahci driverlerini entegre ettim yedi.Geçenlerde bi laptop vardı fransadan gelme biosa şifre atmışlar ubuntuyu kurmuş göndermişler.Toshibaydı modelini hatırlamıyorum.Ne yaptıysak xp yemedi.Boot bile edemedik.Bunun da çaresi var mı?

EK NOT:

"HoT_JaZz" arkadaşımız özellikle son bir yıldır sıkça karşılaşılan bir konuda çok yararlı bir bilgilendirme yapmış, sağolsun...

Konunun önemi bakımından ek bir bilgilendirme yapılabilir:

Bilgisayar donanımı ve hard disklerdeki gelişmelere koşut olarak tek bilgisayarda çift (hatta üç) işletim sistemi kurup kullanmak gerekli ve de sıradan bir iş oldu; özellikle de Vista'dan sonra...

Başlıkta da belirtildiği gibi XP'den sonra çıkan ve de yaygınlaşan "SATA" disklere XP kurmak hele hele XP ve Vista'yı yanyana kurup kullanmak isteyince, hem kurulum hem de kullanım sorunları başgösterdi: XP'nin SATA'yı tanımaması ve BIOS'un XP ve Vista için farklı yapılandırmaya gerek duyması...

BIOS'u ayrı ayrı yapılandırarak, XP ve Vista'yı yanyana kurmak olayı çözmemekte; kullanırken, BIOS'u hangi işletim sisteminin yapılandırmasında bırakmışsak, diğerinde sorun yaşanmakta, kararsızlık oluşmakta; örneğin, donanımınız "Robson Memory"li ise ve de BIOS'u XP yapılandırmalı olarak bıraktıysanız, artık, Vista'da Robson Memory iş görmez; Vista yapılandırmalı bırakırsanız, bu kez de XP kararsızlaşır; ilgili denetleyici sürücüsünü ekleseniz bile...

Konuyu daha da açıp uzatmadan sonucu söylemekte gerekirse:

Bir bilgisayarda tek diski (SATA) bölümleyerek, XP ve Vista'yı yanyana kurup, sorunsuz kullanmak isteniyorsa, yapılacak en doğru iş XP kurulum CD'sine SATA sürücülerini eklemektir...

Herkese iyi bayramlar dileğiyle...

Edited by taba

• 4 hafta sonra ...
abicim bizler acemiyiz oralara nasıl giriyoz burdan tncsp3 indirmiştim ama aynı sorun kuramamıstım bizim anlayacağımız dilden anlatırsan cok memnun olurum

ewet Haklısın Tnctrsp3 te Var uğrasmiyoruz

• 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Bu konu ile alakalı gezmedigim site forum kalmamıştı Tnctr bir kaç gündür kapalı oldugundan çok araştırdım adam gibi resimli tek açıklama burda buda Tnctr ailesinin bir farkıdır.

küçük bir soru sata disk ile ilgili google arama yaptıgımda tnctr sitesine ait birşeyler bulamamıştım çok üzücü.

• 2 ay sonra...

Windows 7'yi bilgisayarımda bulunan raid0 disklere yüklemek istiyorum, raid0 diskleri görmüyor, sadece bir tanesini görüyor.

Mevcut raid0 diklerde Win XP kurulu ve sorunsuz çalışıyor.

Raid0 Driverleri kurulum aşamasında gösterdim yine olmadı.,

Başka ne yapabilirm.

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...