Jump to content

Duckduckgo: Kullanıcı Verileri Toplayan Binlerce Web izleyicisi

efe34
 Share

Recommended Posts

DuckDuckGo, kullanıcı verileri toplayan binlerce web izleyicisinin listesini yayınladı

image.png.08963f3e8ef2df373a8fb37b35c8b0d8.png

Gizlilik ve güvenlik odaklı DuckDuckGo arama motoru ve web tarayıcısı, birkaç yıldır veri topladığı web takipçileri hakkında yeni aracını geliştiricilere ve araştırmacılara sundu.

3d9457ce76e946e7866c473f5ddb190e.jpg
Teknoloji Editörü

DuckDuckGo, kullanıcı verileri toplayan binlerce web izleyicisinin listesini yayınladı Tam Boyutta Gör

Son birkaç yıldır, güvenlik odaklı tarayıcı ve arama motoru DuckDuckGo tarafından web takipçilerinin veri seti oluşturuluyordu. Bugün firma tarafından yayınlanan Tracker Radar uygulaması, elde edilen verileri herkesle paylaşıyor.

Tracker Radar, içeriğinde yaygın siteler arası takipçileri ve bunlarla ilgili detayları barındırıyor. Bu detaylar arasında yaygınlık, sahiplik, çerez davranışı ve gizlilik sözleşmesi gibileri yer alıyor. CNET’e göre bu veri tabanı, 5326 alan adını içeriyor ve bu alan adları 1727 farklı firmaya bağlı. DuckDuckGo, aracının geliştiriciler tarafından takipçileri engellemede ve araştırmacıların bu takipçileri daha iyi anlamalarında kullanılacağını umut ediyor.

Web takipçileri, web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar hakkında konum, arama ve tarama geçmişi gibi verilere erişip bunları firmalara aktarıyorlar ve bu durumdan para kazanıyorlar. Web tarayıcılarını kontrol eden firmalar, bu gibi araçlara artık tepki gösteriyorlar ve bu araçların gücünü aldığı temelleri engellemeye başlayacaklar. 

@forjest üstad : tanıştırdı beni bu arama motoruyla: Teşekkürler

Edited by efe34
  • Like 2
  • Thanks 1

Açık kaynak olması tarafsız ve kişisel veri istatistikleri yapmadan reklamsız sadece aranılan içeriklere odaklı doğru kaynaklara yönlendire bana göre en sağlam arama motoru bende linux sayesinde tanıştım diyebilirim bu vesileyle daha evvelde  forum içerisinde konusu geçti sunmuş olduk.İşe yaradıysa beğenildiyse ne ala ne mutlu bana.Aslında çalışmalarda google'u unutup,DuckdockGO'yu kullanmak sanki daha mantıklı gibi güvenlik bakımından ve kişisel veri  hırsızlarının reklamlı popup'lı tuzaklarından uzak kalmak için bence iyi bir seçim olur bu arama motoru. tekrar'dan hatırlattığın için teşekkür ederim efe34 hocam sağolun sevgiler.