Jump to content

Kubuntu 8.10 Intrepid Lbex Windows 7nin Ilhamı

Recommended Posts

Merhabalar tekrardan aranızdayım askere gitmeden önce linux severler icin yeni cıkan kubuntu 8.10 sürümünü arkadaşlarla paylaşayım dedim.Bu sürümü xp si ve vistası olan herkes denesin diye Wubi ile kurulumu anlatacağım.

Eğer beğenmezseniz xp yada vistada iken denetim masasından Program ekle kaldırdan Kubuntuyu kaldırabilirsiniz.

Wubi, Windows kullanıcılarını Linux dünyasına tek bir tıklama ile ulaştıracak bir Kubuntu yükleme aracıdır. Wubi, size Linuxsü herhangi bir program yükler gibi yükleme ve kaldırma imkanı sunar. Eğer Linux se biraz merakınız varsa fakat denemeye çekiniyorsanız, bu sizin için!

Wubi Güvenlidir

Sabit diskinizde yeni bölüm oluşturmanıza gerek yoktur.

Wubi Basittir

Yükleme aracını çalıştırmanız yeterlidir, cd kullanmanıza gerek kalmaz.

Wubi Ayrık Çalışır

Wubi, dosyalarını tek bir klasörde saklar. Eğer kullanmak istemezseniz kaldırmak son derece basittir.xp veya vista da denetim masasından program ekle kaldırdan direk kaldırabilirsiniz.

Wubi Ücretsizdir

Açık kaynak dünyasına destek olan Wubi için hiç bir ücret ödemeniz gerekmez..xp ve vista gibi ücretli de değildir.

önce indirme linkini verelim.direk indirme linki 180-225 kb arası indiriyor.

http://www.ubuntu.com/getubuntu/downloading?release=kubuntu-newest&arch=i386&mirror=http%3A%2F%2Fftp.linux.org.tr%2Fubuntu-releases%2F&debug=&download-button=%3CIMG+alt%3Ddownload+src%3D%22%2Fthemes%2Fubuntu07%2Fimages%2Fbutton-download-new.png%22%3E+Start+Download&flavor=kubuntu[/CODE]

Kubuntu 8 Ubuntunu kde4 paketi eklenmiş sürümüdür.(keşke pardusun kde4lüsünü yayınlasaydım fakat kararlı calışmadığından şu anda kubuntuyu yayınlıyacağım.askerden gelene kadar inşallah pardusun kde4 lüsünü cıkar)

Not:sisteminizin bir yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ederim her türlü hataya karşı.

1-Bir örnekle nasıl kurulacağına gecelim.önce elimizde bir xp veya vistası olan bilgisayar var.bu bilgisayar yukarıdaki linkten kubuntu 8.10 u indirdik.

2-Ben D ye kurdum siz hangi bölüme isterseniz ona kurun.anlatım D ye kurulum üzerine olacaktır.

3-D de bir klasör oluşturun direk D ye oluşturun başka bir klasörün icinde olmasın.Oluşturduğunuz klasörün adını kubuntu yapın.

4-bu kubuntu klasörünün icine indirdiğiniz Kubuntu isosunu kopyalayın veya taşıyın.

5-kubuntu isosunu kubuntu klasörünün icinde winrar ile acın

6-klasörün icinde acılan kubuntu dosyalarından wubi.exe programının üzerine tıklayın ve karşınıza aşağıda resmi olan wubi programı acılsın.

1311qw7.jpg

7-kurulacak bölümü d olarak secin yada C size kalmış.ama bence sisteme zarar vermek istemiyorsanız d yi secin derim.

8-sonra kullanacağı alanı secin ben 10 gb yaptım 8 den aşağı yapmayın.

9-Masaüstü ortamı kubuntuya alın

10-Dil türkçede kalacak fakat sonradan yine konsoldan türkçeye ayarlıyacağız.

11-Kullanıcı adını kesinlikle değiştirin tek harf hatasında sisteminizi acamazsınız.sonrada parola oluşturun.

12-kur diyeceksiniz.(kurulumda eğer sisteye bağlanmayı deneyip siteden download etmeye başlarsa bir yerde yanlışlık yapmışsınızdır.örnek klasörü d nin icinde başka bir klasör icinede calıştırmak gibi.

13-sonra yeniden başlıyacak.

14-ilk acılışta xp-kubuntu, vista-kubuntu seceneği cıkacak sonra

15-kubuntuyu seçeceksiniz ve asıl kuruluma gececeksiniz.

16-kubuntu kurulumunda kullanıcı adı ve parolanızı istiyecek bunları girdikten sonra kurulum başlıyacak 20-30 dk sürecek.

17-kurulum bittiğinde kubuntu yeniden başlayacak ve yine xp-kubuntu diye soracak siz yine kubuntu diyeceksiniz ve karşınızda KUBUNTU 8.10 İNTREPİD LBEX

RESİMLER

masastmgx2.png

masastm2od3.jpg

masastm3md4.jpg

Not:kurulum bittikten sonra eğer olurya karşınıza ingilizce kubuntu cıkarsa konsolu acın başlata tıklayın ve arama bölümüne konsole yazın cıkan program siyah renkli bir program olan konsole cıkacaktır.sonra

"sudo apt-get install kde-i18n-tr"

tırnaklar haricinde yukarıdaki kodu secip kopyalayıp konsolo yapıştırın ve size parolanızı soracak parolanızı girin sonra bitmesini bekleyin arada size yes/no diye soracak siz y harfine tıklayıp enter deyin.ve bitmesini bekleyin.

sonradan yeniden başlıyacak.sonra karşınızda türkçe kubuntu 8.10.

program ekle kaldırdan kubuntu diye görürüsün xp de iken program ekle kaldırdan kubuntu yu kaldır cıkan ekrandan evet de sonra yeniden başlatıyorsun xp acıldığında kubuntu gitti. bu kadar ayrı bir sistem olarak calışıyor

Wubi, Windows kullanıcılarını Linux dünyasına tek bir tıklama ile ulaştıracak bir Kubuntu yükleme aracıdır. Wubi, size Linux’u herhangibir program yükler gibi yükleme ve kaldırma imkanı sunar. Eğer Linux’a biraz merakınız varsa fakat denemeye çekiniyorsanız, bu sizin için!

Wubi Güvenlidir

Sabit diskinizde yeni bölüm oluşturmanıza gerek yoktur.

Wubi Basittir

Yükleme aracını çalıştırmanız yeterlidir, cd kullanmanıza gerek kalmaz.

Wubi Ayrık Çalışır

Wubi, dosyalarını tek bir klasörde saklar. Eğer kullanmak istemezseniz kaldırmak son derece basittir.Program ekleden Wubi' yi kaldırabilirsiniz.

Wubi Ücretsizdir

Açık kaynak dünyasına destek olan Wubi için hiç bir ücret ödemeniz gerekmez.

kardeş teşekkürler...bunu sistemden kaldırmak nasıl oluyor anlatabilirmisin...

ubuntu kullanmıştın bir ara ama , çift hdd vardı o zaman.şimdi lattop var elimde.kaldırması zormu acaba.

kardeşim ubuntuyu sistemden kaldırmak için xp cdsini takıp partittionları silecen bu kadar başka bişey yapmana gerek yok kalın sağlıcakla ;)

hayırdır kardeşler wubide böyle cd tak, yok şu partitionu sil filan yok. ne yapıyorsunuz siz.acılışta xpyimi acıyım kubuntuyumu acıyım diye soruyor zaten siz xp ile acın ve denetim masasından program ekle kaldırı tıklayın cıkan listeden kubuntuyu görürsünüz, sadece kaldır diyeceksiniz hepsi bu.yok cd takma yok şu yok bu değil. wubi iso dosyasının icinde var isoyu winrar ile dışarı cıkarın wubi.exe diye görürsünüz.yapacaklarınızı adım adım yazdım.wubi dışında direk kurulum yaparsanız sisteminize grup kurulur yine acılışta xpmi kubuntumu diye ekran gelir fakat olurya kubuntudan sıkılıp silmek isterseniz xp yide formatlamak zorunda kalırsınız.öyle xp cd sini tak hdd yi sil yok malesef yanlış anlatmayın.millet bilgisayarından da olur ondan sonra.

arkadaşım şöyle söyleyim; kurmak icin en az 10 gb lık yer lazım, cünkü güncelleme amsn filan yüklediğinde zaten 4 gb yer kalıyor geriye yani eğer d de 10 gblık yerin varsa kur fakat bir daha bu bölüme birşey yüklemeni tavsiye etmem cünkü full dolu gözükür birde kota koydu isen d ye hemen uyarı verir zaten.sayın ateşbey siz profesyonel linux kullanıcısına benziyorsunuz kanımca.ben söyle söyleyim pardus ve xp vardı sonradan xpnin üzerine ubuntuyu wubi ile kurdum.3 işletim sistemim oldu.fakat sıkıldım ubuntuyu program ekle kaldırdan sildim sonra tekrar pardus xp ikilisine döndük.fakat ne kadar bekledi isem kde4lü pardus tam düzen tutmadı.bende sildim.şimdi kubuntu stabil kde4 e geçtiği icin de kubuntuyu kurdum.inşallah pardus kde4 de gecerde bende pardusa gecerim.

Su varki KDE 4 ü biraz daha beklememiz gerekecek.Fakat pardusu nedense birtürlü verimli kullanamıyorum.Sistemimden dolayı oldugunu düşünüyorum.Onun için artık bıktım ve ubuntuya dönüş yaptım ubuntu 8.10 gnome yi kullanıyor.Kde kadar olmasada buda güzel.

kde 4 ün stabil sürümü cıktı 4.1.2 en stabil sürümü artık kde 3 serisini sonlandırdı.bundan sonra pardusta malesef kde4 sürümüne geçmek zorunda zaten windows 7 kde4 den ilham alınarak yapılan bir sürüm.gnome masaüstü aynı xp gibi sade calışıyor.süperfecth özelliği yok ramin aslında ne kadarını harcadığını gösteriyor.örnek xp de ramin 90 mb (antivirus programı ve ilk acılıştaki progrmalar hesaba alınmamıştır.)harcadığını söylüyorsa vistaya bakın 380 mb tan aşağı değildir.aradaki fark süperfecht oluyor.yani ben kullanmadığım rami ne yapıyım diye aradaki 290 mblık harcanıyor diye gösterdiği alan devamlı kullandığınız msn office gibi programlar vista devamlı kullanılan programları ramde tutarak daha cabuk tepki veriyor.buda aynı gnome ile kde4 gibi gnome xp kde4 vista oluyor.

hayırdır kardeşler wubide böyle cd tak, yok şu partitionu sil filan yok. ne yapıyorsunuz siz.acılışta xpyimi acıyım kubuntuyumu acıyım diye soruyor zaten siz xp ile acın ve denetim masasından program ekle kaldırı tıklayın cıkan listeden kubuntuyu görürsünüz, sadece kaldır diyeceksiniz hepsi bu.yok cd takma yok şu yok bu değil. wubi iso dosyasının icinde var isoyu winrar ile dışarı cıkarın wubi.exe diye görürsünüz.yapacaklarınızı adım adım yazdım.wubi dışında direk kurulum yaparsanız sisteminize grup kurulur yine acılışta xpmi kubuntumu diye ekran gelir fakat olurya kubuntudan sıkılıp silmek isterseniz xp yide formatlamak zorunda kalırsınız.öyle xp cd sini tak hdd yi sil yok malesef yanlış anlatmayın.millet bilgisayarından da olur ondan sonra.

kardeşim kubuntuyu silmen için xpyi formatlaman gerekmez hiçbir linux sürümünde bunu yapman gerekmez sadece gitt linux partitionu sil tamamdır artı senin söledigin şeyi normal kurulum sanıp ondan öle yorum yaptım bu şekilde cevap yazman gerekmezdi.artı ne zamandan beri hddyi formatlayınca pc gidiyorda bu şekilde konuşuyon çok çok işletim sistemi gider onuda tekrar kurar ne olacak sanki bu kadar zormu yani xp kurmak yorum yazarken ne yazdıgını bilmen lazım..

aynen bir bilgisayarda 2 işletim sistemi olacak

canınız hangisini isterse onu acabileceksiniz.yani bu iki güzel hatunla cıkmaya benziyor.hangisini canınız arzularsa onunla cıkıyor geziyorsunuz.acılışta ilk siyah ekranda xpmi kubuntumu veya vistamı kubuntumu diye soruyor.bu sayede linux ile tanışmış oluyorsunuz.belkide windowsun bir kullanıcısı daha linuxe transfer olmuş oluyor

neyin xp olduğunu öğrenememişim ya nereden cıkardın kardeş anlamadım.ne demek istediğini bir yerdemi yanlış yazdımda onumu kastediyorsun.yoksa vistadan daha iyimi olduğunu söylemeye calışıyorsun.eğer xpnin VİSTAdan daha iyi olduğunu iddaa ediyorsan bence yanılıyorsun. kusura bakmayın samedo şefim yanlış anlaşılma oldu özür dilerim.sizi kırdı isem.

neyin xp olduğunu öğrenememişim ya nereden cıkardın kardeş anlamadım.ne demek istediğini bir yerdemi yanlış yazdımda onumu kastediyorsun.yoksa vistadan daha iyimi olduğunu söylemeye calışıyorsun.eğer xpnin VİSTAdan daha iyi olduğunu iddaa ediyorsan bence yanılıyorsun. kusura bakmayın samedo şefim yanlış anlaşılma oldu özür dilerim.sizi kırdı isem.

önemli degil kardeş ikimizde birbirimizi yanlış anlamışız sanırım sorun yok paylaşıma devam kolay gelsin....

kardeş kusura bakma yani linux paylaşımı yapıyorum diye vistayı sevmediğim anlamımı cıktı.vista kullanmak xp kullanmaktan cok güzel geliyor bana.vista cok güzel fakat linux de güzel cünkü hem bedava hem de destekcisi cok hemde özellik olarak windowstan fazla.eğer yukarıdaki resimleri gördü isen resim cerceve efekti plasmodler dizin penceresi gibi özellikle 64 mb ekran kartında bile calışan aero sistemi varki bu sayede vistayıda geride bırakıyor.windows 7 kde4 serisinden alıntı yaptığını kabul ettiki kalmışki xp hadi senin dediğin olsun(XP).senimi kıracam hem iki işletim sistemi daha güzel oluyor.birine birşey olduğunda diğer ile kurtarabiliyorsun sistemini.xp hayranısın zannedersem.malesef intel xp icin artık ürün geliştirmiyeceğini yayınladı.artık sırası ile intel amde yarın nvidia sonra ati bunlar da desteği kestikten sonra hala xp kullanmaya devam edecekmisin?bence hayır. yavaştan yavaştan vistaya terfi etsen iyi olacak.yada bekle, 2009 aralık diyordu bir sitede windows 7 nin cıkış tarihini.türkiyeye 2010 da gelir o zamana kadar dişini sık xp kullan sen.

Ubuntu daha iyisini yapana kadar,

En iyisi UBUNTU

:huh:

Herzaman GNOME

tek geçerim.

- Ayrıca gnome'de sık kullanılan programları ram'de tutar, kde'ye özgü birşey değil ki ?

Wubi ile kurulum yaptığınızda ;

- Hibernate özelliği ( Hızlı açılıp kapanma ) aktif olmaz.

- Sistem performansında düşüş gözlenir.

- Swap alanınız dar olacağından sistem yavaş çalışır (kullandığınız gerçek hızı değil)

Bu yavaşlığa rağmen kopyalama ve net işlemlerinde windowstan daha hızlıdır.

Wubi ile kurun deneyin hoşunuza gidecektir alışıp linux dünyasını keşfetmeye başladığınızda normal kurulum yaparsınız.

Denemeden geçmeyin derim, dost tavsiyesi.

Ubuntu 8.10 çıktığında böyle bir anlatım yapmak istedim ama zaman bulamadım.

Teşekkürler Salih...

asıl ben teşekkür ederim.yorumların icin . vanthoff wubi ile kurulum yapmayı elimden geldiğince anlatmaya calıştım.ayrıyeten doğru sistemin hızı düşüyor ama windowstan katlı katlı hızlı.ubuntu kubuntu gnome kde gibi tartışmaya giremem cünkü hepsinin kendine has özellikleri var bunu tartışa bilmem icin cok iyi paket derliyebilen ve bu konuda cok fazla bilgisi olan bir linux kullanıcısı olmam gerekiyor fakat ben o kadar usta değilim.kendi çapımda geçinip gidiyorum.bu kubuntu sürümünü denemenizi tavsiye ederim.şu zamana kadar cıkan en stabil kde 4 diyebilirim.(bunu yazdık diye hemen vistayı sevmiyorum anlaşılmasın) ilk kde4 kubuntu 8.04 sürümünde idi.cok cöküyordu.şimdi ise çökme nerede ise 0 sıfır ve program sayısını coğaltmışlar.hız mükemmel ve 64 mb ekran kartında bile aero özelliği acık compiz fosiuna benzer özellikler yüklemişler plasma bir harika olmuş.plasmoidlerle istediğinizi yapabiliyorsunuz tamamen özgür bir masaüstü var karşınızda.plasmodilerden en cok çerceveyi sevdim istediğin şekilde istediğin resmi ekrana yerleştirebiliyorsun.eğimini bile ayarlıyorsun.

Evet bundan sonraki ubuntu'nun kde ile gelmesi planlanıyormuş.

Kde aldı başını gidiyor :)

Kubuntu'nun stabil olmasına sevindim ama kde kullananlar da sürekli SUSE diyor.

Gerçekten zevk ve alışkanlık meselesi.

İnsanlar linux sistemlere korku ile bakıyorlar ama aslında okadar basit arayüzler geliştirildiki,

kendileri vindovsa hapsettiklerinin farkında bile değiller.

Compizi (ubuntunun içersinde vardır) görmeden vista yada win7 efektlerinin güzelliğini konuşmak çok basit geliyor.

Linux'e geçmek için geç kalmayın

:huh:

Yemin Ederim Vistaya İyi Diyenler Görselliğine Dayanarak Söylemiştir Bunu.Senin Bana Vistayı anlatmana Gerek yok bilen bilir Vistanın Ne Mal Olduğunu.Ruslar Okadar açığını buldular millet okadar şikayet etti Microsoft dahi suçunun farkında kasma olayı Mavi ekran ve Nice hatalar Saymakla Bitmez...XP'ye Gelince BABA gibi İşletim Sistemi Güvenlik Desen Tam Güvenlik Hız Desen Üstüne Yok Hala Niye Vista Anlamış Değilim.İşte Millet Bunu Kabullenemiyor Vista Kullanıyoruz Diye Vistayı Destekliyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...