Jump to content

Elektrik Gidip Gelince Sistemim Neden Kendiliğinden çalışıyor?

exit

Recommended Posts

Elektrik gidip gelince sistemim neden kendiliğinden çalışıyor?

Elektrik gidip geldiği zaman veya kasa güç kaynağına bağlı olan güç kablosunu çekip taktığınız zaman sisteminiz kendiliğinden çalışmaya başlayabilir. Bu, bir sorun olmamakla beraber anakartın BIOS'u tarafından değiştirilebilen bir özelliktir.

Bazı anakart markaları tarafıdan "Restore on AC Power Loss", bazıları tarafından "Power Fail Status" veya benzer şekilde ifade edilen bu özellik, sisteme gelen elektrik kesildiğinde ve tekrar geldiğinde, güç kaynağının sisteme tekrar güç verip vermeyeceğini belirliyor. Sürekli çalışması gereken sistemlerde, elektrik gidip gelse bile bu özellik sayesinde sistem otomatik olarak tekrar çalışır ve sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Bu özelliği değiştirmek için anakartınızın BIOS'una girip, güç yönetim seçeneklerine (Power Management Setup) girmeniz gerekiyor. Burada "Restore on AC Power Loss" veya "Power Fail Status" şeklinde bir ayar menüsü göreceksiniz. Bu özelliğe ait genelde 3 seçenek vardır:

* Always off: Elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız bile sistem kapalı kalmaya devam edecektir. "Sistemim kendiliğinden açılıyor" şikayetinde bulunan kullanıcılar bu seçeneği kullanmalıdır.

* Always on: Sistem kapalıyken bile elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız, sisteme otomatik olarak elektrik verilecek ve çalışmaya başlayacaktır.

* Last State: Eğer sisteminiz açıkken elektrik gidip gelirse ve güç kablosunu çıkartıp takarsanız, sistem tekrar açılacaktır. Ama sistem kapalıyken elektrik gidip gelirse veya güç kablosunu çıkartıp takarsanız sisteme elektrik verilmeyecektir; yani sistem otomatik açılmayacaktır.

Aşağıda, ABIt ve MSI anakartların BIOS'undaki güç yönetim seçeneklerinden alınan görüntüleri görüyorsunuz:

powerloss-abit.jpg

ABIT

powerloss-msi.jpg

MSI

Özkan Erden

• 3 years yıl...

elektrık gıdıp gelmesıyle beraber gelen ac voltaj frekansı kafayı yıyıyor anakart bırden elektrık statık elektrık alıor yapman gereken bıos pılını cıkartmak kasanın elektrık kablosunu cıkartıp 6 saat kadar beklemen tekrar taktıgında duzelmıyorsa butun parcaları kasadan sok bır tahtanın ustune koy aynı seylerı tekrar dene 6 saat sıstem bosta kalsın tahta uzurınde yıne duzelmesse parcaları tek tek denemeye baslayabılırsın :)

Ya arkaşlar amma ilginç olmuş ha cem yılmaz filmindeki gibi tutturmuşsunuz bi tahta diye

Tahta zaten iletken bişey değil statik elektriği nasıl boşaltsın ben tahta üzerine çıksam alsam elime fazı toprağa değmedikçe çarpılmam elektrik benim vücudumda statik olarak kalır bu insanda stres yapar basarsın toprağa düzelir (Fazı bırakıp tabiki)

Ama elektrikli elektronik aletlerde chıp ler o kadar hassastırki yani elle dokunduğunuzda sizdeki statik elektrik bile ona zarar verir hassas devreler plastik eldivenle sökülüp takılır bilen bilir zaten tüm anakart şaseye bağlıdır o da topraklı prize yani kendi statiğini kendi boşaltır topraklı cihazı topraksız prizde kullanıyorsanız zaten her durumda o hasarı almıştır çoktan yani topraklı priz kullanacaksınız zırt pırt söküp toprağa mı serecez devre kartlarını

Siz anlatılan ayarı yapacaksınız bios da bide topraklı priz kullandınmı bişey olmaz

Bios pline gelince pili söktünmü bios chıp i hafızadaki tüm ayarları bu enerji ile saklar söktünmü chıp fabrıkadaki varsayılan üretim ayarına döner yani etkisi sadece sonradan biosda yaptığın ayarları chıp e unutturmakdan başka birşey değildir yani kalkıpta tüm anakarttaki devreleri falan beslemiyorki onların elektriğini kessin sıfırlasın adı üstünde bios pili biosu besler

Ne biliyim yazdım işte buraya belki faydası olur

Saygılar

• 2 hafta sonra ...
Ya arkaşlar amma ilginç olmuş ha cem yılmaz filmindeki gibi tutturmuşsunuz bi tahta diye

Tahta zaten iletken bişey değil statik elektriği nasıl boşaltsın ben tahta üzerine çıksam alsam elime fazı toprağa değmedikçe çarpılmam elektrik benim vücudumda statik olarak kalır bu insanda stres yapar basarsın toprağa düzelir (Fazı bırakıp tabiki)

Ama elektrikli elektronik aletlerde chıp ler o kadar hassastırki yani elle dokunduğunuzda sizdeki statik elektrik bile ona zarar verir hassas devreler plastik eldivenle sökülüp takılır bilen bilir zaten tüm anakart şaseye bağlıdır o da topraklı prize yani kendi statiğini kendi boşaltır topraklı cihazı topraksız prizde kullanıyorsanız zaten her durumda o hasarı almıştır çoktan yani topraklı priz kullanacaksınız zırt pırt söküp toprağa mı serecez devre kartlarını

Siz anlatılan ayarı yapacaksınız bios da bide topraklı priz kullandınmı bişey olmaz

Bios pline gelince pili söktünmü bios chıp i hafızadaki tüm ayarları bu enerji ile saklar söktünmü chıp fabrıkadaki varsayılan üretim ayarına döner yani etkisi sadece sonradan biosda yaptığın ayarları chıp e unutturmakdan başka birşey değildir yani kalkıpta tüm anakarttaki devreleri falan beslemiyorki onların elektriğini kessin sıfırlasın adı üstünde bios pili biosu besler

Ne biliyim yazdım işte buraya belki faydası olur

Saygılar

gayet mantıklı açıklamalar kesinlikle faydası olur ;)

Arkadaşlar hepinize selamlar.

benim pc dede aynı sorun var mutlaka ben bu dediklerinizi yapacam.

Ama biliyorum burdaki konuyla ilğili deil ama benim acil tarafından yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar benim 1 trebatlık hardiskimde ne arasan var benim bütün programlarım onda ve yedeği kesinlikle yok benim bilgisayara windows 7 yi kurdum ve sonra programlarımı yüklemek için harddiski taktığımda accılışta tara yapılacak diye bi uyarı geldi yap dedim ama yaklasık 1 saat gecmesine ragmen bitmeyince bende resetleyip baştan başlattım sonra yine sorunca hayır dedim bilğisayar acıldı ama şimdide harddisk parametre hatasından dolayı acılamıyor acılması için biçimlendirme gerekir diyor Pc ne olur bi yolunu bilen varsa bana yardımcı olsun acele tarafından şimdiden teşekkürler

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...