Jump to content

Vista Modifiye Yardım

falcon417

Recommended Posts

kardeş hatayı buldum sence de hata bu değil mi sende ingilizce klasörler

ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup bunun gibi yani bende bunu örnek almışım

aslında ProgramData\Microsoft\Windows\Başlat Menüsü\Programlar\Başlangıç bende bundan olma ihtimali yok mu?

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply
valla herşey senin dediğin gibi herhangi bir sapma yanlışlık yok sende düzgün çalışıyor bende neden çalışmıyor anlayamadım bunları denerim ama autoit işi biraz yavaşlatmaz mı peki?

Her bi ileti kutusunun açılmasını bekliycek sadece. Toplamda işi 10 sn. bile sürmez. Zaten büyük olasılıkla CD-ROM'a geldikten sonra duracaktır. O da 2-3 sn filan sürer.

kardeş hatayı buldum sence de hata bu değil mi sende ingilizce klasörler

ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup bunun gibi yani bende bunu örnek almışım

aslında ProgramData\Microsoft\Windows\Başlat Menüsü\Programlar\Başlangıç bende bundan olma ihtimali yok mu?

O gördüğün klasör isimleri yerelleştirilmiş isimler. Adresler hangi dilde Vista'da bakarsan bak İngilizce. İstersen kurulu Vista'da bu klasörü aç ve adres çubuğunda boş bi yere tıkla. Adresin İngilizce olarak değiştirildiğini görüceksin. Baştan bana da tuhaf geldi ama bu böyle. Zaten klasör yollarında Türkçe karakterler bulunsaydı kurulumun DOS ortamı kısmında bi sürü sorun yaşanırdı. Yine de bi kontrol et sen, gerçek klasör yolunda Türkçe bi kelime bulursan (ki hiç sanmıyorum) burda yaz, ona göre bişeyler yapiim.

Elindeki DVD'de bi sorun olduğunu düşünmeye başladım. Daha büyük bi ihtimal, herhangi bi işlem sırasında kurulum dosyaları zarar görmüş olabilir. Aklıma başka bişey gelmiyo.

(Ki, Başlangıç klasörü yolu önemli de değil zaten bu kodlar için. Sonuçta işi CD/DVD sürücü yoluyla. Yol hatası olsa en fazla Ince Ayar.bat'ı silemezdi, o da yeniden başlatma sonrası kodların tekrar çalışmasına sebep olur en fazla. O da sisteme zarar vermez zaten.)

sp1 entegre işlemi sırasında hatalı işlem yapmış olabilir diye düşünüyorum bende tekrar deneme yapacam kaliteli cd kullanıyorum düşük hızda yazdırıyorum ama format işlemi normalden biraz uzun sürüyor DVDnin bozuk olmasıda ayrı bir ihtimal tabiki bunları deneyeceğim sonuçları bildiririm

ya kardeş peki bana bunun esprisini anlatsana ek.exe yi o zaman startup konumuna at başlangıçta direk çalışsın sonra ince ayar bat onu silsin daha makul değilmi nasıl olsa sistem açıldıktan sonra iş görmeye başlıyor ki zaten ben içine en son aktivasyonu attım ayarları yapıp aktivasyona başlıyor buna başka bir çözüm yolu yokmu gerçekten?

ya kardeş peki bana bunun esprisini anlatsana ek.exe yi o zaman startup konumuna at başlangıçta direk çalışsın sonra ince ayar bat onu silsin daha makul değilmi nasıl olsa sistem açıldıktan sonra iş görmeye başlıyor ki zaten ben içine en son aktivasyonu attım ayarları yapıp aktivasyona başlıyor buna başka bir çözüm yolu yokmu gerçekten?

Başlat Menüsü\Tüm Programlar\Başlangıç\Ince Ayar.bat dosyası tüm sürücülerde \$OEM$\Kurulumu Bitir.bat dosyasını arıyo ve en son bulduğu Kurulumu Bitir.bat'ı çalıştırıyo. Kurulumu Bitir.bat'ın çalışması bittiğinde (exit komutu geldiğinde ya da son satır da işlendiğinde) de Ince Ayar.bat'a geri dönüyo ve Ince Ayar.bat'daki kalan satırları da çalıştırıp işlemi bitiriyo. İşin esprisi bu.

Her değişiklik için install.wim'i açıp değişiklikleri kaydetmeye üşenmiyceksen Ek.exe'yi Başlat Menüsü\Tüm Programlar\Başlangıç konumuna atmak da bi çözüm. Ama tabii sistem açılır açılmaz dosya hemen çalışmaya başlıycaktır bu durumda. Dolayısıyla bu durumda Başlangıç konumuna atacağın Ince Ayar.bat dosyasının içeriği mesela şöyle olmalı:

Sleep 30
Del /F "%CD%\Ek.exe"
@REM Buraya, aktivasyonu burdan çalıştırcaksan ona ait kodu yaz. Açıklama altta.
Del /F "%CD%\Ince Ayar.bat"

(%CD%\, "bu klasör" anlamına geliyo. Böyle de olur son satır, Del [gerekirse /F] "%SystemRoot%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Ince Ayar.bat" şeklinde de. Tamamen aynı anlama geliyo bu ikisi yani. /F salt okunur dosyalar için, ne olur ne olmaz, yaz sen gene.)

Burda Sleep, katılımsız kurulumlarda kullanılan komut istemi içi bekletme uygulaması (Sleep.exe), bi yerlerde görmüşsündür muhtemelen. 30 saniyelik bekleme için Sleep 30 yazdım, Ek.exe ve Activator.exe işini toplam 30 sn'de bitiremiyosa daha büyük bi değer yaz. (Sleep.exe'yi System32'ye at.) Elinde Sleep.exe yoksa forumda aratarak bulabilirsin... diycem ama ben arattığımda bulamadım. Ben şahsen NirCmd.exe'yi kullanıyorum. NirCmd kullanmak istersen ilk satıra NirCmd wait 30000 (30 sn. için) yazman gerek. NirCmd'yi

Please register to see this content.
adresinden indirebilirsin. (Freeware.) Tabii yine System32'ye at. (Daha önce site adı vermiştim ama tam adres yaziim dedim. İnşallah reklam sayılmıyodur...)

Activator'ü Başlat Menüsü\Tüm Programlar\Başlangıç konumuna atarsan mesela

"%CD%\Activator.exe"
Del /F "%CD%\Activator.exe"

şeklinde iki satır daha ekle "Ek.exe'yi sil" satırından sonra. Klasör olarak atarsan mesela çalıştırma komutu olarak "%CD%\Activator\Setup.bat", silme komutu olarak da RD /S /Q "%CD%\Activator" yaz bu iki satıra.

Bulabilirsen bi MSDN çıkışlı SP1'li Vista (orijinal Vista SP1, sonradan entegre etme değil) kullanmanı öneriyorum. Sonradan SP1 entegre etmek pek bi işe yaramıyo hız ve stabilite açısından. Denedim, ordan biliyorum.

kardeş resimi koyarım biraz beklemen lazım parametre hatalı uyarısıydı cd sürücüsünü görene kadar iptal yeniden dene devam çıkıyor

tema için şu yolu cmd olarak kaydet benden örnek

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ThemeManager" /v "DllName" /d "%SystemRoot%\resources\Themes\W7\w7.msstyles" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "Wallpaper" /d "%SystemRoot%\Resources\Themes\W7\img.jpg" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "TileWallpaper" /d "0" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "WallpaperStyle" /d "2" /f

sendeki tema isimini yerlerine koyarsın

dostum bu cmd nereye koyacaz sende çalıştımı baska yapmamız gereken birsey varmı..

çok iyibir konu açmışsın tebrik.........

kardeş resimi koyarım biraz beklemen lazım parametre hatalı uyarısıydı cd sürücüsünü görene kadar iptal yeniden dene devam çıkıyor

tema için şu yolu cmd olarak kaydet benden örnek

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ThemeManager" /v "DllName" /d "%SystemRoot%\resources\Themes\W7\w7.msstyles" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "Wallpaper" /d "%SystemRoot%\Resources\Themes\W7\img.jpg" /f

sendeki tema isimini yerlerine koyarsın

dostum bu cmd nereye koyacaz sende çalıştımı baska yapmamız gereken birsey varmı..

çok iyibir konu açmışsın tebrik.........

İlk sayfada (20. ileti) içeriğini yazdığım Ince Ayar.bat dosyasını install.wim'deki \ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup konumuna atarsan kurulum CD/DVD'nde $OEM$ diye bi klasör açıp orda da Kurulumu Bitir.bat diye bi dosya oluşturup o dosyaya yazabilirsin. Ben bu yöntemi kullanıyorum sık sık değişiklik yaptığım için ve gayet de güzel çalışıyo.

Her değişiklikte install.wim'i güncellemek zor gelmiycekse install.wim'deki \ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup konumunda oluşturacağın herhangi bi .bat ya da .cmd dosyasına da yazabilirsin. Dosya adı önemli değil bu durumda. Yalnız bu durumda dosya adını Türkçe karakter kullanmadan yaz ve dosyanın sonuna o dosyayı silecek komutu da yaz. Mesela bu konumda Ayar.cmd adlı bi dosya oluşturup bu kodları o dosyaya yazarsan dosyanın sonuna Del /F "%CD%\Ayar.cmd" yazan bi satır daha ekle ki dosya, işini bitirdiğinde kendisini silsin.

Install.wim dosyasında değişiklik yapabilmen için önce dosyayı uygun bi klasöre mount etmen (bi bakıma açman) gerekiyo. Bu iş için GImagex programını kullanabilirsin:

Please register to see this content.

İşlemin nasıl yapılacağını bu konuda ikinci sayfada (30. ileti) belirmiştim. Buraya kopyalamaya gerek görmedim. Önceki sayfadan okursun artık. [GImagex kullanımını ilk kez dj gokmen anlatmıştı resimlerle. Ben biraz yazı ekledim sadece. Bi yıldan fazladır (vLite çıktığından beri) Vista modifiyesiyle (genelde bileşen çıkarma denemeleri şeklinde) uğraştığım için uzun zaman önce GImagex'e işim düşmüştü, kullanımını biliyodum ama hazır anlatımını bulunca alıntı yapiim dedim. Bu arada kendi modifiye Vista'm da bayaa güzel oldu ama upload edene kadar Windows 7 Beta 1 çıktı, o yüzden yayınlamaktan (şimdilik) vazgeçtim.]

CD/DVD'nde $OEM$ diye bi klasör açıp orda da Kurulumu Bitir.bat diye bi dosya oluşturup o dosyaya yazabilirsin. Ben bu yöntemi kullanıyorum sık sık değişiklik yaptığım için ve gayet de güzel çalışıyo.

bunu nasıl yazcam içeriğini.

kardeş sen gimagexle yapılan işlemleri herzaman anlatma yorulma kardeşim sen sadece oluşturacağım dosyalar hakkında yaz yeterli gimagexle bir çok şeyi değiştirdim sadece boot.wim i bişeye benzetemedim içinden kurulum resimini değiştirmek istiyorum olmuyor boottan formatlarkenki çıkan resim orda saklı çünkü

ayrıca tema için olan cmd çalışıyor onuda ek.exe'nin içine attım ek.exe çalıştığında ayarları yapıyor temayı değiştiriyor (ancak yeniden başladığında o temayla açılıyor) aktivasyona başlıyor reset çekiyor açıldığında ayarlı olarak açılıyor

kardeş biraz daha pratikleşelim istiyorum senin startup'ı kullanmadaki amacını anlıyorum ben WPI entegre ettiğimde kullandığım bi yol vardı formattan sonra otomatik olarak çalışıyordu aynen şu şekildeydi içerik

dvd içinde=sources>$oem$>$$>setup>scripts>içinde setupcomplate.cmd var onun içeriğini değiştirmek istiyorum yol olarak direk bilgisayarı göstermek istiyorum atıyorum mesela EK.exe'yi windowsun içine atalım mesela yol olarakda orayı gösterelim diyorum setup complate'in içeriğide aynen şu:

for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\sources\install.wim set CDROM=%%i:

echo Found CD-Rom as drive %CDROM%

Start %cdrom%\WPI\wpi.hta

del %0

nasılsa kurulum bittikten sonra otomatik bu çalışıyor wpi yerine ek.exeyi çalıştırsın bunu modifiye edelim daha iyi olur bence

(bu arada wpi entegre etmek isteyende bu şekilde yapabilir %100 çalışıyor)

Dostum bitir deki komut nasıl olcak mesela hazır varsa koyarmısın buraya...Çok teşekkürler çaok iyi yardımcı oluyorsun..

Yukarıdaki gibi, aynen aktarabilirsin. Herhangi bi .bat ya da .cmd dosyası yazar gibi yani. Bunda ek olarak %CDROM% değişkeni var, onu da kurulum CD/DVD'si yolu gerekirse o yol yerine kullanabilirsin. Mesela kurulum CD/DVD'ndeki WPI klasöründeki WPI.hta dosyasını çalıştırmak için "%CDROM%\WPI\WPI.hta" yazman yeterli. (Çit tırnaklar olmasa da olur ama yine de yaz sen.) Start "%CDROM%\WPI\WPI.hta" da olabilirdi, o durumda da WPI.hta'yı açar açmaz (kapanmasını beklemeden) bi sonraki satıra geçer, ki pek tavsiye etmiyorum. WPI için kullanırsan ve WPI yeniden başlatma gerektiren bi program kuracaksa o zaman Start "%CDROM%\WPI\WPI.hta" yaz. (Çift tırnaklar yine olsa da olur, olmasa da.)

Bendeki .bat dosyası (şu an kurulu olan Win7 temalı Vista Home Premium ++ CD'mde kullandığım Kurulumu Bitir.bat halefi CmdLines.bat dosyam) içeriğini veriim diycem ama biraz karışık... Notepad2 indirip bu metni Notepad2 penceresine kopyalayıp Notepad2 penceresindeyken F12 tuşuna tıklayıp açılan pencerede "Batch Files"ı seçip Tamam demeni öneririm, çok daha okunaklı oluyo o şekilde komutlar renkli gösterildiği için:

adzi5.png

(En son Ince Ayar.bat'ın adını Kurulumu Bitir.bat, Kurulumu Bitir.bat'ın adını da CmdLines.bat olarak değiştirdim. XP'deki $OEM$'ye benzesin istedim de Vista'daki $OEM$.)

Del "%SystemDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Kurulumu Bitir.bat"
@REM (Kurulumu Bitir.bat'taki satırı bazen görmüyo, o yüzden buraya da yaziim dedim...)
@REM (Bu komut işlenmezse her açılışta tekrar çalıştırılıyo Kurulumu Bitir.bat dosyası
@REM ve CD takılıysa burdaki komutlar...)

@REM Arkaplan ve Ekran Koruyucu ayarı... Bi de çözünürlük tabii...
@REM (NirCmd.exe'yi önceden eklemiştim install.wim\Windows\System32'ye.)
NirCmd.exe setdisplay 1024 768 32 -updatereg
NirCmd.exe setdisplay 1280 800 32 -updatereg
NirCmd.exe setdisplay 1280 960 32 -updatereg
NirCmd.exe setdisplay 1400 1050 32 -updatereg
NirCmd.exe setdisplay 1920 1080 32 -updatereg
@REM (Yükseltebildiği kadar yükseltsin çözünürlüğü...)

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "SCRNSAVE.EXE" /d "%SystemRoot%\system32\Mystify.scr" /f
Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "Wallpaper" /d "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Distant Horizon.jpg" /f

@REM Biraz dinlensin...
NirCmd.exe wait 4000

@REM WMP11 yerine XM Player'ı kur. En azından çok kullanılan ses formatlarını tanıyo...
@REM Video oynatıcı için yer kalmadı... İdare edelim artık...
"%CDROM%\$OEM$\$1(install)\XM Player (+).exe" 

@REM Biraz daha dinlen...
NirCmd.exe wait 2000

@REM WinRAR'sız Windows olmaz di mi... (Diğer programlara yer kalmadı...)
"%CDROM%\$OEM$\$1(install)\WinRAR 3.80.exe" /s

@REM WinRAR da her nasılsa çok bekletiyo ilk katılımsız kurulum sırasında... (7z
@REM yapınca /s parametresi işlemiyo. Mecburen bekleme süresi kullancam tema dos-
@REM yalarının kopyalanması için. Malum, RAR SFX'i beklemiyo...)
NirCmd.exe wait 5000

@REM Sağ tık eklentileri ve biraz performans...
cmd.exe /c "%CDROM%\$OEM$\Reg Tweaks\Ince Ayar.reg'i ekle.bat"
@REM (Sadece çift tıklamayla eklenen registry girişleri de var
@REM da Ince Ayar.reg'de. Onlar için bu... AutoIt hesabı
@REM (Güvenlik gerekçesiyle bazı girişleri /s ile eklemiyo.)

NirCmd.exe wait 3000

@REM Sağ tık eklentilerini kur. (Özenle hazırladım...)
"%CDROM%\$OEM$\$1(install)\Sag Tik Eklentileri.exe"

NirCmd.exe wait 2000

@REM 2 tanecik de olsa duran oyunumuz var. (InkBall ve Mayın Tarlası.)
"%CDROM%\$OEM$\$1(install)\Oyunlar.exe" /s
NirCmd.exe wait 2000
@REM AutoIt yerine .bat dosyaları olmasa bekleme süreleri gerekmezdi ya... Neyse...
@REM Gerçi asıl sorun ilk açılışta katılımsız exe'lerin çok yavaş çalışması.

@REM Windows Kenar Çubuğu varsayılan olarak açık olsun.
Reg Add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "Sidebar" /d "%ProgramFiles%\Windows Sidebar\sidebar.exe /autoRun" /f
NirCmd.exe wait 1000

@REM Ek temaları at ve Windows 7 temasını kur...
"%CDROM%\$OEM$\$1(install)\Vista Temalari.exe" /s
NirCmd.exe wait 1000

@REM Örnek resimler klasörü boş kalmasın. (Yer açılsın diye boşaltmıştım da.)
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Sonbahar Yapraklar?.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Liman.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Orman.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Frangipani ?i?ekleri.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Bah?e.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Ye?il Deniz K*.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Toco Toucan.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\A?a?lar.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\?elale.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"
Copy "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\K?? Yapraklar?.jpg" "%SystemDrive%\Users\Public\Pictures\Sample Pictures"

NirCmd.exe wait 1000

@REM Minicik boyutlu bi crack buldum... Hem yaptığı işleme bakılırsa emülatör değil,
@REM normal lisans girişi yapıyo...

"%CDROM%\$OEM$\$1(install)\Activator.exe"

@REM Masaüstü ayarlarının uygulanması için yeniden başlatma gerekiyo, ama Activator
@REM .exe\Setup.bat'ın içinde zaten "5 saniye sonra yeniden başlat" komutu olduğu
@REM için buraya ayrıca shutdown.exe /r /t 5 yazmadım. (/t 5 yazmamışlar, varsayılan
@REM olarak 30 sn sonra yeniden başlatıyodu, Activator.exe\Setup.bat'ta shutdown.exe
@REM /r satırını shutdown.exe /r /t 5 olarak değiştirdim. 30 sn biraz fazlaydı bence.
@REM O yüzden...)

kardeş biraz daha pratikleşelim istiyorum senin startup'ı kullanmadaki amacını anlıyorum ben WPI entegre ettiğimde kullandığım bi yol vardı formattan sonra otomatik olarak çalışıyordu aynen şu şekildeydi içerik

dvd içinde=sources>$oem$>$$>setup>scripts>içinde setupcomplate.cmd var onun içeriğini değiştirmek istiyorum yol olarak direk bilgisayarı göstermek istiyorum atıyorum mesela EK.exe'yi windowsun içine atalım mesela yol olarakda orayı gösterelim diyorum setup complate'in içeriğide aynen şu:

for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\sources\install.wim set CDROM=%%i:

Start %cdrom%\WPI\wpi.hta

del %0

nasılsa kurulum bittikten sonra otomatik bu çalışıyor wpi yerine ek.exeyi çalıştırsın bunu modifiye edelim daha iyi olur bence

(bu arada wpi entegre etmek isteyende bu şekilde yapabilir %100 çalışıyor)

Start %cdrom%\WPI\wpi.hta yazan satırı %SystemRoot%\Ek.exe olarak değiştirmen yeterli. Burda %SystemRoot% sistemin Windows dizini yolunu veriyo. (C:\Windows şeklinde aktarılıyo mesela komut istemi penceresine. Dolayısıyla bu kod da mesela C:\Windows\Ek.exe olarak işleniyo. %WinDir% de %SystemRoot% ile aynı anlama geliyo, onu da kullanabilirsin.)

Ek.exe'yi CD/DVD'ye atarsan mesela, yine direkt yolunu yaz sadece. Yol adında boşluk varsa başına ve sonuna çift tırnak ekle. Mesela kurulum diskindeki Yeni Klasor adlı (gerçi böyle de isim konmaz ki... neyse...) klasördeki Ek.exe'yi çağırması için yine Start %cdrom%\WPI\wpi.hta satırı yerine "%cdrom%\Yeni Klasor\Ek.exe" (çift tırnaklar dahil) yaz.

kardeş wpı da kullandığım setupcomplate'i örnek olarak verdim zaten wpi eklemicem

wpi'ın yerine ek.exe çalışsın onuda atıyorum program filesin içinde olsun diyorum hepsi bu

setupcomplate'in içeriğini değiştirelim diyorum çünkü orda install.wim diyor onu boot.wim yapmamız gerekmezmi?

nasıl bi setupcomplate.cmd oluşturmam lazım oraya atmak için?

kardeş wpı da kullandığım setupcomplate'i örnek olarak verdim zaten wpi eklemicem

wpi'ın yerine ek.exe çalışsın onuda atıyorum program filesin içinde olsun diyorum hepsi bu

setupcomplate'in içeriğini değiştirelim diyorum çünkü orda install.wim diyor onu boot.wim yapmamız gerekmezmi?

nasıl bi setupcomplate.cmd oluşturmam lazım oraya atmak için?

Arkadaşım, önceki iletide belirttim:

Start %cdrom%\WPI\wpi.hta yazan satırı %SystemRoot%\Ek.exe olarak değiştirmen yeterli.

Aradığı dosyanın install.wim ya da boot.wim olması farketmez. Her ikisi de sadece Vista kurulum CD/DVD'sinde \sources\ yolunda bulunan dosyalar sonuçta.

Ek.exe'yi Program Files'a atıcaksan da "%ProgramFiles%\Ek.exe" yaz bu satıra.

Sonuçta gerekli SetupComplete.cmd dosyası içeriği:

for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\sources\boot.wim set CDROM=%%i:

"%ProgramFiles%\Ek.exe"

del %0

(\Program Files\Ek.exe için bu, install.wim yerine de boot.wim yazdım. Bütün fark bundan ibaret.)

Bu arada, echo satırı ve del %0 satırı da mutlaka gerekli olan satırlar değil. Echo satırı sadece komut isteminde bi satır yazı yazdırıyo, del %0 da "kendini sil" demek, ki dosya CD/DVD üzerinde (salt okunur ortamda) olduğundan bu satır da çalışmaz. Sonuçta dosya şu şekilde de çalışçaktır:

for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\sources\boot.wim set CDROM=%%i:
"%ProgramFiles%\Ek.exe"

Ki gördüğün gibi CD-ROM sürücüsü yolu kullanılmıyo da zaten. Dosyanın tüm içeriği

"%ProgramFiles%\Ek.exe"

bile olsa yeterli yani. Bence en kısa yoldan, bu tek satırı yaz SetupComplete.cmd dosyana. Tabii dosyadaki tüm satırları sildikten sonra.

Ek.exe'yi başka bi yere atmak istersen bu yolu değiştirirsin. Sadece dosya yolunu ve adını yazıcaksın buraya çift tırnak içinde.

• 2 hafta sonra ...
To add an icon to your desktop create a new sub-key named using the CLSID from the table below and the icon should appear after your press F5 to refresh the desktop.

Below are a list of common IDs:

Description CLSID

Administrative Tools {D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153}

Briefcase {85BBD92O-42A0-1O69-A2E4-08002B30309D}

Control Panel {21EC2O2O-3AEA-1O69-A2DD-08002b30309d}

Fonts {D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524152}

History {FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}

Inbox {00020D75-0000-0000-C000-000000000046}

Microsoft Network {00028B00-0000-0000-C000-000000000046}

My Computer {20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

My Documents {450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}

Network Computers {1f4de370-d627-11d1-ba4f-00a0c91eedba}

Network Connections {7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}

Printers and Faxes {2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

Programs Folder {7be9d83c-a729-4d97-b5a7-1b7313c39e0a}

Recycle Bin {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Scanners and Cameras {E211B736-43FD-11D1-9EFB-0000F8757FCD}

Scheduled Tasks {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Start Menu Folder {48e7caab-b918-4e58-a94d-505519c795dc}

Temporary Internet Files {7BD29E00-76C1-11CF-9DD0-00A0C9034933}

Web Folders {BDEADF00-C265-11d0-BCED-00A0C90AB50F}

bunları buldum bir bilen varsa regedit içinde bu değerlerle oynayarak masaüstü ikonlarını çıkartabiliyormuşuz ama ben bişey çıkaramadım nasıl yapıldığını bi çözebilirsem bunu direk install.wim içine entegre edecem registry wim editor diye bişey var tema işini orda hallettim kayıt defteri ayarlarını yapmaya imkan veriyor masaüstü ikonlarınıda halledebilirsem iyi olacak

bu da orjinal link:http://www.pctools.com/guides/registry/detail/7/

To add an icon to your desktop create a new sub-key named using the CLSID from the table below and the icon should appear after your press F5 to refresh the desktop.

Below are a list of common IDs:

Description CLSID

Administrative Tools {D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153}

Briefcase {85BBD92O-42A0-1O69-A2E4-08002B30309D}

Control Panel {21EC2O2O-3AEA-1O69-A2DD-08002b30309d}

Fonts {D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524152}

History {FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}

Inbox {00020D75-0000-0000-C000-000000000046}

Microsoft Network {00028B00-0000-0000-C000-000000000046}

My Computer {20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

My Documents {450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}

Network Computers {1f4de370-d627-11d1-ba4f-00a0c91eedba}

Network Connections {7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}

Printers and Faxes {2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

Programs Folder {7be9d83c-a729-4d97-b5a7-1b7313c39e0a}

Recycle Bin {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Scanners and Cameras {E211B736-43FD-11D1-9EFB-0000F8757FCD}

Scheduled Tasks {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Start Menu Folder {48e7caab-b918-4e58-a94d-505519c795dc}

Temporary Internet Files {7BD29E00-76C1-11CF-9DD0-00A0C9034933}

Web Folders {BDEADF00-C265-11d0-BCED-00A0C90AB50F}

bunları buldum bir bilen varsa regedit içinde bu değerlerle oynayarak masaüstü ikonlarını çıkartabiliyormuşuz ama ben bişey çıkaramadım nasıl yapıldığını bi çözebilirsem bunu direk install.wim içine entegre edecem registry wim editor diye bişey var tema işini orda hallettim kayıt defteri ayarlarını yapmaya imkan veriyor masaüstü ikonlarınıda halledebilirsem iyi olacak

bu da orjinal link:http://www.pctools.com/guides/registry/detail/7/

@falcon417, bunların kullanımı galiba şu şekilde:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}]

@="Bilgisayarım"

Burda {20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}, Bilgisayarım'ın CLSID'si ve yukarıdaki listede de hangi öğe için hangi CLSID'nin kullanılacağı belirtilmiş anladığım kadarıyla. Denemediysen yukarıdaki şekilde CLSID değeri kısmına uygun değerleri yazıp .reg olarak eklemeyi dene. (Değişikliklerin etkili olması için masaüstünde Yenile çekmen yeterli yazıyo yukarıdaki yazıda.) Yalnız bu değerler muhtemelen XP içindir. Yine de dene sen, çoğu tutuyo, denedim bazılarını, ordan biliyorum.

(Bazı yerlerde 0 yerine O yazılmış, onları kullanırsan 0 yapmayı unutma.)

Kolay gelsin...

Not: Windows'un tanıdığı CLSID'lerin ikonu Sağ tık -> Sil ile silinemiyo, tanınmayanların yerine de tanınmayan öğe ikonu çıkıyo, sağ tık üzerinden silinebiliyo. (Değerlerin küçük bi kısmını denedim.) Bu arada @="" içindeki metin masaüstüne yansıtılmadı benim denediklerimde, kendi isimleri var, onları atıyo.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...