Jump to content

Vista Modifiye Yardım

falcon417

Recommended Posts

kendi vistamı yapıyorum gimagexle gerekli işlemleri yaptım fakat kurulumda benim seçtiğim tema ve arka planla açılmasını istiyorum birde kayıt defteri üzerinde değişiklik yapabilirmiyim ie simgesi açılış kapanış süreleri falan gibi değişiklikler yapmak istiyorum

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply
kimse cevap vermicekmi herşey tamam bir regedit ayarlarıyla oynamak kaldı hadi be kardeşim bi yardım edinde cdnin içindeki kayıt defteri ayarlarıylada oynayım WAIK'le uğraştım bulamadım???

burdaki adamların çoğu xp aşığı onu onu modifiye ediyolar basit olduğu için vistanın modifiyeye ihtiyacı yokki kendi haliyele bile süper vlite uğraş kır alsana süper vista tema yuklemen için vistaya tema patchini yapmak zorundasın ilk baş..

abicim herşey tamam bir sürü tema koydum uxtheme patchide koydum duvar kağıtlarınıda değiştirdim logonuda değiştirdim modifiye tamam hatta denedim çalışıyor ama açtıktan sonra değiştirmem gerekiyor hadi ondan vazgeçtim kayıt defteri ayarlarını nasıl yapıcam diyorum ben kurulduğunda bütün kayıt defteri ayarları yapılmış olsun istiyorum tabi bu kadarına yapabilirsem temayıda regeditten hallederim tabiki benim seçtiğim temayla açılır

yokmu yardım eden bi ses veren yokmu kayıt defteri ayarlarınıda yaptımmı bu iş tamam olacak

automate installation'la yapılıyor herhalde ama nasıl olacak mutlaka bilen vardır hala bekliyorum

üstadların yardımını bekliyorum hala WAIK'le yapılıyorsa en azından link verin bu işi bitirmek istiyorum

• Administrator
Registry Tweak list:

# Disable the User Account Control (UAC)

# Show hidden System Files

# Search in SystemFolders

# Allow run LowRiskFileTypes (in network)

# Disable Hide inactive icons

# Disable LangBar

# Disable Autoplay

# Show file extensions

# Add command prompt to right click context menu

# PhishingFilter ON

# ControlPanel Classic

# Remove the 'Shortcut to...'

# Remove Shortcut Arrow

# Open with notepad

# Open with regsvr32

# Customize Start Menu

# Start Menu - Small Icons

# Disable Windows Sounds

# Disable Windows Vista Sidebar - StartUp

# Remove Windows Welcome Center - StartUp

# Remove Windows Defender - StartUp

Services Tweak list:

# Application Experience

# Base Filtering Engine

# DFS Replication

# Function Discovery Provider Host

# Function Discovery Resource Publication

# Group Policy Client

# Human Interface Device Access

# IKE and AuthIP IPsec Keying Modules

# IP Helper

# IPsec Policy Agent

# KtmRm for Distributed Transaction Coordinator

# Network List Service

# Network Location Awareness

# Offline Files

# PnP-X IP Bus Enumerator

# Portable Device Enumerator Service

# ReadyBoost

# Remote Registry

# Secondary Logon

# Security Center

# Server

# Shell Hardware Detection

# SSDP Discovery

# Tablet PC Input Service

# TCP/IP NetBIOS Helper

# Terminal Services

# WebClient

# Windows Defender

# Windows Error Reporting Service

# Windows Firewall

# Windows Media Center Service Launcher

# Windows Time

DLLs Tweak list:

# Replace uxtheme.dll, themeui.dll, shsvcs.dll

# Eliminate Windows Security Center - systemtray icon

---------------------------------------------------------------------

WARNING:

ALL TWEAKS TESTED ON MY SYSTEM (and on clean virtual 86/64)

ONLY FOR ADVANCED USERS

---------------------------------------------------------------------

Please register to see this content.

ben bunu demek istemedim bunları vlite 1.2 ypıyor cd imajı üzerinde zaten kurulumda oynamak istiyorum sonradan değil kurulumdan sonra masasütü ikonları hazır olsun açılış kapanış süreleri ayarlı olsun istiyorum beni anlamaışsınız

ben vistayı bilemem ama onta boot.wim die bi dosya var galiba onu notepadla açıp guirunonce gibi bişiler yapılabilir belki yani reg ayrını bi bat dosyası ile girecek şekilde ayarlayıp batıda guirunonce yaparsın yada zamanlanmış görev eklemeyi dene yani pc ilk açıldığında o görevi yapacak sonra kendini silecek şekilde?

wpi entegre ettim onunla koymayı deneyebilirim ama o zamanda reg dosyası lazım onuda ben bilmiyorum bilgisayar,belgeler,ağ,denetim masası,mediaplayer,internet explorer bunların simgesini masaüstüne çıkaracak .reg dosyası varmıdır bunu bat dosyasıyla yönetebilirmiyiz?

(bilgisayar,ağ ve denetimmasası simgeleri kişiselleştirmeden ayarlandığı gibi olacak)

regmon gibi bir program ile simgeler değişince hangi reg dosyası değişio ona bakarız sonra o reg dosyasını regeditten çıkarırız ve x.bat ile onun vista kurulunca sisteme girilmesini sağlayabiliriz yada wpi ya zorla ınstall seçeneğine koyarsını vista açılınca wpi gelir o otomatikman install edilir kullanıcı seçimine kalmaz ve istediğinz ayarlar olur

:D

bu direkt link[/CODE]

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=63727&hl=kendi+vistas%FDn%FD[/CODE]

:D

bu da arama yapınca nasıl çıkıor onun linki waik linki de konu içinde var kolay gele

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?act=Search&CODE=show&searchid=b0f8b7236bfebb8fc890c44468b13662&search_in=titles&result_type=topics&highlite=%2Bkendi+vistas%FDn%FD[/CODE]

@falcon417, ben bunun için (masaüstünün ilk gelişinde otomatik kurulum için) farklı bi yöntem kullanmıştım:

Ayarları içeren .reg dosyasını CD'de $OEM$ diye bi klasör açıp (alışık olduğumuz için bu adı kullandım) o klasöre attım. Klasöre bi de Kurulumu Bitir.bat diye bi dosya atıp ona da .reg dosyasını ekleyecek komutu (regedit.exe /s Isim.reg) yazdım. [Tabii başka komutlar da vardı. Katılımsız program kurulum komutları filan. ("%CDROM%\$OEM$\Kurulumlar\Firefox Setup.exe" /S gibi.) Onlara ihtiyacın yokmuş anladığım kadarıyla, o yüzden o konuda ayrıntıya girmiycem.]

CD'deki sources klasöründeki install.wim'i de GImagex'le mount edip \ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup konumuna Ince Ayar.bat diye bi dosya attım. Dosyanın (son halinin) içeriği kısaca şöyle:

for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\sources\boot.wim set CDROM=%%i:
cmd.exe /c "%CDROM%\$OEM$\Kurulumu Bitir.bat"

Del "%SystemDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Ince Ayar.bat"

Bi de bu yöntemi dene istersen. Ben bikaç aydır bu yöntemi kullanıyorum (WAIK'le hiç uğraş(a)madım) ve gayet memnunum.

[ben cevap yazana kadar biri cevap yazmış zaten. Neyse... (O verilen linkte de cevap olarak yazmıştım bunları, iyi mi... :D ]

-----------------------------------------------------------------

Masaüstüne ikon çıkarma vb. kayıt defteri ile ilgili isteklerini bi yaz istersen. Ben Bilgisayar(ım)ı masaüstüne çıkarmak ve Çöp Kutusu'nun adını değiştirmek için şu girişleri kullanmıştım mesela .reg dosyamda:

;Çöp tenekesinin isimini değiştirebilmemi sağla

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder]
"Attributes"=hex:50,01,00,20
"CallForAttributes"=dword:00000000

;Bilgisayar(ım)ı masaüstünde göster.
;Bilgisayar'ın adını Bilgisayarım, Geri Dönüşüm Kutusu'nun adını da Çöp Kutusu yap.
;(Bilgisayar'ın adını Bilgisayarım olarak değiştirme olayı Vista için...)

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
"{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}"=dword:00000000

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}]
@="Bilgisayarım"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]
@="Çöp Kutusu"

Masaüstü arkaplanını da Kurulumu Bitir.bat dosyamda

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "Wallpaper" /d "%SystemRoot%\Web\Wallpaper\Distant Horizon.jpg" /f
Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "TileWallpaper" /d "0" /f
Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "WallpaperStyle" /d "2" /f

şeklindeki komutlarla hallettim. [Windows'un kurulu olduğu harddisk bölümü herkeste C:\ olmayabilir mesela. O yüzden ortam değişkeni (%SystemRoot%) kullandım. (Son iki satır duvarkağıdını tam ekran yapması için.) Reg dosyasında ortam değişkeni kullanmak zor iş, kodları binary olarak yazmak gerekiyo, sonuçta kodlar fena karışıyo. Arkaplan ayarı komutunu .bat dosyasına yazmamın sebebi de bu.] Tema ayarı adresini de biliyodum ama hatırlayamadım, kullanmamıştım zaten.

Hadi, kolay gelsin...

$OEM$ klasörünü wpi için koydum zaten oraya eklerim bana bilgisayarım,belgelerim,ağ,denetim masası,media player ikonlarını masaüstünde göster komutları lazım ie7nin komutunu biliyorum onu ben eklicem başlat güç düğmesi normalde uykudur onu kapat yapmam lazım,başlat menüsünde en son kullandıklarım iptal olacak şimdiden teşekkürler

$OEM$ klasörünü wpi için koydum zaten oraya eklerim bana bilgisayarım,belgelerim,ağ,denetim masası,media player ikonlarını masaüstünde göster komutları lazım ie7nin komutunu biliyorum onu ben eklicem başlat güç düğmesi normalde uykudur onu kapat yapmam lazım,başlat menüsünde en son kullandıklarım iptal olacak şimdiden teşekkürler

Başlat menüsündeki varsayılan güç tuşunu Kapat olarak ayarlamayı bulamadım.

İkonlar için (ikisi hariç) .reg içeriği:

Windows Registry Editor Version 5.00

;Masaüstünde Bilgisayar(ım)'ı göster
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
"{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}"=dword:00000000

;Masaüstünde Ağ Konumları'nı göster
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
"{208D2C60-3AEA-1069-A2D7-08002B30309D}"=dword:00000000
;Masaüstünde Ağ Bağlantıları'nı göster
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Desktop\NameSpace\{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}]
@=" "
;Bu ikisinin hangisi Vista'daki "Ağ"ın karşılığı, anlayamadım...

;Masaüstünde Belgeler(im)'i göster
"{450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}"=dword:00000000

;Son açılan dökümanları gösterme.
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoRecentDocsMenu"=dword:00000001
;Son açılan programları gösterme.
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoStartMenuMFUprogramsList"=dword:00000001
;Hangisini kastettiysen artık...

Denetim Masası ve Media Player için tanımlı CLSID değerleri var mı bilmiyorum, o kısayolları başka bi yolla oluştur istersen.

Ben kendi yapımım olan Vista SP1 Lite CD'de kısayol oluşturmak için NirCmd.exe'yi kullanmıştım. (Daha bi çok konuda işime yaradı, sadece kısayol için değil.) 27 KB'lık minicik bi komut istemi aracıydı. Bu iki kısayol için NirCmd.exe kullanmak istersen (nirsoft.net'ten indirebilirsin) Kurulumu Bitir.bat'ta

NirCmd.exe shortcut "%SystemRoot%\System32\control.exe" "~$folder.desktop$" "Denetim Masasi"
NirCmd.exe shortcut "%ProgramFiles%\Windows Media Player\wmplayer.exe" "~$folder.desktop$" "Windows Media Player"

komutlarını kullanabilirsin.

Edit: Komut isteminin Türkçe karakter desteklemediğini unutmuşum. Denetim Masasi adını Denetim Masası olarak elle değiştirirsin artık. Ya da WinRAR'ın SFX kodlarıyla Türkçe karakter sorunu yaşamadan oluşturabilirsin kısayolları.

NirCmd.exe kullanırsan NirCmd'nin, WinRAR SFX'i kullanırsan da bu SFX dosyanın Kurulumu Bitir.bat'ın yanında olması gerekiyo. RAR SFX kullanmak istersen önce boş bi yerde sağ tık -> Yeni -> WinRAR arşivi diyerek boş bi dosya oluştur. Sonra da dosyayı açıp WinRAR penceresinde üstteki Açıklama tuşuna tıkla. Açılan pencereye şu kodları kopyala-yapıştır yap:

;Bu açıklamadan sonraki kısım SFX kod komutlarını içerir

Silent=1
Overwrite=2
Shortcut=D, "%SystemRoot%\System32\control.exe","","","Denetim Masası"
Shortcut=D, "%ProgramFiles%\Windows Media Player\wmplayer.exe","","","Windows Media Player"

Altta Tamam'a tıklamadan önce yandaki SFX sekmesine gel ve "Yeni SFX modülü ekle"yi seçip Tamam de. Yeni WinRAR arşivi.exe adında bi .exe oluşturulcaktır. Kısayolları, bu dosyaya sadece çift tıklayarak oluşturabilirsin. Kurulumu Bitir.bat'ta sadece dosyanın adını yazman yeterli yani.

SFX arşivle yapmak biraz daha zor gördüğün gibi ama Türkçe karakter desteklemesi için bildiğim tek yol bu.

Bu arada Denetim Masası kısayoluna ikon atamıyo, söyliim. Orijinal dosyanın ikonu yok da... (Ya da bende görünmüyo.)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...