Jump to content

Vista Modifiye Yardım

falcon417

Recommended Posts

bunların vistada olduğundan emin misin bende çalışmadı kayıt defterine klendi diyor ama masaüstüne ikon gelmiyor

Denemeden vermiştim reg. kayıtlarını. (O an, bilgisayarda kurulu Vista yoktu da.) Bugün Vista kurup denedim, Ağ Konumları ve Belgelerim'i Masaüstü'nde Göster reg'leri bendeki Vista'da da çalışmadı. Direkt Ağ'ın kısayolunu oluşturmayı denedim ama ne yaptıysam masaüstüne yansıtamadım. (CLSID'sini buldum ama diğer .reg'lerdeki gibi kullanınca çalışmıyo.) DLL fonksiyonlarında da aradım ama bulamadım ShowNetwork filan gibi bi isimle.

Kısacası, Ağ'ı masaüstüne yansıtacak bi kısayol ya da reg. kaydı bulamadım.

Belgelerim için kısayol kullanabilirsin. Önceki RAR SFX'inin kodlarına küçük bi ekleme yapmak yeterli. Yeni SFX kodumuz:

;RAR SFX kod komutları...
Silent=1
Overwrite=2
Shortcut=D, "%UserProfile%\Documents","","","Belgelerim"
Shortcut=D, "%SystemRoot%\System32\control.exe","","","Denetim Masası"
Shortcut=D, "%ProgramFiles%\Windows Media Player\wmplayer.exe","","","Windows Media Player"

temayı kullanmak istediğim bir temanın kısayolunu bat dosyasıyla karşılayarak değiştiremez miyim?

O şekilde de olur ama Uygula/Tamam tuşlarına basılması olayı var. O yüzden reg girişi düşünmüştüm. Gerçi bi- iki tuşa tıklıycak exe yazmak zor değil, AutoIt işimizi görüyo.

Anahtarın adresinin HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes olması gerek. Bu anahtar altındaki LastTheme anahtarı da olabilir. Hangi değerleri kullanacağın belli zaten, anahtarı açınca görünüyo. Denemedim gerçi bunları, 2 gün filan daha oldukça yoğunum.

Hangi yöntemi kullanacağın sana kalmış.

O güç tuşunun görevini değiştirmeyi de hâlâ çözemedim.

Edit: Denetim Masası kısayolunun ikonu XP'de gelmiyomuş, Vista'da geldi.

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

arkadaşım yaptığın reg kayıtları çok güzel çalışıyor yalnız ben bunu kuruluma atamadım kurulumu bitir bat ve ince ayar bat dosyalarını hazırladım hatta kurulumu bitir bat çalışıyordu ama makineye format atarken hata verdi görmedi bana onu ayrıntılı bir şekilde hatta mümkünse resimlerle anlatabilir misin?

tema ve duvar kağıdı olayını çözdüm windows/resources içindeki aero.theme'ı not defterine attım zaten temalara theme uzantısı oluşturabiliyordum orada fark ettim üzerinde oynayınca oluyor içeriğini değiştirecem o kadar...

arkadaşım yaptığın reg kayıtları çok güzel çalışıyor yalnız ben bunu kuruluma atamadım kurulumu bitir bat ve ince ayar bat dosyalarını hazırladım hatta kurulumu bitir bat çalışıyordu ama makineye format atarken hata verdi görmedi bana onu ayrıntılı bir şekilde hatta mümkünse resimlerle anlatabilir misin?

Baştan anlatiim. Ya da çizgili kısma (boş olanları dahil 20 satır sonraki çizgiye) kadar atla.

Vista kurulum DVD'sini uygun bi klasöre kopyalayıp GImagex'le DVD'yi kopyaladığın klasördeki sources\install.wim'i istediğin bi klasöre mount et.

resim3ar0.png

(Resim, dj gokmen'in "Herkes Kendi Vistasını Yapsın" konusundan alıntı.)

Tek Vista sürümü içeren bi kurulum CD/DVD'si hazırlamanı öneririm. Böylece "Hangi imajı seçicez..." olayı olmuycaktır.

Resimde (2), imajı mount ettiğin (açtığın) klasör, (3) de install.wim dosyanın yolu. (4)'te 1'i seçip "Read and Write"ı (5) seç ve Mount'a (7) tıkla.

Install.wim'i açtığın klasörde \ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup konumuna Ince Ayar.bat dosyanı at. Bu arada, bu dosyanın içeriği şöyle:

For %%i In (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) Do If Exist %%i:\sources\boot.wim Set CDROM=%%i:

Cmd.exe /c "%CDROM%\$OEM$\Kurulumu Bitir.bat"

Del "%SystemDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Ince Ayar.bat"

Bu işlemden sonra install.wim'deki değişiklikleri kaydetmek için (6)yı (Commit Changes) da işaretleyip Unmount'a tıkla.

Gerçi buraya kadarki kısımda sorun yokmuş galiba Kurulumu Bitir.bat çağırıldığına göre. Yine de yaziim dedim bu bölümü.

Önce şu dosyayı indir:

(Ek.exe diye bi dosya gönderdim. Site öyle bi adres verdi ki... Neyse. Rapid olmasın istedim, böyle oldu.)

Kurulumu Bitir.bat dosyana sadece bu indirdiğin dosyanın yolunu ve adını yaz. "%CDROM%\$OEM$\Ek.exe" gibi. (Çift tırnaklar dahil.) Ek.exe'yi de Kurulumu Bitir.bat'ın yanına, yine $OEM$ klasörüne at.

Ek.exe yine SFX RAR arşiv. Değişiklikleri uygulamak için yeniden başlatma filan da istemiyo. Yalnız IE kısayolu reg'ini eklemedim Ek.exe içindeki Ayar.reg dosyasına. Onu kendin eklersin artık. Ek.exe'yi sağ tık -> WinRAR ile aç yoluyla açıp Ayar.reg'i bi klasöre çıkar ve Ayar.reg'i editledikten sonra tekrar arşive (Ek.exe'ye) ekle.

tema ve duvar kağıdı olayını çözdüm windows/resources içindeki aero.theme'ı not defterine attım zaten temalara theme uzantısı oluşturabiliyordum orada fark ettim üzerinde oynayınca oluyor içeriğini değiştirecem o kadar...

Bi de ben baktım .theme dosyasına. Hakikaten bildiğimiz .ini dosyasıymış.

kardeş sendeki vista temalarının hepsini upload edermisin lütfen ben bulamadım lütfen yolla şimdiden allah razı olsun saol

Bu iletiyi falcon417'ye yazdın galiba ama ben yine cevabımı yaziim:

Bende m11 diye bi tema vardı. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi Vista teması ve .theme dosyası sayesinde direkt uygulanabiliyo. (Çoğu tema .theme dosyası olmadan geliyo ve yardımcı programlar gerektiriyo açılması için, hatırlatiim.)

Yalnız tüm temalar gibi bu da UxTheme yaması gerektiriyo. Alternatif olarak TuneUp Utilites'ın Styler'ı ile de uygulanabiliyo. (Ki en sorunsuz yöntem bu.) Onu da gavara arkadaşımız yayınlamıştı "Katılımsız Favori Programlar" konusunda:

Please register to see this content.

(Visual Style sekmesine tıklayıp Add -> Visual Style From File deyip .msstyles dosyasını seçiyosunuz ve Install / Apply diyosunuz. Kendi sitesinden de bi kaç Vista teması indirip baktım, pek de hoşuma gitmedi, hepsi birbirine benziyo ama beğenen de çıkar illâ ki, seçenek çok TuneUp'ta.)

size şu kadar söyleyim kardeşlerim ben hiçbir program kullanmıyorum eğer bir temanın .theme uzantısı yoksa onu bizzat ben yazıyorum ekliyorum ve temalarda ismi çıkıyor normal bir tema gibi kullanıyorum bende şuan 23 tane tema var toplamda 138mb yapıyor hepsi

ve çoğunun theme uzantısını kendim yazdım bakın toparlayım yaptıklarımı

23 tema entegre ettim uxtheme.dll,themeui.dll.shsvcs.dll bu 3ünü değiştirdim gimagexle

duvar kağıtlarnı değiştirdim

kullanıcı resimlerini değiştirdim

WPI entegre ettim

imageres.dll'yi değiştirdim bana göre harika bir logon var sistem onu kullanıyor

vlite sayesinde istemediğim fazlalıklardan kurtuldum

sistem süper oldu kurulduktan sonra istediğim temayı kullanıyorum açılınca bide uxtheme patchle uğraşmıyorum benim istediğim temayla açılsın istiyordum onuda yeni keşfettim artık bir ince ayar kaldı onu anladım hepinize çok teşekkür ederim

temalrıda burdan indiriyorum

kurulumu bitir bat dosyasının tam içeriğini verir misin kardeş ek.exe komple hazır kurulumu bitir bat kaldı bildiğimiz bat dosyası şeklinde mi yazacam?

cmdow.exe @/hid

start /wait "%CDROM%\$OEM$\Ek.exe" böyle mi?

birde ekran alıntısının çalışması için hangi dll'ler lazım tablet pc yi çıkardım ben???

yalnız mustafa kardeşim ben temanın yolunu buldum o da cmd dosyası olarak çalışıyor bat dosyasıda olabilir tabiki

ek.exenin içine attım fakat masaüstü geldikten sonra tema değişmiyor reset çekince o temayla açılır bi esprisi kalmaz buna bi çözüm bulamazmıyız

ek.exe masaüstü geldikten sonra çalışıyor,masaüstü gelmeden tema.cmdnin çalışması lazım

tema için çalışan kodlar bu bende

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ThemeManager" /v "DllName" /d "%SystemRoot%\resources\Themes\W7\w7.msstyles" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "Wallpaper" /d "%SystemRoot%\Resources\Themes\W7\img.jpg" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "TileWallpaper" /d "0" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "WallpaperStyle" /d "2" /f

kurulumu bitir bat dosyasının tam içeriğini verir misin kardeş ek.exe komple hazır kurulumu bitir bat kaldı bildiğimiz bat dosyası şeklinde mi yazacam?

cmdow.exe @/hid

start /wait "%CDROM%\$OEM$\Ek.exe" böyle mi?

birde ekran alıntısının çalışması için hangi dll'ler lazım tablet pc yi çıkardım ben???

Direkt "%CDROM%\$OEM$\Ek.exe" yaz. (Çift tırnaklar dâhil.)

Ekran Alıntısı Aracı için de \Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Ink konumundaki InkDiv.dll, InkObj.dll ve TPCPS.dll dosyalarından ikisi lâzım. Birini InkBall oyunu için almıştım, hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Üçünü de al sen. (Tablet PC silinince Ink klasörü komple siliniyo, vLite çıkışlı CD/DVD'deki install.wim'de olmuycaktır, kendin açıcaksın Ink klasörünü mount edilmiş install.wim'de.)

yalnız mustafa kardeşim ben temanın yolunu buldum o da cmd dosyası olarak çalışıyor bat dosyasıda olabilir tabiki

ek.exenin içine attım fakat masaüstü geldikten sonra tema değişmiyor reset çekince o temayla açılır bi esprisi kalmaz buna bi çözüm bulamazmıyız

ek.exe masaüstü geldikten sonra çalışıyor,masaüstü gelmeden tema.cmdnin çalışması lazım

tema için çalışan kodlar bu bende

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ThemeManager" /v "DllName" /d "%SystemRoot%\resources\Themes\W7\w7.msstyles" /f

Reg Add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v "Wallpaper" /d "%SystemRoot%\Resources\Themes\W7\img.jpg" /f

Kurulumu Bitir.bat'ın sonuna shutdown.exe /r /t 0 yazman yeterli. Bu komut, sistemi direkt yeniden başlatıcaktır. 0 yerine mesela 10 yazarsan sistem 10 sn sonra yeniden başlatılıyo.

Vista çok karışık bir işletim sistemi. Modifiye nerdeyse yapılmaz yapılırda çok uğraştırır. Ben yaptım ama katılımsız olarak. Diğer işleriyle uğraşmadım çünkü uğraşmaya değmez. Xp tam tamına modifiye edilecek bir sistem

Vista çok karışık bir işletim sistemi. Modifiye nerdeyse yapılmaz yapılırda çok uğraştırır. Ben yaptım ama katılımsız olarak. Diğer işleriyle uğraşmadım çünkü uğraşmaya değmez. Xp tam tamına modifiye edilecek bir sistem

eminmisin visatnın modifiyesi zor olduguna ne bilim bana basit geliyo ben sadece xp de zorlaniyom :drinks: vistayi cözdüm zor olasa artık bana cocuk oyuncagi gibi geliyo ama xp öyle degil xp de bi hada hemen mavi ekran geliyo :hi:

grnt027xj2.jpg

herşey iyi güzelde bu hatayı alıyorum hep ve vista düzgün kurulmuyor yükleme tamamlanıyora gelince yeniden başlatma atıyor doğal olarak sonra böyle oluyor dosyalar yükleniyor ile yükleme tamamlanıyor aynı anda çalışıyor sistem hasarlı kuruluyor bu neden oluyor???

herşey iyi güzelde bu hatayı alıyorum hep ve vista düzgün kurulmuyor yükleme tamamlanıyora gelince yeniden başlatma atıyor doğal olarak sonra böyle oluyor dosyalar yükleniyor ile yükleme tamamlanıyor aynı anda çalışıyor sistem hasarlı kuruluyor bu neden oluyor???

sldığın bır bılesenı gerı eklmeye calıstınmı yada kurulum ekranını değiştirdinmi iki adet kurulum ekranı vardır winpe altında yedek tutar belkı ıkıncısının tık ısaretını kaldırmıssın yanlıslıkla

daha önce sadece sp1 eklediğim vistadada aynı problem var bende düşünüyorum vlite 1.1.6da da aynı vlite 1.2 dede aynı sorun var hangi bileşeni sildimde yaptım bilemiyorum kafayı yedirtecek bana modifiyesiz sadece sp1 ekli vistadada aynı sorun var kaliteli dvdi kullanıyorum düşük hızda yazdırıyorum ama sonuç hep aynı neyi silmiş yada değiştirmiş olabilirim

mustafa_x kardeş bu ince ayar.bat dosyası neden hata veriyor cd içinde kurulumu bitir bat dosyasını bulana kadar iptal devam yeniden dene çıkıyor devam devam diyince cd sürücüsünü görüyor işleme başlıyor daha önce wpi eklemiştim onda böyle bi sorun yoktu direk wpi açılıyordu bunun bi çözümü yok mu

mustafa_x kardeş bu ince ayar.bat dosyası neden hata veriyor cd içinde kurulumu bitir bat dosyasını bulana kadar iptal devam yeniden dene çıkıyor devam devam diyince cd sürücüsünü görüyor işleme başlıyor daha önce wpi eklemiştim onda böyle bi sorun yoktu direk wpi açılıyordu bunun bi çözümü yok mu

@falcon417; hata, muhtemelen "Aygıt hazır değil" hatası ama ben n'aaptıysam öyle bi hata görüntületemedim. O "İptal/Devam/Yeniden Dene" seçenekleri çıkan pencerenin resmini gönderebilir misin?

[O hata geldiğinde pencereyi kapatçak bi kod lazım. NirCmd.exe ile yazabilirim ama pencere başlığı, tıklancak butonun konumu ve (işi sağlama almak için fare kullanmadan yazmamı istersen) hangi tuşun seçili olduğu bilgisi gerekli. AutoIt kullanalım diycem, yine pencere başlığı filan gerekiyo. O yüzden istedim resmi.]

Edit: "İptal/Devam/Yeniden Dene" yerine "Yeniden Dene/İptal/Yoksay" yazmışım yalnışlıkla. Yıllardır öyle bi hatayla karşılaşmıyorum, ondan yalnış yazdım galiba.

dostum kullanmış olduğun dll dosyaları sp1 uyumlumu ondandır sorun banada farklı yolardan aynı problemle karsılastım...

dostum bu tema olayını hallettiysen buraya yazarmısın gerekenleri bende bir sistem hazırlıyorum su anda kafam biraz karıştı yardımını bekliyorum ..teşekkürler...

kardeş resimi koyarım biraz beklemen lazım parametre hatalı uyarısıydı cd sürücüsünü görene kadar iptal yeniden dene devam çıkıyor

tema için şu yolu cmd olarak kaydet benden örnek

sendeki tema isimini yerlerine koyarsın

hatacd2.jpg

burda kendinde gör bende cd sürücüsü E olduğundan teker teker geçiyor bunları E sürücüsünü görene kadar bana devam dedirtiyor ne dediysen harfiyen yaptım ama sonuç bu nerde yanllış yapmış olabilir acaba?

Ince Ayar.bat dosyanda %%i yerine %i yazmışsın, ondan olabilir. O hatayı düzeltip tekrar dene.

Yine aynı hatayı alırsan şunu indir:

İçinde Hatayi Atla.exe diye bi dosya var. Bu dosyayı Ince Ayar.bat dosyanın yanına at. Ince Ayar.bat dosyana da ilk satırda bunu çalıştırcak kodu ekle.

"%CD%\Hatayi Atla.exe"

For %%i In (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) Do If Exist %%i:\sources\boot.wim Set CDROM=%%i:
Cmd.exe /c "%CDROM%\$OEM$\Kurulumu Bitir.bat"

TaskKill.exe /f /im "Hatayi Atla.exe"
Del "%SystemDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Hatayi Atla.exe"
Del "%SystemDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Ince Ayar.bat"

gibi.

Bi de böyle dene.

Bu exe bi AutoIt exe'si ve içinde ard arda 23 kez "'Windows - Disk Yok' başlıklı pencere geldiğinde sol yön tuşu - sol yön tuşu - enter tuşlarına bas" yazıyo. Bilgisayarında 23 taneden fazla sürücü olmayacağına göre [C, D, E ... Y, Z diye sayıp birini (CD-ROM sürücün) çıkarınca 23 tane kalıyo, o yüzden 23 kez yazdırdım] bu, sorunu çözecektir. (Hata kodu değişebileceği için pencere içindeki yazıyı kaydettirmedim.)

Edit: İşlem bittiğinde Hatayi Atla.exe'yi silecek kodu eklemeyi unutmuşum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...