Jump to content

Kredili Mevduat Hesabı Borcu Yarısı ödenirse Ne Olur?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Evet arkadaşlar  Ek hesap veya kredili mevduat hesabı gibi isimleri olan bu hesapla Bankalar vaktiyle hesap açıp yüksek faiz alıyorlardı kullandığımız zaman. Şimdi ise bizde kendimize göre bu piyasada finansçı olduk kafamıza göre ayarlamalar yaparak finansal durumumuzu sağlam tutma yoluna gidiyoruz. :) 

Şimdi bu konuyu bilenlere sormak istediğim şu; Bu hesap aslında toplamını günü geldiğinde ödeme ilkesi ile çalışıyormuş. Bense günü geldiğinde kısmi ödeme yapılabildiğini sanıyordum buna görede kendi hesabımı yaptım. Yarısını öder yarısınıda bir dahaki aya öder kapatırım diye düşünmüştüm. peki ben şimdi günü geldiğinde yarısını ödersem prosedür nasıl işliyor? kalana gecikme faizi uygulanıyormu yoksa gününde olan kadarını alıp aynı faiz oranıyla bir sonraki ay mı devreye giriyor? sağolun..

Kmh'in faizi aylik isler . Suan da  aylik 1,25 aylik faiz orani var maksimum. (Kkdf ve Bsmv hariç)

Dediğiniz üzere doldur boşalt mantığı ile çalışıyor.

Örneğin Kmh in hesap kesimi ay sonu olsun..

Siz ayın 10unda  1000Tl lik khm tan, 600tl kullanmış olun..

1 . Ay 30 cekse 20 gunluk faiz işler.. 1,25/30x20x1,2 x600tl /100=6Tl faiz ve 600 de kendisi 606 Tl hesabiniza yatmasi beklenir.

2. Sizin örnek ten gidersek, hesaba 300tl yatirdik.. 6tl faize gidecek. 294 anaparaya.  Hala 304 tl borclu oldugunuz icin kalan 304 icin bir sonraki aya gene %1,25 den faiz çalısır.

Normalde en azından faizini hesap kesiminde ödemeniz lazım. Ha o gün olmadi, hesap kesiminden 30 gun sonraya en azindan faizini yatirin.. yoksa yakin izlemeye girersiniz. Sonraki bireysel kredi taleplerinizde sorun olusur.. Her halukarda ilgili faizi 90 gun icinde odemeniz lazim yoksa yasal takip sureci baslar..

Ayrica, bir takvim doneminde hesabinizi bir kez artiya gecirmeniz lazim gun sonunda.. Yani eger hesap devamli eksise ise 365 gunde bir artiya gecmeli .. orda da 90 gunluk surec isler..

Kmh faizini gec yatırmanız, hesabi devamli ekside birakmaniz Kkb puanınızı olumsuz etkiler

amd_turkey, 10 dakika önce yazdı:

Kmh'in faizi aylik isler . Suan da  aylik 1,25 aylik faiz orani var maksimum. (Kkdf ve Bsmv hariç)

Dediğiniz üzere doldur boşalt mantığı ile çalışıyor.

Örneğin Kmh in hesap kesimi ay sonu olsun..

Siz ayın 10unda  1000Tl lik khm tan, 600tl kullanmış olun..

1 . Ay 30 cekse 20 gunluk faiz işler.. 1,25/30x20x1,2 x600tl /100=6Tl faiz ve 600 de kendisi 606 Tl hesabiniza yatmasi beklenir.

2. Sizin örnek ten gidersek, hesaba 300tl yatirdik.. 6tl faize gidecek. 294 anaparaya.  Hala 304 tl borclu oldugunuz icin kalan 304 icin bir sonraki aya gene %1,25 den faiz çalısır.

Normalde en azından faizini hesap kesiminde ödemeniz lazım. Ha o gün olmadi, hesap kesiminden 30 gun sonraya en azindan faizini yatirin.. yoksa yakin izlemeye girersiniz. Sonraki bireysel kredi taleplerinizde sorun olusur.. Her halukarda ilgili faizi 90 gun icinde odemeniz lazim yoksa yasal takip sureci baslar..

Ayrica, bir takvim doneminde hesabinizi bir kez artiya gecirmeniz lazim gun sonunda.. Yani eger hesap devamli eksise ise 365 gunde bir artiya gecmeli .. orda da 90 gunluk surec isler..

Kmh faizini gec yatırmanız, hesabi devamli ekside birakmaniz Kkb puanınızı olumsuz etkiler

Teşekkür ederim. Şimdi bir yerde gördümde herhalde bu yılın başlarından bir yazı. Diyorki: " TCMB’nin 1 Ocak 2020 tarihinde geçerli olmak üzere belirlediği akdi faiz oranı aylık %1,40 gecikme faiz oranı ise aylık %1,70’dır. Yani KMH için bu faiz oranları üzerinde bir faiz uygulanamaz. Ayrıca akdi faiz oranı gecikme dışında uygulanabilecek en yüksek faiz oranı anlamına gelir." Belliki faiz 1.25 e düşmeden önceki hesap. Fakat Bu bilgi Hesapkurdu isimli sitede ve yine aynı sitede ek hesap faiz hesaplama tablosu var otomatik  orda gecikme var yok ta var  ben yok olarak hespladım ama faiz oranını tahminen bu tcmb deki oranlara göre +30 puan hesapladım daha sonra " gecikme var" şeklinde hesapladığımla aynı çıktı. Demekki gecikme faizini tam olarak hesaplamışım. Bu da gecikme faizi olduğunu ortaya koyuyor açıkça ki zaten açıkça yazıyor. Ama sonuç itibarıyla Benim için sorun edilecek bir fark değil.

Bankacı falanmısınız bilmiyorumda baya net biçimde yazmışsınız.  Özellikle "

Ayrica, bir takvim doneminde hesabinizi bir kez artiya gecirmeniz lazim gun sonunda.. Yani eger hesap devamli eksise ise 365 gunde bir artiya gecmeli .. orda da 90 gunluk surec isler.."    cümleniz bana önceki devlet bankasındaki bir Ek hesap maceramı hatırlattı. Devlet bankaları sağlam olur falan diyorlarda valla ben pek emin değilim.  Ama şu anda avantajları gerçekten varmı yoksa öylemi gösterilmeye çalışılıyor bilmiyorum.  Yani maaşımın yarısı kadar bir ek hesap için nerdeyse mahkemelik olacaktık. Yahu o değil devlet sırrı gibi adam net bir bilgi vermiyor !  Biraz iyi olan bir memurda sizin bu dediğinizi demişti. ve faiz net % 7.5 tu o zaman !  Adam yüksek faiz almak için borcu net biçimde açıklamıyor söylemiyor. ! Yahu diyorum bana toplam borcumu söyle ödeyeyim sonraki aya sadece fazini öderim olur diyor baya para ödüyorum sonraki ay yine aynı..!  Yani bürokrasimi öyleydi veya devlet bankası olduğu için bizi kendi koyunları gibimi görüyorlardı bilmiyorum.  Hesabı en sonunda taşıdımda rahat ettim . her şey net faiz oranları o kadar düşük olmasada..  Tekrar teşekkür ederim.

• Like 1

Aynen, bankacıyım... Tum bankalar size net bilgi vermekle yukumludur. Faizin 7,5 oldugu zamanlar, baya eski olmali. Belki 20 25 yil once.

Kamu bankalari dahlil ciddi değişimden gectiler, personel daha yetkin. Dediginiz tur calisan kalmadi desek yeridir.

amd_turkey, 5 saat önce yazdı:

Aynen, bankacıyım... Tum bankalar size net bilgi vermekle yukumludur. Faizin 7,5 oldugu zamanlar, baya eski olmali. Belki 20 25 yil once.

Kamu bankalari dahlil ciddi değişimden gectiler, personel daha yetkin. Dediginiz tur calisan kalmadi desek yeridir.

Hayır o kadar eski değil en fazla 10 yıl öncedir. Ek hesap faizlerini Merkez Bankası serbest mi bırakmıştı, öyle bir şey vardı. Herkes şikayetçi olsada yinede birden 1.25 gelmedi tabiki.  Yavaş biçimde geldi. Başarılar dilerim.