Jump to content

Bilgisayarın Fanlarını Nasıl Hızlandırırım.?

exitly

Recommended Posts

arkadaşlar bilgisayarımdaki fanlar yani işlemcinin üstündeki ve powerdaki fanlar yavaş dönmeye başladı ve bu yeni olan bişey sadece cd takınca ve benzeri bilgisayar açılışında çok hızlı dönüyorlar.. bunları hızlandırmak için bir program yada biosda bir ayar varmı_?bilgisayarı maximum soğutmak için programlar varmı?biraz araştırma yaptım hızını düşümek istiyenler var bende tersini istiyorum hızı yükselsinki çok soğutsun bilgisayar hiç kapanmıyor o yüzden böyle bişey istiyorum ve eskiden daha hızlı dönüyordu bunun nedeni nedir bunları hızlandırmam lazım bilenler yardım edebilirse sevinirim..

şimdiden teşekkürler...

exitly arkadaşım fanın dönme hızı sistemdeki ölçülen sıcaklığa bağlı olarak değişir.Yavaş dönmesi demek sistem sıcaklığı fazla yükselmiyor demektir.Bazı durumlarda sisteme yük bindiğinde sıcaklık artacağından fanlarda hızlı döner.Şunu unutma sıcaklık kadar soğuklukta sistemin kararlı yapısını bozabilir.Aşırı soğutma iyi değildir.Size tavsiyem hiç bulaşmayın.O haliyle kalsın.Fanın sürekli hızlı dönmesi fan ömrünü de azaltır.Gereksiz gürültüye neden olur.Saygılarımla

Not :Biosunda hardware monitor kısmında fanların dönüş hızlarının nasıl değiştiğini görebilirsiniz.Ama dokunmayın o ksımlara.Sadece bakın.

Fanın kirlenmiş olabilir...Kapatıp tozunu al....İyi aksamlar:)

öncelikle yardımın için teşekkürler..

ama donanımdan iyi anlarım donanımsal olarak yapılabilecek herşeyi yaptım bakımı şimdi bitirdim ama tamamen bilgisayarı temizledimde zaten ondan olduğunu sanmıyorum ve bu biosla ilgili bazı ayarlardan sonra olmuş olabilir diye düşünüyorum veya bu fanları kullanmak için bir program görmüştüm sıcaklığa göre hızlanıyordu fan onu arıyorum ama donanımsal sorunları hallederim ilk yazılımsal olabilirmi onu öğrenmem lazım yani eğer yazılımla halledilmezse ben onu bilgisayarı açıp power supplydan hallederim

son olarak sıcaklık değerleri biosda 32-36 derece işlemci ve diğerleride böyle ama eskiden daha hızlı dönüyordu eskidende aynı şekilde kullanıyordum neyse yamuradamın dediğini yapalım bakalım dediğide doğru sonuçta fazla sıcaklık iyi değil...

Yazın sıcaklarda muhtemelen hızlı dönüyordu. Artık kış geldi. Normal bence. :D

aslında bakım yaparken soğutucu elektronik pastayı yenilemiştim işlemcinin üstündekini yeniliyince birde yağlama yapınca kendini buldu sanırım şu anda sessiz sessiz çalışıyor aslında fazla çalışmaması rahatsız etmişti ama şimdilik normal gidiyor herşey ısılar 32-36 yani normal seviyede beldide dediğiniz gibidir...

exitly cpu fanı özellikle lga 775 cipsetli anakartların işlemci fanı cpu sıcaklığına göre çalışır.25 derecenin altına düşdüğü zaman fan dönmez...

Yalnız şunu bilmenizi isterim bir fanın rpm i vardır onu geçemeziniz.Ayrıca fanların sıcaklığa göre çalışabilmesi için anakart üzerinde system fanı yazan sokete bağlanmalıdır.Aksi halde fan sıcaklığa göre dönmez....

Fanları temizlerken dikkatli temizleyin..Kalın makina yağı kullanmamanızda fayda var çünkü fan çok toz içinde çalıştığı zaman kalın makine yağı tozu emer ve yapışır.

Kolay Gelsin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...