Jump to content

Format Atarken Diskleri Görmüyor?

ankakusu

Recommended Posts

ana kartın modelinden yapıyor o problemi

sebebi ise sata disk olması bazı aakartlar sata diskleri tanımıyolar tanımaları için ise anakaart cd sinin içindeki sata yı bi diskete atıp kurulum esnasında f6 ya basarak tanıtabilirsin

yada o sata dosyassının nlite programı yardımı ile xp cd sine atarsın

öncelikle takılı olan hardiskin SATA mı yoksa IDE mi oldugunu kontrol edin

eyer SATA ise diplomat xp hardiskinizi tanımamıştır. birinci yöntem bios setup tan SATA degerini IDE çeviriniz ve kurulumu yeniden deneyiniz.

ikinci yöntem ankartın üretici sitesinden SATA driver ini indirip bir diske kaydediniz

mavi kurulum ekranı başladıgında harici sürücü yüklemeniz için F6 tuşuna basın ve kaydetmiş oldugunuz disketi floppy ye yerleştirin

kur uygun sürücüyü disketen okuyacak ve devam edecektir..

Dostum çok ilginç bir sorun.Bunca yıllık deneyimlerime rağmen sende ilk defa rastladım.Dostum şimdi sana tavsiyem.Önce BİOS lara gir ve hard diski görüp görmediğine dikkat et.Lakin o bölüme gelene kadar zaten sana başka hatalar çıkarması gerekirdi.Bunları denedikten sonra temiz bir SATA XP ile format at.Hala devam ederse en yakın bilgisayarcıya ******ür :blush: Fazla üstüne gitme

Xp Cd sini taktınız format atıyorsunuz kur dosyalarını yüklerken bir bakmısınız karsınızda bir yazı cıkıyor yüklerken harddisk bulunamadı diyor işte daha sonra burda işlemleri geri alıyor ve format atamıyorsunuz.Sata oldugundan Harddisk i yokmus gibi görüyor.

Ne yapacagız peki ;

BioS ayarlarına girecegiz.

Burada BioS ayarlarından SATA yı disabled yapacagız.

Disable yaptıktan sonra degişiklikleri kaydedip takılı olan Xp Cd sinden kuruluma baslayabilirsiniz.Aynı uyarıyı tekrar almayacaksınız artık.

herkeze tşkler arkadaşalr sorunu halledemedim.arkadaşta sinirlenmiş biosu filan hep birbirine karıştırmış.bilgisayarcıya ******ürdü.benimde ilk kez geldi böyle bir olay başıma.cevap yazan ilgilenen arkadaşlara sonsuz tşkler.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...