Jump to content

Güncel Usb Veya Dvd üzerinden Açılabilen Linux

Senkron2
 Share

Recommended Posts

Merhabalar;

Düşük ve orta seviyeli pclere uygun olması öncelikli olarak dosya kurtarma yazılımı basit office uygulamalarını açabilen, rar dosyaları pdf dosyalarını açabilen yani özet olarak temel işlemleri yapabilen akıcı DVD veya USB üzerinden açılabilen kurulumsuz Türkçe arayüzlü güncel bir linux kalıbı tasviye edebilirmisiniz. İnternette Linux dağıtımları çorba gibi her telden var maşallah kafam karıştı :D 

Türkçe dilde istendiği için onerecegim dağıtımlar.Tum linuxler USB ve DVD üzerinden live çalışırlar.

Dağıtımlar Forumda mevcuttur!

Pardus linux - Pardus topluluk sürümü - Winbuntu ve Tnclinux  -  Archmanlinux

+ Pardus topluluk sürümünün 32 bit surumleride mevcut dil destegide eksiksizdir.

Kaynak 

Please register to see this content.

Not: Çok yakında üzerinde calistigim turbo kernel üzerine inşaa edeceğim yeni linux dağıtımları hazirlayabilirim henüz belli değil ileri zamanda ins.🙂

Saygilarimla.

• Like 4
  • Thanks 2

forjest, 7 saat önce yazdı:

Türkçe dilde istendiği için onerecegim dağıtımlar.Tum linuxler USB ve DVD üzerinden live çalışırlar.

Dağıtımlar Forumda mevcuttur!

Pardus linux - Pardus topluluk sürümü - Winbuntu ve Tnclinux  -  Archmanlinux

+ Pardus topluluk sürümünün 32 bit surumleride mevcut dil destegide eksiksizdir.

Kaynak 

Not: Çok yakında üzerinde calistigim turbo kernel üzerine inşaa edeceğim yeni linux dağıtımları hazirlayabilirim henüz belli değil ileri zamanda ins.🙂

Saygilarimla.

Teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için :) Linkler gümlemiş ama olsun bakalım, editlenmiş temel programların ekli olduğu güncel türkçe linux kalıbı arıyorum hala. :D 

Edited by Senkron2

Senkron2, 10 saat önce yazdı:

Teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için :) Linkler gümlemiş ama olsun bakalım, editlenmiş temel programların ekli olduğu güncel türkçe linux kalıbı arıyorum hala. :D 

Güncel olarak Pardus bence en uygun olanı görünmekte.Zaten içeriğinde office,pdf, vb. Uygulamaları kapsayan desteği söz konusu.Dagitim güncel dahi olmasa,yinede işinizi fazlasıyla görecektir.Guncel olmasının çok fazla bir getirisinin olmadığını da dusunenlerdenim nihai olarak kurulmayacaksa şayet. live kurulumsuz kullanmak için her daim kullanılabilir.

Detay olarak eski donanımlarda güncel kerneller bazı wifi,ses vb.donanimlarda bilindiği üzere problemler yaratabilmekte.ozellikle long term support lts uzun süreli destekli ubuntu,mint distrolari iyi bir tercih olabilir buda topyekûn olarak bir secenek

Kaç yıl evvel çıkmış olan ve hala hızlı,seri çalışan Ubuntu'nun 16.04 lts sürümünü kullanılıyor olmasida buna örnek sayılabilir sanıyorum.

Linkleri dead olmuş distrolar için torrent kanalları kolacan edilerek,iso kalıpları ayrıca edinilebilir değerli kardeşim.

√ Saygılarımla 🙂

• Thanks 2

bu adresten amd64 yazanlar 64 bit iso kalıpları i386 yazanlar 32bit iso kalıpları içermektedir. Çok fazla temalı kalıp var kendi indirdiğim versiyon burada. 

isteyen diğerlerine de bakabilir görünümünü beğendiğinizi indirebilirsiniz.

buradan elde ettiğimiz kalıbı  linkteki uygulama ile yazdırabilirsiniz. EFI için medya oluşturuyor. Yok ben efisiz legacy yapacağım derseniz. Rufus ile denemenizde fayda var, linuxa yabancı olduğum için baya debelendim ama bulabildiğim yüzlerce yabancı yerli kaynaklardan sonra elde ettiğim windowsa yakın ve kullanımı basit olan iş gören sürüm bana göre openSUSE Leap 15.2. Sizlerle paylaşmak istedim benim gibi bocalayan olursa yararlanmasını umarak buraya bırakıyorum iyi günler iyi forumlar

EK : Legacy sistemlerde tıkır tıkır çalışan bir boot maker buldum : 

EK2 : Sistemi çok düşük donanıma sahip olupta live veya kurulumlu çalışma isteyenlerede önerim :  (Windows görünümlü ayrıca office programı web tarayıcı vs. vardır)

Buda gerekli kurulum programı

Edited by Senkron2