Jump to content

Kasa Kablolarının Yönleri?(powerled,power Sw Gibi)

exitly

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bir anakartı kasaya bağlıyorum kasanın kullanım klavuzunda powerled power sw vs vs.. tuşların takılacağı yerler gösteriliyor yanlız o yerlerde + - diye yönleride belirtiliyor ama kasanın kablolarında örneğin kırmızı siyah olan power sw kablosunda + veya - yazmıyor sadece power sw iki kablodan oluştuğu için kırmızı kablonun ucunda küçük bir üçgen var ve (s) harfi var.şimdi bu - mi?yoksa +mı?yani kısaca bu kasa bağlantı kablolarının + - olayını nasıl anlarız kart dandik bişey o yüzden deneme yanılma ile yapmak istemiyorum...neyse soru anlaşıldı sanırım

şimdiden teşekkürler...

normalde standart olan kırmızı ucun + pozitif siyahda - negatiftir elektronikte bu standart haline gelmiştir.

(s) harfi burada source kaynak anlamında yani pozitif anlamında kullanılıyor olabilir yada set de olabilir ama kırmızı kablo ve ucuda farklı ise artı diyebilrim anakart modeli nedir bu arada yinede iyice araştırmadan bir şey yapmamak gerek

anakart gigabyte GA-8I915ME bunun kullanım klavuzuna göre baktımda orda takılacak yerler mevcut yanlız kasanın kablolarının hangisinin + hangisinin - olduğunu anlıyamadım...

yani s + mı diyorsun?hepsinde kasadan çıkan kablolarda s yani her ucun bir kablosunda s yazıyor bana görede yani eski topladığım kasalarda dikkat etmeden yapıyordum ama kırmızı benim bildiğimde + dır bu arada kasada bekonun kasası..

Yanlış takarsanız çalışmaz sadece, sorun olmaz. O bölümlerde voltajlar 6-8-12 olduğundan anakarta ya da takılan herhangi bir USB aletine zarar veremez. Yani yanlış takarsam ne olur gibi düşünmeye gerek yok. Bununla berber siyah her zaman topraktır doğal olarak eksi idrak edilir. Yani @viper75 arkadaşımızın da dediği gibi kırmızı artı, siyah eksidir.

Not: Bu kırmızı ve siyah olayı sadece bilgisayarda değil, tüm elektrolik aletlerde geçerlidir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...