Jump to content

Sunucu Denemesi İçin Yardımcı Olurmusunuz ?

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhabalar Arkadaşlar.

Ev tipi bir sunucu yaptım basit yollu.sizden ricam vereceğim ftp adresindeki "TETRİS EFFECT" oyununu deneme amaçlı indirebilirmisiniz.

ve sonrasında indirme hızını(internet paketinize bağlı paket hızınızıda belirtirseniz memnun olurum) bana bu yazının altına belirtirseniz memnun olurum.

ister tarayıcı üzerinden

ister " https://download.filezilla-project.org/client/FileZilla_3.49.1_win64_sponsored-setup.exe " filezilla client programı üzerinden indirebilirsiniz.

adres linki ve kullanıcı adı şifresi

ftp://24.133.200.66

kullanıcı adı: deneme

şifresi : deneme

saat :20:00'a kadar sistem açık kalacak.

Not : Sakın bilgisayarımı yakmayın uzaktan bağlanıp :)

NOT : açmış olduğum konuyu yönetim tarafından onaylaması belirttiğim saati kapsayamayabileceğinden dolayı 2 gün sistem açık kalacaktır.Amaç hem sunucuyu denemek hemde takıldığım ve sunucu download konusunda sorun çıkarırsa sizlerden bilgi edinmek istiyorum ne yapabileceğim hakkında.Sunucudaki amaç şu.Pc'deki diskimi filezilla server ile port 21 ile dışa açıyorum ve sadece kullanıcı adı ve şifresi verdiklerimin kullanması amaç ediniliyor.internet hızım şimdilik "" 100mbps download - 5mbps upload "" şeklinde ancak bu sistemi çalıştırabilirsem istediğim tarifeye geçebilirim sorun olmaz upload konusunda.ortalama bu sistem 30 kişiye hizmet verecek.sadece download yapılacak.kullanılan disk 2tb.sadece o kişilere özel yaptığım bir düzendir.

Burada önemli olan

1- tarayıcı veya filezilla client üzerinden kişi bağlanıp dosya çekebilecekmi ?

2- download hızı ne olacak dıştan bağlanan kişinin ?
sistemin çok profesyonel olması gerekmiyor.

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

merhaba arkadaşlar.az önce arkadaşlarımın telefonundan ve telefonun hem şebekesinden hemde başkasının internetin telefon üzerinden deneme fırsatım oldu gayet stabil çalışıyor.ancak daha bilgisayar üzerinden deneyemedim başkasından.müsayit olduğunuzda bi bakarsanız memnun olurum.

Edge üzerinden hız:

image.png.63f743db832114139b50ba14b0be2910.png

IDM üzerinden hız:

image.png.cf745519f6099cc8ab4849e30de3cde5.png

6Mbps upload hızınız olduğunu tahmin ediyorum. Değerler güzel, IDM ile bir süre devam ettirip kapatacağım.

Tavsiyem: IP bazlı olarak kullanmayın. Modeminizde DDNS özelliği varsa bir statik alan adı ile daha rahat kullanım sağlayabilirsiniz. Örneğin ASUS modeminiz varsa "XXX.asuscomm.com" veya Keenetic modeminiz varsa "XXX.keenetic.link" şeklinde bir adres oluşturabilirsiniz. Bu sayede ISS'ye statik IP ücreti ödemenize gerek kalmaz.

canhayelmert3, 23 saat önce yazdı:

canavar123 ..tam istediğim gibi bir test yapmışsın gerçekten çok teşekkür ederim sana.statik ip kullanıyorum ancak dediğin isimlendirme işini ddns olmadanda yapabilirmiyim.ilgin için minnettarım.

Alan adı satın alıp bağlamaktan bahsediyorsanız bence büyük bir beklentiniz yoksa ve basit bir home server kuracaksanız gereksiz bir yatırım olacaktır. Tabii ki yapılabilir ama nasıl yapılacağı hakkında bir bilgim yok. DDNS örneğini statik IP olmadan bir home server kurabilirsiniz anlamında söyledim. Tabii ki statik IP ile de kullanılabilir. Bir alan adını modeminize nasıl dahil edersiniz bunu araştırıp dediğiniz şekilde de yapabilirsiniz. Ama bence alan adından daha önemli bir şey evinizde elektrik kesintilerinde modemi ve sunucunuzu kapanmaktan kurtarmaktır. Herhangi bir elektrik kesintisinde alan adıyla ilgili problemler yaşayabilirsiniz.