Jump to content

Ssd Disk Performansıma Bakarmısınız Sorun Varmı ?

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar. SSD Disk Performansımda Sorun Varmı ?
ANAKART : P8H61-M LX R2.0

SSD :  KiNGSTON SV300S37A120G

Canım sıkıldı bi test yapayım dedim. Anakartım Sata 6 desteklemiyor. Çıkması gereken sonuç tam ne olmalı anlayamadım. İnternetten örnekler baktım ancak hiç biri birbirini tutmuyor.

Ssd durumu performans :100 / sağlık : 96 halindeyken bugün test yapıldı.

Windows + uygulamalar + oyunlar vb. gibi ortamlarda kullanıyorum şimdiye kadar herhangi bir hız sorunu yaşamadım açıkcası gayet tatmin edici.
Peki asıl soru şu. Bu anakart ve ssd'den alabileceğim en iyi performansı bu testte alıyormuyum benim için önemli olan bu.Sata ahci driver en son driver yüklü bu arada onuda belirteyim.

Eğer yok aslında daha iyi performans almak lazım derseniz ne yapmam lazım onuda belirtirseniz çok memnun olurum.
Şahsen bu ssd ve anakart ile alabileceğim en iyi performans gibi geliyor ama sizlerinde değerli yorumlarını almak istiyorum.

1.jpg

SATA I, SATA II ve SATA III arasındaki fark
SATA I, SATA II ve SATA III arasındaki fark nedir?

SATA I (revizyon 1.x) resmi olarak SATA 1.5Gb/s olarak bilinen arabirim, 1.5 Gb/s' ta çalışan ilk nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 150MB/s' a kadar erişir.

SATA II
 (revizyon 2.x) resmi olarak SATA 3Gb/s olarak bilinen arabirim, 3.0 Gb/s' ta çalışan ikinci nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 300MB/s' a kadar erişir.

SATA III (revizyon 3.x) resmi olarak SATA 6Gb/s olarak bilinen arabirim, 6.0 Gb/s' ta çalışan üçüncü nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 600MB/s' a kadar erişir. Bu arabirim SATA 3 Gb/s arabirim ile uyumludur.

SATA II özellikleri SATA I portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. SATA III özellikleri SATA I ve SATA II portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. Fakat, sürücünün maksimum hızı, portun en düşük hız limitinden dolayı daha düşük olacaktır.

Örneğin: SanDisk Extreme SSD, which supports SATA 6Gb/s arabirimini destekler ve SATA 6Gb/s portuna bağlandığında, 550/520MB/s ardışık okuma ve yazma hız oranına erişir. Fakat, sürücü  SATA 3 Gb/s portuna bağlandığında, 285/275MB/s ardışık okuma ve yazma hız oranına erişir.

Sendeki anakart Sata II (rev. 2)  desteklemekte. Test değerlerin normal gözüküyor.

Edited by ney69
  • Thanks 1