Jump to content

150 Milyon Kişi Hırsız İlan Edildi

candemiruzun

Recommended Posts

20090209123952_kalabalik.jpg

Geniş bant internet hizmeti alan her üç kişiden birinin, yasa dışı şekilde film, müzik ve televizyon programı elde ettiği belirlendi.

DSL hatlarının hem hızlanması hem de yaygınlaşması ve 3G (Üçüncü nesil) mobil iletişimin imkanları ile kürsel ölçekte çok büyük veri transfer hareketleri başladı. Hızlı internet erişimi, beraberinde yüksek ölçekli video, müzik ve program gibi yazılımların paylaşımını da hızlandırdı.

Ancak bu hızlanmaya paralel olarak dünya çapında milyonlarca kişi kopya ürünlere yöneldi. Küresel geniş bant internet abone sayısının, mobil abonelerle birlikte 500 milyon civarında olduğu düşünülürse 150 milyondan fazla abone, yasal düzenlemeleri önemsemeden bilgisayarlarına müzik, televizyon ve video benzeri programları yükledi. Üsteli bu araştırmaya internetten indirilen korsan yazılımlar dahil edilmedi. Araştırmaya yazılımlarda dahil edilseydi rakamın çok daha fazla olacaktı.

Ovum adlı özel bir şirket tarafından yapılan araştırmada, evlerinde geniş bant internet abonelerinin video indirme/yükleme (download) alışkanlıkları incelemeye alındı. Söz konusu kişiler, yaptıklarının suç olduğunu bildikleri halde bundan vazgeçmedikleri ortaya çıktı.

IDC'nin 2007 yılı raporuna göre Türkiye?de korsan yazılım kullanımı geçtiğimiz yıla oranla 1 puan artarak %65?e yükseldi. IDC?nin 108 ülkeyi kapsayan korsan araştırmasında Türkiye?deki korsan yazılım oranındaki 1 puanlık artışın sektöre etkisinin 356 milyon dolarlık ekonomik kayıp olduğu belirtildi.

veteknoloji.com[/CODE]

çok güzel bir konu çok güzel bir araştırma araştıran firmada iyi yapmış ama araştırma sırlarında hiç acaba olasılıkları düşündülermi orjinal bir film fiyatı yaklasık piyasada 15 tl oyunu fiyatları ise minumum 20 tl den başlıyor ee malum millette para bolya sanıyorlarya millet korsana yönelmesin diye gerçi bize biraz zararı oluyor ama sonuçta bu indiren kişilerinde suçu olduğunu düşünmüyorum . üreten firma pahalı olark satmazsa bence korsan denilen şeylerde kalmaz diye düşünüyorum

Hak veren arkadaşlar yazsın yorumlarını beklerim

adama bak yasal olmadıgı halde devam edıyomus bı oyun 50 tl bı fılm 10-5 tl biz amerikamıyız biz TÜRKİYEYİZ

maaş ne durumda nie araştıran yokta hep yok program yok fılm yok su bu ıste adamlar bıze sormadan ırak a gırer uluslar arası toplantı yapmadan ısrıl fılıstıne gırer bız bı teror ıcın abd den ıın alıyoz artık yakamızı bırakın

yeter artık yeterrrr!! herseye karısırsanız asıl ekonomık kırız cıkar herkez bıtaneye yonelır onlarda batar :D

Çünkü maaş ekmek parasına anca yetıyo bız zengınmıyız bedava verse yıne ındırırım nıe yorulim ki yanı onu almak ıcın caba gostermem:D

bence sitelerine google gibi reklamlar koysunlar....film ve müzik sektörü....bir üye belli bir süre şu reklamlara tıklatıp belli bir puan alırsa şu mp3 ü indirebilir deinler

oradan gelen reklam parasını da artık hangi mp3 indirmişse üye onun santçısına versinler...al sana çözüm...

Aslında olaya biraz da telif hakkı sahipleri açısından bakmak lazım.. Farzedelimki bize ait olan bir yazılım veya bir film, bir şarkı orjinal cd de satılıyor..Bizim de bundan para kazanmamız gerekiyor.. Ama bir bakıyoruz ertesi gün bu ürün internet ortamına düşmüş herkes bedavadan hiç telif hakkı düşünmeden indiriyorlar.. Sevinir misiniz? Üzülür müsünüz? Eğer para kazanmak amaçlı o ürünü üretmeseydik zaten burası gibi forum sitelerinde herkes faydalansın diye ürünümüzü yayınlardık... Ama tabi ki fiyatların çok yüksek olduğuna katılıyorum.. Ama adam ürünü sattığı sürece fiyatı düşürmesi için bir sebepte yok.. Biz satın almasak bile şirketler, firmalar hep bu konuda destek oluyorlar..

• 8 ay sonra...

Evet bende cokkk güldüm onlar bizi hatta herkesi hırsız etsin umrumuzda deil ilk başta kendilerine baksınlar..örnek olarak microsoft bi xp 7 yazılımını 150 dolardan satıoo türkiyede bi yazlıma 150 dolar verecek kim war..tabi ki bizde korsan kullanıyoruz o yüzden ve ve ve böle sitelerle yolumuza devam ediyoruz bu sitede emegi gecen bütün arkadaşlarıma cok teşekkür ediyorum ellerine kollarına saglık...Korsana devam yola devam :):)

adına hırsızlık deniyor ama çalınan mal soyut (sanal) olduğu için,bu aslında hırsızlık değil.

hırsızlık,somut nesneler hakkında olur

örneğin ben içinde windows7 yazılımı bulunan bir cdyi veya bir müzik cdsini çalarsam hırsızım

ama o cdyi kopyalarsam veya internetten indirirsem,kesinlikle hırsız değilim

sonuçta bu ürünleri üretenlerin kopyalamaya karşı tedbir almaması,"buyurun bu eseri çoğaltın" demektir

ki bu da çoğaltma işlemini masum kılar

yok fikir hırsızı,yok sanat hırsızı...geçin bunları.ürün,üretildikten sonra kamunun olmuştur artık

sen bunu cdye basarsan,hakkın olan sadece cdnin parasıdır ve basma maliyetidir

çok güzel bir konu çok güzel bir araştırma araştıran firmada iyi yapmış ama araştırma sırlarında hiç acaba olasılıkları düşündülermi orjinal bir film fiyatı yaklasık piyasada 15 tl oyunu fiyatları ise minumum 20 tl den başlıyor ee malum millette para bolya sanıyorlarya millet korsana yönelmesin diye gerçi bize biraz zararı oluyor ama sonuçta bu indiren kişilerinde suçu olduğunu düşünmüyorum . üreten firma pahalı olark satmazsa bence korsan denilen şeylerde kalmaz diye düşünüyorum

Hak veren arkadaşlar yazsın yorumlarını beklerim

adama bak yasal olmadıgı halde devam edıyomus bı oyun 50 tl bı fılm 10-5 tl biz amerikamıyız biz TÜRKİYEYİZ

maaş ne durumda nie araştıran yokta hep yok program yok fılm yok su bu ıste adamlar bıze sormadan ırak a gırer uluslar arası toplantı yapmadan ısrıl fılıstıne gırer bız bı teror ıcın abd den ıın alıyoz artık yakamızı bırakın

yeter artık yeterrrr!! herseye karısırsanız asıl ekonomık kırız cıkar herkez bıtaneye yonelır onlarda batar :)

Çünkü maaş ekmek parasına anca yetıyo bız zengınmıyız bedava verse yıne ındırırım nıe yorulim ki yanı onu almak ıcın caba gostermem:D

Arkadaşlara aynen katılıyorum maaş ekmek parasına zor yetiyor. Yabancı ülkeler orjinali alır niye almasın adam çalışmadığı halde işsizlik maaşımıdır nedir onu alıyor ayrıca he çocuk içinde ayrıca para alıyor 6 çocukta olsa 7 çocukta olsa onların masraflarını devlet ödüyor zaten aileye adamın maaşıda gezip dolaşmaya kalıyor. ya bizde ne var hiç bişey üstüne bide bizden para alıyorlar. bide orda 1 fiyat olan şey burda 3 4 fiyat bu şartlar altında biz nasıl orjinale yönelelim. kim istemez orjinal olanı almayı ama olmayıncada olmuyor işte.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...