Jump to content

Hangi Linux Versiyonu ?

CCoder

Recommended Posts

arkadasım sen daha başlamadın mı birşey kullanmaya...

gnome kullanacaksan kesinlikle ubuntu kullanmalısın..

ben sana suseyi donanımlarının düşük olduğunu söylediğin için kde ve gnome dışında bir sistem kullanmak isteyeceğini düşündüğümden dolayı tavsiye ettim.

bence sen bukadar çok soru sorma

biran önce indir kullanmaya başla.

tabiki insandan insana sistemler değişecektir. sen de belki pardus ubuntu suse dışında mesela mandrake yi beğeneceksin... demem şudurki zaten senin anlayacağın sistemler aynı. senin farkedebileceğin pek birşey yok aralarında.

gnome kde ve diğer masaustu yoneticileri arasında bir karar ver

gnome ise ubuntu

kde ise kde 3.5 kullanmanı tavsiye ederim en fazla. oda sanırım pardus 2008 de mevcut

diğer yöneticiler ise suse kullanmanı öneriyorum

bunun sebebi bu dağıtımların yeni kullanıcılara yönelik basit arayüzleri bulunmasıdır.

kesinlikle bunlar iyidir diğerleri kötüdür gibi birşey demek istemiyorum.

iyi aksamlar

• Replies 77
  • Created
  • Last Reply

KArdesim yerinde Olsam Pardus 2008 i Yüklerim Çünkü içinde Programlar Yüklü ve Hafif Bir İşletim Sistemi Hemde Türk Yapımı Şimdilik Bu işletim Sistemi Askeri Yerlerde Kullanılıyormuş Tubitak Yapımı NEyse Lafı FAzlaUzatmayalım Pardustan ŞAşma Bu arada Driverlei Kendi Kuruyor :(

arkadasım sen daha başlamadın mı birşey kullanmaya...

gnome kullanacaksan kesinlikle ubuntu kullanmalısın..

ben sana suseyi donanımlarının düşük olduğunu söylediğin için kde ve gnome dışında bir sistem kullanmak isteyeceğini düşündüğümden dolayı tavsiye ettim.

bence sen bukadar çok soru sorma

biran önce indir kullanmaya başla.

tabiki insandan insana sistemler değişecektir. sen de belki pardus ubuntu suse dışında mesela mandrake yi beğeneceksin... demem şudurki zaten senin anlayacağın sistemler aynı. senin farkedebileceğin pek birşey yok aralarında.

gnome kde ve diğer masaustu yoneticileri arasında bir karar ver

gnome ise ubuntu

kde ise kde 3.5 kullanmanı tavsiye ederim en fazla. oda sanırım pardus 2008 de mevcut

diğer yöneticiler ise suse kullanmanı öneriyorum

bunun sebebi bu dağıtımların yeni kullanıcılara yönelik basit arayüzleri bulunmasıdır.

kesinlikle bunlar iyidir diğerleri kötüdür gibi birşey demek istemiyorum.

iyi aksamlar

Arkadasim daha baslayamadim birsey kullanmaya. Dedigim gibi driver sorunumu halledemedim. Bir Sitecom wireless adaptorum var onun Linux driveri yokmus. Kac haftadir onunla ugrasiyorum. Hicbisey bulamadim daha.

KArdesim yerinde Olsam Pardus 2008 i Yüklerim Çünkü içinde Programlar Yüklü ve Hafif Bir İşletim Sistemi Hemde Türk Yapımı Şimdilik Bu işletim Sistemi Askeri Yerlerde Kullanılıyormuş Tubitak Yapımı NEyse Lafı FAzlaUzatmayalım Pardustan ŞAşma Bu arada Driverlei Kendi Kuruyor :)

Tamam arkadasim driverleri kendi kuruyor da , peki benim adaptorun Linux driveri yoksa napiyim ?

pardus sistemin için iyi bi seçim sayılabilir.ubuntu da kullanabilirsin.ama ben suse kullanıyorum

Sagol kardesim.

bırak linuxu :) kvstbxp kullan :) :)

şaka bir yana arkadaşın denemeye niyeti yok gibi :) boşa öneri yapıyoruz :)

Onerileriniz hicbir zaman bosa gitmez. Okul icin biraz isim vardi onun icin TnC ye giremedim. Ilk konum oldugundan :( Ozur dilerim.

en iyisi Microsofttan sasma yoksa sasırırsın.

Sen merak etme arkadasim , sasirirsam sasiriyim bende onu istiyorum zaten ! ;)

ubuntu hihiih :)

(COK)(Kisa) cevabin icin sagol kardesim.

pardus 256mb ram ile kurulmaz. hatta yükleme dahi yapmaz ben denedim ordan biliyorum.

open suse kullanabilirsin. onu yüklemiştim 256mb ramli pc me fakat masaüstü seçeneklerinde kde 3.5 veya gnome öneririm. eğer kde 4.0 ve üzeri istersen pc kitleniyor ve baştan formatlaman gerekiyor.

pardus 256mb ram ile kurulmaz. hatta yükleme dahi yapmaz ben denedim ordan biliyorum.

open suse kullanabilirsin. onu yüklemiştim 256mb ramli pc me fakat masaüstü seçeneklerinde kde 3.5 veya gnome öneririm. eğer kde 4.0 ve üzeri istersen pc kitleniyor ve baştan formatlaman gerekiyor.

Ben Ubuntu yu kurdum ama driver sorununu cozemedim arkadaslar birileri yardim edebilir mi ?

Butun driverlar bu sitede (

Please register to see this content.
) arkadaslar RT2870 i yukleyebilen varsa bana bir anlatabilir mi ? Bir haftadir bununla ugrasiyorum. ;)

Merhaba arkadaslar,

Butun cevap veren arkadaslara cok tesekkur ederim (Emekleriniz bosa gitmedi) == Hele KVSTB abinin kiler

Driver sorununu da cozdum:

ben sudo make ve sudo make install yapmali imisim.

Ben onlari yapiyordum ama sifre soruyordu. Bende XP ye alistigim icin sifreyi girdigimde ekranda bisey cikmasini istiyordum ama Ubuntu (Intrepid/Ibex) de tam tersi imis. Ekranda hicbisey cikmiyo "cursor" bile oynamiyo.

Sonunda driveri indirip (

) su komutlari kullanarak hallettim :

sudo make

sudo make install

sudo modprobe rt2870sta

Herkese cok tesekkur ederim iki uc saat icinde XP yi tumden sistemden silerim.

Saygilarimla,

CCoder.

:rolleyes:

bu arada donanımlarına şimdi bakıyorum :rolleyes:

compiz fusion zaten çalışmaz.

debian tavsiye ederim sana.

ama çok uğraşırsın.

uğraşlarının sonunda stabil bir sistem elde edersin o ayrı.

Pardus senin için en iyi başlangıç olur.Donanımından da asla seni yarı yolda bırakmaz.Hatta bu sistemle compiz fusion'u çalıştırabilirsin.Bazıları çalışmaz demiş.Ben Linux'u 2004'den buyana takip ediyorum.Compiz Fusion'u Beryl projesinden bu yana izledim.İnan bana 64 mb Nvidia mx440 ekran kartı kullandığım zaman çalıştırıp şok olmuştum.Ram de 256 mb ddr dı ama işlemcim celeron 2.0 dı.Bu kadar vasat sistemde ortalalama performans aldım.En azından takılma bile olmadan küp masaüstünü çevirebildim.Pardusu kurduktan sonra pisi paket yöneticisini aç.(Sağ altta kedi ikonu olan program.) Ardından çekirdek bölümünden nvidia old,nvidia glx old,nvidia kernel old paketlerini kur.(isimler değişmiş olabilir.Pardus wikiden güncel adlarını öğrenebilirsin.) Tabi tüm paket güncellemelerini yap.Tüm bağımlılıkları kur ve yeniden başlat.Gözlerine inanamayacaksın.Linux kullanıcıya ekstra donanım aldırmak için yola çıkılan bir sistem değil.Oyun dışında her türlü konfru hissediceksin.İyi şanslar.

Pardus senin için en iyi başlangıç olur.Donanımından da asla seni yarı yolda bırakmaz.Hatta bu sistemle compiz fusion'u çalıştırabilirsin.Bazıları çalışmaz demiş.Ben Linux'u 2004'den buyana takip ediyorum.Compiz Fusion'u Beryl projesinden bu yana izledim.İnan bana 64 mb Nvidia mx440 ekran kartı kullandığım zaman çalıştırıp şok olmuştum.Ram de 256 mb ddr dı ama işlemcim celeron 2.0 dı.Bu kadar vasat sistemde ortalalama performans aldım.En azından takılma bile olmadan küp masaüstünü çevirebildim.Pardusu kurduktan sonra pisi paket yöneticisini aç.(Sağ altta kedi ikonu olan program.) Ardından çekirdek bölümünden nvidia old,nvidia glx old,nvidia kernel old paketlerini kur.(isimler değişmiş olabilir.Pardus wikiden güncel adlarını öğrenebilirsin.) Tabi tüm paket güncellemelerini yap.Tüm bağımlılıkları kur ve yeniden başlat.Gözlerine inanamayacaksın.Linux kullanıcıya ekstra donanım aldırmak için yola çıkılan bir sistem değil.Oyun dışında her türlü konfru hissediceksin.İyi şanslar.

Cok sagol kardesim. Zaten o kadar oyun hastasi degilim ben. Hatta hic oyun oynamam bile denebilir ;

evde PlayStation yok XBoX yok hicbisey yok. Kendimi bilime , TnC'ye ve download a adadim.

Saygilarimla,

CCoder.

bir linux calısıyorsa %99 u calısır.. linuxlarda calısma sıkıntısı yok ki zaten temel yapılar benzer ama tr olması acısından pardus tavsiye ederim.. ayrica linuxa hiç bulasma derim hastalik :rolleyes: (saka tabi bulas bulas.. güzeldir.)

pardusun sevdiğim olayı kararlı depoları var ordan istediğini seciyorsun kendi kuruyor

.make

make instal fln yok..

yada rpm lerle ugrasmak fln..

sorun yasarsanda pardusun mail listerleri var

resmi olmayan forumu var birsürü destek istesi var..

bizde destek oluruz ama özel mesaj ile değil

neden özel mesaj ile değil. cunki normal yolla yazarsan bunu herkes gorur ve aynı sorunu yasayan yada yasayacak kişiye klavuzluk eder..

kimsenin amerikayi 2.kez kesfetmesine gerek kalmaz.

bir linux calısıyorsa %99 u calısır.. linuxlarda calısma sıkıntısı yok ki zaten temel yapılar benzer ama tr olması acısından pardus tavsiye ederim.. ayrica linuxa hiç bulasma derim hastalik :) (saka tabi bulas bulas.. güzeldir.)

pardusun sevdiğim olayı kararlı depoları var ordan istediğini seciyorsun kendi kuruyor

.make

make instal fln yok..

yada rpm lerle ugrasmak fln..

sorun yasarsanda pardusun mail listerleri var

resmi olmayan forumu var birsürü destek istesi var..

bizde destek oluruz ama özel mesaj ile değil

neden özel mesaj ile değil. cunki normal yolla yazarsan bunu herkes gorur ve aynı sorunu yasayan yada yasayacak kişiye klavuzluk eder..

kimsenin amerikayi 2.kez kesfetmesine gerek kalmaz.

Arkadasim ben bir programi (veya isletim sistemini) denedigimde hep Ingilizce sini indiririm , bu forumdaki mesajlarimdanda gorursun belki ; ben orijnallik ten hoslaniyorum.

Linux e de biraz ben bulasmak istedim ama bulastigima degmis , super bisey mis bu Ubuntu 8.10 (Intrepid/Ibex)

"kimsenin amerikayi 2.kez kesfetmesine gerek kalmaz." :rolleyes:

Ama biraz Ubuntu da devam edicem herhalde , daha suan Pardusa gecmek istemiyorum. :)

codder compiz fusion kur kardeşim

çalışıp çalışmadıığını buraya yaz lütfen.

bu arada sudo komutlarını sorsaydın söylerdik zaten :rolleyes:

codder compiz fusion kur kardeşim

çalışıp çalışmadıığını buraya yaz lütfen.

bu arada sudo komutlarını sorsaydın söylerdik zaten ;)

Tamam kardesim simdi indirip kurucam Compiz Fusion u.

Edit: Kardesim Compiz Fusion u kurdum. Bilgisayar takildi ben de reboot ettim.

SONUC = CALISMADI !

"bu arada sudo komutlarını sorsaydın söylerdik zaten ;)"

Keske .... :)

Neyse hallettik ya sonunda ona bakalim biz .... :)

ubuntu kardeş ubuntu gerisi boş....................

Bencede ... :)

Boşver ubuntuyu.Programlama bakımından çok başarı olabilir.Ama aynı zamanda çok gıcık bir sistem.Bir film seyretmek için kodek üstüne kodek indiriyor.Sürücülerde sıkıntı çıkarıyor.Bende standart bir kullanıcıysan direk pardus 2008.2 kur.

-Codec meselesi dogru olabilir (Pardus'u daha denemedim.) , ama Ubuntu daha stabil bir sistem.

Pardus tan cok daha once cikmis bir isletim sistemi.

-Benim suruculerimde hic bir sorun yok.

-Standart bir kullanici degilim ben cok program deneyip kuruyorum. "direk" derken ? Ubuntu yu kurum bile.

Ama cevabin icin sagol ! :)

arkadaşlar başlangıç düzeyi (ilk defa) için Ubuntu 8.10 kullanabilirsiniz bu dağıtımda windows üzerinden kuruluma olanak sağlıyor

kullanıcı için dosya sistemini kendi ayarlıyor download için

eğer cd isteyecekseniz
önce bir hesap almamız gerekiyor. Bunun için e-posta adresimizi veriyoruz. E-posta adresine

gelen aktifleştirme linki ile, yeni bir hesap açıyoruz.

Daha sonra gerçek adımızı ve adresimizi verdiğimizde, ortalama 3-4 hafta içinde, posta yolu ile elimize kurulumu cd'leri ulaşıyor

windows üzerinde kullandığımız programların oyunların çalışması (hepsi değil ) için

bunu yükleyip çalıştırabilirsiniz

edit :ek bilgi

Pardus kur gitsin.Daha güzelini bulursan haber ver.

Ben 128 mb ekran kartı

celeron 400 işlemcili

20 gb hardiske sahip olan sir bilgisayara kurdum.

veeeeeee modemin lan kablosunu taktım çalıştı.

Tek sorun ekran kartı idi.Onuda biraz uğraşla çözersin.Diğer şeyleri ses vs... tanır.

Pardus kur gitsin.Daha güzelini bulursan haber ver.

Ben 128 mb ekran kartı

celeron 400 işlemcili

20 gb hardiske sahip olan sir bilgisayara kurdum.

veeeeeee modemin lan kablosunu taktım çalıştı.

Tek sorun ekran kartı idi.Onuda biraz uğraşla çözersin.Diğer şeyleri ses vs... tanır.

Ben Pardus 2008 ve 2008.1 'i denedim

çok iğrenç bir sistem 1GB ram in tamamını tüketiyor ve bisürü hata veriyor.

Pardus Tavsiye etmem

arkadaşlar başlangıç düzeyi (ilk defa) için Ubuntu 8.10 kullanabilirsiniz bu dağıtımda windows üzerinden kuruluma olanak sağlıyor

kullanıcı için dosya sistemini kendi ayarlıyor download için eğer cd isteyecekseniz

önce bir hesap almamız gerekiyor. Bunun için e-posta adresimizi veriyoruz. E-posta adresine

gelen aktifleştirme linki ile, yeni bir hesap açıyoruz.

Daha sonra gerçek adımızı ve adresimizi verdiğimizde, ortalama 3-4 hafta içinde, posta yolu ile elimize kurulumu cd'leri ulaşıyor

windows üzerinde kullandığımız programların oyunların çalışması (hepsi değil ) için bunu yükleyip çalıştırabilirsiniz

edit :ek bilgi

Bilgilerin icin sagol kardesim. Ama ben bir saatte butun sistemi indirdim ve cd ye cektim. Gerek kalmadi yani :D

f10launch.png

Ben Fedorayıda denemenizi tavsiye ederim.

Ek Bilgi:

Windows Uygulamalarını, oyunlarını vs çalıştırmak (WİNE)

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=84153&hl=[/CODE]

Wine (neredeyse) butun Linux versiyonlarinda calismiyor mu ?

Hem Wine in %100 calistigi soylenemez. "AppDB" (=Applications Database) diye birsey var , oradan bakiyorsun programa , yoksa calismaz , varsa ya bir parcasi calisir yada tum program. :)

[size=3]İyi bir linux istiyorsan, Red-Hat, Suse ve Fedora.

[/size]

Ben daha cok yeni kullanicilar icin yazilmis bir Linux istiyorum abi.

Fikirler icin sagol ...

Ben Pardus 2008 ve 2008.1 'i denedim

çok iğrenç bir sistem 1GB ram in tamamını tüketiyor ve bisürü hata veriyor.

Pardus Tavsiye etmem

Bencede ... :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...