Jump to content

Usb Klavye Mouse (perfect Xp Sp3+ 2009 Cd Edition

computeron

Recommended Posts

Merhaba

Daha önceden de diğer blog sitenizede bu soruyu sormuş cevap olarakta o açılmaz orjinalindende aynıdır diye cevap yazmıştınız(@bariş)

soru şu idi ps/2 klavye ve mouse den kurulum yaptıktan sonra usb klavye ve mouse taktığınızda otomatik yüklenmemesi.. oysaki oem herhangi bir usb klavye veya mouseyi taktığınızda windows bu sürücüleri kendisi otomatik olarak kurması; fakat sizin sistemde sürücüler ps/2 yardımı ile ancak ileri aşamalalarla yüklenebiliyor.Bu problem farklı usb portuna taktığınızdada aynı işlemleri yapmak zorunda kalıyorsunuz örneğin mouseyi farklı usb port'a taktığınızda tekrar ps/2 yardımıyla tanıtabiliyorsunuz..

kolay gelsin..

Forumda ilgili başlık altında sorabilirsiniz, yanlış yerde başlık.

Bahsettiğiniz durum ise modifiye olması ile uzaktan yakından alakasızdır. Orjinal Xp'ye takın aynı şey olur. Biraz araştırırsanız bu durumun ne yazık ki bazı klavye mouselarda normal olduğunu görürsünüz. Perfect Xp şöyle böyle diye birsürü başlık açılıyor bir de ondan kaynaklansa eyvallah ama genel konular bunlar..

Forumda ilgili başlık altında sorabilirsiniz, yanlış yerde başlık.

Bahsettiğiniz durum ise modifiye olması ile uzaktan yakından alakasızdır. Orjinal Xp'ye takın aynı şey olur. Biraz araştırırsanız bu durumun ne yazık ki bazı klavye mouselarda normal olduğunu görürsünüz. Perfect Xp şöyle böyle diye birsürü başlık açılıyor bir de ondan kaynaklansa eyvallah ama genel konular bunlar..

işi uzatmak istemiyorum ama ben yılllardır bu iş ile intikal ediyorum bahsedilen usb sürücüleri(bahsettiğim klavye mouse vb.) windows herzaman otamatik olarak yükler bu usb klavye mouse takımı olur veya klavye veya mouse vb. sizin bir yanılgınız var.

işi uzatmak istemiyorum ama ben yılllardır bu iş ile intikal ediyorum bahsedilen usb sürücüleri(bahsettiğim klavye mouse vb.) windows herzaman otamatik olarak yükler bu usb klavye mouse takımı olur veya klavye veya mouse vb. sizin bir yanılgınız var.

Doğru cevabı verdiğimi düşünüyorum. Polemiğimsi şeylere hiç gerek yok, ben de uğraşıyorum yıllardır ve karşılaştığınız durumu çok iyi biliyorum. Ve Xp'nin kendisi Usb klavye/fare'yi her zaman otomatik tanımaz. İleri demeniz gerekebilir veya farklı portlara takıldığında yeniden yüklemek isteyebilir. Bu kadar bilinen bir durumla ilk defa Perfect Xp ile karşılaşmanız bana yeterince deneyim etmediğinizi düşündürüyor. Aynı donanım ile başka Xp deneyin sonucu görün. Daha ne diyebilirim. Bahsettiğiniz sorun(!)'u google'da arama yaparsanız bu sıkıntının bazı durumlarda özellikle teknik servisleri uğraştırdığını, ps/2 klavye/mouse ile gezmeye kadar ******ürebilen sinir bozucu bir durum olduğunu görürsünüz. Zaten usb driverları vb konularda normal Xpden farklı değildir, farklılık arz ettirecek bir değişiklik yapmak ise zaten özellikle uğraşılmadığı sürece öyle bir opsiyon/ayar yoktur. Siz biraz daha deneyin bence, Perfect Xp sürümlerine has bişey olmadığını göreceksiniz.

Doğru cevabı verdiğimi düşünüyorum. Polemiğimsi şeylere hiç gerek yok, ben de uğraşıyorum yıllardır ve karşılaştığınız durumu çok iyi biliyorum. Ve Xp'nin kendisi Usb klavye/fare'yi her zaman otomatik tanımaz. İleri demeniz gerekebilir veya farklı portlara takıldığında yeniden yüklemek isteyebilir. Bu kadar bilinen bir durumla ilk defa Perfect Xp ile karşılaşmanız bana yeterince deneyim etmediğinizi düşündürüyor. Aynı donanım ile başka Xp deneyin sonucu görün. Daha ne diyebilirim. Bahsettiğiniz sorun(!)'u google'da arama yaparsanız bu sıkıntının bazı durumlarda özellikle teknik servisleri uğraştırdığını, ps/2 klavye/mouse ile gezmeye kadar ******ürebilen sinir bozucu bir durum olduğunu görürsünüz. Zaten usb driverları vb konularda normal Xpden farklı değildir, farklılık arz ettirecek bir değişiklik yapmak ise zaten özellikle uğraşılmadığı sürece öyle bir opsiyon/ayar yoktur. Siz biraz daha deneyin bence, Perfect Xp sürümlerine has bişey olmadığını göreceksiniz.

perfect xp de olan problemi size aktarmaya çalıştım herhangi bir ard niyet yok lakin bahsettiğim usb sorunu (klavye mouse vb.) bu problemi orjinal xp lerde göremezsiniz.(bu ancak bazı windows kurulumlarında master olarak alınan ve yapılandırılan system image cd lerinde olabiliyor.

oem usb mouse klavye üreticileri ürettikleri ürünleri windows'un sürücülerine göre üretirler yoksa birsürü problem ortaya çıkar doğrusuda bu; yıllarca sistem kurarım (1000 lerce değişik sistem orjinal ) hiçbirinde böyle bir problem yok.

Basitçe anlatırsak pc almaya gittiniz hazır pc diyelim; klavye ve mouseyi usb tercih ettiniz evinizde veya işinizde pc nin çevre birimlerini taktınız ,O/S de sistem sizin sistemden kurulmuş olduğunu varsayalım veya sizin tabirinizle "orjinal sistemlerde de bunun böyle olduğunu belirttiniz O/S den olsun" ,pc yi açtınız karşınıza donanımın bulunduğu usb mouse ve klavyeyi gördünüz usb klavye ve mouse yi nasıl tanıtacaksınız? yeni sistem alanlara yanlarına ps/2 yedek olarak mouse verilmesi mi gerekiyor.? açıklarmısınız.

Böyle bir opsiyon ayar varmı sormaktaki kastım regeditten veya hizmetlerden kapattığınız bir uygulama varmı.Bazı performans uygulamaları windows ta farkında olmadan bazı özelliklerin çalışamamasına'da nedende olmakta.

+Yukarıda belirttiğiniz deneyimimin olmadığını belirtmişsiniz dx 286- 386-586 sistemlerden bugüne kadar gelmiş deneyimli biriyim çok sistem topladım çokta O/S kurdum

donanım konusundada iyiyim vede bunun ticaretini yapıyorum mağazam var pc satışı teknik servis vs. vs. bildiğim konuları kişilerle paylaşırım sizi sadece bilgilendirdik ister değerlendirirsiniz veya değerlendirmezsiniz.

Bazen olabilir demeniz sadece kaç sistemde denediğinize bağlıdır belki 70 e yakın ayrı markalı, oem konfigrasyon pc de denediğimde hepsindede aynı olması tesadüf olamaz.... ki orjinal sistemdede denendi sizinkindede aynı sistem aynı klavye ve mouse takımı.usb sorunu düzeldimi sonuç hayır.Bu denemeler başka kişilerin deneyimlerindende paylaşılmış ve denenmiştir aynı kanı vardır.notebooklardada aynı sonuç..

Şunuda belirtiyim yaptığınız işler iyi ama eleştiri veya sorulara da açık ve nazik olmanız gerekir.

Şimdi biz POLEMİĞİMSİ şeylermi yapıyoruz.. :clapping:

edit@imla

Bazen olabilir demeniz sadece kaç sistemde denediğinize bağlıdır belki 70 e yakın ayrı markalı, oem konfigrasyon pc de denediğimde hepsindede aynı olması tesadüf olamaz.... ki orjinal sistemdede denendi sizinkindede aynı sistem aynı klavye ve mouse takımı.usb sorunu düzeldimi sonuç hayır.Bu denemeler başka kişilerin deneyimlerindende paylaşılmış ve denenmiştir aynı kanı vardır.notebooklardada aynı sonuç..

Notebooklarda da sonuç aynı derken. Ekstradan usb den takılan mouse'un tanınmaması sorunumu yoksa notebook üzerinde bulunan touchpad'in tanınmaması sorunumu var?

Bu sorun ile ilgili wincert üzerindede konu açılmıştı. Kendim usb microsoft 3000 optic mouse kullanıyorum, böyle birşey başıma gelmedi. Bugüne kadar usb klavyeli çok az sistem kurdum ama usb mouse kullanan çok fazla müşterim var ve hiçbir problem yaşamadım. Windows standart dışı özel bir klavye veya mouse olmadığı sürece donanımı tanır diye düşünüyorum.

Notebooklarda da sonuç aynı derken. Ekstradan usb den takılan mouse'un tanınmaması sorunumu yoksa notebook üzerinde bulunan touchpad'in tanınmaması sorunumu var?

Bu sorun ile ilgili wincert üzerindede konu açılmıştı. Kendim usb microsoft 3000 optic mouse kullanıyorum, böyle birşey başıma gelmedi. Bugüne kadar usb klavyeli çok az sistem kurdum ama usb mouse kullanan çok fazla müşterim var ve hiçbir problem yaşamadım. Windows standart dışı özel bir klavye veya mouse olmadığı sürece donanımı tanır diye düşünüyorum.

Merhaba

Notebook tada aynı derken touchpad ı kastetmedim sonradan takılan usb mouse yi kastettim.

Usb klavye ve mouse ile O/S kurulumu yaptığınızda bir problem yok, lakin sadece ps/2 ile kurulum yaptıktan sonra usb klavye ve mouse taktığınızda yeni donanımın bulunduğunda sizin'de bunu başka bir çevre birimiyle oda ps/2 oluyor sadece birkez işaretleyip ileri yapma şansınız var, bu işlemi PS/2 mouse ve klavye olmadan yapmanız mümkün değil.

Sizinde bahsettiğiniz benimde açtığım konu bu; standart dışı oda çok nadir belkide görmedim bazı klavye mouse olabilir ama; olması gereken otomatik olarak tanıyıp (kendi)kurmasıdır.

@Toprak44,Kardeşimizin dediği gibi wincert,de bu konu açılmış ve sorunun giderilmesi için destek istenmişti.

Daha dün format attığım bir müşterim eve gidince beni arayıp klavye ve maus çalışmıyor dedi.:)

Bunların usb bağlatılı olduğunu öğrendim ( ps/2 klavye ) ile sorunu giderdik.

Bu sorunu windows kurulduğu esnada usb bağlantılı klavye maus,da yaşamıyoruz bu sorunu daha sonra taktığımızda yaşıyoruz barışın dediği gibi ben yanımda PS/2 USB Convertor taşıyorum.

Böyle bir donanım takıldığında ileri denilmesi gerekiyor ve bunu modifiye edilmemiş xp,de yaşadım sorunun modifiye edilmiş sistemlerle alakası yok.

computeron@

Tecrübenize diyeceğim yok fakat bende modifiye hazırlayan birisiyim bu sorunu özellikle test ettim HID özellikli olanlar auto yüklenmiyor.

@Toprak44,Kardeşimizin dediği gibi wincert,de bu konu açılmış ve sorunun giderilmesi için destek istenmişti.

Daha dün format attığım bir müşterim eve gidince beni arayıp klavye ve maus çalışmıyor dedi.:)

Bunların usb bağlatılı olduğunu öğrendim ( ps/2 klavye ) ile sorunu giderdik.

Bu sorunu windows kurulduğu esnada usb bağlantılı klavye maus,da yaşamıyoruz bu sorunu daha sonra taktığımızda yaşıyoruz barışın dediği gibi ben yanımda PS/2 USB Convertor taşıyorum.

Böyle bir donanım takıldığında ileri denilmesi gerekiyor ve bunu modifiye edilmemiş xp,de yaşadım sorunun modifiye edilmiş sistemlerle alakası yok.

computeron@

Tecrübenize diyeceğim yok fakat bende modifiye hazırlayan birisiyim bu sorunu özellikle test ettim HID özellikli olanlar auto yüklenmiyor.

Merhaba

Evet bu problem orjinal xp de de var demek kesip atmak doğru değil modifiye xp olmayan larlada olabilir ama buda bazı donanımların usb 1.1 desteklemesi veya bazı win yüklemelerindede hatalı (master cd)nin hatasındanda kaynaklanıyor.

Benim için bu sorunun çözümü çok önemli aslında zira kullandığım Multiboot menüden usb bağlatılı maus

bazen sorun yapıyor ve her ne kadar başlıklara tuş atamış olsamda tam olarak yerine ulaşmıyor.

Elimde kullandığım orjinal service pack2,li 3,lü ve pack,siz olmak üzere sağlam cd,lerim var kaynak olarak bunları kullanıyorum tüm olabilecek ihtimallları göze alarak sistem hazırlarım sadece sorun açtığınız başlık başka bir sorunum yok.

Ama yinede değişik bir eklenti ile bu sorunu aşmanın yolları varsa bizde memnun oluruz.

Ben araştırdım bir çok kişi bundan dert yanmış verilen sürücüler ise genele hitap etmiyor şayet bir fikriniz varsa seve seve test ederim.

Selam ve Dua ile.

Yanlışlıkla teşekkür butonuna bastım..

Barış kardeşim, şimdi yazacaklarımı polemik olarak algılama lütfen, yaptığınız Windows CD'lerini 3. parti programlarla özelleştirirken arka planda ne yaptıklarını bilemediğimiz için böyle olumsuz durumlar olması muhtemeldir. Bunun önüne geçebilmek için o programların yaptığı işleri biraz daha fazla emek sarfederek hem daha sağlıklı biçimde hemde onlardan daha iyi yapabiliriz...

Konunun özüne gelince, Windows XP CD içeriğinde gerekli olan aygıt grupları için standart bir sürücü bulunmaktadır, bu sürücülerin markası ve modeli ne olursa olsun yaptığı işlevler aynı olduğu için bu sürücüler varsayılan sürücü olarak Windows tarafından gerek kurulum esnasında gerekse kurulumdan sonra masaüstünden rahatça yüklenebilirler. Çoğu aygıt Plug and Play yani tak çıkar uyumludur ve Windows çalışırken takıp çıkarılabilirler, bazı aygıtları takmak için bilgisayarı kapatmak gerekebilir. Yalnız bu standart sürücüler aygıt üzerindeki tüm fonksiyonları yerine getiremezler. Örneğin Windows her USB klavyeyi tanır ve klavyeyi kullanabilmenizi sağlar fakat klavye üzerindeki standart olmayan tuşlar ve işlevler için klavyenin kendi sürücüsünü yüklemeniz gerekmektedir, eğer yüklemezseniz o klavye üstündeki standart olmayan tuşların işlevlerini yerine getiremezsiniz, bu sadece klavye için geçerli değildir, Windows XP'de (Linux dağıtımları, Windows 98 ve 95 de dahil çoğu işletim sistemlerinde) işlemciler, hard diskler, fareler, ekran kartları, klavyeler ve bir bilgisayarın ihtiyaç duyduğu çoğu aygıt için standart sürücüler bulunur..

Örneğin tüm bilgisayarlarda monitöre görüntü vermek dahili yada harici için bir ekran kartı vardır, hangi kart olursa olsun windows standart vga sürücüsü sayesinde yinede bu aygıtı sınırlı bir şekilde çalıştırarak bize görüntü verir, işte USB klavyeler ve farelerde bir bilgisayar için hayati önem farzettiği için ister kurulum esnasında ister kurulumdan sonra markası ve modeli ne olursa Windows XP tarafından otomatik olarak tanınır, bu Windows XP den önceki işletim sistemleri için geçerli değildir, çünkü USB arayüzünün yaygınlaşması Windows XP piyasaya çıkmadan yaygınlaşmaya başlamıştır, Windows XP çıktığında USB1.1 arayüzü vardı, daha sonra USB2.0 çıkınca Microsoft, Servis pack 1 içine USB2.0 dan bağlanan aygıtlar için standart USB sürücülerini yerleştirerek bu desteği vermeye başladı.

Sonuç olarak Windows kurulum esnasında yada kurulumdan sonra tüm USB klavye ve fareleri otomatik olarak tanır ve standart işlevlerini yerine getirir, klavyelerdeki ekstra multimedia tuşları ve farelerdeki bazı tuşlar orjinal driverleri yüklenmediği sürece çalışmaz.

Aslında bu işlerle uğraşan arkadaşlar hataları bug ları kuran kişlerle paylaşabilse dahada iyi olur lakin bazı kişiler kendilerine problemler iletildiğinde yanlış davranış içinde kalıyorlar; bence ellerindeki doneleri kaçırmış oluyorlar.Nacizane önerim; daha fazla hız yapalım derken stabillikten çıkılarak her yeni versiyon'da aynı hatalarla devam ederek daha sonra farkedildiğinde vazgeçilerek en başa dönmemize neden olabilir. buda zaman ve emek kaybı.

Size çarpıcı bir örnek veriyim MS-DOS dan win95 in ilk çıktığında aygıtları tam tanıtamıyor idiniz birsürü aygıt çakıması ile uğraşıp

farklı atamalar yaparak donanım yüklüyor idik,daha sonra Win95 usb destekli olarak sistem çıkardı ikinci sürüm (usb çevre birimlerinin ilk çıkarılacağı zamanlar).Yukarıda zaman ve emek kaybı dedik vede başa dönme; işte bu problem win95 zamanını hatırlatıyor.Oysaki ozamandan bugüne nasıl gelindiğini sizlerde gözlemlediniz.tam 14 yıl..

Microsoft bu hataları yaptığında kullanıcıların nasıl tepki verdiğinide bilirsiniz. :)

Başarılar..

edit@düzenleme

Benim için bu sorunun çözümü çok önemli aslında zira kullandığım Multiboot menüden usb bağlatılı maus

bazen sorun yapıyor ve her ne kadar başlıklara tuş atamış olsamda tam olarak yerine ulaşmıyor.

Elimde kullandığım orjinal service pack2,li 3,lü ve pack,siz olmak üzere sağlam cd,lerim var kaynak olarak bunları kullanıyorum tüm olabilecek ihtimallları göze alarak sistem hazırlarım sadece sorun açtığınız başlık başka bir sorunum yok.

Ama yinede değişik bir eklenti ile bu sorunu aşmanın yolları varsa bizde memnun oluruz.

Ben araştırdım bir çok kişi bundan dert yanmış verilen sürücüler ise genele hitap etmiyor şayet bir fikriniz varsa seve seve test ederim.

Selam ve Dua ile.

İlgin için teşekkürler

Deneme şansın var ise sp2 sistemde de bu sorunları gözlemleyebilirmisin.veya sp3 yapılandırılmasıda anakartların çhipsetler'i yükleniyormu.?bundanda olabilir. veya tam tersi.

• 8 ay sonra...

Bu konuyla ilgili barış arkadaşın bir cevabını göremedim o yüzden konuyu yukarılara taşımak istiyorum.

Perfect XP CD 2009'u birkaç farklı sisteme kurdum ve bilgisayarlarına usb fare taktıklarında usb fareyi görmediğini belirttiler.

USB disk taktığımda problem olmadı. Bu şekilde bir problem eski perfect xpde yaşamadım, fakat yeni çektiğim bu sürümde böyle bir hata ile karşılaştım.

Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...