Jump to content

Prefect Boşaltımı?

korkusuzturk

Recommended Posts

ultimate 2009 kullanıyoruım ve gayette hızlı yanı prefect klasorunun olmaması bence ıyı de olmus

normal px de devamlı bosaltıyordum ıcını ve acılıs cubugu 3 kere donuyor ve acılıyordu ultimate 2009 da da aynı 3 kere de acılıyor pc

Bu arada lafı gelmişken prefetch klasörü ile ilgili yanlış bilgi hala devam ediyor gördüğüm kadarıyla. 2 yıl önce konuyla ilgili yazdığım yazıyı aynen aşağıya yapıştırıyorum. Dikkate almanızı tavsiye ederim.

Ya nedir bu insanlarda prefetch düşmanlığı anlamış değilim. Bu klasörün içini boşaltın gereksizdir lafını ilk çıkaranı bir bulsam. Aksine arkadaşlar bu klasör çok faydalıdır ve içini mümkün mertebe boşaltmayın. yada en erken 3 ayda bir boşaltın.

Kısacası bu klasör çok kullanıdğınız programların dll gibi belli dosyalarını ön yükleme yaparak ihtiyaç duyduğunuzda daha hızlı açılmalarını sağlar. Ve gayette faydalıdır. Yani benzetme yapacaksak Vistadaki "SuperFetch"in ilk jenerasyonudur. Bu klasörü boşaltmak ilk seferde makinanın açılışını biraz hızlandirmış gibi görünsede programların açılış performansını düşürecektir.

Tabiki;

bak bide şöyle açıklayayım o zaman. Çok sık açıp kullandığınız programları windows belirler ve bunların dll dosyalarını prefetche depolar. Bilgisayar açılışında bu dosyalar rama yüklenir. Dolayısıyla siz önceden kullandığınız bir programı açmak istediğinizden prefetchten rama önyükleme yapıldığı için daha hızlı açılır. Tabi eğer 256 gibi çok düşük bir ram varsa makinanızda, önyükleme dosyaları rami doldurduğu için makina açılışta yavaşlayacaktır. prefetch klasörünün silinmesine dair eski şehir efsanesi de işte buna dayanıyor. eskiden ramlar küçük olduğu için bu klasörün yüklenmesi makinaya yük bindirip yavaşlatıyordu. Ama artk makinalarda 1gb ve üstü ram olduğuna göre prefect klasörü yük değil, amacına uygun olarak programların açılmasına hız kazandırmaktadır ve silinmemelidir.

Tabiki;

bak bide şöyle açıklayayım o zaman. Çok sık açıp kullandığınız programları windows belirler ve bunların dll dosyalarını prefetche depolar. Bilgisayar açılışında bu dosyalar rama yüklenir. Dolayısıyla siz önceden kullandığınız bir programı açmak istediğinizden prefetchten rama önyükleme yapıldığı için daha hızlı açılır. Tabi eğer 256 gibi çok düşük bir ram varsa makinanızda, önyükleme dosyaları rami doldurduğu için makina açılışta yavaşlayacaktır. prefetch klasörünün silinmesine dair eski şehir efsanesi de işte buna dayanıyor. eskiden ramlar küçük olduğu için bu klasörün yüklenmesi makinaya yük bindirip yavaşlatıyordu. Ama artk makinalarda 1gb ve üstü ram olduğuna göre prefect klasörü yük değil, amacına uygun olarak programların açılmasına hız kazandırmaktadır ve silinmemelidir.

Evet arkadaşa katılıyorum. Eğer sadece bilgisayarım hızlı açılsın gerisi beni bağlamaz derseniz silin ama yok kardeşim programlarda hızlı açılsın derseniz bence kalsın. Sonra bilgsayar oraya o dosyayı bir daha oluşturacak ve zaman kaybı olacaktır. Ya neden temp kalsörünü silmiyor bu millette orefect i siliyor anlamışta değilim

Bu arada lafı gelmişken prefetch klasörü ile ilgili yanlış bilgi hala devam ediyor gördüğüm kadarıyla. 2 yıl önce konuyla ilgili yazdığım yazıyı aynen aşağıya yapıştırıyorum. Dikkate almanızı tavsiye ederim.

bak ben bunu bilmiyordum demekki buğüne kadar yanlış yabmışız

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...