Jump to content

Harddisk Arızası

bjk_34

Recommended Posts

elimde bir tane ide bağlantılı harddisk var!bir yerden bir kasa geçti elime ve içini açtığımda harddisk bağlantısının birinin takılmadığını yani birinin boşta olduğunu gördüm!

taktığımda harddiski sorunlu olduğunu gördüm.soruna gelecek olursak;

bağlantısını yaptım ve bilgisayarı açtım,harddiski gördü!biçimlendirme istedi,yapması için komut verdim.

bayağı bir zaman sürdü ve enson biçimlendirme başarısız diye bir hata verdi!

bir kaç defa denedim olmadı.xp cdsi ile biçimlendirme yapmak isterdim,bir kaç denemede gördü yaptı biçimlendirmeyi.ama bilgisayar açıldığında yine sorun aynı!

bilgisayar yöneticisinden denedim,görüyor ama işlem yapılamıyor!

tekrar xp cdsi ile deneyeyim dedim ve yeniden başlattım!bu sefer harddisk kullanılamıyor diye bir ibare çıktı,hiç bir işlem yapılamadı malesef!bilgisayarcıya ******ürdüm ''MxBlst4W'' adlı programdan galiba sınama yaptı ve bana diskler bozulmuş,bunu harddiskçiye ******ür dedi!

bende aldım geri geldim!

sizden ricam anlayan arkadaşlar,abiler ilgilenebilir mi?

buna benim yapabileceğim herhangi bir işlem varmı?yoksa harddiskçiye mi gitmeliyim?

harddiskin boyutu 80 gb olmasa hiç uğraşmayacağım!

ilgilenen herkese teşekkürler şimdiden..! :D

hiren in boot cd sini ile pc ni ac ve ordan low level format at yuzey taraması yapılırken bad sektor varsa sektor numaralrını bir kagıda yaz ve o sektorlerin dısındaki yerlere partition yarat formatla suan kullandıgım pc de 80 GB 2mb pata samsung hdd ver 30gb ile 40gb arası bad sektor var ve ben bunları iptal ettim suan 70gb olarak kulannıyorum 2 aydır tek bir sorun yok canavar gibi calısıo

• 3 ay sonra...

harddiskin arkasında jumper var.eğer hard diskin fazla hasarlı değilse jumperi çıkar öyle biçimlendir.öyle biçimlendiremiyorsan jumperin yerini değiştir.değiştirdiğinde kullanım alanında küçülecektir ama hiç yoktan iyidir.kolay gelsin

bad sector olabilir mi peki harddiskte

HDD nizde büyük ihtimalle bad sector oluşmuş. Bad sector alanlarını kullanılmaz hale getirebilirsiniz fakat istediğiniz gibi çalışmaz siz yinede bir bilgisayarcıya ******ürün.Kolay gelsin...

allah cezanızı verecek :(

Harddiskçi diye bilgisayarcıyımı kastediyorsunuz :)

Ben kendim Bilgisayarcılık yapan bilgisayar programcısı ve teknikeriyim.

:D :D

bende nedir bu HDD tamiri üzerine uzmanlaşmış bir firma falanmı diye düşünüyordum. :D :D

allah cezanızı verecek :(

Harddiskçi diye bilgisayarcıyımı kastediyorsunuz :)

Ben kendim Bilgisayarcılık yapan bilgisayar programcısı ve teknikeriyim.

:D :D

bende nedir bu HDD tamiri üzerine uzmanlaşmış bir firma falanmı diye düşünüyordum. :D :D

yok öyle değil de yıllarca uğraşan insanlar var yani ******ürdüğüm adamlar bu konuda kendilerini geliştirmişler.

harddiski atmadım daha varsa senin de bir çözümün beklerim :p

arkadaşlar maxblast5 i kendi bilgisayarımda denedim.bilginiz olsun diye söylüyorum.elimde 160 gb ,3 tane 80 gb, 20 gb ve 10 gb olmak üzere 6 adet bozuk harddisk vardı.maxblast 5 dört tane hdd de çalıştırdım.ve süper sonuç aldım.diğerleri sata disk onları bu gece deneyecem.biraz sabır ve birazda gayretle çöpe atılacak hdd ler tekrar faaliyete girdi.En büyük tnctr.yeni bir şeyler öğrenmek ve kullanmak ne güzel. :):(

SpinRite Adlı bir program var oda çok başarılı bu konuda Hdd Regenerator gibi onardım deyip her seferinde yeniden görünmüyor bad sektörler. Çok kaliteli bir program . MaxBlast'ı denemediğim için bir yorum yapamam ama SpinRite I da deneyin derim.

maxblast ı da denedim!

sanırım SpinRite ta aynı işi yapıyor maxblast la,öyle mi?

birine daha ******ürdüm,içindeki diskler sorunlu diyor!

tabi bunu diyen adam,ben harddisk tamiri yapıyorum ve anlarım diyor :D

ne derece anlar bilmiyorum :p

harddisk tamiri yapıyormuş öyleyse ileri derece donanım mühendisi demekki arkadaş.

Benim bildiğim harddisk tamiri yapan firmalar var ama bu işi öyle üçe beşe değil binlerce dolar karşılığında yapıyorlar.

Tabiki Tamir edilen harddisk kullanılmak için değil içerisindeki verileri kurtarmak amaçlı tamir ediliyor yoksa kim 50 dolarlık 100 dolarlık harddiske 2500 dolar tamir parası verir. Ayrıca bu tamir tesisleri tesis diyorum dikkatinizi çekerim uzay mekiklerinin imalatını yapan tesisler gibi özel hava geçirmez alanlarda çalışıyorlar hdd üzerinde öyle bizim gibi getir abi ben onu hdd Regeneratorla SpinRite la Maxblastla taratır tamir ederim(Tamirden kastım bozuk alanları işaretleyip kullanılamaz hale getirmek) değil olay yani.

Spinriteda Maxblast için söylenen aynı olayı yapıyor bad sektörleri tarayıp işaretliyor yüzey taraması yapıyor vs vs...

Eğer hdd içerisindeki diskler bozulmuşsa onarılamaz. Alt tabaka bozuk olsa aynı özellikteki başka bir hdd alt tabakası alınır ona takılır çalışır. Seninkinde disk alt tabaka olduğunda hdd makine görmüyordu. O yüzden boşuna uğraşma o hdd ömrünü tamamlamış. :p

• 2 ay sonra...

80 Gb Samsung sata hdd elektrik kesilip geldikten sonra çalışmaz oldu. Hdd den tak-tak diye ses geliyor, biosta gözükmüyor. En önemlisi içinde çok önemli yedeği alınmamış belgeler var. Bu belgeleri kurtarmanın bir yolu olmadığını anladım. Bana vicdan ve merhamet sahibi profesyonel bir teknik servis tavsiyeniz olurmu, teşekkür eder saygılar sunarum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...