Jump to content

Led Aydinlatma Yardim

TOLGAHAN5
 Share

Recommended Posts

Arkadaslar bana 30 metrelik led serit icin bir trafo lazim ama kac wat ve kac amper olmasi lazim yardimci olurmusunuz. Haa bu arada elektrik bilgim hic yok gereksiz formüllere ve gereksiz hesaplara girmeden beni aydinlatin lütfen. (Yani led basina su  amper metre basina su amper ve volt lazim gibi.)

Öncelikle problemim söyle 30 metre led serit alacagim ama tek tarafli baglantiyle nasil en iyi verimi alabilirim. Yani ne kadar güclü bir trafo lazim kac  watt ve amper olmasi lazim yaziniz.

Led seritler 30 m ve her metrede 30 veya 60 led bulunacak daha secim yapamadim. 30 led icin ne kadar watt ve amperde trafo lazim, 60 led icin ne kadar wat ve amperde trafo lazim. Yada sizin bana önerebilegeciniz baska bir yöntem varsa kablo kalabaligindan veya  estetik bozuklugundan uzak bir yöntem varsa yaziniz lütfen ..

Simdiden yardimci olacak arkadaslara tesekkürler ederim

12 volt 3 çipli ledler metrede yaklaşık 1.2 ile 1.3 amper arasında akım çeker. 30 metre için 36 amper size en az 40 amperlik kaliteli bir trafo lazım.  Şunu da belirteyim gerilim düşümü olacağından ötürü her 5 metreye kablo ile enerji vermeniz gerekir. Yoksa ledleriniz sonlara doğru sönük yanar. Isterseniz 100 amperlik trafo alın o kabloları çekmek zorundasınız. Trafonun akımı yetse de ledler üzerinde ki bakır yollar yetersiz kalıyor ve voltajı düşürüyor.

Not:

XrayN 1.- Şerit ledler 12 volt ise laptop adaptörleri 19 volt civarında ledleri yakabilir. 2 - 24watt 12 voltta 2 amper yapar onunlada sadece 2 metre led yakabilirsiniz. Sonrasında ledler parlaklığını kaybeder.  30 metre led için 2 amperlik trafo önermeniz hiç olmadı! Yapmayın.

cayro, 10 saat önce yazdı:

12 volt 3 çipli ledler metrede yaklaşık 1.2 ile 1.3 amper arasında akım çeker. 30 metre için 36 amper size en az 40 amperlik kaliteli bir trafo lazım.  Şunu da belirteyim gerilim düşümü olacağından ötürü her 5 metreye kablo ile enerji vermeniz gerekir. Yoksa ledleriniz sonlara doğru sönük yanar. Isterseniz 100 amperlik trafo alın o kabloları çekmek zorundasınız. Trafonun akımı yetse de ledler üzerinde ki bakır yollar yetersiz kalıyor ve voltajı düşürüyor.

Not:

XrayN 1.- Şerit ledler 12 volt ise laptop adaptörleri 19 volt civarında ledleri yakabilir. 2 - 24watt 12 voltta 2 amper yapar onunlada sadece 2 metre led yakabilirsiniz. Sonrasında ledler parlaklığını kaybeder.  30 metre led için 2 amperlik trafo önermeniz hiç olmadı! Yapmayın.

Sagol kardes ama 40 amper bir trafoyla birlikte sadece iki uctan baglasam hem bastan hemde sondan  ledlerin hepsi ayni kalitede yanarmi. Cünkü bunlar ince serit ledler her 5 metreye kablo dösersem odanin duvarlari hep kablo olur cünkü bu ledler muhafaza icinde olmayacakar. Buda iyi bir görüntü vermez kanimca..

Daha önce de söylediğim gibi maalesef yanmaz. Led kalitesine göre 7-8 metrede civarlarında belki enerji vermen şart. Yoksa o güçle ledler üzerinde ki bakır yollar da zayıf bir yerden yanar.  O tip durumlarda 0,75 kablo ledlerin arkasına sıcak silikon veya çift taraflı bantlar ile sabitleniyor.  Bir şekilde kablolar saklanıyor.

• Like 1

Haa bu arada elektrik bilgim hic yok gereksiz formüllere ve gereksiz hesaplara girmeden beni aydinlatin lütfen.

bu nasıl cümle birader ? o ledlerin gerilimini akımını ölçmek için "GEREKSİZ" dediğin formüllere ihtiyacın olduğunu bilmiyor musun ? kafaya bak ya fizik bilgisine gereksiz formül dedi adam puhaha :D sen bu kafayla nasıl hayatta kalıyorsun ?

KHEDIRA, 47 dakika önce yazdı:

Haa bu arada elektrik bilgim hic yok gereksiz formüllere ve gereksiz hesaplara girmeden beni aydinlatin lütfen.

bu nasıl cümle birader ? o ledlerin gerilimini akımını ölçmek için "GEREKSİZ" dediğin formüllere ihtiyacın olduğunu bilmiyor musun ? kafaya bak ya fizik bilgisine gereksiz formül dedi adam puhaha :D sen bu kafayla nasıl hayatta kalıyorsun ?

Fizikle isim olmadigi icin yani bana formüllerle anlatmayin yani bana kabataslak hesap lazim. Ben elektirikci yada teknisyen degilim demek anlamina geliyor. Sen kalkip bana amper, enerji, isik, watt, gerilim konularina girersen hic isime yaramaz demek kardesim bilmem anlatabildimmi. Yani bu formüller bende gereksiz olur. Ama bir iyilik yapmak istersen hesaplar bana kisaca su lazim dersen daha faydali olursun.  Bende biliyorum formülsüz hicbirsey yürümez ama benim isimi görmez. Elektirik bilgim yok diye belirtmisim. Zaten o hesaplamalari yapabilseydim sizden yardim istemezdim. Gereksiz tartismanin anlami yok.

Edited by TOLGAHAN5

ugur4721, 12 dakika önce yazdı:

imkanın varsa metre başına 1 amper kullan 3 çipli led için 

fakat 5metrelik ledi 9volt 1 amper yazan adatör ile bile çalıştırabilmişliğim var :D önermem

Yardimin icin tesekkürler kardes . Imkan, sorun degil en iyi verimi ve en iyi görüntüyü estetik olarak nasil alabilirim onu ögrenmek istiyorum. Kablo kalabaligi olmasin yani bunun yani sira 40 A lik bir trafonun fan sesi olmasin, lambalarin bazilari parlak bazilari soluk olmasin. Yani her köse ayni aydinlansin. ayrica alci panel icinde olmayacagi icin birazda estetik durmasini istemistim.

Edited by TOLGAHAN5

slma kolay gelsin. Bugün arkadaşa elektrikli bisiklet için attım bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum. Alttaki de aküleri bitik matkapı da laptop şarj aleti ile çalıştırdık yarın teslim edilecek.

Tavsiye

Please register to see this content.

Spoiler

OwbW7m.jpg

XzxQiZ.jpg

Edited by register

Alıntı

Daha önce de söylediğim gibi maalesef yanmaz. Led kalitesine göre 7-8 metrede civarlarında belki enerji vermen şart. Yoksa o güçle ledler üzerinde ki bakır yollar da zayıf bir yerden yanar.  O tip durumlarda 0,75 kablo ledlerin arkasına sıcak silikon veya çift taraflı bantlar ile sabitleniyor.  Bir şekilde kablolar saklanıyor.

bende aynı sistemi eternet kablosu ile çözdüm. en azından kablonun görüntü sorunu çözülmüş oldu. içine 4 hat olarak çekince sıkıntı kalmıyor. (bende tavsiye etmiyorum) :)

Edited by miwok
  • Like 1