Jump to content

Veri Tabanı Bağlama

Recommended Posts

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...

using System;
using System.Data;
using System.Data.OleDb;
using System.Configuration;
using System.Web;
using System.Web.Security;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;
using System.Web.UI.WebControls.WebParts;
using System.Web.UI.HtmlControls;

public partial class _Default : System.Web.UI.Page
{
protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{
OleDbConnection conn = new OleDbConnection ();
conn.ConnectionString ="Provider=Microsoft.Jet.OleDb.4.0; Data Source="+ Server.MapPath ("~/App_Data\\SanalKurs.mdb");
conn.Open();

OleDbCommand co = new OleDbCommand();
co.Connection = conn;
co.CommandText = "Select * From Uyeler order by ID";
OleDbDataReader datare;
datare = co.ExecuteReader();

while (datare.Read())
{
dd_list.Items.Add(datare[1].ToString());
}
datare.Close();
conn.Close();
}
}[/CODE]

daha detaylı incelemek için ;

[CODE]http://www.ankara-webtasarim.us/aspNetDetay.aspx?detayNo=20#[/CODE]

access 2007 ise o zaman connection string değişir onu da www.connectionstrings.com dan bulabilirsin tüm databaseler için connection string var

bu bağlanmanın farklı yolları var biride adapter sınıf kullanarak datatable sınıfına fill ederek.

using System;

using System.Data;

using System.Data.OleDb;

using System.Configuration;

using System.Web;

using System.Web.Security;

using System.Web.UI;

using System.Web.UI.WebControls;

using System.Web.UI.WebControls.WebParts;

using System.Web.UI.HtmlControls;

public partial class _Default : System.Web.UI.Page

{

protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)

{

OleDbConnection conn = new OleDbConnection ();

conn.ConnectionString ="Provider=Microsoft.Jet.OleDb.4.0; Data Source="+ Server.MapPath ("~/App_Data\\SanalKurs.mdb");

conn.Open();

OleDbCommand co = new OleDbCommand();

co.Connection = conn;

string sorgu= "Select * From Uyeler order by ID";

OleDbDataAdapter sadp=new OleDbDataAdapter(sorgu,co);

DataTable dt=New DataTable();

sadp.Fill(dt);

}

}

reader sınıfı yukarda verdiğim örnekden daha hızlı calısır ancak baglantıyı acman kapatman lazım. adapter sınıf bunu kendi yapar. birde reader ile kolon kolon alabilirsin.

daha hızlı dememin sebebi adapter sınıfı daha yüklü ramde daha fazla yer tutar ama bu bile bir kaç kilobyte falan ancak vardır yüz binlerle ölcülen kayıtları onlarca kişi kullandıgında aradaki fark önem arz etmeye baslar.

birde su var sadece nacizane önerimdir visual studio kullan dreamview html kısmı ayrı cod kısmı ayrı tutmuyor kullandııgm kadarı ile tek bir sayfa içinde tutuyor hepsini o da karısıyıyor kod arttırça. yok lisans alacağım diyorsan yada tasarım ağırlıklı tool lazım diyorsan expression web kullan.

ne fark var dersen visual studio ipuçları kolay yolları falan yazıları var onları oku misal if yaz iki kez tab tusuna bas if yazar parantezleri falan kendi acar for da da aynını yap otomatik doldurur while öyle messagebox.show keza (mbox yaz tab tab).

yani kod yazmayı kolaylastıran harika özellikleri var bunları kesfetmezsen notepadden farkı yok dersin.

dreamview kötü bir araç değil ancak bana daha kullanışlı geliyor visual studio

Bence devam etme :D Neden dersen ben dotnet e başlamayı düşündüm ama birazcık zor fazla kurcalamadan asp ye devam ettim kodlama bölümü asp.net in biraz zor bence asp öğren

asp ile asp.net arasında hiçbir zorluk yok. ancak en iyi yol bildiğin yol.

eğer asp.net i vb.net ile programlarsan hiçbir zor tarafı yok hatta oop olması kodlamayı kolaylastırıyor. bir kez yazıyorsun coğu kodu sonra lazım oldumu o clasi import et kullan.

ha dersen vb değile c# ile kodlarsan zor bir tarafı var mı yine yok syxtax ile alakalı .net sana su avantajı sağlar asp den farklı olarak

.net sana mobile programlama hem windows application. ayrıca flash animasyon lazım oldu oturup action script öğrenmeniz gerekecek e .net ile bu gereklilikte yok cünki aynı dil ile silverlight application yaparsın .

.net i sadecea asp.net ile değerlendirme.

wpf i var wcf i var ... tek dil herseye yeter.

zor geldi ise sundan gelmiş olabilir kitap almış hikaye kitabı gibi okumuş kafanda oturmaya calısmısındır. uygulama yapmamısındır. inherid mi deniyor o durumu bilmiyorum ancak kod ile tasarım kısmını ayırmadan kodlamısındır (bana o zor gelmişti)

3. bir durum kitap ağırdır. yani bazı kitaplar vardır uzmanlar içindir basite yada örnekli yapıya indirgeyememiştir.

ben selcuk özdemirin asp.net kitabını tavsiye ederim ucuzda 15 tl zaten para için yazılan bir kitap değil az öz. temel.

ha asp tabanlı isen vb .net ile öğren bu durumda daron yondem in var mı bilmiyorum ama varsa onun vb.net ile asp.net kitabını tavsiye ederim.teknik kitap alırken eğer okuma sansın varsa örnekli olmasına dikkat et yani kodu verince basitte olsa onla ilgil örnek olsun ve o örneği de sen yap yaparak ilerle.

birde bir teknik kitap ne kadar ucuzsa o kadar iyidir. cünki kitap pahalandıkça hitap ettiği zümre daralıyor cok teknik bilgi oluyor o da kafa bulandırıyor bilmeyen yada yeni öğrenen için. "herkes için " yazan kitaplar bence orta ve ileri yi kapsıyor.

c# in vb.net e bir üstünlüğü yok vbscript (asp) veya vb 6.0 bilen c# öğrenmeye çalışmasın bence zaman kaybı ikisi ile de aynısını yapabilirsiniz.

wpf ne dersenizde kısaca hemen acıkalyım cok kolay ve harika performans ile görsel windows uygulamaları yapabiliyorsun.

silverlight ise adobe flash in microsoft ürünü olanı.

wpf de flex e den gelyior adobe de

neden sorun kitapta diyorum sorun ben 2003-2004 de bir kitap almıştım anlamadım. ben mi mal ım blmiyorum ama simdi 6 ay eğitim aldım. kitabı 2008de actım tekrar coğu kodu bildiğim anda zor anladım.

Konu açılmışken bir soru sorayim ben.

Ben şimdi vb bilmiyorum

c# biliyorum.

Asp.net kodlarken .Net te c# ile kodlasam yayinlamada bir problem çıkarmi.

Birde ayni işlevi görürmü?

Niye sorun çıksın ki ? Asp.NET 'in en büyük özelliği zaten istediğin platformda kodlama yapabilirsin.

Sunucunda gerekli bileşenler yüklü olursa sorun çıkmaz.

Burda kimsenin sorularına gülünmez..

Yapman gereken tek şey formunun Page_Load'eventine o kodları girip kendine göre düzenlemek ve daha sonra vt den istediğin satırları almak.

http://kariyervideo.com[/CODE]

bak burda ASP.Net ile ilgili ders var.

inş reklam olarak almazsınız..

ben asp yide burdan öğrenmiştim

Arkadaş Videolarını İzleyeceğim Teşekürler

gavara bu ben Bilişim teknolojileri okuyorumda derste bunu gösteriyolar ama veri tabanı bağlamayı göstermedi hoca okul bitmiş de bende öğrenmeye çalışıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...