Jump to content

Windows 7 çalışması Yapacağım Tavsiyelerinizi Bekliyorum

ByKayseriLi
 Share

Recommended Posts

Hem bu işe merak salmam hem öğrenme isteğim hem de artık güncel bir Windows 7 çalışması paylaşılmadığı için kendim bir çalışma yapmak istiyorum. Şuan yazılım olarak WinReducer EX-70 kullanıyorum. Tabi yine önerilerinize açığım. Yazılım ingilizce olduğu için biraz zorlanıyorum ama bunu da beraber aşacağımıza inanıyorum. Genel olarak sistemi oyun ve gündelik kullanımda maksimum performans verecek şekilde ayarlama yapmak istiyorum. Yani gereksiz neler varsa hepsini çıkartıp sade bir işletim sistemi çalışması var aklımda. Tabi böyle her gördüğüm şeyi de silmeyeceğim. Sadece gereksiz sistemde boşuna alan kaplayan hiç bir işimize yaramayan şeyleri sileceğim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Forumda benim de bir katkım olsun istiyorum en azından Windows 7 sevenler için ( Benim Gibi ) hem de hala bu sistemlere rağbet olduğu için insanların stabil ve sade bir sistem kullanmasını istiyorum. Zaten sistem kesinlikle güncel olacak. Gereksiz telemetri içeren güncellemeleri eklemeyeceğim. 

• Like 4

AdnanGumus, 8 dakika önce yazdı:

oyun için ayrı günlük kullanım icin ayri birde eba çıktı onlarıda düşüp guzel bir çalışma bekliyorum kolay gelsin

Oyun için yapılan çalışma günlük kullanımda da sorun yaratmaz. Çünkü gereksizler silindiği için sistem zaten tam performans'da çalışacak. Yine de öneri için teşekkür ederim. Aklımda bulunsun. EBA için kullanılan yazılımları bilmiyorum maalesef. Onları da yazabilirsiniz. 

• Like 1

Forumda gördüğüm kadarıyla performans v.s gibi konulara zaten hakimsin. Win7 konusunda deneyimli arkadaşlar, yardımlarını esirgemeyecektir diye düşünüyorum. Sanırım en fazla zorlayacak şey Driver paketi eklemek olur. Onu da bilgili, deneyimli arkadaşlar yardımcı olurlar sanırım. Hayatım da hiç win7 kullanmasam da, Xp, Win7 gibi sistemler de en büyük sorunlardan birisi Sürücülerdi. Diğer konuların fazla zorlayacağını sanmıyorum...

• Like 1

deli_petro06, 2 dakika önce yazdı:

Forumda gördüğüm kadarıyla performans v.s gibi konulara zaten hakimsin. Win7 konusunda deneyimli arkadaşlar, yardımlarını esirgemeyecektir diye düşünüyorum. Sanırım en fazla zorlayacak şey Driver paketi eklemek olur. Onu da bilgili, deneyimli arkadaşlar yardımcı olurlar sanırım. Hayatım da hiç win7 kullanmasam da, Xp, Win7 gibi sistemler de en büyük sorunlardan birisi Sürücülerdi. Diğer konuların fazla zorlayacağını sanmıyorum...

Değerli yorumun için teşekkür ederim pedro reis :) Performans konusunda evet bilgim var o konuda sorun yok ama hangi programlar Windows 7 çalışmasında sorun yaşatmaz onu kesinleştiremedim. Özelden zaten bir sürü program önerisi verdin kafamı karıştırdın teşekkür ediyorum bunun için :) Sıralama yapacak olursak yazmış olduğun programları 1-2-3-4 diye hangilerini kullanmam daha doğru olur sence? Bu arada güzel konuya değindin. Sürücü falan hiç bilmiyorum ama özellikle de şu update ekleme kısmından zerre anlamıyorum :)  Bir de biliyorsun Windows 7 / 8.1 sistemler de gereksiz telemetri güncellemeleri var bunları da eklememek gerekiyor. Yolum uzun sanırım :)

• Like 1

AdnanGumus, Bir saat önce yazdı:

BENCE PROGRAMLARI BOŞ VER HERKES KENDİ KURSUN 

Şuan hazırda bir tane var yapmış olduğum sistem gerekli testleri yapıyorum hata vs var mı inceliyorum. Güncelleme falan entegre etmedim sadece SP1 güncellemesi mevcut bu arada. Böyle güncellemesiz sade sistem isteyen olursa atarım. 527MB ram kullanıyor boşta. 

Please register to see this content.

Edited by ByKayseriLi
  • Like 1

Güncelleme eklemek için NTLite kullan. Sadece gerekli güncellemeleri bulacaktır. Gereksizler zaten uygulama tarafından engelli.

WinReducer yerine Ntlite veya Sysprep tavsiye ederim. 

Hazır cmd ve script paketleri de var. Güncelleme yüklüyor ince ayar yapıyor vs. Yani install.wim dosyasına enjekte ediyor.

İhtiyacın olursa buraya eklerim.

7'nin de artık ömrü bitti. 8..1 veya 10 sistemlerde çalışmak daha mantıklı gibi. Yine de sen bilirsin. Karar senin.

Ayrıyetten bu forumun bu bölümünü incele:

Kolay Gelsin...

Edited by MrRush
  • Like 3

MrRush, 4 saat önce yazdı:

Güncelleme eklemek için NTLite kullan. Sadece gerekli güncellemeleri bulacaktır. Gereksizler zaten uygulama tarafından engelli.

WinReducer yerine Ntlite veya Sysprep tavsiye ederim. 

Hazır cmd ve script paketleri de var. Güncelleme yüklüyor ince ayar yapıyor vs. Yani install.wim dosyasına enjekte ediyor.

İhtiyacın olursa buraya eklerim.

7'nin de artık ömrü bitti. 8..1 veya 10 sistemlerde çalışmak daha mantıklı gibi. Yine de sen bilirsin. Karar senin.

Ayrıyetten bu forumun bu bölümünü incele:

Kolay Gelsin...

7'nin ömrü bitti ama hala kullanılıyor hocam misal ben de kullanıyorum sistemim daha iyi sonuçlar veriyor Windows 7'de. El değmemiş ISO üzerinde çalışma yapacağım zaten. Tamamen performans odaklı güvenilir bir sistem olacak. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

• Like 1

hasan835, 4 dakika önce yazdı:

değerli kardeşim, hayırlı olsun, muvaffakiyetler dilerim. benim kanaatimce'de windows 7'ye harcayacağın emeği, windows 8.1' e harcasan daha yerinde olur. çünkü windows 7'de son bir yıldır sıkıntılar ortaya çıktı ve tarayıcı destekleri de sona ermek üzere, bu nedenle windows 8.1 pro+enterprise+embedded sürümleri hala daha stabil çalışmaktadır. araç olarak'da  winreducer yazılımı çok iyi lakin sıkıntılı, tam manasıyla müspet sonuç almak zor, ben 2-3 kez denedim lakin başaramadım. bu nedenle, ntlite daha pratik daha sade olduğundan (1.5.0.5855 portable sürümü) fazlasıyla yeter. güncelleme paketi+net framework 3.5+4.8 hazırlayıp, net pasif durumda iken entegre eder, diğer performansa yönelik bileşenleri de devre dışı bırakabilirsin. takdir senin elbette. Allah kolaylık versin.

benim tercihim her zaman sade çalışmadan yanadır. herkesin düşüncesi de farklı farklıdır.

verdiğim linkteki güncelleme kumülatif paket ve aylık güncelleme paketlerden faydalanabilirsin.

Teşekkür ederim hocam. Aslında Windows 7 ile olayı tam olarak öğrenip gelişmek istiyorum. Windows 7 ile kendimi bir göstereyim talep ve olumlu sonuçlar alırsam Windows 8.1 ve 10'da editlerim. Şuan Windows 7 ile bir başlamak istiyorum. 

• Like 1

Updatepack7r2 tavsiye ederim direk wim dosyası içine güncelleme yapabiliyor..

kendim için hazırladığım win7 için winreducer kullanıyorum.. 

winreducer kullanırken dillerden USA dilini çıkarmayın sorun çıkarıyor ..

Windows 7 tek yapılacak şey tüm güncellemeleri ekleyip iso haline getirmek, diger ayarlar programlar sayesinde işletim sistemi üzerinden hemen hallediliyor artık.

Windows 7 de Yapılacaklar belli (gereksiz telemetry güncellemeleri kaldırma, gereksiz hizmetleri kapatma,defender kapatma, Açılış kapanış hızlandırma)

• Like 1

@ByKayseriLi Est. kardeşim. Sen sistemini hazırla, gerisi önemli değil. Arkadaşların da yazdığı gibi güncellemeleri Ntlite ile kolaylıkla entegre edebilirsin. Daha önce deneyimim olmadığı için Driver Paketleri otomatik kurması ekstrası olur ve güzel olur. O konu da da deneyimli arkadaşlar yardımcı olurlar diye umut ediyorum...

• Like 2

gececi_78, 4 saat önce yazdı:

Updatepack7r2 tavsiye ederim direk wim dosyası içine güncelleme yapabiliyor..

kendim için hazırladığım win7 için winreducer kullanıyorum.. 

winreducer kullanırken dillerden USA dilini çıkarmayın sorun çıkarıyor ..

Bu paketi biliyorum daha önceden kullanmıştım ama nasıl entegre ediliyor acaba? Çünkü NTLite ile indirilen güncellemeleri entegre edince kurulum da hata veriyor.

wino7, 3 saat önce yazdı:

Windows 7 tek yapılacak şey tüm güncellemeleri ekleyip iso haline getirmek, diger ayarlar programlar sayesinde işletim sistemi üzerinden hemen hallediliyor artık.

Windows 7 de Yapılacaklar belli (gereksiz telemetry güncellemeleri kaldırma, gereksiz hizmetleri kapatma,defender kapatma, Açılış kapanış hızlandırma)

Programlar genelde sistemin dengesini bozuyor. Ben ekstra yapılması gereken özellikle de oyunlar için gerekli olan bazı ayarlamalar yapıyorum latency değelerini de düşürdüğü için oyunlarda maksimum performans veriyor sistem. 

deli_petro06, 3 saat önce yazdı:

@ByKayseriLi Est. kardeşim. Sen sistemini hazırla, gerisi önemli değil. Arkadaşların da yazdığı gibi güncellemeleri Ntlite ile kolaylıkla entegre edebilirsin. Daha önce deneyimim olmadığı için Driver Paketleri otomatik kurması ekstrası olur ve güzel olur. O konu da da deneyimli arkadaşlar yardımcı olurlar diye umut ediyorum...

Eyvallah teşekkür ederim en büyük destekçimsin şu forumda :) Bayağı ayarladım güncellemeleri NTLite ile indirdim wim'i kaydedip ardından ISO yaptım ama kurulum da belli bir seviyeden sonra hata veriyor. Çözemedim halen nasıl yapılacağını.

hasan835, 8 dakika önce yazdı:

NTLite programları yayınlandıkça bahse konu sayfada izlediğim, ayrıca NTLite 1.8.0.6790 x64 Türkçe Portable sürümü ile, Windows 10 Enterprise LTSC 2019 (1809) 17763.107 TR x64 işletiminin hazırlanması ve video paylaşımı mevcut olup, ayrıca yapılan çalışma ile ilgili, işletimden hangi bileşenler devre dışı bırakıldığı, silindiği, pasif bırakıldığı ve net framework 3.5 aktif edilmesi gibi liste halinde bilgilerde mevcuttur. çalışmana katkıda bulunur kanaatindeyim.

Sizin gibi insanlardan destek görmek en azından fikirlerinizi ve yardımcı olmak için bile uğraşmanız çok sevindiriyor beni hocam. Teşekkür ederim Allah razı olsun. Linki hemen inceliyorum.

• Like 1