Jump to content

Bios çöktü

@li-37

Recommended Posts

Award Boot Bolck BIOS v1.0

Copyringt © 200. Award software.lnc.

BIOS ROM checksum error

Keyboort error or no Keyboart present

Detecting IDE ATAPI devince......

Found cd ROM .try to Boot from it .....Fail

Detectinc floppy drive A media.....

Drive A error....

INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

arkadaşlar hata bu bıosu güncelleme bitti reset attı bu hale geldi pilinide çıkardım faydasıs

anlaşılan çökmüş nasıl kurtara bilirim yardımınıza ihtitacım var daha önceden güncellemişdim bu hatayı almamıştım

ankartım özellikleri şu şekil

Asus M2N-SLI DELUXE anakartım bu

nVidia nForce 570 Chipset

AMD Athlon 64*2 6200 + @ 3000 MHz

bir yerde okudum anakartın cd olursa yükleniyormuş ama bendede yok sistemi 2. el almıştım elinde olan arkadaşlar dowloand ederlerse çok sevinirim ve ya başka çaresi varmıdır yardımlarınızı bekliyorum ilginiz için şimdiden tşk ler

• Replies 73
  • Created
  • Last Reply

bana bu sorun bios çökmesi gibi gelmedi sanki hardiskini tanımıyorda sistem diskini yerleştirin devam edin der gibi geldi..yanılıyorda olabilirim..

ama güncelleme bitti reset at bölümü geldi ve tamam a bastım sıyah ekran ve bu yazı çıktı

windows güncellemesindenmi bahsediyorsun yoksa bios güncellemesindenmi?birde biosdan hardisklerin tanıtılmışmı eğer bakmayı biliyorsan bir kontrol et istersen..

dediğim gibi bu bana sistem diskini görmemesi gibi geliyor..

aynı model bır anakart bulup senın anakartındakı bıosu yenı bulduğun anakarta takıp bıosun yenı surumunden oncekı bır surumu indirip yuklersen sorun duzelır kardeşim yada bozuk bı anakrattan senın bıosunla aynı serıdekı bı bıosuda takıp çalıştırabılırsın :clapping:

bıos güncellemedem sonra oldu anakartın aynısını bulmam imkansıs satın almadığım sürece ilk önce disket istiyor biosu geri yüklemek için onu yapamadım geriye anakartın cd gerekiyor onuda bulamadım sizlerden yardım bekliyorum elinde olan arkadaş varsa dowload etmesini

anakartın üzerinde pile yakın olur genelde 3 tırnaklı jampır var cleaner normal yazar dibindede yada kısaltılmış olarak yazar clr nrm gibi bu biosa format atar eski haline döndürür

yapmam gereken jampır 2 sinde takılı çıkarıp öbür baştakini boşta bırakıp takıcaksın pc yi açmaya çalışıcaksın ama açılmıyacak sonra eski yerine getir aç açılır eğer biostansa

aynı model bır anakart bulup senın anakartındakı bıosu yenı bulduğun anakarta takıp bıosun yenı surumunden oncekı bır surumu indirip yuklersen sorun duzelır kardeşim yada bozuk bı anakrattan senın bıosunla aynı serıdekı bı bıosuda takıp çalıştırabılırsın :clapping:

Sende Öyle Bir Öneride Bulunuyorsunki Teknik Serviste Bile Nadir Bulunur + Anakart Olsa Bile Yapmaya Kalkması Yanlış Bebek Oyuncaqı Değilki Ondan Biosu Sök Ona Tak Onla Bişeyler Yapmaya Çalış İyikide Yok Yani Aynı Anakarttan.

anakartın üzerinde pile yakın olur genelde 3 tırnaklı jampır var cleaner normal yazar dibindede yada kısaltılmış olarak yazar clr nrm gibi bu biosa format atar eski haline döndürür

yapmam gereken jampır 2 sinde takılı çıkarıp öbür baştakini boşta bırakıp takıcaksın pc yi açmaya çalışıcaksın ama açılmıyacak sonra eski yerine getir aç açılır eğer biostansa

Kitapcığı Varsa Ordan Baksın Bios Jumpırının Yerine Farklı Olabilir Hoş Ben İhtimal Vermiyorum Onun O Şekilde Düzeleceqine Aynı Şekil Olmasa Bile Farklısı Başıma Geldi Yerlerini Değiştirip Yaptığımda Olmamıştı Anakartın Farklı Olmasın Ötürü Denemesinden Fayda Var Benim Önerim Şu Cdden Çalışan Xp'yle Pc'yi Açabiliyorsa Açsın Daha Sonra Asus'un Bios Programını Kullanarak Önceden Yüklemiş Olduğu Bios Türünün Aynısının Çince Olanını İndirip Yüklesin Daha Sonrada O Sürümünden 1 2 Versiyon Düşüğüylede Bios'u Tekrar Güncellesin Bunları Yapabilirsen Düzelir Diye Düşünüyorum Zaten Bios'ta Yüklü Olan Sürümün Altına İnemezsin En Azından Asus Bios Güncelleme Programıyla.Umarım Sorununu Çözersin.

aynı anakarttan bende kullanıyorum senin bahsettiğn bios çökmesi benimde başıma geldi ben yakında bigisayarcı arkadaşım vardı ona ******ürdüm halletti şu anda iyi çalışıyor bir sorun yok bende sizin gibi biosu güncelleme yapayım dedim yapamadımekran simsiyah kaldı arkadaşla hallettim o sorunu anakartın cd si DVD formatında upload etmek çok uzun sürüyor aslında sana bir kopya çeker verirdim genede vermek isterim özelden haberleşirsek posta yoluylada olsa sana ulaştırmak isterim çünkü o anakartın eterneti cdnin içindeki

programla çalışıyor birde asus sitesinden biosu flaş diske kaydet öyle bir dene yada biosun yanında pil var

onu çıkart bir müddet bekle sonra tekrar tak belki sıfırlayabilirsin saygılar

Award Boot Bolck BIOS v1.0

Copyringt © 200. Award software.lnc.

BIOS ROM checksum error --- bios rom degerleri hatalı

Keyboort error or no Keyboart present--------klavyen yok yada desteklenmiyor

Detecting IDE ATAPI devince...... ----- hdd ve cd surucelr aranıyorrr.

Found bulundu ROM .try to Boot from it .....Fail boot atma başırısız

Detectinc floppy drive A media..... disket surucelre bakılıyorr

Drive A error.... disket hatalı

INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

system diski takıp entera basın

biosa giriliyorsa boot aygıtı secitirmeye bak biosa giilmiyorsa t.servislik iş

aynı anakarttan bende kullanıyorum senin bahsettiğn bios çökmesi benimde başıma geldi ben yakında bigisayarcı arkadaşım vardı ona ******ürdüm halletti şu anda iyi çalışıyor bir sorun yok bende sizin gibi biosu güncelleme yapayım dedim yapamadımekran simsiyah kaldı arkadaşla hallettim o sorunu anakartın cd si DVD formatında upload etmek çok uzun sürüyor aslında sana bir kopya çeker verirdim genede vermek isterim özelden haberleşirsek posta yoluylada olsa sana ulaştırmak isterim çünkü o anakartın eterneti cdnin içindeki

programla çalışıyor birde asus sitesinden biosu flaş diske kaydet öyle bir dene yada biosun yanında pil var

onu çıkart bir müddet bekle sonra tekrar tak belki sıfırlayabilirsin saygılar

dostum cd kopyalayıp yollarsan çok sevinirim su an cepten qirdim nete detaylı yazamıyorum

CD ye felan gerek yok anakartının tam modelini biliyorsan [bilmiyorsan anakartın üzerinde yazar] onun biosunu ve bios güncelleme programını inidir. bunları diskete at bir başlangıç disketi sorunun çözülür. disketten başlangıç yap daha sonra bios flashlama programı olan disketi tak dir komutunu gir. aflash.exe [gibi bir program olur] enter bas. karşına programın kullanım parametreleri gelir bu parametreye göre biosu yükle kolay gelsin...

dostum cd kopyalayıp yollarsan çok sevinirim su an cepten qirdim nete detaylı yazamıyorum

kardeş yollayayımda nereye yardımımız dokunsun aynı anakartan ben şu anda 3 tane kullanıyorum nasıl haberleşeceğiz saygılar

kardeş yollayayımda nereye yardımımız dokunsun aynı anakartan ben şu anda 3 tane kullanıyorum nasıl haberleşeceğiz saygılar
dostum su an nete cep giriyorum sana pm atamadım pc başına geçince size dönücem saygılar

arkadasım bıosun uçmuş görüldügü üzere sebebide bıosu guncellerken flopy den bı dosyayı kopyalamayıp atlamıs ve tamamlandı dıe cıkmıs sonrada bu haali almış tek caren var bıosu tekrar yazdırman bı bılgısayarcıya gotur eprom ile tekrar fabrıka versıyonu yuklensın ve eskısı gıbı kullanmaya devam et buyuk bı bılgısayarcıya gotur ii olur fıyatıda bızım burda 25 liraya yazıyolar marka farketmıo

anakartın sitesinden bir önce bios'u indir bir diskete at uzantısı dat olsun sonra disketi kendi bilgisayarını tak anakart içinden bios''u alsın sonra bilgisayar kedine gelir dostum olmaz za profilimde msn adresim war ekle görüşelim daha önce çok anakart kurtardım bios problemi olan

anakartın sitesinden bir önce bios'u indir bir diskete at uzantısı dat olsun sonra disketi kendi bilgisayarını tak anakart içinden bios''u alsın sonra bilgisayar kedine gelir dostum olmaz za profilimde msn adresim war ekle görüşelim daha önce çok anakart kurtardım bios problemi olan

son versıyon yuklemısse şahayet bı oncekı kesnlıkle yüklenmiycektireger en son bı versıyonu daha varsa o zaman belkı olabılır

Duruma göre bios göçmüş ama kurtarılamayacak vaziyette değil, Asus anakartlar nedense bu konuda mükemmel, çünkü bios göçse bile yinede sana bir şans veriyor, Allah'tan kartın MSI yada Gigabyte değilmiş... Neyse, şimdi şunları düzgün bir şekilde yaparsan kolayca kurtarabilirsin biosu, benimde başıma bir çok kez gelmiştir, öncelikle sağlam bir disket bulup biçimlendir, daha sonra bu diskete autoexec.bat isminde bir dosya oluşturup içine şunu yaz

biosprogramı.exe biosdosyasi.bin[/CODE]

yani ilk başa bios programının adını yazıyorsun, daha sonrada bios dosyasının adını yazıyorsun hepsi bu, sonrada hem bios dosyasını hemde programı diskete atıp bilgisayarı yeniden başlat, kendi kendine yazdırması lazım...

Yada direk bios programı açılır, klavye görev yapmazsa o programın autoexec.bat içinden direk yazdıracak şekilde komutu vardır muhakkak, örneğin tam hatırlamıyorum şöyle birşeyler

[CODE]biosprogramı.exe biosdosyasi.bin /s /w[/CODE]

gibi, onuda araştırıp bulursun, asusun güzelliği burada işte... Hadi bakalım kolay gelsin...

Arkadaşım al, senin için üşenmedim ve kendim hazırlayıverdim, Anakartının modeline göre son çıkan bios 1701, aşağıdaki dosyaları formatlanmış bir diskete yazdırıp bununla açmayı dene, disketi görmezse MS-Dos başlangıç disketi oluştura tıklayıp öyle formatla.. İnşallah başarırsın...

http://www.mediafire.com/?zeyhkllykry[/CODE]

aynı model bır anakart bulup senın anakartındakı bıosu yenı bulduğun anakarta takıp bıosun yenı surumunden oncekı bır surumu indirip yuklersen sorun duzelır kardeşim yada bozuk bı anakrattan senın bıosunla aynı serıdekı bı bıosuda takıp çalıştırabılırsın :D

Bios pilleri standart olmak üzere 1,2 Wolt ile beslenirLer Gigabyte veya asus bios pilini taksan bile faydasız bana"da Sistem basıma aynı sorun gelmişti Bİos Güncellemesinden sonra düzeldi AMA bios güncellemeside bilgi ve tecrübe ister çünkü bios guncellemesı yaptıgın zaman sıstemının bazı özelliklerini arttırıyorsun bunlar kımınlerıne göre yannıs ama test edilmiştir

Bios güncellemesinde yannıs bır hata sistemının tamamen ölmesine yol acabilir

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...