Jump to content

Bios çöktü

@li-37

Recommended Posts

INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

system diski takıp entera basın

biosa giriliyorsa boot aygıtı secitirmeye bak biosa giilmiyorsa t.servislik iş

bios cokerse orada yazı falan göremezsin yukarda arkadaş cevapları yazmış sana hangi hatadan hangi sonuc cıkar diye .

harddisk sorunun var .

1 harddiske giren kablolara bak

2 biostan otomatik tanıma iptal olmuş olabilir otomatik tanıma yada elle tanıtarak harddiski tanıt .

3 kücük bi ihtimal ama başka bir hdd ile deneme yap belki hardisk takla atmış olabilir.

4 yukardaki yazılanları anlamadıysan donanımcı bi arkadaşına ******ür pc yi yada onu getir halletsin ..

kolay gelsin .

• Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Award BIOS Kullanan Anakartlar İçin BIOS Kurtarma

Şimdi anlatılacak çözüm ise, AWARD BIOS kullanan bir çok anakart kullanıcıları için geçerli olacak bir çözüm (ASUS hariç). AWARD BIOS’a sahip anakartlarda işe yarayan bir kurtarma olayı otomatikleştirilmiş bir olay. örneğin BIOS Güncelleme sırasında, elektrik kesilmesi gibi bir sorun oluştu ve bilgisayarınız açılmaz hale geldi. Panik yapmadan hemen İnternet erişimi olan başka bir bilgisayar bulun ve işlemlere başlayın .

1. İlk olarak bir sistem disketi oluşturun : format a:/q/s

2. Anakartınızın üreticisinin WEB adresine gidin ve kendi anakartınız için olan yeni BIOS dosyasını indirin. AWDFLASH programını da indirin. AWDFLASH programını ve BIOS dosyasını diskete kopyalayın. Ve sisteminizdeki Autoexec.bat dosyasını da diskete kopyalayın. Şimdi Disket Sürücünün içindeyken, Autoexec.bat dosyasına sağ tuş tıklayıp düzenle deyin. Autoexec.bat içerisindeki tüm satırları silin. Ve şunları yazın:

A:AWDFLASH dosya_adı.xxx /SN /PY /CP /CD /CC

örneğin:

A:AWDFLASH W6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Bu arada yukarıda AWRDFLASH programının AWDFLASH.EXE şeklinde bulunacağı varsayılarak, AWDFLASH yazıldı. Ama aynı program AWDFL770 gibi isimlerle de bulunabilir. çektiğiniz AWARD BIOS Güncelleme programının ismine göre, verdiğimiz komut satırını değiştirmemiz gerekiyor.

örneğin :

A:AWDFL770 w6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Autoexec.bat dosyası içindeki değişiklikleri yaptıktan sonra, bunu kayıt edin.

3. Bu disket ile, sistemi açın. Ekrana görüntü gelmeyecektir. Bip sesiyle beraber, Disket Sürücü ışığının yanmasıyla işlem başlayacaktır. 1,5 – 2 dakika arası sürecek bir işlemden sonra, disket sürücünün ışığı sönecektir. Ve sistemi artık başlatabilirsiniz! Fakat bu yöntem her anakartta çalışmıyor.

c - Award BIOS’ lu ASUS Anakartlar İçin BIOS Kurtarma

Daha önce belirtildiği gibi, ASUS, kendi anakartlarındaki BIOS Güncelleme işlemini yapabilmeniz için AFLASH programını sizlere sunuyor. Kilit nokta şu: AFLASH programını çalıştırdığınızda, karşınızda duran ikinci seçenek şudur : “Update BIOS Including Boot Block and ESCD” (“ Boot Block ve ESCD dahil BIOS’u güncelle”) . BU demektir ki Asus Anakartların BIOS’unu güncellerken bir sorun çıkarsa, Boot Block’un zarar görmüş olması ihtimaller arasında. O zaman sisteminiz açılmayacak anlamına gelir. Tabii her zaman böyle olacak diye bir kaide yok. Boot Block gerekli olduğu vakitlerde güncelleniyor.

d – Ami BIOS Kullanan Anakartlar İçin BIOS Kurtarma

AMI BIOS’lar için genelde ortak bir kurtarma yöntemi var.

1.AMI BIOS’u olan anakartınızın markasına ve modeline göre, anakartınızın üreticinizin adresinden yeni BIOS dosyasını çekin. Bu dosyanın ismi şuna benzer bir şey olur : A54MS10.ROM

2. Bu dosyanın ismini, AMIBOOT.ROM olarak değiştirin. Sonra bunu boş bir diskete kopyalayın.

3. Diskete sistem dosyalarını transfer ETMEYİN. Diskette sadece ve sadece AMIBOOT.ROM dosyası olacak. Açılmayan sisteme bu disketi koyduktan sonra, CTRL ve HOME tuşlarını nasılı tutarken sistemi açın. Disket Sürücünün ışığı yandıktan sonra elinizi bu tuşlardan çekin.

4. Sistem, BIOS Güncelleme olayını yaklaşık 35-40 saniye içinde bitirecek. İşlem bittiğinde birkaç bip sesi çıkacaktır. Daha sonra sisteminizi açabilirsiniz!

ALINTIDIR.

Award BIOS Kullanan Anakartlar İçin BIOS Kurtarma

Şimdi anlatılacak çözüm ise, AWARD BIOS kullanan bir çok anakart kullanıcıları için geçerli olacak bir çözüm (ASUS hariç). AWARD BIOS’a sahip anakartlarda işe yarayan bir kurtarma olayı otomatikleştirilmiş bir olay. örneğin BIOS Güncelleme sırasında, elektrik kesilmesi gibi bir sorun oluştu ve bilgisayarınız açılmaz hale geldi. Panik yapmadan hemen İnternet erişimi olan başka bir bilgisayar bulun ve işlemlere başlayın .

1. İlk olarak bir sistem disketi oluşturun : format a:/q/s

2. Anakartınızın üreticisinin WEB adresine gidin ve kendi anakartınız için olan yeni BIOS dosyasını indirin. AWDFLASH programını da indirin. AWDFLASH programını ve BIOS dosyasını diskete kopyalayın. Ve sisteminizdeki Autoexec.bat dosyasını da diskete kopyalayın. Şimdi Disket Sürücünün içindeyken, Autoexec.bat dosyasına sağ tuş tıklayıp düzenle deyin. Autoexec.bat içerisindeki tüm satırları silin. Ve şunları yazın:

A:AWDFLASH dosya_adı.xxx /SN /PY /CP /CD /CC

örneğin:

A:AWDFLASH W6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Bu arada yukarıda AWRDFLASH programının AWDFLASH.EXE şeklinde bulunacağı varsayılarak, AWDFLASH yazıldı. Ama aynı program AWDFL770 gibi isimlerle de bulunabilir. çektiğiniz AWARD BIOS Güncelleme programının ismine göre, verdiğimiz komut satırını değiştirmemiz gerekiyor.

örneğin :

A:AWDFL770 w6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Autoexec.bat dosyası içindeki değişiklikleri yaptıktan sonra, bunu kayıt edin.

3. Bu disket ile, sistemi açın. Ekrana görüntü gelmeyecektir. Bip sesiyle beraber, Disket Sürücü ışığının yanmasıyla işlem başlayacaktır. 1,5 – 2 dakika arası sürecek bir işlemden sonra, disket sürücünün ışığı sönecektir. Ve sistemi artık başlatabilirsiniz! Fakat bu yöntem her anakartta çalışmıyor.

c - Award BIOS’ lu ASUS Anakartlar İçin BIOS Kurtarma

Daha önce belirtildiği gibi, ASUS, kendi anakartlarındaki BIOS Güncelleme işlemini yapabilmeniz için AFLASH programını sizlere sunuyor. Kilit nokta şu: AFLASH programını çalıştırdığınızda, karşınızda duran ikinci seçenek şudur : “Update BIOS Including Boot Block and ESCD” (“ Boot Block ve ESCD dahil BIOS’u güncelle”) . BU demektir ki Asus Anakartların BIOS’unu güncellerken bir sorun çıkarsa, Boot Block’un zarar görmüş olması ihtimaller arasında. O zaman sisteminiz açılmayacak anlamına gelir. Tabii her zaman böyle olacak diye bir kaide yok. Boot Block gerekli olduğu vakitlerde güncelleniyor.

d – Ami BIOS Kullanan Anakartlar İçin BIOS Kurtarma

AMI BIOS’lar için genelde ortak bir kurtarma yöntemi var.

1.AMI BIOS’u olan anakartınızın markasına ve modeline göre, anakartınızın üreticinizin adresinden yeni BIOS dosyasını çekin. Bu dosyanın ismi şuna benzer bir şey olur : A54MS10.ROM

2. Bu dosyanın ismini, AMIBOOT.ROM olarak değiştirin. Sonra bunu boş bir diskete kopyalayın.

3. Diskete sistem dosyalarını transfer ETMEYİN. Diskette sadece ve sadece AMIBOOT.ROM dosyası olacak. Açılmayan sisteme bu disketi koyduktan sonra, CTRL ve HOME tuşlarını nasılı tutarken sistemi açın. Disket Sürücünün ışığı yandıktan sonra elinizi bu tuşlardan çekin.

4. Sistem, BIOS Güncelleme olayını yaklaşık 35-40 saniye içinde bitirecek. İşlem bittiğinde birkaç bip sesi çıkacaktır. Daha sonra sisteminizi açabilirsiniz!

ALINTIDIR.

tşk ederim arkadaşım emeğine amaburda konunun başında zaten ASUS hariç diyor

kardeş yollayayımda nereye yardımımız dokunsun aynı anakartan ben şu anda 3 tane kullanıyorum nasıl haberleşeceğiz saygılar
kardeş sana pm atamıyorum şu hatayı veriyor

Alıcının mesaj alma-atma izni olmadığından bu mesaj gönderilemedi ya da mesaj kutusu dolu.

Bu mesaj gönderilmemiş

bu şekilde hata veriyor ben ist fatih aksaray semtinde oturuyorum burdan adres veya tlf msn reside veremiyorum sana ulaşamadımkısaca

Arkadaşım al, senin için üşenmedim ve kendim hazırlayıverdim, Anakartının modeline göre son çıkan bios 1701, aşağıdaki dosyaları formatlanmış bir diskete yazdırıp bununla açmayı dene, disketi görmezse MS-Dos başlangıç disketi oluştura tıklayıp öyle formatla.. İnşallah başarırsın...

http://www.mediafire.com/?zeyhkllykry[/CODE]

arkadaşım açılışda bu hale geliyor ve kalıyor

Please register to see this content.
Images Like This One

verdiğim adreslerdeki açıklamaları oku resimlerden çözersin

arkadaşım ben bunları okludum daha önce sadece bu ana kartın cd kaldı denemediğim oda elimde yok

arkadaşım ben bunları okludum daha önce sadece bu ana kartın cd kaldı denemediğim oda elimde yok

seninki farklı ozaman ben az önce burdaki linke bakıp aynısını yaptım ve sorunsuz güncelledim

sen ozaman biraz daha dikkatli olman lazım bios entegresini yakmaman lazım inşallah çözersin sorununu

benim sorunum güncelleme deyil ben güncellerken çökerttim bıosu şimdi yeniden biosu kurtarmam lazım nasıl kurtarırım derdim bu güncelleme deyil

burdaki link Asus bios kurtarma açıklaması inşallah olur

arkadaşım açılışda bu hale geliyor ve kalıyor

Images Like This One

Arkadaşım tamam işte olmuş, sen sadece entere basacaksın ve bios yazılacak...

Arkadaşım al yeniden düzenledim dosyaları, bunları tekrar disketi formatlayıp içine at, bu sefer otomatik olarak kendisi yazdıracak, biosu sıfırlayacak ve bilgisayara reset atacak, disketi formatlayıp dosyaları içine atıp bilgisayarı yeniden başlatman yeterli... Eğer bios kilitlendiyse son bir çare daha var, ama sen önce bununla bir dene, olmazsa geri dönüş yap...

http://www.mediafire.com/?9bid6jzm9cm[/CODE]

Bios chipi kilitlenmiş, awdflash yazamıyor, şimdi son bi şans uniflash ile yazdırmayı deneyeceğiz, ben dosyaları hazırlayayım, yine yukarıdaki gibi disketi formatlayıp dosyaları içine atarsın, linki az sonra bu mesaja eklerim...

biosunu nasıl onaracağını deteylı anlatımı:

İlk olarak bios dosyamızı indiriyoruz.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socketAM2/M2N-SLI%20Deluxe/M2N-SLI-Deluxe-1701.zip[/CODE]

daha sonra bios utilitymizi

[CODE]http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/flash/AWDFLASH118.zip[/CODE]

dosyayı indir.bir tanede başlangıç disketi edin. yukarıdaki dosyaları zipten çıkart ve bir diskete at. başlangıç. disketiyle makineyi aç. açtıktan sonra bios dosyasının ve utilitynin olduğu disketi yerleştir.

Komut satırına şunları yaz.

[CODE] A: (Enter bas)
dir (entere bas)
AWDFLASH.EXE (ENTER BAS)[/CODE]

Bunu yaptıktan sonra karşına programın paremetreleri gelecek bu parametrelere göre bios dosyasını belirteceksin. makinen yeniden başladıktan sonra canavarlar gibi çalışacak. eğer paremetreyi kullanmazsan programı çalıştırdıktan sonra çıkanları bir yere yaz bana gönder elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım...

Kolay gelsin....

Edit: Yazım hatası

Adam klavye kullanamıyorum diyor yazdığınız şeylere bakın, sizin anlattığınızı otomatik şekilde yapan dosyaları verdim zaten, neyse, şimdi yapılacak son bişey kaldı, uniflash ile bios yazdırmak, uniflash tüm bioslar için yazılmış bir program, kilitli olan bios çip bloklarının kilidini kaldırıp bios yazar, çoğu bios modeli ile uyumludur, yalnız burada şunu belirtmek isterim, aşağıda vereceğim dosyalardan ötürü hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum, ama problemini ancak bu şekilde çözeceğine eminim. Disketi formatla ve dosyaları içine atıp bilgisayarını yeniden başlat, bir aksilik olmazsa bios yazılması gerekir...

Dosyalar

http://www.mediafire.com/?eo3mxjo0opj[/CODE]

Kardeş anakartın asus muş asusun distribütörü çizgi elektronik. www.cizgi.com.tr ye gir kayıt yaptır onlar senin emailine kayıt numarası gönderirler.onların dediği kargoyla karşıdan ödemeli gönder yaparlar.en kesin çözümü bu hemde para almazlar.

Adam klavye kullanamıyorum diyor yazdığınız şeylere bakın, sizin anlattığınızı otomatik şekilde yapan dosyaları verdim zaten, neyse, şimdi yapılacak son bişey kaldı, uniflash ile bios yazdırmak, uniflash tüm bioslar için yazılmış bir program, kilitli olan bios çip bloklarının kilidini kaldırıp bios yazar, çoğu bios modeli ile uyumludur, yalnız burada şunu belirtmek isterim, aşağıda vereceğim dosyalardan ötürü hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum, ama problemini ancak bu şekilde çözeceğine eminim. Disketi formatla ve dosyaları içine atıp bilgisayarını yeniden başlat, bir aksilik olmazsa bios yazılması gerekir...

Dosyalar

disketin içinde 2 si gözüküyor AUTOEXEC.BAT dosyası gözükmüyor ama tekrar atınca içine var diyor

disketin içinde 2 si gözüküyor AUTOEXEC.BAT dosyası gözükmüyor ama tekrar atınca içine var diyor

kardeş diskete yaz sen gizli dosyadır dokunmadan diskete yaz

Dosyalar

buda olmadı devamlı error hatası veriyor

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...