Jump to content

Bios Parolası

conveys16
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar belki 9 senedir bilgisayarların donanım yazılım işleriyle uğraşıyorum bildiğim bir şey varsa o da bios parolasının varsayılan olarak açık şekilde gelemeyeceğidir. Bir bilgi eksikliğim olabilir fakat işin doğrusu nedir öğrenmek istiyorum. Bir anakart varsayılan bir şekilde bios parolası açık olarak gelebilir mi? Elimdeki makineyi birisi formatlamış fakat bios ekranına parolası yüzünden giremiyorum bu işin içinden başka bir niyet olabilir mi? Ben yaptım da sen bu bios ayarlarıyla oynayamazsın gibi. 

Hocam şöyle soyleyeyim burada da bit bilgisayarcı var ve format attıgı her makineye bios parolası koyuyor ki baska birisi yapamasın diye şaçma bir yöntem herkes tek el olmaya çalışıyor acıyorum böyle insanlara 

senin sorunun için marka nedir bazen ard arda şifre girince anahtar veriyor bios verilen anahtarı arka kapı ile girmeyi deneyebilirisin

Please register to see this content.

Edited by djxeon
  • Like 4

djxeon, 10 dakika önce yazdı:

Hocam şöyle soyleyeyim burada da bit bilgisayarcı var ve format attıgı her makineye bios parolası koyuyor ki baska birisi yapamasın diye şaçma bir yöntem herkes tek el olmaya çalışıyor acıyorum böyle insanlara 

senin sorunun için marka nedir bazen ard arda şifre girince anahtar veriyor bios verilen anahtarı arka kapı ile girmeyi deneyebilirisin

Please register to see this content.

Afox anakart detay bilgisine bootable araçla bakmak lazım. Dediğin gibi bir anahtar verirse deneyeceğim.

Her anakart ve leptop vs ne varsa hiç biri fabrikasyon olarak bios şifreli gelmez. (Cep telefonları ve tapletler hariç, onlar içinde root müdahalesi var) Bazı kullanıcılar gereksiz müdahale ettiği için belki kurulumcu koruma amaçlı biosu şifrelemiştir. Masa üstü pc için şifreyi kaldırmak zor değil, cmos clear yapın ve ayarlar varsayılana dönsün. 

• Like 2

İşyerindeki bilgisayarlar için bilgi işlem departmanı şifre koyarsa anlarım ama şahsi bilgisayarlar için şifre koyması hele ki djxeon nun anlattığı gibi her format attığı bilgisayara koymasında art niyetli olduğunu düşünürüm. Bilgisayarcı en fazla önerebilir ama istem dışı koyamaz! 

Bazen bios çipi arızalarında işletim sistemine bile ulaşmadan daha pos ekranında şifre isteyebiliyor. Arkadaşımın samsung dizüstü bilgisayarında başımıza geldi. Ne yaptıysak olmadı (djxeon verdiği site, bios pili çıkarma v.s. v.s.). En son çözüm bios çipi değişti.

Dizüstünde cmos sıfırlama biraz zahmetli iş özellikle son nesiller de bios pili çıkararak sıfırlama işlemi artık geçersiz bir yöntem. Ama masaüstünde bu işlemler bir nebze daha kolay.

• Like 1

alias007, 1 saat önce yazdı:

İşyerindeki bilgisayarlar için bilgi işlem departmanı şifre koyarsa anlarım ama şahsi bilgisayarlar için şifre koyması hele ki djxeon nun anlattığı gibi her format attığı bilgisayara koymasında art niyetli olduğunu düşünürüm. Bilgisayarcı en fazla önerebilir ama istem dışı koyamaz! 

Bazen bios çipi arızalarında işletim sistemine bile ulaşmadan daha pos ekranında şifre isteyebiliyor. Arkadaşımın samsung dizüstü bilgisayarında başımıza geldi. Ne yaptıysak olmadı (djxeon verdiği site, bios pili çıkarma v.s. v.s.). En son çözüm bios çipi değişti.

Dizüstünde cmos sıfırlama biraz zahmetli iş özellikle son nesiller de bios pili çıkararak sıfırlama işlemi artık geçersiz bir yöntem. Ama masaüstünde bu işlemler bir nebze daha kolay.

VentMois, 2 dakika önce yazdı:

CMOS u sıfırlayın. neden bu kadar dert ettiniz

Kasanın kapağında garanti etiketi var bunu çıkarmayı istemedim cihaz benim olsaydı farklı olurdu da. Win10 pe 64 sistemini usb den çalıştırabildim. Daha sonra usb içindeki wim dosyalarını değiştirerek formata hazır hale getirmeye çabaladım ama olmuyor. Bios passwrd işine girmeden sistemi mbr legacy oluşturulmuş usb ile sbaşlatmayı düşünüyorum henüz sonuç alamadım. Bios işini halletmeden de format atabileceğimi düşünüyorum ama nasıl olur? Farklı yöntemlerin var olduğunu biliyorum şimdiye kadar da denemedim.

conveys16, 10 dakika önce yazdı:

Kasanın kapağında garanti etiketi var bunu çıkarmayı istemedim cihaz benim olsaydı farklı olurdu da. Win10 pe 64 sistemini usb den çalıştırabildim. Daha sonra usb içindeki wim dosyalarını değiştirerek formata hazır hale getirmeye çabaladım ama olmuyor. Bios passwrd işine girmeden sistemi mbr legacy oluşturulmuş usb ile sbaşlatmayı düşünüyorum henüz sonuç alamadım. Bios işini halletmeden de format atabileceğimi düşünüyorum ama nasıl olur? Farklı yöntemlerin var olduğunu biliyorum şimdiye kadar da denemedim.

Windows media creation tool ile indirin iso dosyasını. Elle kurulum dosyaları silinmediği için setup dosyasını çalıştırın. EFİ ise EFİ kuracaktır.

VentMois, 8 dakika önce yazdı:

Windows media creation tool ile indirin iso dosyasını. Elle kurulum dosyaları silinmediği için setup dosyasını çalıştırın. EFİ ise EFİ kuracaktır.

Sitede varolan bir sistemi indirdikten sonra wim dosyasına etki ederek boot aşamasında usbyi okumasını sağlayabilir miyiz. Sistem mbr disk tablosuna kurulu.

Elimdeki 8.1 u3 iso dosyasının içeriğini fat32 belleğe kopyaladım açılışta gördü. Anladım ki ntfs uefi için biosa girmeden kurulum yapamıyorum. Sorun halloldu bir gündür uğraşıyordum sonunda halledebildim fakat bios yanlış giriş yaptıktan sonra anahtar key verirse yukarıdaki siteye uğrayacağım yoksa bilgisayarcıya gidip şifreyi isteyeyim diyorum. Kasayı şuan da açamıyorum.