Jump to content

Format Atarken Bir Sorun Algilandi Hatasi

kanos
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaslar amilo pi 3525 vista yuklu notebook a sata entegreli bir xp cd si ile format atarken mavi ekranda bir hata aliyorum aynen sole yaziyor

Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar gormesini önlemek için windows

kapatıldı.

Bu durdur hatası ekranını ilk kez goruyorsanız,

bilgisayarınızı yeniden başlatın.Bu ekran yeniden karsiniza çıkarsa

aşağidaki adımları izleyin:

Bilgisayarınızda virus kontrolu yapın.Yeni yuklenen sabit diskleri

veya sabit disk denetleyicileri kaldirin.sabit diskinizin duzgun şekilde

yapilandirilmiş ve sonlandırılmış olduğunu denetleyin.

CHKDSK/F komutunu çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadiğini

denetleyin ve sonra bilgisayaınızı yeniden başlatın.

STOP:0x0000007B (0xF78D2524,0xC0000034,0x00000000,0x00000000

boyle bir hata aliyorum elimdeki cd ile daha once birkac vista yuklu notebook a sorunsuz xp yuklemistim. bu hatanin sebebi ne olabilir nasil duzelir yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler.

Edited by kanos

Kardeş hatanı anlıyorum aynısı başıma çok geldi mecburen vista yükleyeceksin hatanda şöyle verir tam hardisklier göreceği bölüme gelince pat diye o uyarıyı alırsın vistadan başka seçenek yok gibime geliyor..

http://support.microsoft.com/kb/324103[/CODE]

bu linke bakmanı tavsiye ederim ama cd de sorun yok diyosan ya da başka makinalarda kuruldu bunda mavi ekran yada hata alıyorum diyosan

1) Kurulum yaptığın makinede donanımsal sorun olabilir ( RAM gibi )

2) Kurulum yaptığın cd de eğer kendin yaptınsa sata driverlerini eklerken bi sorun olmuş olabilir ( hatalı driver falan gibi )

kurulumun hangi safhasında bu hata ile karşılaştığını da yazarsan biraz daha yardımcı olurum

Edit: BIOS dan sata ile ilgili bölümdeki sata türünü değiştirmeni tavsiye ederim

Edited by lejon89

http://support.microsoft.com/kb/324103[/CODE]

bu linke bakmanı tavsiye ederim ama cd de sorun yok diyosan ya da başka makinalarda kuruldu bunda mavi ekran yada hata alıyorum diyosan

1) Kurulum yaptığın makinede donanımsal sorun olabilir ( RAM gibi )

2) Kurulum yaptığın cd de eğer kendin yaptınsa sata driverlerini eklerken bi sorun olmuş olabilir ( hatalı driver falan gibi )

kurulumun hangi safhasında bu hata ile karşılaştığını da yazarsan biraz daha yardımcı olurum

Edit: BIOS dan sata ile ilgili bölümdeki sata türünü değiştirmeni tavsiye ederim

cd veya donanimsal bir sorun oldugunu zannetmiyorum elimdeki cd yi baska notebooklarda xp yukledim sorunsuz.

hatayi kur islemleri esnasinda aliyorum yani yeniden baslatirken

BIOS a göz attın mı?

ayrıca bana cd yada donanımsal hariç mantıklı bi sebep göster :closed: zaten başka ihtimal yok :D

ona bakarsan ben evimde bir xp cd si kullanıyorum ama o cd ile mümkün değil eski bilgisayarıma format atamadım lanet makina ille sp2 li xp istiyo :D

herbişey mümkündür

Bios'tan sata-ide ayarını ide moduna getirirsen sağlıklı bi sekilde kurum yapabilirsin. Hata ile karşılaşmanın sebebi ise entegre olan sata sürücüleri ile istenen sata sürücülerin uyuşmamasından kaynaklanmaktadır. ille de satalı cd ile kurum yapıcam diyosan notebook'un marka-model'ini ver sana yardımcı olmaya calısalım.

Özet 

--------------------------------------------------------------------------------     

Anakart:  
   CPU Türü   Mobile DualCore Intel Core 2 Duo P7350, 1982 MHz (7.5 x 264)  
   Anakart Adı   Fujitsu Siemens F46  
   Anakart Çipseti   Intel Cantiga GM45  
   Sistem Belleği   3031 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)  
   DIMM1: Samsung M4 70T5663QZ3-CF7   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)  
   DIMM3: Samsung M4 70T2864QZ3-CF7   1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)  
   BIOS Türü   Phoenix (07/18/08)  

Görüntü Birimi:  
   Görüntü Bağdaştırıcısı   Mobile Intel® 45 Express Chipset Family (1323338 KB)  
   Görüntü Bağdaştırıcısı   Mobile Intel® 45 Express Chipset Family (1323338 KB)  
   Monitör   Chunghwa CLAA154WB03A [15.4" LCD]  

Çokluortam:  
   Ses Bağdaştırıcı   Realtek ALC662 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller  

Depolama :  
   IDE denetleyici   Intel® ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929  
   Depolama denetleyici   Initiateur Microsoft iSCSI  
   Disk Sürücüsü   Generic- Multi-Card USB Device (59 MB, USB)  
   Disk Sürücüsü   ST9250827AS ATA Device (250 GB, 5400 RPM, SATA-II)  
   Optik Sürücü   HL-DT-ST DVDRAM GSA-T50N ATA Device (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)  
   SMART Sabit Disk Durumu   OK  

Bölümler:  
   C: (NTFS)   96418 MB (41908 MB boş)  
   D: (NTFS)   129.9 GB (129.8 GB boş)  
   Toplam Boyut   224.1 GB (170.8 GB boş)  

Giriş:  
   Klavye   Clavier standard PS/2  
   Fare   Souris compatible PS/2  
   Fare   Souris HID  

Ağ:  
   Birincil IP Adresi   127.0.0.1  
   Birincil MAC Adresi   00-03-0D-A0-88-1A  
   Ağ Bağdaştırıcısı   Intel® Wireless WiFi Link 5100  
   Ağ Bağdaştırıcısı   Realtek RTL8102E Family PCI-E Fast Ethernet NIC (NDIS 6.0)  

Çevre Birimleri:  
   Yazıcı   Envoyer à OneNote 2007  
   Yazıcı   Microsoft XPS Document Writer  
   USB1 denetleyici   Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller  
   USB2 denetleyici   Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller  
   USB2 denetleyici   Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller  
   USB-Aygıt   Logitech VGA WebCam  
   USB-Aygıt   Périphérique de stockage de masse USB  
   USB-Aygıt   Périphérique d'interface utilisateur USB  
   USB-Aygıt   Périphérique USB composite  
   Akü   Adaptateur secteur Microsoft  
   Akü   Batterie à méthode de contrôle compatible ACPI Microsoft  

DMI:  
   DMI BIOS Sağlayıcısı   Phoenix Technologies LTD  
   DMI BIOS Sürümü   1.04C  
   DMI Sistem Üreticisi   FUJITSU SIEMENS  
   DMI Sistem Ürün Adı   AMILO Pi 3525  
   DMI Sistem Sürümü   10600934913  
   DMI Sistem Seri Numarası   DUPB005033  
   DMI Sistem UUID   F44CFF12-1A63DD11-8D246046-0E20A98C  
   DMI Anakart Üreticisi   FUJITSU SIEMENS  
   DMI Anakart Ürün Adı   F46  
   DMI Anakart Sürümü   01  
   DMI Anakart Seri Numarası   DUPB005033  
   DMI Kasa Üretiçisi   FUJITSU SIEMENS  
   DMI Kasa Sürümü    
   DMI Kasa Seri Numarası   DUPB005033  
   DMI Kasa Fiyat Etiketi    
   DMI Kasa Türü   Notebook  

buyur arkadasim everest raporu biostan ayarlar degismiyor

Edited by kanos

Anakartta AHCI Kontrolcüsü var, bu demek oluyor ki XP kuruyorsan ya sata entegreli bir XP kullanacaksın yada harddiskin sata driverlerini disket gibi birşey ile tanıtacaksın, eğer hiçbiri yoksa mecburen vista kuracaksın..

kanos sata entegreli bir cd ile atıyorum diyorsun problem ondan kaynaklanabilir temiz sade bir xp cd si ile atmayı dene olmadı bilgisayarında D:\ sürücüsü varmı ? eğer varsa c ve d sürücüsünü tek C:\ haline getirip dene.

Modifiye yada saf bi xp sp3 varsa ona en güncel sataları ekleyip öyle dene .. ben en son hp laptopa eski satalı cd lerle attığımda hep mavi ekran almıştım ..

kendim en güncel sataları ekleyip bi cd hazırladım ve onla sorunsuz kurdum..

kanos sata entegreli bir cd ile atıyorum diyorsun problem ondan kaynaklanabilir temiz sade bir xp cd si ile atmayı dene olmadı bilgisayarında D:\ sürücüsü varmı ? eğer varsa c ve d sürücüsünü tek C:\ haline getirip dene.

c ve d var hocam yukarida everst raporundada gorunuyor iki diski format atarken birlestirecektim zaten formatsiz nasil olacak varsa programida sunabilirmisin tesekkurler

Modifiye yada saf bi xp sp3 varsa ona en güncel sataları ekleyip öyle dene .. ben en son hp laptopa eski satalı cd lerle attığımda hep mavi ekran almıştım ..

kendim en güncel sataları ekleyip bi cd hazırladım ve onla sorunsuz kurdum..

bu cd yi paylasabilirmizin hocam?

c ve d var hocam yukarida everst raporundada gorunuyor iki diski format atarken birlestirecektim zaten formatsiz nasil olacak varsa programida sunabilirmisin tesekkurler

Partition magic programı ile tek disk haline getirebilirsin forumda mevcut aratıp bulabilirsin.

bu cd yi paylasabilirmizin hocam?

Cd yi paylaşamam ama senin nasıl yapacağını sana öğretebilirim .. elinde saf bir sp3 lü xp cd in varsa yeterli olacaktır...

Alttaki linki incele çok kolay olduğunu göreceksin...Alttaki konuyuda sata sorunu yaşayınca xp cd sini yaptıktan sonra açmıştım...Diğer arkadaşlara faydalı olsun diye ..

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=78949&st=0&p=390159entry390159[/CODE]

Hocam bunun aynısını ben uyguladım daha önce ama buda fayda etmedi dedikleriniz hepsi denendi daha önce eni vistaya devam kıldım :):):D

• 1 yıl yıl...

[quote name='elmor' date='23 April 2009 - 01:40 ' timestamp='1240450804' post='467073']
AHCI Diye bir ayar varsa onu ya sata yap yada ide..
[/quote]
teşekkürler arkadaşım 5 tane cd gitti daha öncede tncxp indirim cd yukleyıp takır takır yukluyodum bu sorun çıkınca cd den veya yazılımdan sandın AHCI IDE yaptım kuruluma geçti hayde bakalım :D