Jump to content

Windows 10 19043.867 Pro (deneme Sürümü)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

@AdnanGumus HDD ten indirmeye çalışacağım. Yardım etmeye çalıştığın için teşekkür ederim. Linki eklediğim dosya uupdump sitesinden indirdim. Dosyalar zip dosyasından çıkarılıyor ve uup_download_windows.cmd dosyasına çift tıkladığında orjinal windows indirmeye başlıyor. Ben hata alıyorum. Artık HDD den deneyeceğim. İner inmez hemen düzenlemeye başlayacağım. Bu siteden de 

Please register to see this content.
 tüm sürümlerin olduğu orjinal iso indirip diğer sürümlerde fark oluşuyor mu diye düzenleyip bakacağım. Duruma göre farklı sürümleri de paylaşabilirim...

deli_petro06, 21.03.2021 - 06:45 yazdı:

Son durumu paylaşayım. Bu gece yeni bir deneme yaptım. Şu an sanalda test ediyorum. Tespit edilen hatalı menüleri kaldırdım. Sıkıştırma sorununu giderdim. Normal Windows kurulu boyut 5,81 Gb, lzx sıkıştıma sonrası bende 3,30 Gb ' a kadar düştü. Sanırım işlemciye göre daha da aşağı düşüyor. MemReduct yükleyip ekran görüntüsü aldım. (MemReduct yazılımıyla belleği temizle komutu verdikten sonra ekran görüntüsü aldım.) Sadece Memreduct yükledikten sonra boştayken 295 Mb leri gördüğüm oldu. Henüz elle ayar yapmadım. İlk planım Hizmetler kısmında bir takım ayarlar yapmak. Bunlar Windows Güncelleme, Update Medic Servisi ve Orkestrator v.b servisleri kapatmak olacak. Daha önce Hizmetler ayarlarımı paylaşmıştım. Bu ayarları yaptıktan sonra neler oluyor buna bakacağım. Ardından Kayıt Defteri üzerinden yaptığım bir takım ayarlar vardı. Onları deneyeceğim. En son performans ayarlarıyla alakalı işlemler yapmaya çalışacağım. Sorun çıkmazsa yeni gelen Cumulative güncellemesiyle paylaşabilirim. Yeni Cumulative güncellemesini bekleme sebebim, kurulumdan sonra ekstra güncelleme yapıp sistemi boş yere kirletmemek. Tabikii yeni güncellemeyi beklerken boş durmayacağım. Aynı şeyleri Home sürümü üzerinde de test edeceğim. Home' de de sorun çıkmazsa her iki sürümün yeni güncellemesiyle ayrı ayrı paylaşabilirim...

Bugünkü Denememden Aldığım Sanal PC Görüntüsü:

(MemReduct' le Bellek Temizleme İşleminden Sonra Aldım. Boştayken ortalama 350-460 Mb arasında değer oluyor.)

İçeriği Gizle

Çalışmanızı merakla takip ediyorum ve başarılı sonuçlarınızı bekliyorum. Ancak 20H2 veya 21H1 sürümlerinde hedeflediğiniz kadar stabil bir çalışma yapmanız gerçekten zor. Ben cihazıma kurdum ve .NET hizmetleri, Biriktirici Alt Sistemi, RemoteFXvGPU tarzı birçok işlem sistemi boşta sömürüyordu. Laptopu önümde açık bırakınca fan çalıştırıp şarj bitiriyordu. Bu sebeplerden önceki kullandığım LTSB 2016 sürümün yedeğine döndüm. 1 yıl önce formatladığım bu LTSB 2016 yapımı ile MemReduct uygulamasında 260MB RAM kullanımı aldım. Arkada birkaç uygulama, sürücüler vb. çalışıyordu. Bu sebepten bu kullanımın biraz daha iyileştirilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca MemReduct uygulaması RAM'i diğer yöntemlere göre maksimum seviyede düşürüyor. Bunu da görmüş oldum.

Sanal belleği kapatmayı düşünmüşsünüz ama kapatırsanız bildiğim kadarıyla MemReduct tarzı uygulamalar zaten işlevsiz kalacaktır. Fotoğrafta görülen "Önbelleğe Alınmış" kısmı da kullanılan RAM miktarına eklenecektir. Sistemde yüksek RAM kullanım sorunları yaşayabilirsiniz.

Spoiler

Please register to see this content.

@canavar123Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Sanal bellek kaldırma konusu tavsiye edilmişti. Sadece denemelik baktım. Sanırım 10-20 mb lık bir alan açtı. Sanal bellek özelliğini kaldırmayı düşünmüyorum. Benim gibi 2-4 Gb ram kullananlar için çok büyük sıkıntı olur. Sanal belleği çok uzun süredir kullanıyorum :) Usb bellekleri ram yerine kullanma programlarının olduğu dönemlerden bu yana faydasını gördüm. Sadece hedef olarak belirlediğim bir şey var. İso boyutunu 1 Gb' a, kurulu windows boyutunu da 3 gb altına düşürmek. 2. planımda net olarak 10 dk da kurulabilir bir windows hazırlamak. Yani kuruluma başladığı an itibariyle yerel hesap oluşturması v.s dahil 10 dk sonra masaüstünü görmeli. Aslında bu hedefimi bir şekilde yapıyorum. Ancak o yapıda kullanıcı hiçbir ayar yapamaz hale geliyor. Şu an için 1,30 1,50 Gb arası bir iso boyutu ile Bismillah diyerek başlayacağım. Ardından deneme yanılma yöntemiyle hedefimi gerçekleştirmeye çalışacağım. 1-2 gün içerisinde şu an ki son halini paylaşmaya çalışacağım. Dönüşlere göre de farklı kalıplar oluşturacağım. 

İlk kalıp çıplak bir windows olacak. Kullanıcı sıkıştırma programı, pdf açma, tarayıcı v.s gibi şeyleri kendisi yükleyecek. Sadece İnternet explorer bu yazılımları yüklemesi için kalacak. Kullandıktan sonra masaüstündeki İE kısayolunu silecek ve sonrasında arkaplanda çalışmayacak şekilde ayarlamaya çalışıyorum. 

Denemelerde 21h1 performans olarak daha iyi geldi. 20h1 veya 20h2' yi sadece istek olursa ve müsait olursam yapmayı planlıyorum. 20h1 le başlayan ve 20h2 ile devam eden Microsoftun tamamen saçmaladığı bir dönem var. 20h1 direkt kurulum, 20h2 saçma şekilde yükseltme yaparak kullandım. Bu iki sürümde Microsoftun ne yapmaya çalıştıklarını anlamadığım sürümler. 

Söz vermek istemesem de önümüzdeki bir hafta içerisinde birebir aynısı olan 21h1 Home ve Pro (ayrı ayrı) ve 1909 için bir paylaşım yapmaya çalışacağım. Her ikisinde de sonuçları görmek istiyorum. 

21h1 bana ciddi anlamda performans verir düşüncesi oluşturdu. Bu konuda soru işareti oluşturan tek konu, Microsoftun 1 aydır sürekli "Özellik Güncelleştirmesi" yayınlaması. Getirdikleri özellikler ram konusunda sıkıntı çıkarabilir. LTSB, LTSC konularında hiçbir fikrim yok. Zaten LTSB ve LTSC sürümleri için çok kaliteli sistemler paylaşılıyor. Bilmediğim konulara pek girmek istemiyorum. Girersem kurcalaya kurcalaya kafayı yiyeceğime eminim :) 

İnsanları aşırı beklentiye sokmak istemiyorum. Hala geliştirmem gereken şeyler var. Örnek; eskiden elle yaptığım ayarlar paylaşacağım ilk sisteme uymuyor. Hazır script kullanmak istemiyorum. (Düzenlemeyi tam olarak anlamadığım için) İlk paylaşımda Memreduct kurulu olarak gelmesini planlıyorum. Bende Memreduct konusunda ciddi anlamda fayda gördüm. Sadece verileri manipüle edip etmediğ konusunda şüphelerim vardı. Arkadaşlar öyle birşey olmadığını yazdılar. Sadece Memreduct kurup kalan kısımların hepsini kullanıcıya bırakacağım. Archlinux mantığı gibi birşey düşünüyorum. Ram konusunda Memreduct ilk aşamada çok yardımcı olur diye düşünüyorum. Sonraki aşamalarda ekstra performans ayarları bulmaya çalışacağım...

• Like 2

Bekleyen arkadaşlar için bu konuda son durumu yazayım. Bugün Win10 19043.906 Home sürümünü hazırladım. Sadece .esd sıkıştırma kaldı. (Yükleme miktarından faydalanabilmem için .esd önemli) Muhtemelen gece 12 civarlarında upload v.s işi de biter diye düşünüyorum. Pro sürümü içinde hazırlıklar tamam. Bu gece ölmezsek yada engel bir durum olmazsa Home sürümünü paylaşacağım. Yarın geceye yetişirse 21h1 Pro sürüm ve sonraki günlerde 21h1 Home SL paylaşmayı planlıyorum. Bu aşamaya kadar sorun çıkmazsa 19h2 Home ve Pro sürümleri de gelecek. Tümü, sürümü hariç tüm ayarları aynı olacak. En sonda da aynı şablonun Startisbak, RocketDock, Stardock Fences (Rainmeter duruma göre) v.s uygulamaların eklendiği bir 21h1 Pro sürümü paylaşmayı planlıyorum. İlk paylaşım sorun olmazsa bu gece Home sürümüyle başlayacak...

• Thanks 1

deli_petro06 kardeşim 19H2 Home sürümünü 2005 yılı önceki bir kasaya kursam  rahat çalıştırırmı ssd almış arkadaş sadece nette dolanacak şu yılan oyunu var nette onu oynuyor  2 gb ddr2 kasaydı galiba yanlış hatırlamıyorsam kolay gelsin iyi çalışmalar 

AdnanGumus, 28.03.2021 - 00:14 yazdı:

deli_petro06 kardeşim 19H2 Home sürümünü 2005 yılı önceki bir kasaya kursam  rahat çalıştırırmı ssd almış arkadaş sadece nette dolanacak şu yılan oyunu var nette onu oynuyor  2 gb ddr2 kasaydı galiba yanlış hatırlamıyorsam kolay gelsin iyi çalışmalar 

Hocam 2005 bir kasaya Windows 10 tavsiye etmiyorum. Windows 8.1 Industry Pro bakınız, Windows 10'u en kötü ihtimalle LTSB 2015 olarak kurunuz. Forjest hocamızın vb. çalışmaları forumda mevcut.

• Like 1