Jump to content

Windows 10 19043.867 Pro (deneme Sürümü)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

köylü, Bir saat önce yazdı:

Winrecuderi uzun zamandır kullanmıyorum Windows unneed cleanup diye bir seçenek vardı tam adını hatırlamıyorum windowsun içinden bazı dosyaları temizliyordu bu seçeneği kullandıysan windows özellikleri aç kapata etki ediyor diye hatırlıyorum

Üstad ilk pencerelerden birisinde silinmesi istenmeyen Sysprep, Windows Feature v.s birçok özelliğin dosyalarının silinmemesi için koruma seçenekleri var. Yani istediğin özellikleri koruyabiliyorsun. Bu arada mesajınızı okuyunca tekrar aklıma geldi :) Windows Feature dosyalarını koru kısmını da aktif edeyim. Nasıl bir sonuç çıkacak bakayım. Yanlış hatırlamıyorsam Windows Feature koruması boyutu bayağı artırıyordu diye hatırlıyorum. Tam yeni bir iso üzerinde Ntlite işlemi tamamlanmak üzereydi. Winreducer' e geçince Windows Feature kısmını aktif edeyim. Sorunları not alıyordum. Çözümlerini de not etmiştim. Yorgunluktan koruma kısmı aklımdan çıkmış. Mesajınız için çok teşekkürler...

KHEDIRA, 9 dakika önce yazdı:

Ram kullanımı 300-400 mb lara inerse efsane olur. 

300-400 mb' e düşeceğini pek sanmıyorum. Elle yapacağım ayarlar maksimum 50-100 mb değişiklik yapar diye tahmin ediyorum. Elimden geldiğince düşürmeye çalışıyorum. İnşallah olur ama sanmıyorum. Bazen olumlu olur diye yaptığım ayarlar tam aksine ram' i artırdığı da oluyor...

deli_petro06, 27 dakika önce yazdı:

Üstad ilk pencerelerden birisinde silinmesi istenmeyen Sysprep, Windows Feature v.s birçok özelliğin dosyalarının silinmemesi için koruma seçenekleri var. Yani istediğin özellikleri koruyabiliyorsun. Bu arada mesajınızı okuyunca tekrar aklıma geldi :) Windows Feature dosyalarını koru kısmını da aktif edeyim. Nasıl bir sonuç çıkacak bakayım. Yanlış hatırlamıyorsam Windows Feature koruması boyutu bayağı artırıyordu diye hatırlıyorum. Tam yeni bir iso üzerinde Ntlite işlemi tamamlanmak üzereydi. Winreducer' e geçince Windows Feature kısmını aktif edeyim. Sorunları not alıyordum. Çözümlerini de not etmiştim. Yorgunluktan koruma kısmı aklımdan çıkmış. Mesajınız için çok teşekkürler...

300-400 mb' e düşeceğini pek sanmıyorum. Elle yapacağım ayarlar maksimum 50-100 mb değişiklik yapar diye tahmin ediyorum. Elimden geldiğince düşürmeye çalışıyorum. İnşallah olur ama sanmıyorum. Bazen olumlu olur diye yaptığım ayarlar tam aksine ram' i artırdığı da oluyor...

düşürürsün hocam ben sana inanıyorum :D

• Like 1
  • Haha 1

Denemelere devam ediyorum. Windows özellikler kısmı windows update kaynaklı çözülmüyor. Normal güncelleme yapılabiliyor ancak özellik güncellemeleri kaldırma, yükleme hatası devam ediyor. Ram düşürme konusunda da memreduct eklenirse 400-500 mb e düşebiliyor. Sıkıştırma ve sorunlu menüleri ayarlardan gizleyip, sürücülerin büyük çoğunluğunu ekliyorum. Son aylarda yaptığım denemelerde hiçbir hata almıyorken bir anda saçma sapan hatalar geri dönmeye başladı. Kısır döngü sorunu olmaya başladı. Disk bölme kısmında saçma bir şekilde msr bölümü oluşmuyor. Disk bölme oluştururken hata veriyor. Hemen her gün 1-2 kalıp hazırlıyorum. Saçma sapan bir şekilde hata alıyorum. Son durum bu şekilde, denemeye devam ediyorum. Benimde acil format atmaya ihtiyacım var. Ancak şu ana kadar istediğim bir sonuç çıkmadı...

Bende de bu salı güncellemelerinden sonra aynı oldu.Halbuki update kapalı, servisleri de kapalı.Defender tamamıyla kaldırıldı, grup ilke ayarlarıda kapalı.Ama ne hikmetse aynı şeylerin benzerleri durup dururken bende de olmaya başladı. 

Serviwinle baktığımda defenderin antispy kısmı hala çalışıyor kapatmama rağmen.

Please register to see this content.

@kadetti Adamlar sistemi o kadar birbirine bağlı şekilde defender, raporlama,telemetri v.s ye öyle bir bağlamışlarki kurtulmak zor. Alakasız şeyler saçma sapan şekilde raporlama, sözde güvenlik yazılımlarına bağlanmış. Bir yerde bir şeyi kapatıyorsun, alakasız bir şeyi tetikliyor. Son denemeler de sildiklerimin bazılarını açıyorum. Normalde hata vermemesi gerekirken hata veriyor. Bazen o kadar sinirlendiriyorki, pc yi alıp camdan atasım geliyor... 

• Like 2
  • Haha 3

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

@kadetti Adamlar sistemi o kadar birbirine bağlı şekilde defender, raporlama,telemetri v.s ye öyle bir bağlamışlarki kurtulmak zor. Alakasız şeyler saçma sapan şekilde raporlama, sözde güvenlik yazılımlarına bağlanmış. Bir yerde bir şeyi kapatıyorsun, alakasız bir şeyi tetikliyor. Son denemeler de sildiklerimin bazılarını açıyorum. Normalde hata vermemesi gerekirken hata veriyor. Bazen o kadar sinirlendiriyorki, pc yi alıp camdan atasım geliyor... 

sildiklerinizi açmayın hocam ya her sorun çıkaranı silin gitsin. :D zaten lite sistem kimse güncelleme falan yapmasın. güncel sistem isteyen msdn iso kursun. gereksiz her şeyi silmeniz gerektiği kanısındayım. karar sizin tabii ki. 

• Like 2

Hocam günlerdir foruma bu konu için giriyorum ve netice bekliyorum. Üstte ki arkadaşında dediği gibi güncelleme isteyen bu sürümü es geçsin bence en son sürümü kursun çıksın. Biz sana güveniyoruz bu konuda ve sabırsızlıkla bekliyoruz..

• Like 1

@KHEDIRA @efem360 İnanın her boş kaldığım da deniyorum. 2 güne kadar herşey çok iyi gidiyordu. Aynı iso üzerinde çalışmama rağmen saçma sapan sonuçlar çıkıyor. Uzun süredir daha önce başımın belası olan kısır döngü, oobellacallhello v.b hataları unutmuştum. Kısır döngü sorunu dün tekrar karşıma çıktı. Asıl amacım kurulu windows boyutu 3 Gb ve altına düşürüp, kullanıcının tamamen kendi istediği uygulamaları kendisinin kurmasıydı. Tabiki bunu yaparken de ayarlardaki, denetim masasındaki menülere ait dosyalar silindiği için onları da gizlemem gerekiyor. Bu kısım görece daha basit. Windows Özellikleri kısmını da deaktif edeceğim. Çünkü çalışması için dosyalarının silinmemesi gerekiyor. Silinmediği zaman kurulu windows boyutu 10 gb lara kadar çıkıp, iso boyutu 3 gb üzeri oluyor. Windows Özellikleri kısmı için şunu düşünüyorum. Genele göre o kısmı ayarlayacağım. Yani Netframework 3,5-4,8 ve yazıcı özelliklerini aktif edeceğim. (Ancak iso içerisinde yazıcı, tarayıcı sürücüleri olmayacak. İnsanlar yazıcı, tarayıcı kullanıyorsa sürücü yedeğini alıp kullanmaları gerekecek. Yazıcı, tarayıcı harici tüm sürücüler olacak.) Son başarılı denemelerimde lzx sıkıştırma, bazı uygulamaların resim, video, alarmlar... v.s gibi uygulamalara erişimini kapattığım için hata veriyordu. O izinlerin bazılarını normale döndürüp tekrar ilk isodaki gibi lzx sıkıştırma yapılacak duruma getirmeye çalışıyorum. (Lzx sıkıştırma önemli. Çünkü ben 110 gb lık bir ssd kullanıyorum ve windows kurduğum zaman 15+ hatta 25-30 gb lara kadar windows yer kaplıyor. Kullanılabilir alanı çoğaltmak istiyorum.) Tamam bu kalıp kullanılabilir diye düşündüğüm bir sonuç çıktığı anda o kalıp üzerinden farklı şeyleri yapmak çok daha basit olabilir. Defender, store isteyenler için bir kalıp, cortana isteyenler için farklı bir kalıp gibi şeyler oluşturulabilir. Görece daha iyi olduğunu düşündüğüm kalıpları da burada paylaşıyorum. Bir başkası da deneyebilir. Bende düzgün birşey olsun istiyorum. SSD' de kullandığım windows' ta format gerektiriyor. Benim de acil formata ihtiyacım var. Bilgisayar başında olmasam bile boş kaldığım an sürekli aklımda şu sorun şuradan kaynaklanabilir, böyle hata veriyor oradan kaynaklanabilir diye düşünüp duruyorum :) Şu ana kadar tamamdır bu paylaşılabilir diyebileceğim bir durum maalesef olmadı...

• Like 3

Hocam yoğun bir şekilde emek verdiğinin farkındayız ve ortaya güzel bir şey çıkacağından da eminim. Ayrıca yazıcı vb driverler zaten kişinin elinde bulundurması gerektiği driverlardır. Şahsen ben 2 PC'ye bu sistemi kurmayı düşünüyorum ve format atacağım için tüm driverlarımı yedek alıyorum. 

Ayrıca bu kadar düşük boyuttaki sistemlerde update, cortana, defender, store, yazıcı-tarayıcı driverları aramak gerçekten çok gereksiz olur. İsteyen seçmeli bir şekilde bunları bulup kendi kurmalı. 

Söylemiş olduğunuz boyut çok güzel ve eğer ram kullanımı da bir o kadar minimuma inerse emin olun mükemmel bir çalışma ortaya çıkacaktır.

Şahsi olarak benim sizden beklediğim yukarıdakilerin olmadığı bir sistem diyebilirim.

Takipteyim.

• Like 1

Son durumu paylaşayım. Bu gece yeni bir deneme yaptım. Şu an sanalda test ediyorum. Tespit edilen hatalı menüleri kaldırdım. Sıkıştırma sorununu giderdim. Normal Windows kurulu boyut 5,81 Gb, lzx sıkıştıma sonrası bende 3,30 Gb ' a kadar düştü. Sanırım işlemciye göre daha da aşağı düşüyor. MemReduct yükleyip ekran görüntüsü aldım. (MemReduct yazılımıyla belleği temizle komutu verdikten sonra ekran görüntüsü aldım.) Sadece Memreduct yükledikten sonra boştayken 295 Mb leri gördüğüm oldu. Henüz elle ayar yapmadım. İlk planım Hizmetler kısmında bir takım ayarlar yapmak. Bunlar Windows Güncelleme, Update Medic Servisi ve Orkestrator v.b servisleri kapatmak olacak. Daha önce Hizmetler ayarlarımı paylaşmıştım. Bu ayarları yaptıktan sonra neler oluyor buna bakacağım. Ardından Kayıt Defteri üzerinden yaptığım bir takım ayarlar vardı. Onları deneyeceğim. En son performans ayarlarıyla alakalı işlemler yapmaya çalışacağım. Sorun çıkmazsa yeni gelen Cumulative güncellemesiyle paylaşabilirim. Yeni Cumulative güncellemesini bekleme sebebim, kurulumdan sonra ekstra güncelleme yapıp sistemi boş yere kirletmemek. Tabikii yeni güncellemeyi beklerken boş durmayacağım. Aynı şeyleri Home sürümü üzerinde de test edeceğim. Home' de de sorun çıkmazsa her iki sürümün yeni güncellemesiyle ayrı ayrı paylaşabilirim...

Bugünkü Denememden Aldığım Sanal PC Görüntüsü:

(MemReduct' le Bellek Temizleme İşleminden Sonra Aldım. Boştayken ortalama 350-460 Mb arasında değer oluyor.)

Spoiler

• Like 4

deli_petro06, 5 saat önce yazdı:

Son durumu paylaşayım. Bu gece yeni bir deneme yaptım. Şu an sanalda test ediyorum. Tespit edilen hatalı menüleri kaldırdım. Sıkıştırma sorununu giderdim. Normal Windows kurulu boyut 5,81 Gb, lzx sıkıştıma sonrası bende 3,30 Gb ' a kadar düştü. Sanırım işlemciye göre daha da aşağı düşüyor. MemReduct yükleyip ekran görüntüsü aldım. (MemReduct yazılımıyla belleği temizle komutu verdikten sonra ekran görüntüsü aldım.) Sadece Memreduct yükledikten sonra boştayken 295 Mb leri gördüğüm oldu. Henüz elle ayar yapmadım. İlk planım Hizmetler kısmında bir takım ayarlar yapmak. Bunlar Windows Güncelleme, Update Medic Servisi ve Orkestrator v.b servisleri kapatmak olacak. Daha önce Hizmetler ayarlarımı paylaşmıştım. Bu ayarları yaptıktan sonra neler oluyor buna bakacağım. Ardından Kayıt Defteri üzerinden yaptığım bir takım ayarlar vardı. Onları deneyeceğim. En son performans ayarlarıyla alakalı işlemler yapmaya çalışacağım. Sorun çıkmazsa yeni gelen Cumulative güncellemesiyle paylaşabilirim. Yeni Cumulative güncellemesini bekleme sebebim, kurulumdan sonra ekstra güncelleme yapıp sistemi boş yere kirletmemek. Tabikii yeni güncellemeyi beklerken boş durmayacağım. Aynı şeyleri Home sürümü üzerinde de test edeceğim. Home' de de sorun çıkmazsa her iki sürümün yeni güncellemesiyle ayrı ayrı paylaşabilirim...

Bugünkü Denememden Aldığım Sanal PC Görüntüsü:

(MemReduct' le Bellek Temizleme İşleminden Sonra Aldım. Boştayken ortalama 350-460 Mb arasında değer oluyor.)

İçeriği Gizle

sanal belleği de kapatırsan boyut daha da düşüyor hocam. aklında bulunsun 

• Like 1

@KHEDIRATeşekkürler.  Normalde silebileceğim çok sayıda özellik var. Ancak sildikçe ayar yapılacak özellik sayısı azalıyor. Çok uzun zaman önce sıkıştırma olmadan Windows kurulu boyutu 3 gb civarlarında bir denemem oldu. Ancak hiçbir ayar yapılamıyordu. 

Bu arada sanal belleği kapatmak 1-2-4 Gb ram kullananlar için sıkıntı olur. Yine de deneyip sonucuna bakayım. Ben 4 Gb ram' im olduğu için sanal belleği kullanıyorum. Ve performans açısından iyi yönde etkilediği düşüncesindeyim. Dün itibariyle kullanılabilir seviye de bir kalıp oluştuğunu düşünüyorum. Bugün boş zamanımda sanal belleği de silip boyuta bakayım. Muhtemelen performans ayarları menüsünde hata verecektir...

• Like 1

• Editor

Bellek temizleme konusunda "MemReduct" şimdiye kadar kullandıklarım arasında en iyisi..

System Working Set ayarı tek başına yeter.

Önemi / Değeri Bellek dolup ta sistem yavaşlamaya başladığında anlaşılır..

MemReduct'tan  daha verimli çalışanı varsa bilmek / incelemek isterim.

• Like 1

@semsibeyYeni çalışmalar da kullanmak üzere Memreduct' u hem sanalda hem de SSD' imde kullanmaya başladım. Daha önce görev zamanlayıcıya bir uygulama yükleyerek kullanıyordum. O da fena değildi ancak değerler bu kadar düşmüyordu. Bende şu ana kadar çok memnunum. Ancak kafamda soru işaretleri var. Acaba Memreduct yazılımı görev yöneticisi dahil değerleri manipüle ediyor olabilir mi? Yani oradaki oranları olduğundan farklı gösteriyor olabilir mi? Temiz kurulumda herhangi bir kurulum yapmadan, boşta 295 mb ram kullanımı gördüm. Bu değerler mantıklı gelmiyor. Buna rağmen ram konusunda artıları çok fazla olduğu kesin. Eski HDD' im üzerinde de denemeye başlıyorum. Umarım o değerler doğrudur...

• Editor

@deli_petro06  Manipule yok, test etmek için sistemi yavaşlatacak kadar ağır birkaç uygulama yada 3-5 tane HD video yürüt.. 

memreduct çalışırken ve çalışmıyor iken kayıt tut (memreduct + Task Manager>>Performance), farkı ve değerleri herkes görsün. 

CPU önbelleği, GPU ve RAM'i yüksek sistemlerde bu uygulama pek bir hızlanma  sağlamaz;  Çünkü  sistem güçlüdür (yeteri kadar bellek vardır); darboğaza girmez ve zorlanmaz.. 

Özellikle sistemi zayıf olanlara önerilir.. 

Kullanmadığımız servisleri kapatmak işe yarar ancak boşta iken ram kullanımının düşük olması gerçek verimi hiçbir zaman göstermez.! 

Şunuda belirtelim; Bir sistemin az kaynak yada bellek kullanmasından daha önemli olan; darboğaz oluşmadan akıcı / verimli kullanmasıdır..

• Like 2

@KHEDIRA Ben kendim yaparım sen kalıpları paylaş dersen paylaşayım. PC' in iyiyse Ntlite ve winreducer işlemleri 1,5-2 saatini alır. Kalıp olduğu için çok fazla müdahale etmen gerekmiyor. Bende denemelerden dolayı ortalık bayağı karman çorman olduğu için iso bulamıyorum. HDD' te kurulum yaptım. Sorun görmedim. Bende kamera, mikrofon, yazıcı v.s olmadığı için o kısmı test edemedim. (Windows Özellikleri gerekenleri aktif ettim gerisi şu an için aktif değil.) Kalıpları uygulayıp, bir de memreduct yüklendiği zaman fena sonuçlar çıkmıyor. Ben bir sonraki güncel Cumulative Update' yi bekliyorum. 

deli_petro06, 22.03.2021 - 21:04 yazdı:

@KHEDIRA Ben kendim yaparım sen kalıpları paylaş dersen paylaşayım. PC' in iyiyse Ntlite ve winreducer işlemleri 1,5-2 saatini alır. Kalıp olduğu için çok fazla müdahale etmen gerekmiyor. Bende denemelerden dolayı ortalık bayağı karman çorman olduğu için iso bulamıyorum. HDD' te kurulum yaptım. Sorun görmedim. Bende kamera, mikrofon, yazıcı v.s olmadığı için o kısmı test edemedim. (Windows Özellikleri gerekenleri aktif ettim gerisi şu an için aktif değil.) Kalıpları uygulayıp, bir de memreduct yüklendiği zaman fena sonuçlar çıkmıyor. Ben bir sonraki güncel Cumulative Update' yi bekliyorum. 

çok fazla anlamıyorum hocam. sen ne zaman nihai sonuç budur dersen onu kullanacağım. bana kalırsa güncelleme falan bekleme. zaten lite sistem hiçbir zaman güncellenme derdi olmayacak. güncelleme isteyen el değmemiş iso kurar. 

gelişme var mı :D

Geliştirilebilir düşüncesiyle bir kalıp oluşturdum. Windows Özellikleri kaldırma yada yükleme sorunu çözülmüyor. Windows Özellikleri koru seçeneği aktif olduğunda da iso boyutu 3,20 veya üzeri oluyor. O yüzden Netframework 3,5 -4,8 ve yazıcıyı aktif ettim. Kalan kısımdaki tüm özellikler siliniyor. Ben Cumulative sürümleri tercih ediyorum. Geliştireceğim son şablonu paylaşmak için Cumulative sürümü beklerken, Microsoft sürekli Feature sürüm paylaşıyor. Bir haftadır da çok ağır gribe yakalandım. Hala atlatamadım. Son halini HDD' te kullanıyorum. Benim pc' imde sorun çıkarmadı. Daha önce de yazmıştım. Benim kullandığım pc' de kamera, mikrofon, yazıcı yok. Bunlarda sorun çıkarıp, çıkarmayacağı konusunda emin değilim. Bu gece son feature sürümü indirip, düzenledikten sonra paylaşayım. En azından Cumulative sürüme kadar olası sorunlar hakkında bilgi edinmiş olurum. 1-2 güne kadar hazır olabilir düşüncesindeyim. 19043.906 sürümünü bu gece indiriyorum...

NOT: 22.00 itibariyle 2 kez indirmeye çalıştım. Hata veriyor, indirmiyor. İndirebildiğim anda hazırlamaya başlayacağım...

Edited by deli_petro06
Not eklendi...
  • Like 2
  • Thanks 1

o zaman şöyle yapalım ben müsaitim isoyu tamamla bende cihaz çok kamera mikrofon yazıcı mevcut burada paylaşmadan bana ilk ver deneyeyim bakmam gereken yerleri yaz nereleri kontrol etmem gerek söyle yeter  hatasız kul olmaz microsoft bile iyisini yapamamışken bizler nasıl yapalım 

• Like 2

@AdnanGumus Şu ana kadar 3 kez indirmeye çalıştım. Hata veriyor. Artık kamera, mikrofonda hata olsada bir şekilde paylaşacağım. Çözülebilme ihtimali olan dönüşleri de araştırıp düzeltmeye çalışacağım. Şu an için iso kalıbını indirip, link atabilecek arkadaş olursa süper olur. SSD' de kullandığım windows çökmek üzere olduğu için mi hata veriyor anlamadım. Kullanacağım kalıp indirme dosyası aşağıda, indirip upload eden arkadaş olursa çok sevinirim. 3 kez denedim olmadı...

deli_petro06, 6 dakika önce yazdı:

@AdnanGumus Şu ana kadar 3 kez indirmeye çalıştım. Hata veriyor. Artık kamera, mikrofonda hata olsada bir şekilde paylaşacağım. Çözülebilme ihtimali olan dönüşleri de araştırıp düzeltmeye çalışacağım. Şu an için iso kalıbını indirip, link atabilecek arkadaş olursa süper olur. SSD' de kullandığım windows çökmek üzere olduğu için mi hata veriyor anlamadım. Kullanacağım kalıp indirme dosyası aşağıda, indirip upload eden arkadaş olursa çok sevinirim. 3 kez denedim olmadı...

bu dosyamı inmiyor çalışmamı hatalı bu senin mi başkasının çalışmasımı ???

AdnanGumus, 5 dakika önce yazdı:

bu dosyamı inmiyor çalışmamı hatalı bu senin mi başkasının çalışmasımı ???

al bakalım 

@AdnanGumus Bu çalışma değil. Uupdump sitesinden indirme dosyası :) Son sürüm windows indiremiyorum. Bir arkadaş yardımcı olabilir mi diye eklemiştim. Birçok kez indirmeye çalıştım. Yarıda hata alıyorum. Dosya zip dosyasından çıkarılıp indiriliyor. Gripten dolayı enerjim bayağı düşük olduğu için pc kasası açıp HDD' ten indirmeye mecalim yok. HDD' te süre 2-3 katına çıkıyor. Paylaştığım indirme kalıbında  Home ve Pro sürümleri var. İndirebilirsem hem home hemde pro sürümleri peş peşe paylaşabilirim...

deli_petro06, 2 dakika önce yazdı:

@AdnanGumus Bu çalışma değil. Uupdump sitesinden indirme dosyası :) Son sürüm windows indiremiyorum. Bir arkadaş yardımcı olabilir mi diye eklemiştim. Birçok kez indirmeye çalıştım. Yarıda hata alıyorum. Dosya zip dosyasından çıkarılıp indiriliyor. Gripten dolayı enerjim bayağı düşük olduğu için pc kasası açıp HDD' ten indirmeye mecalim yok. HDD' te süre 2-3 katına çıkıyor. Paylaştığım indirme kalıbında  Home ve Pro sürümleri var. İndirebilirsem hem home hemde pro sürümleri peş peşe paylaşabilirim...

Cumulative Update for Windows 10 Version Next (10.0.21296.1010) amd64 bumu ben hiç bıradan çalışma indirmedim

• Like 1