Jump to content

Dual Boot Işletim Sistemini Disk Copy Yapınca Neden çalışmıyor?

MagBross
 Share

Recommended Posts

Merhabalar.

Windows 7 (UEFI) kurulu bilgisayarıma 2. işletim sistemi olarak Pardus(UEFI) kurdum.Sistem düzgün çalışıyor. Ancak Acronis veya Clonezilla ile ikinci bir bilgisayarın HDD'sine disk copy yapınca boot edilmiyor işletim sistemleri.

Ayrıca diğer bir sorun ikinci bilgisayarda boot menüsünde bir sürü UEFI boot kaydı var eskilerden kalan. Harddiski söksem bile, bios pilini çıkarsam bile o menudeki UEFI boot kayıtları silinmiyor. Acaba onunla mı ilgili? Onlar dışında en son kurduğum UEFI kaydını seçsem bile açılmıyor. Insert bootable media hatası veriyor.

Bu konuda tecrübesi olan varsa yardımlarınızı beklerim.

MagBross, 8 saat önce yazdı:

Merhabalar.

Windows 7 (UEFI) kurulu bilgisayarıma 2. işletim sistemi olarak Pardus(UEFI) kurdum.Sistem düzgün çalışıyor. Ancak Acronis veya Clonezilla ile ikinci bir bilgisayarın HDD'sine disk copy yapınca boot edilmiyor işletim sistemleri.

Ayrıca diğer bir sorun ikinci bilgisayarda boot menüsünde bir sürü UEFI boot kaydı var eskilerden kalan. Harddiski söksem bile, bios pilini çıkarsam bile o menudeki UEFI boot kayıtları silinmiyor. Acaba onunla mı ilgili? Onlar dışında en son kurduğum UEFI kaydını seçsem bile açılmıyor. Insert bootable media hatası veriyor.

Bu konuda tecrübesi olan varsa yardımlarınızı beklerim.

Clonlama yerine diskin imajını al ve diğer pcye geri yükleyerek dene. Alternatif araç olarak R-Drive Image tavsiye ederim.

Birden fazla Uefi boot seçeneği bılunması sorunu Bios içine boot temizleme seçeneği varsa onunla temizleyebilirsin. Yoksa eğer son güncel Bios dosyasını yükle sorun düzelir. Eğer sistemde güncel bios varsa aynısını tekrar yükle.

Bios üzerinden temizleme:

Deleting boot options from the UEFI Boot Order list
  1. From the System Utilities screen, select System Configuration > BIOS/Platform Configuration (RBSU) > Boot Options > Advanced UEFI Boot Maintenance > Delete Boot Option and press Enter.
  2. Select one or more options from the list. Press Enter after each selection.
  3. Select an option and press Enter. Commit Changes and Exit.

Alternatif:

Edited by MrRush
  • Like 1

Dediğiniz uygulamayı denedim gerçekten çok hızlı ve gereksiz ayrıntılarla kullanıcıyı boğmayan sade bir program. Fakat onunla yapınca da Linux Loader kısmını çalıştırmadı direkt olarak Windows Loader açıldı. En azından eskiye göre bir işletim sistemi açılmaya başladı.

Mecburen Sistemleri UEFI yerine Legacy (BIOS) modunda tekrar kurdum. MBR kullanınca sıkıntı çıkmadı. Galiba Pardus'un UEFI sistemlerde bir uyumsuzluğu var.