Jump to content

Xp: Usb Bellekte Fat çilesine Son Ntfs'e Geçin!

akMurat

Recommended Posts

XP: USB bellekte FAT çilesine son NTFS'e geçin!

1. Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak Yönet satırına tıklayın.

2. Daha sonra sol taraftan Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

3. Sağ taraftaki Sabit Diskler altında USB belleğinizi bulun ve sağ tuşla tıklayarak açılan menüden Özellikler'i seçin.

4. Üstten ikinci sekmeyi tıklayın ve alttaki ikinci seçeneğin seçili olduğuna emin olun.

Artık bu adımdan sonra USB belleğinizi Windows içerisinden biçimlendirmek istediğinizde FAT ve FAT 32'nin yanı sıra NTFS dosya sistemi de bir seçenek olarak karşınıza çıkacak.

http://www.chip.com.tr/konu/USB-bellege-ekstra-guc-Adim-adim-NTFS-e-gecis_12587_2.html

5,57 sıkışmamış hali ile ntfs yapıp denicem bakalım flsh disklerde ne kadar fark ediyo dediğiniz gibi ise ii bence pek fark etmicek ama bakalım.burayada yazarım kaç dakikada atcak 2 şekilde denicem :D

* Copy the file (the size of each around 170 MB) total about 1.8 GB

NTFS 04:44 (4 minutes 46 seconds)

FAT32 05:09 (5 minutes 9 seconds)

FAT 04:46 (4 minutes 46 seconds)

* Copy files (size between 1 KB to 23 KB), with a total of 8.23 MB

NTFS 29 seconds

FAT32 56 seconds

FAT 58 seconds

* Capacity in the format

NTFS 2,038,044,672 bytes Used space 12,937,216 bytes (12.3 MB)

FAT32 2,046,959,616 bytes Used space 4096 bytes (4.00 KB)

FAT 2,050,686,976 bytes Used Space 0 bytes

If the flash is often used to read and write process does not require the NTFS features, such as data security, then select the type of FAT32 may be better.

buradada ntfs yapıp kullananların yorumları var;

Please register to see this content.

Tek parça 4gb den büyük dosyaları desteklemiyotr var fat.

NTFS daha hızlı ve şifreleme olanağı var.

NTFS daha sağlıklı, ikide bir hataları düzelt/scandisk gözmezsiniz.

ukalaca konuşan arkadaşlara önce şunu tavsiye ediyorum

Dosya sistemleri hakkında bilgi edinsinler..FAT,FAT32,NTFS..bi araştırın bakalım..

usb diski niçin kullanır insanlar flash diski niçin kullanır..bilinçli kullanıcı nasıl kullanır??? ilk önce şunu sölim ukalalık olsun die hiç bişi yazmadım ama açıklamasız konu olduğu için takıldım sadece..kimseyi rencide etmek felan diil amacım merak.

madem açıklamadan bahsettik kendi düşünceleri sölim usb diskleri insanlar büyük kapasitesi old için dosya saklamak için kullanır bu yüzden ntfs kullanmak mantıklı tabiki kullanılması gerek ama flash diskler veri taşımak için ve devamlı silinip tekrar yazıldığı için ntfs dosya sisteminde veri kayıpları yarattığını sölüyorlar ayrıca hızlı kaldırmayı desteklemediğini buna binayen yazdım.çileden kastını açıklamadığı için arkadaş yani..ne gibi bi sorun yaşamış :D anlamadım

yukarıdaki verdiğim test sonuçları yabancı bir siteden alıntı dosya kopyalama hızları..ordada eğer sık sık dosya silip yüklüyorsanız fat32 kullanmanın ii olcağı söleniyor.tabiki ntfs daha gelişmiş bir sistem ayrıntıya girersek flash diskin kullanımını açıcak olursak nstfs sınıfta kalır bence tabi fikrim ?fikirleri değişmeyenler deliler ve ölülerdir?

usb diski niçin kullanır insanlar flash diski niçin kullanır..bilinçli kullanıcı nasıl kullanır??? ilk önce şunu sölim ukalalık olsun die hiç bişi yazmadım ama açıklamasız konu olduğu için takıldım sadece..kimseyi rencide etmek felan diil amacım merak.

madem açıklamadan bahsettik kendi düşünceleri sölim usb diskleri insanlar büyük kapasitesi old için dosya saklamak için kullanır bu yüzden ntfs kullanmak mantıklı tabiki kullanılması gerek ama flash diskler veri taşımak için ve devamlı silinip tekrar yazıldığı için ntfs dosya sisteminde veri kayıpları yarattığını sölüyorlar ayrıca hızlı kaldırmayı desteklemediğini buna binayen yazdım.çileden kastını açıklamadığı için arkadaş yani..ne gibi bi sorun yaşamış :) anlamadım

yukarıdaki verdiğim test sonuçları yabancı bir siteden alıntı dosya kopyalama hızları..ordada eğer sık sık dosya silip yüklüyorsanız fat32 kullanmanın ii olcağı söleniyor.tabiki ntfs daha gelişmiş bir sistem ayrıntıya girersek flash diskin kullanımını açıcak olursak nstfs sınıfta kalır bence tabi fikrim ?fikirleri değişmeyenler deliler ve ölülerdir?

Arkadaşın dediği gibi araştırın, kulaktan dolma bilgilerle burada milletin kafasını karıştırmayın, yoksa sizi tenzih edecek :D

arkadaşım zaten biz burada windows için yada usb diskler için fat-fat32-ntfs arasında kıyaslama yapmıyoruz..FLASH DISK okiş :D ntfs yaptın büyük bi çileden kurtuldun söle bakim o çileyide herkes kurtulsun maksat hala çileyi açıklamadın sabırsızlıkla bekliyorumki kurtulayım bende çiledn

Madem flash bellekte NTFS çok iyi neden microsoft exFat dosya sistemini çıkarıp, fat'taki hataları düzeltti?

exfat bellekler için daha uygun ntfs den ama xp de kullanabilmek için yama kurmak gerekiyor.

• 1 ay sonra...

Çabuk uzaklaştırılan aygıtlar için FAT daha uygundur. Bende usb belleklerimi NTFS ve FAT olarak kullandım. "Donanımı güvenle kaldır" yapmadan çıkarılan belleklerin dosya sisteminin FAT olmasında sorun olmuyor. Ama NTF de bunu yaparsanız usb belleğinizin dosya sisteminin bozulması yüksek ihtimal. Bende çok defa bozulmalar oldu. Zaten benim yaşadığım olayı. Sisteminiz de "Aygıt Yöneticisi / Disk Sürücüleri / İlkeler" bölümünde açıklanmaktadır. Microsoft size normal biçimlendirmede NTFS desteğini niye vermediğini açıklıyor. Biraz inceleseniz. Okumadan geçmeseniz.

Madem flash bellekte NTFS çok iyi neden microsoft exFat dosya sistemini çıkarıp, fat'taki hataları düzeltti?

Kesinlikle katılıyorum.

Arkadaşlar NTFS Daha cok mekanik diskler için yapılmıştır.

Teknik bilgi vermeye gerek yok fat dosyası sistemi ntfs den birazdaha hızlıdır. Bunun yanında NTFS nin sagladıgı guvenliği dusunursek aradaki hzıın onemi kalmıyor.

Nerdeyse tum foto mak. mp3 calrılar hep fat i destekler eger bole bir flash diski ntfs yaparsanız aygıtınız calışmayacaktır.

Ayrıca flash diskinizi NTFS yaparsanız cop kutusu system restore gibi bilgilerde depolanır gereksiz yere disk yer yavaslar.

Evet NTFS küçük boyutlu değil büyük boyutlu diskler için ideal.NTFS küçük boyutlu disklerde performansı artırmaz düşürür.

exFat da güncellemeyle XP'de kullanılabiliyor.

4 GB'tan büyük dosya atmayacaksanız Fat32'ye 'şimdilik' devam.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...