Jump to content

Anakart üzerindeki Power Ve Hdd Led Bağlanan Pinler Hakkında

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Kasadaki bildirim ledinizin voltajından fazlasını tüketmek isteyeceği için led şeriti besleyemeyip ilk etapta beslendiği pinlere bağlı power ic entegreyi yakacaktır :) ha ben illa yapacağım diyorsanız sürücülü bir led alıp komutu anakarttaki çıkışa bağlar beslemesinide harici adaptör ile yaparsınız isterseniz metrelerce led e hdd veya power ışığı olarak yön verebilirsiniz

• Like 2

Merhaba Senkron2.Elimde sürücü var.Sürücüye 12v adaptör ile besliyoruz.Sonrasında şerit ledden gelen rgb veya değil fark etmez uçları sürücüden gelen uçlara bağlıyoruz.sürücüye güç verdikten sonra rgb ise kumandadan caf caflı yanmasını izliyoruz rgb değilse dümdüz yandığını izliyoruz. :) buraya kadar sorun yok.Mesela ben anakart üzerindeki hdd led pinlerini kullanacağım peki sürücüdeki hangi uçları aracı yapıcam bu durumda.yada sizin bahsettiğiniz sürücü farklı bir olaymı.internette yapacağım şeyle alakalı bir örneğini bulamadım.sanırım bu kadar'da işsizlik olmaz demişler yapmamışlar :) detaylıca bilgin dahilinde ise aydınlatırsan çok memnun olurum.hatta elimde bu resimdeki 2 controller mevcut.

Please register to see this content.

Edited by canhayelmert3

Her sürücüde datasheet farklı olduğu için multimetreyi alıp sürücüden çıkıp ledlere giren konnektörün üzerinde gnd ve voltaj bacağını tespit edin onları ayırmayın besleme oradan devam etsin diğer boşta kalan 1 veya 2 pin olacaktır onlar data yani komut aldığı pinler bu pinleri hdd pin çıkışına bağlarsanız olay biter.

bahsettiğiniz gibi video çıkmayabilir ama ses e tepki veren led devresi araştırırsanız oradaki mantıkla aynısı sadece sizinki sesten değil hdd led pinlerinden gelen komut olacaktır. (Besleme pinleri hariç)

Edited by Senkron2
  • Like 1

Elimdeki sürücülere baktığımda.ledlere giren konnektörün üzerinde "+ r g b"  yazıyor.sen gnd ve voltaj bacağını tespit edin yazmışsın.buna istinaden elimdeki rgb olmayan 2 uçlu tek renk şerit led'i sürücüye bağladım.Ancak +'yı +'ya bağlıyorum mecburen -'yi ise rgb yazan herhangi bir bacağa bağladığımda şerit led yanıyor.sürücüyü söktüm içindeki 4 tane gelen konnektörü kablosunu izleyerek baktım acep sen nereye gidiysin dedim :) bi baktım koca plakete bi adaptör soketi birde 8 bacağı olan bir entegre koymuşlar.o 4 tane kabloyu'da entegrenin 4 bacağından direk lehimlemişler.Bu durumda + ucu belli ancak - ucu rgb yazanın hepsi olmuş oluyor bir nevi.2 sürücü kutusundada aynı durum mevcut.entegreden 4 kablo çıkarmışlar bu.Şimdi acaba ben rgb şerit led için olan sürücülere baktığımdanmı acaba istediğimiz uçları temin edemiyoruz diye düşünüyorum açıkcası.bence rgb controller ile değilde farklı bir sürücü ile yapmak gerekecek diye düşünüyorum açıkcası.sürücüleri bozmamak amacıyla bir işlem uygulamadım çünkü eksi ucunu bulamadım.+ dışındaki diğer rgb yazanların hepsinden - ucu gibi tetik alıyorum.

Anladığım kadarıyla bu işten anlıyorsun.Şayet bir devre şema veya hazır satılan bir kiti varsa bunun tavsiye edebileceğim varsa çok memnun olurum. 

Çip modlama entegre tamiri cep telefonu oyun konsolu bilgisayar tablet donanım / yazılım üzerine iş yerim var temel elektronik bilgim olduğundan yön vermek istedim eğer pinleri tespit edemediyseniz entegre üzerindeki kodu okuyarak data sheet yazıp şematiğine bakmak daha kolay işinize yön verecektir. Ayrıca o programlanmış  entegreyi devre dışı bırakmanız gerekecektir ki hdd sinyalini ledlere yansıtabilesiniz. Eğer o entegre online olmaya devam ederse devre üzerinde içerisindeki programa göre ledlere sinyal atmaya devam edecektir