Jump to content

Windows 10 Update'yi Bat Dosyası Ile Kalıcı şekilde Kapat Aç Sistemi

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Konu : Window Update'yi Bat Dosyası ile "--KALICI--" Şekilde Kapatıp Açma Sistemi

Program Linki : https://www.mediafire.com/file/mmlucm20zxzjfc5/updatesistemi.rar/file

DiKKAT :

1-) TüM SORUMLULUK KULLANICIYA AiTTiR.

2-) LüTFEN YEDEKLi ÇALIŞIN.

ilgili Video Linki : https://www.youtube.com/watch?v=o_SyUX4x78c

Amaç : Dün gece en sonunda bilgisayarın başına geçme fırsatı buldum ve video'dada gösterdiğim gibi yeni format attım ve sonrasında update'yi her zaman'ki yöntemler ile kapatamadığımı fark ettim.Ve araştırmaya başladım maalesef internette dolaşan hiçbir işlem işe yaramıyordu.Hizmetlerden silsem update edemezdim sonra düşündüm biraz'da kaşındım :) böyle bir çözüm buldum.Bulduğum çözümü'de forumda'ki herkes ile paylaşmak istedim.Sağlıklı ve mutlu günler dilerim herkese.

DipNot : download linki yenilenmiştir.Sebebi ise; update kapat bat yaptıktan sonra update aç yapan bata sc create yani hizmetleri ekleyen kodları yazmayı unutmuşum.onları ekledim hem forumdaki hemde video'daki download linkini yenisini koydum.Dikkatinize arz ederim.Saygılarımla.

Edited by canhayelmert3
Eksik kod eklendi
  • Like 1

Windows Güncellemeyle alakalı Hizmetler kısmında araştırdığım kadarıyla 3 servis var. 

1-Windows Update - wuauserv

2-Windows Update Medic Hizmeti - WaaSMedicSvc

3-Orchestrator Hizmetini Güncelleştir - UsoSvc

Bazen bunlardan birisi çalışabilir durumda olunca kendi kendine güncellemeleri aktif ettiğini gördüm. Hizmetler, Kayıt Defteri Düzenleyicisi hiçbir işe yaramıyor. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisyle kapatmak istenildiğinde saçma sapan sorunlara neden oluyor. Bir de şöyle bir şey farkettim. Diyelim ki, kişi verilerim hizmetini devre dışı bırakıyorsun. İlerleyen zamanlarda bir bakıyorsun kişi verilerim_264642 v.s gibi bir reg kaydı ve hizmet oluşmuş. Hatta windowsun bunu birden fazla kez yaptığını gördüm. Kişisel verilerim Hizmetini hem hizmetlerden hem regeditten kapattım. Ardından kişisel verilerim_xxxxx hizmeti ve reg kaydı oluştu. Hizmetlerden kapatılmadı. Bende regeditten kapattım. Sonra bir baktım kişisel verilerim_2.cixxxxxx hizmeti ve reg kaydı oluşmuş. :) Yöntemin güzele benziyor ancak denemek lazım. Acaba bir şekilde başka bir yerde soruna yol açıyor mu? 

• Like 3

merhaba deli_petro06.aynen söylediklerine katılıyorum.ben bu yaptığım bat dosyasını şöyle test etme imkanım oldu.uup dump'tan 1052 indirdim temiz format attım.sonra elimdeki bat dosyası ile updateyi kapattım sonra update etmeyi denedim başarı ile kapatmış hata kodu verdi sistem. sonra updateyi açan batı çalıştırdım update etmeyi denedim başarı ile 1081'i update etti herhangi bir sorun çıkarmadı update konusu.benim tercihim temiz format atıldıktan sonra harici bir tweak programı ile veya gpedit vb windows üzerinden güncellemeler ile ilgili servis gibi şeyleri kurcalamadan bu bat dosyaları ile halletmek mümkün görünüyor.çünkü bu bat dosyası servisi silmiyor sadece aradaki yolu kopartıyor diyim sen anladın demek istediğimi aslında.  

• Like 1

Emeğiniz için teşekkürler diğer yandan da tebrik ederim. Fakat kısa vade de açmadığını test etmişsiniz, windows 10 ne yapıyor ediyor updateyi devreye sokuyor. 1051 kurup denediğinizde update çalışmaması kısa vade de denediğiniz için. Uzun bir süre dursun mesela 1 hafta gibi faal olarak sistemi kullanmaya devam edin updatenin açıldığını göreceksiniz. Psikopat gibi bir sistem yapmışlar hiç bir yöntem işe yaramıyor. Tek geçerlilik windows 10 un update desteği kestiği sürümleri kullanmak

• Like 1

merhaba Senkron2.

1-) dediğiniz gibi kısa vadede açamadığını öğrendim ancak şöyle bir bahanem var :) çok geç saatte bu bat olayını keşfettiğim için tabi'ki bunun yanında yığınla testler yaptım ister istemez.Elimde ister istemez çalışan çalışmayan veya eksik kod yazılmış bir yığın dosya kaldı.Ancak bat'î forumda paylaşırken update aç bat'ının içine yazılması gereken sc create kodu olmayan bat'î paylaştığımı fark ettim.Sonra hemen download linkini düzelttim.çünkü update kapat bat'ını çalıştırdığımızda "wuauserv - WaaSMedicSvc" registry klasörlerini sildiriyorum.yani garanti olarak bağlantı kopuyor.şayet windows bunların silinmesine karşı ekstradan bir çözüm düşünmedi ise bu registry'ler silindiğinde hayatta update almaz diye düşünüyorum.

2-) (benim bat'ım dışındaki alternatif çözümlerde) dediğiniz gibi update'i kapalı bir sistemi kullanıp 1 hafta civarı denediğimizde 7 güne kalmadan açıldığını fark ediyordum.Ancak benim registry çözümünün dışındaki alternatif çözümler update'yi sadece registry'den start değerini ya 4'e ayarlıyor ya gpedit.msc'den kapatıyor yada öyle bir yerden kapatıyorduki sonradan açtığımızda update'leri bulsa dahi windows %100 yükleniyor dedikten sonra 0x hata kodları ile karşılaşıyorduk.

Şimdi toparlamak gerekirse benim bat dosyalarımı şu anda kullanıyorum ve şu anda 1081 sürümü yüklü bilgisayarda.şimdi tıpkı senin dediğin gibi 1081'den sonra yeni update gelene kadar kapalı bat dosyası tıklanmış olacak bilgisayarda ve bende yeni update gelene kadar bakalım o süre zarfında açılıp açılmayacağını test etmiş olacağım.şayet senin dediğin gibi olursa yeni update çıktığında bir süre sonra kendi kendine açarsa bat dosyalarını shift+delete :) yapıp elveda edeceğim.ancak düzgün çalışırsa ömürlük gider gibi geliyor bana. :) 

Kodlardan bahsedecek olursak

update kapat.bat içeriği

net stop wuauserv            (windows update durduruyoruz)
net stop WaaSMedicSvc  (windows update medic durduruyoruz)

reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc /f   (windows update medic'in registry'deki bağlantısını kaldırıyoruz)
reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv /f (windows update'in registry'deki bağlantısını kaldırıyoruz)

reg delete olanlar registry'den silindikten sonra otomatik olarak hizmetlerdende silindiğinden dolayı ve windows'unda araştırmalarım sonucu update yapabilmesi için sadece bu ikisine ihtiyacı olduğundan dolayı zannediyorum'ki update durdurma işlemi garanti bu şekilde çözüme bağlanır diye düşünüyorum.

DipNot : soranlar olabilir. örneğin sc delete wuauserv neden yazmıyorsun'da reg delete yapıyorsun diyenler olacak.doğru sc delete yapınca registry'den ve hizmetlerden tıpkı reg delete gibi silip atıyor ancak arasındaki fark şu.sc delete wuauserv ve waasmedicsvc'nin kullandığı bağlı olduğu ana dosyaları siliyor reg delete ise ana dosyaları bırakıyor onun yerine ana dosyalara ulaşacak yolları siliyor.şöyle bir örnekle biz windows update tıkladığımızda sistem otomatik olarak yukarıda reg delete yaptığımız yolları sorguluyor eğer o yolları bulursa devam ediyor bulamazsa hata kodu veriyor.biz aradaki yolları kopartıyoruz geçici olarak tabi dilersek köktente sc delete ile koparabiliriz.tabiki amacımız update'yi kökten kapatmak değil ama bize itaat etmesini sağlamak :) 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

update aç.bat içeriği

reg.exe add olanlar update kapat.bat'ın sildiği tüm yolları teker teker geri yüklüyor.

Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "DependOnService" /t REG_MULTI_SZ /d "rpcss" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "Description" /t REG_SZ /d "@%%systemroot%%\system32\wuaueng.dll,-106" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "DisplayName" /t REG_SZ /d "Windows Update" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "ErrorControl" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "FailureActions" /t REG_BINARY /d "80510100000000000000000003000000140000000100000060ea000000000000000000000000000000000000" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "ImagePath" /t REG_EXPAND_SZ /d "%%systemroot%%\system32\svchost.exe -k netsvcs -p" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "ObjectName" /t REG_SZ /d "LocalSystem" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "RequiredPrivileges" /t REG_MULTI_SZ /d "SeAuditPrivilege\0SeCreateGlobalPrivilege\0SeCreatePageFilePrivilege\0SeTcbPrivilege\0SeAssignPrimaryTokenPrivilege\0SeImpersonatePrivilege\0SeIncreaseQuotaPrivilege\0SeShutdownPrivilege\0SeDebugPrivilege\0SeBackupPrivilege\0SeRestorePrivilege\0SeSecurityPrivilege\0SeTakeOwnershipPrivilege\0SeLoadDriverPrivilege\0SeManageVolumePrivilege\0SeSystemEnvironmentPrivilege\0SeCreateSymbolicLinkPrivilege\0SeIncreaseBasePriorityPrivilege" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "ServiceSidType" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "Start" /t REG_DWORD /d "2" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "SvcMemHardLimitInMB" /t REG_DWORD /d "246" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "SvcMemMidLimitInMB" /t REG_DWORD /d "167" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "SvcMemSoftLimitInMB" /t REG_DWORD /d "88" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv" /v "Type" /t REG_DWORD /d "32" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\Parameters" /v "ServiceDll" /t REG_EXPAND_SZ /d "%%systemroot%%\system32\wuaueng.dll" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\Parameters" /v "ServiceDllUnloadOnStop" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\Parameters" /v "ServiceMain" /t REG_SZ /d "WUServiceMain" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\Security" /v "Security" /t REG_BINARY /d "010014807800000084000000140000003000000002001c000100000002801400ff000f000101000000000001000000000200480003000000000014009d00020001010000000000050b00000000001800ff010f000102000000000005200000002002000000001400ff010f00010100000000000512000000010100000000000512000000010100000000000512000000" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\TriggerInfo\0" /v "Type" /t REG_DWORD /d "5" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\TriggerInfo\0" /v "Action" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\TriggerInfo\0" /v "Guid" /t REG_BINARY /d "e6ca9f65db5ba94db1ffca2a178d46e0" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\TriggerInfo\1" /v "Type" /t REG_DWORD /d "5" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\TriggerInfo\1" /v "Action" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv\TriggerInfo\1" /v "Guid" /t REG_BINARY /d "c846fb5489f04c46b1fd59d1b62c3b50" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "DependOnService" /t REG_MULTI_SZ /d "rpcss" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "Description" /t REG_SZ /d "@WaaSMedicSvc.dll,-101" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "DisplayName" /t REG_SZ /d "@WaaSMedicSvc.dll,-100" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "ErrorControl" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "FailureActions" /t REG_BINARY /d "840300000000000000000000030000001400000001000000c0d4010001000000e09304000000000000000000" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "ImagePath" /t REG_EXPAND_SZ /d "%%systemroot%%\system32\svchost.exe -k wusvcs -p" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "LaunchProtected" /t REG_DWORD /d "2" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "ObjectName" /t REG_SZ /d "LocalSystem" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "RequiredPrivileges" /t REG_MULTI_SZ /d "SeTcbPrivilege\0SeChangeNotifyPrivilege\0SeImpersonatePrivilege\0SeTakeOwnershipPrivilege\0SeSecurityPrivilege\0SeRestorePrivilege" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "ServiceSidType" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "Start" /t REG_DWORD /d "3" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc" /v "Type" /t REG_DWORD /d "32" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc\Parameters" /v "ServiceDll" /t REG_EXPAND_SZ /d "%%SystemRoot%%\System32\WaaSMedicSvc.dll" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc\Parameters" /v "ServiceDllUnloadOnStop" /t REG_DWORD /d "1" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc\Parameters" /v "ServiceMain" /t REG_SZ /d "ServiceMain" /f
Reg.exe add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WaaSMedicSvc\Security" /v "Security" /t REG_BINARY /d "010014807800000084000000140000003000000002001c000100000002801400ff000f000101000000000001000000000200480003000000000014009d00020001010000000000050b00000000001800ff010f000102000000000005200000002002000000001400ff010f00010100000000000512000000010100000000000512000000010100000000000512000000" /f

sc create olanlar ise reg add'nin koyduğu yolları hizmetlere tanıtmak için kendine servis eklemesini sağlıyorki kopardığımız yolu gösterip windows update'ye tıkladığımızda hiçbirşey yokmuş gibi update yapabilsin diye.

sc create wuauserv DisplayName= "Windows Update" binpath= "C:\WINDOWS\system32\svchost.exe -k netsvcs -p" Start= delayed-auto depend= RpcSs
sc create WaaSMedicSvc DisplayName= "Windows Update Medic Service" binpath= "C:\WINDOWS\system32\svchost.exe -k wusvcs -p" Start= delayed-auto depend= RpcSs

net stop ve net startlar ise sc create ile servisleri ekledikten sonra önce net stop ile durdurup sonra temiz şekilde net start ile yeniden başlatarak aktif olması sağlaması ve sonrasında sağlıklı bir şekilde update işlemi gerçekleştirebilsin.

net stop wuauserv
net stop WaaSMedicSvc

net start wuauserv
net start WaaSMedicSvc
Exit

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bat dosyasının içindeki bazı kodları belirtmek tanıtmak istedim.gerçi neredeyse hepimizin bildiği basit kodların birleşiminden meydana gelen ufak bir döküman parçası aslında.yine'de detay vermek iyidir.Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

• Like 2

Arkadaşlar bu kadar uğraşmanıza yazık,daha önce vermiştim,şimdide BOMBOM07 arkadaşımız vermiş,ben uzun zamandır bunu kullanıyorum hiç kendi kendine açıldığını görmedim.Windows 11 de bile kullanıyorum.Gerçekten işe yarıyor,biraz büyük sözü dinleyin.Saygılar,

merhabalar bombom07 ve kocamanadam.wub programını daha önce kullandım, ancak onun çalışma sistemi  regedit'teki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\" yolundaki windows update servisini 4'e ayarlıyor.yani manuel olarak düşünürsek hizmetlere girip windows update'yi devre dışı bırakmanın kolay halini yapmışlar.gerçekten başarılı bir program ancak bende işe yaramıyor.ilk etapta kapatıyor ancak sonradan kendi kendine açılıyor.buna istinaden farklı tweak yazılımları kullanmadan işi kendim çözeyim dedim.çünkü bana göre şahsi fikrimdir.update işlemleri için gpedit'ten yaptığımız ayar ve hizmetlerden yaptığımız ayarlar artık son kullanıcıların müdahalesine bırakılmıyor.ayar yaptırıyor ancak işe yaramıyor.herkes için konuşmuyorum yaşadığımı söylüyorum belirtmek isterim.bende sadece kendi sorunumu değil herkes'i bu olayı kökünden çözecek bir şey yapma gereksiniminde bulundum kendimce.konu'dada belirtmiş olduğum kodlar ile bu olayı kökünden çözmüş bulunuyorum.

Ben bunu paylaştıktan sonra "orj_inal" arkadaşımız, yaptığım sistemin görsel versiyonunu oluşturmuş gayette güzel olmuş.benim için önemli olan tıklayınca işlem yapsın yeterli bana, dileyen benim dosyamı dileyen "orj_inal" arkadaşımızın yaptığını kullanabilirler.

Şahsi görüşüm, windows update'yi sadece hizmetlerden durdurmak ve devre dışı bırakmak çözüm değildir.mutlaka regedit üzerinden vermiş olduğumuz kodlar ile update bağlantısını kesmek gerekmektedir.kendimce kesin bir çözümdür.