Jump to content

Projem Ve ülkemizdeki Vizyonsuz şirketler...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm Arkadaşlar. 

2017' den bu yana kimi zaman bir youtuber vasıtasıyla kimi zaman da internet üzerinden bir projemi anlatmaya çalıştım. Amacım şirketlere bağlı bir sektör oluşturmaktı...

Projem; internetten yada tv üzerinden yayınları izliyorsunuz. Ve milyonlarca lira verilerek hazırlanan reklamları görüyorsunuz. Ve milyonlarca lira reklam parası verip sadece sınırlı bölgeler de reklam yapıyorlar. Hem hemen hemen her kanal da Z kuşağı internetle doğdu diyorlar. Hem de ben projemi anlattığım da burun kıvırıyorlar... 

Projem çok basit. Diyelim ki, X nakliyat firması yada X Gıda firması bir grafiker işe alıyor. Ve bu grafiker' in tek görevi popüler olmuş oyunlara içerik hazırlamak. Bu arada 3D içerikler hazırlaması işi daha da popüler hale getirir. Bir reklam için milyonlarca vermek yerine sadece 3-4000 bin Tl maaşla çalışan bir kişi tüm dünyaya ulaşabilir oluyor...

Projemi daha basit anlatabilmek amacıyla işleri hep en basitinden yaptım. Örnek veriyorum. ETS2 oyunu için sadece römork' a 2D kaplama yaptım. Bu kaplama da X firmanın görsellerini kullandım. Ve sadece Türkiye' de değil bir çok ülkeden indirmesi oldu...

Basit ancak en kapsamlı hamleyi My Summer Car isimli şimdiler de pek popüler olmayan ancak hazırladığım dönem de bayağı popüler olan bir oyun için yaptım. Hiç para vermeden, 2017 yılında milyonluk olan youtuber' lara sundum. Hemen hemen hiçbirisi geri çevirmedi. Sadece bunlardan birisi artislik yaptı. Bir başkasının video hazırladığı bir içeriği ben kullanmam v.s gibi saçma sapan bir tartışma yaptı. Ve bu şahıstan daha popüler olan Enes Batur dahi video çekebileceğini söyledi. Aslında yapılan iş herkesin yapabileceği bir işti. Sadece zaman ayıracaksınız. Mega Türkiye Paketi adını verdiğim, içeriğinde 130+ 2D görselin Türkiye' ye göre uyarlandığı dosyalar vardı. 3D içerik yapsam neler olabilirdi tahmin dahi edemiyorum...

Ve GTA vb. oyunlara eklenebilecek içeriklerle neler olabileceğini emin olun tahmin edemezsiniz. GTA' ya bir çok mod yapıyorlar. Milyonlarca kişi bunları görüyor. Ancak şirketlerin hiç birisi bu içerikleri kendi reklamı için kullanmıyor. Örnek veriyorum, GTA' da kıyafet dükkanları var. Bu kıyafet dükkanlarından birisini 3D modellemeyle atıyorum; Kiğılı firması kendi mağazasını 3D olarak modellediğini ve o sezona ait kıyafetleri oyuna modelleyerek eklediğini düşünün. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar markasını tanıtabiliyor...

Size benim kendi hazırladığım içerik üzerinden anlatayım. Bu içerik 2D modellemelerle yapıldı...

Screenshot_1.jpg.e623e6fe2caf70b388d58e1c21e72bc3.jpg

Yukarıdaki görsel benim nerelerden indirildiğini görmek amaçlı yüklediğim bir reklamlı siteya ait. Görselde açık mor olan kısımlar, bugüne kadar indirildiği ülkeler, koyu mor olanlar o hafta içerisinde indirildiği ülkeler, sarımtırak olan kısım ise hiç indirilme yapılmayan ülkeler...

Dünya üzerinde indirilme yapılmayan ülkeler, Greenland, S.Sudan, Somalia, Somaliland ve birkaç tane ada :)

Ve bu basit içeriği paylaştığım ilk youtuber, bu içerikle paylaştığı ilk videosun da en az 1 hafta kadar Youtube Türkiye Trendler' de ilk 2 sırada kaldı. Ve bu tanınan ancak çok popüler olmayan bir youtuber' la oldu. Ardından birçok youtube kanalı kullandı. Üstüne twitch yayınlarında oynandı. Ve içlerinde bugün tv oyuncusu olan kişiler vardı...

Ve ilk paylaştığım youtuber' a şunu söyledim. X market zinciriyle konuşalım. Bize belli bir bütçe versinler. Bana X mağazalarının görsellerini göndersinler ve ürünlerinin görsellerini göndersinler. Ben de 3D modellemeyle bunları oyuna aktarayım. Ancak vizyonsuzluk öyle boyutlarda ki, üstüne bir saniye bile düşünmedi. Ben şirketlerin ayağına mı gideceğim diyerek ciddiye almadı...

İşin doğrusu Türkiye' deki şirketlere böyle bir projeyle gitsem kimse kaale almazdı. Ancak soruyorum; kaç firmanın yaptığı reklam dünya üzerinde bu kadar görülüyor? Harita da görülmeyen 5-6 bölge var, bunların 1-2' sinde zaten insanlar bile yaşamıyor :) 

Şimdi akıllara şu soru gelebilir. Adam Türkiye' de satış yapıyor, dünyaya reklam yapsa ne olur?

Şu olur, X firma bu tip oyunlara kendi markasıyla içerik ürettirir. Ki, içeriği hazırlayacak kişinin şirkette çalışması bile gerekmiyor. Sadece Türkiye çapında içerik üretti. Daha sonra işler çoğaldı, ülke sınırlarının dışına çıktı. Şöyle örnek vereyim. X firması Türkiye için bu şekilde reklam yaptı. Sonra Almanya' da bir şube açtı. Almanya' ya şube açtığında bu içeriklerden tanınan bir firma olacak...

Ben Türkiye paketi olarak hazırladım. Sonra nette araştırınca finlandiya, isviçre v.s gibi alakasız ülkelerdeki hiti yüksek forumlar da da gördüm...

O kadar popüler ve bu projeye uygun milyarlara yaklaşan oyuncu kitlesi olan oyunlar varki, nasıl böyle bir pazar oluşmuyor anlamıyorum. Ve bu reklamı 3-5 bin gibi komik rakamlara yapabilirler...

Şunu da ekleyeyim. Ben bir oyun için basit bir içerik oluşturmama rağmen, beni o içerik sayesinde bulan bir çok yabancı kişi oldu...

Bu konuyu ben mi anlatamıyorum? Yoksa bizim şirketlerimiz mi aşırı vizyonsuz anlamadım gitti...

Edited by deli_petro06
  • Confused 1
  • Sad 1

deli_petro06 

Milyonlar verip ünlü simalarla 5-10 saniyelik reklamların da nispeten dar bir kitleye ulaşmasına rağmen böyle seviyolar malesef .

Demek istediğinizi iyi anladığımı düşünüyorum , sizin yöntemle hem Dünya ya hem genç orta yaş gurubuna çok rahat ulaşılabilir sonuçta o oyunları oynayan milyonlar var ülke çapında dünya çapında milyarlar .

Daha az bütçeyle daha çok insana ulaşıp satış ihtimalini daha fazla arttırabilirler. 

Düşünceniz güzel lakin ...... gerisini zaten siz yazmışsınız.

Ekleme : Hepsini niye kalın yazdın diyeceklere Bold u pasif edemedim düzenlemeden. 

Edited by neskali
  • Like 1

Dünyanın düzeni böyle. Hiyerarşik faşist düzen. Tanıdığım biraz önemli birisi vardı. Adama reklam şirketi bir kaç hoşa gidecek basit eşantiyon un yanında reklam tarifesini gönderiyordu. ilk kez orada gördüm 10 sn lik reklamın 300- 500 bin TL olduğunu. Bazı yine isim yapmak isteyen sözde hümanistler Youtube da bile biraz akademik profesyonel bilgi ye sahipsen istediği kadar değerli olsun senin yazını yayınlamıyor. Burası benim çöplüğüm o kadar biliyorsan git kendi çöplüğünü kur hesabı.

Adamı afedersiniz sözüm ona koyunlara hitap ederken görseniz Melek sanırsınız. Ama avlanma yerlerinde sizi görsün direkt edindiği müridlere bildiriyor sizi. Ya onun tarikatının bir parçası olup O na hizmet edeceksiniz yada hiç olmayacaksınız. Böyle bir teklifte yapıyor yani sizin değerlendirilecek kıymetli yanlarınız varsa. Bu işler böyle Benim yada bizim,  gibi somut fikirli insanlara göre değil bu işler. Yani bu iş Pazarlama işi ve Pazara çıktığınızda bu sineklere balinalara hazırlıklı olmanız gerekiyor.