Jump to content

Multİboot&boot Flash(usb) Dİsk

nuktan

Recommended Posts

Bu konuda hem Ülkemizdeki hem de yabancı forumlarda çok karmaşık metotlarla çözüme gidilmeye çalışılmaktadır. Özellikle Grup4DOS adlı aslında sistemlerin boot etmesi ile ilgilenen bir programın usb flash disklere uyarlanmasına çalışılmaktadır. Neden burada anlatacağım programın üstüne gidilmiyor anlamış değilim. Aslında bütün olayın bir imajın cd veya dvd ye değilde flasha açılmasından ibaret olması bu işi bitirecektir. (Aynı nerodaki image yazdır gb) Aşağıdaki program bu işi bir seviyeye kadar yapabilen bir programdır.

Eğer siz özel bir dizayn hazırlamak isterseniz netten MULTİBOOT DVD yapımını aratın. Onlarca yöntem var. Herhangi birisi ile dvd nizi oluşturdu iseniz flash bellek tarafı artık kolay. Easyboot programı tavsiyelerimden birisi olabilir. Bununla istediğiniz multiboot veya botlu cd veya dvd nzi oluşturabilirsiniz. Benim kullandığım dvd bu şekilde hazırlandı. Piyasada 100 lerce bu tip hazır multibootlu dvd bulabilirsiniz.

(Kullandığım Multiboot DVD için CROMORG’a teşekür ederim. Multiboot dvd hazırlamaya girişir iseniz nette adını oldukça çok göreceksiniz.)

51162107.jpg

Benim kullandığım Flash disk U3 Sandisk microcruizer 8gb modelidir. Bu anlattığım konu hakkında ben sadece U3 ler üstünde deneme yaptım. Ancak normal flash disklerlede yapılabileceğine inanıyorum. Piyasada bazı düz flashları U3 gibi çalışmasını sağlayan programcıklar var. Bazı sorunların çözüm yollarını ve çözemediğim taraflarını yazımın sonunda belirteceğim.

Öncelikle aşağıdaki herhangi bir linkten ilgili programcığı indirelim.

http://rapidshare.com/files/248106241/gonzor.rar.html

http://www.upload.gen.tr/d.php/s6/ghevx5j5/gonzor.rar.html

http://netload.in/dateiX9BmVsbI7T/gonzor.rar.htm

Sonra bize bir İSO gerekli. Bu İSO sizin amacınıza yönelik olarak değişecektir. Eğer XP kurmak istiyor iseniz XP cd nizin Ultraİso tarzı bir program ile İSO sunu çıkarınız. Hiren istiyorsanız hirenin İSO sunu alınız. Live cd lerden istediğiniz bir cd veya dvd den İSO alarak Flash belleğinizi aynı dvd veya cd niz gibi kullanabilirsiniz. Eğer cd veya dvd niz Bootlu veya Multibootlu ise flash belleğinizde bootlu veya multibootlu olacaktır.Almış olduğunuz bu isonun adını U3CUSTOM.ISO olarak değiştiriniz ve çekmiş olduğunuz programdaki bin klasörünün içine koyunuz. (Yerdeğiştiriniz.) (benimki yukarıdaki resim gibi olacak.)

Klasörü açtığınızda şu şekille karşılaşmalısınız..

34398377.jpg

U3 usb(Flash) diskimizi takıyoruz. U3Eraser.exe tıklıyoruz.

-Accept diyip Next tıklıyoruz.

64174346.jpg

-Çentiğimizi atıp next diyoruz.

12432049.jpg

-İşlem başlıyor. Şu anda flash diskinizin U3 özelliği gidiyor. (Korkmayın diskiniz ne marka ise sitesine girip ufak programını indirip tekrar eski haline getirebilirsiniz.)(Eğer işlemi yapmazsa en alttaki çözümleri okuyunuz.)

14639330.jpg

-Done tıklayın flash diskinizi usb yuvasından çıkarın ve 3-5 sn sonra tekrar takın.

26654854.jpg

İlk aşamayı bitirdiniz tebrikler.

Şimdi 2. Ve biraz zaman alıcı aşama:

- UpdaterCore.exe tıklayınız. (yazının başında belirtildiği gibi U3CUSTOM.ISO dosyasını bin dosyasına koymuş olmanız gerekliydi)Accept diyip Next tıklayınız.

71049690.jpg

-Next tıklayınız.

73769089.jpg

-Herhangi bir şifre veriniz. Ne olduğunun hiçbir önemi yok. Ben 1 verdim. Tekrar şifreyi yazıp next tıklayınız.

20040282.jpg

-İşleminiz başladı %45 den başlayıp hemen %50 ye geliverdi bile

81113687.jpg

-Ama işte bundan sonrası uzun. Benim bilgisayarımda bu işlem 3.666 mb lık bir iso için yaklaşık 3 saat sürüyor. Hatta bu esnada aşağıdaki resimde görüldüğü gibi % işaretinin olduğu yer falan gidiyor. Bitinceye kadar bekleyiniz. Flash diskinizi çıkarmayınız.

70322752.jpg

-Done tıklayın flash diskinizi usb yuvasından çıkarın. Güle güle kullanın..

26654854.jpg

Bilgisayarınıza bir virtual machine kurarak denemelerinizi yapabilirsiniz. İlk resimde vermiş olduğum tüm kurulum ve programları çalıştırabiliyorum. Artık dvd cd taşımıyorum.

Dediğim gibi bazı ufak pürüzlerimiz olabiliyor. Ben bu süreci yaklaşık 30 defa yapmışımdır herhalde.

Şöyleki:

1- U3Eraser.exe tıklayıp işlemin yapılamadığını görüyor olabilirsiniz. Bu genellikle flashdisklerinin U3 tarafı ile uğraşanlarda görülüyor. Bunun için ben flash diskin sitesinden kendi U3Remove programını kullanın sonra bu programı çalıştırın. 10 denememden 9 tanesinde bundan sonra u3eraser çalıştı bende. Eğer olmazsa başka yerlerde bahsedilen HP_USB_Boot_Utility (HPUSBFormatter.exe) kullanıp sonra deneyin.

2- En çok sabredemeyip flashı almaktan kaynaklanıyor yapamama işi. Gerçekten bilgisayarınızın durumuna göre iyi bekliyorsunuz arkadaşlar. Bir kere bekleyin olduğunu göreceksiniz.

3- En son atabildiğim İSO büyüklüğü 3,666,370 kb. Yukarıdaki DVD ye 98 kurulumunuda atıp öle yapayım dedim. Büyüklük 3,782,884 kb oldu ve bunu hiç beceremedim. Program hataya veriyor. Maalesef bir teoride geliştiremedim. Belki bu yazıdan sonra bazı arkadaşlar başka metotlar bulabilir. Fat32 veya herhangi bir dosya siteminin limiti değil bu sayılar. Belki birileri programla uğraşıp bu sınırı da kaldırabilir.

4- En kötü işlerden birside bu diyeceğim. Maalesef 8gb lık flash diskimin 3.5 gb bu iş için kullandığım zaman geri kalan 4.5 gb hiçbir şekilde aktif edip kullanamadım. Sanırım boot bölümünün adreslemesinin tamamını kullanıyor ve geri kalanına adreslemek için yer kalmıyor. Bilmiyorum.

İyi kullanımlar…

1- Usb den herhangi bir live Linux çalıştırmak.

Önce aşağıdaki programları indirin.

Please register to see this content.
Xp Linux.rar.htm

Hemen hemen tüm Linuxların artık live cd leri var. Özellikle banka işlemlerinde veya acil kurtarmalarda bu tip cd ler can simidi gerçekten. Zamanımızda sadece wireless şifrelerini bulmak için bile özel live cd ler yapılmış durumda. İşte bundan sonra anlatacaklarım bu live cd lerin usb den çalışması üzerine olacak.

Paketten çıkan Unetbootin programı bu işin en kısa yolunu sunuyor bizlere…

Programı açın.

-1 nolu yerden istediğiniz Linux türevini seçin.

-2 de gelen yerden elinizdeki livecd nin versiyonunu seçin (Eğer varsa)

-3 işaretleyin.

-4 Livecd nizin isosunu seçin. (1 in hemen altında verilen web sitesinden Livecd isosunu indirebilirsiniz.)

-5 Usb diskinizi seçin (büyük ihtimalle seçilidir. Tabi takılı ise  )

-6 ok tıklayın

72305706.jpg

Makinanızı Usb diskinizden boot ettiğiniz zaman Live Lİnuxunuzun açıldığını göreceksiniz. Büyük ihtimalle internete erişiminiz otomatik olarak vardır.

İyi kullanımlar.

• 2 ay sonra...

Size tek bir iso için başka bir yöntem göstereyim...

1.Önce yukarıda verilen programla disk(8gb) flashın u3 özelliğini silin.

2. HP format programı ile flashı FAT32 olarak formatlayın.

3. Ultraiso programı ile iso dosyasını açın. MenüBootable>WriteDiskİmage kartını açın. İlk kutuda flash diskinizi bulun. 2. kutuda iso dosyası gorunuyor zaten. 3. kutuda USB-HDD nin secili oldugunu gördükten sonra Write deyin.

Sonucu denediğinizde boot eder ve kurulum başlar. (bankere eşekkürler)

Kalan disk bölümüne de kullanabilirsiniz.

Ama şunu tekrar belirtmeliyim. Bu işlemlerin hiç birisinde MULTİBOOT çalışmaz...

;):) Ellerine Sağlık Denedim oldu süper bir şey. 1.9gb kadar u3 yükleme yaparsan gerisini kullanabiliyorsun.Eğer bunu üstünde yapınca gerisini göremiyorsun.Deneyen arkadaşlar mutlaka done veya bitti yazısına kadar beklesinler biraz uzun sürüyor u3 belleğe yazması.bekleyin on numara bi özellik, Çok Teşekkür Ederim... :D :D

Size tek bir iso için başka bir yöntem göstereyim...

1.Önce yukarıda verilen programla disk(8gb) flashın u3 özelliğini silin.

2. HP format programı ile flashı FAT32 olarak formatlayın.

3. Ultraiso programı ile iso dosyasını açın. MenüBootable>WriteDiskİmage kartını açın. İlk kutuda flash diskinizi bulun. 2. kutuda iso dosyası gorunuyor zaten. 3. kutuda USB-HDD nin secili oldugunu gördükten sonra Write deyin.

Sonucu denediğinizde boot eder ve kurulum başlar. (bankere eşekkürler)

Ama şunu tekrar belirtmeliyim. Bu işlemlerin hiç birisinde MULTİBOOT çalışmaz...

Ultraiso programını indirdim. menüler türkçe ve "MenüBootable>WriteDiskİmage" dediğiniz yerler "Açılış işlemleri ve Cd imajı yazdır olarak geçiyor. bu menüye girdiğim zaman 1. Kutu, 2.kutu olarak kastettiğiniz yerler neresi ¿ 3. kutu "USB-HDD" diye bir tik de yok.

Kullanmış olduğunuz Ultra iso programının versiyonunu yada linkini verebilirmisiniz.

Biraz kurcaladımda çok güzel bir bootable hazırlama programı olarak kullanılabilinir.

HP format programı ile FAT32 ile biçimlendirmemiz şart mı ? yani bilgisayardan FAT32 ile biçimlendirmek arasında bir fark varmıdır ¿

Teşekkürler.

Ultraiso programını indirdim. menüler türkçe ve "MenüBootable>WriteDiskİmage" dediğiniz yerler "Açılış işlemleri ve Cd imajı yazdır olarak geçiyor. bu menüye girdiğim zaman 1. Kutu, 2.kutu olarak kastettiğiniz yerler neresi ¿ 3. kutu "USB-HDD" diye bir tik de yok.

Kullanmış olduğunuz Ultra iso programının versiyonunu yada linkini verebilirmisiniz.

Biraz kurcaladımda çok güzel bir bootable hazırlama programı olarak kullanılabilinir.

HP format programı ile FAT32 ile biçimlendirmemiz şart mı ? yani bilgisayardan FAT32 ile biçimlendirmek arasında bir fark varmıdır ¿

Teşekkürler.

Soruların cevabı resimlerde.

FAT32 için HP Kullanmanın bir özelliği yok.

• 4 hafta sonra ...

S.a Kolay gelsin iyi calısmalar Nuktan gardas bu işlem normal flash disklerde olmuyor ne yazıkki denedim ama bir türlü flash diski gösteremedim süreli böyle bir hata veriyor

Please insert a U3 Smart drive and run U3 unistall again

Lütfen bir U3 Akıllı sürücü takın ve yeniden U3 unistall tekrarlaryın

Sorun sürekli bu sekilde geliyor en kısa zamanda U3 bir flsah diskte deneyecegim iyi calısmalar

• 8 ay sonra...

Son zamanlarda kullandığım diğer bir teknik :)

Buradaki linklerden programı indirin. Kötü de olsa Tr desteği zaten var. Kullanmakta çok kolay. İşletim cd sini gösterin flashınıza yazsın. Sonrada kullanın. (U3 olmayan flashlarda kullanılabilir.)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...