Jump to content

Microsoft, Vista İle Kopyacının İnternet Bağlantısını Kesecek

OulCidoY
 Share

Recommended Posts

ecran1_vista.jpg

Microsoft, bugüne kadar en büyük yatırımı yaptığı proje olarak gösterilen yeni işletim sistemi Vista’da kopya kullanımı engellemeye kararlı. Vista’nın kopyasını bilgisayarına yükleyenler, 30 günün sonunda internete bağlanamayacaklar. Vista, internette girilen sitelerin güvenli olup olmadığını kullanıcısına bildirecek.

DÜNYANIN en büyük yazılım şirketi Microsoft, Windows XP’den sonra çıkartacağı yeni işletim sistemi Vista’da bilgisayar korsanlarının internet bağlantısını kesecek. Microsoft, Vista’yı Antalya’da düzenlediği ’İş Ortakları Toplantısı ile tanıttı. Microsoft’un tarihindeki en büyük yatırım olarak gösterilen Vista’da telif hakları ve kopya koruma konusunda yeni önlemler de bulunuyor. Bilgisayarına kopya Vista yükleyenler 30 gün içinde işletim sistemlerini aktive etmezlerse sonunda internet bağlantıları kesilecek.

YENİ ÖZELLİKLER NE: Microsoft Vista, ’Microsoft’un Windows 95’ten sonraki en büyük lansmanı’ olarak gösteriliyor. Microsoft’un, ’akıllı iş deneyimi’ olarak tanımladığı Vista’da pek çok yeni özellik bulunuyor. ’Aero’ adı verilen yeni arayüzde her menüde arama yapılabilmesi için bir kutucuk yer alıyor. Vista’da getirilen önemli özelliklerden biri de, artık silinen dökümanların kurtarılabilmesi. Herhangi bir dökümanın içi boşaltıldıktan sonra, o döküman boş olarak kaydedilse bile Vista’da dökümanın ilk haline dönme imkanı bulunuyor.

ORTAK ÇALIŞMA: Vista’nın önemli özelliklerinden biri de aynı dökümanlar üzerinde birden fazla kullanıcının çalışmasına izin vermesi. Meeting Space adı verilen özellik ile bir bilgisayar ağı ortamında 10 kişiye kadar kullanıcı aynı döküman üzerinde çalışabiliyor.

BAĞIMSIZ DOKÜMAN: Bilgisayarınıza yüklediğiniz ve formatının ne olduğunu bilmediğiniz bir dökümanı kullanmak artık Vista ile mümkün olacak. Çünkü Vista, her türlü dökümanı ’e-döküman’ haline getiriyor. Bu sayede artık örneğin herhangi bir dosyayı açmak için bilgisayarınızda o dosyanın yaratıldığı programın yüklü olması gerekmiyor.

GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ: Vista ile birlikte önemli güvenlik özellikleri de geliyor. Vista’da bulunan İnternet Explorer 7, internette sörf yaparken girilen sitelerin güvenli olup olmadığını anlıyor ve size renklerle uyarıda bulunuyor. Eğer girilen site güvenli ise, adres çubuğu yeşil, güvenli değil ise kırmızı rengi alıyor.

NELER GEREKİYOR: Windows Vista’nın standart versiyonunun kullanabilmek için bilgisayarların en az 800 MHz hızında bir işlemciye, 512 MB büyüklüğünde bir hafızaya de DirectX 9.0 uyumlu bir grafik kartına ihtiyacı bulunuyor. Eğer Vista’nın Premium sürümünü kullanacaksanız bilgisayarınızın işlemci hızının en az 1 GHz, hafızasının ise 1 GB olması şart. Premium için ayrıca, 40 GB büyüklüğünde boş sabit disk alanı, DVD-ROM sürücüsü, 128 MB hafızalı bir ekran kartı ve internet erişimi de gerekiyor.

Urfa’da Office vardı da biz mi kullanmadık

DÜNYANIN en büyük yazılım firması Microsoft, Office 2007’nin tanıtımı için Türkiye’de düzenlediği toplantıda magazinci oldu. 500 kadar bayi ve gazetecinin katıldığı Antalya’daki toplantıda, Microsoft Türkiye çalışanlarının oynadığı ’OfficeRazzi’ adlı kısa filmde TV’lerdeki magazin programları canlandırıldı. Filmde, magazin dünyasının popüler isimlerine göndermeler yer aldı. OfficeRazzi’de İbrahim Tatlıses, ’Urfa’da Office vardı da biz mi kullanmadık. Asena bana 5 dakika gösterdi öğrendim’ derken, Pınar Altuğ da Office 2007’nin Sharepoint özelliği ile internet üzerinden üniversiteli delikanlılarla chat yapıyor. Sosyete playboyları da, ellerinde laptoplarla gittikleri barlarda, Excel tabloları ile sosyetenin gözde kadınları ile ilgili bilgileri analiz ediyorlar ve ’pişti’ olmuyorlar. Microsoft’un skecinde, Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’na da gönderme yapılıyor. Skeçte, Çilingiroğlu, "Hülya Avşar’ın ne iş yaptığı bilinmeyen eski eşi" olarak tanımlanıyor.

Anket yaptık, bu yıl Cebit’e katılmıyoruz

MICROSOFT, bu yıl dünyanın en büyük üçüncü bilgi teknolojileri fuarı haline gelen ve bugün kapılarını açacak olan CeBIT Bilişim Eurasia’ya ilk kez katılmama kararı aldı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, bu kararın gerekçesini şöyle açıkladı: "1.000 kadar iş ortağımıza CeBIT Bilişim Eurasia ile ilgili anket formu gönderdik. Ve onlara bu fuarda yer almamızın kendilerine katkısı olup olmadığını sorduk. 80 kadar yanıt geldi. Ve bunların 40’ı ’katkısı var’ derken, 40’ı da ’katkısı yok’ yanıtı verdi. Biz de bunun üzerine bu yıl CeBIT’e katılmama kararı verdik."

Kaynak : Hürriyet

• 4 ay sonra...

Türkiye Vista ekibinin başındaki kişi ile konusma imkanım oldu. İstesek lisanssız kullanıcıların pc lerini kitleyip net cıkıslarını engelleyebiliriz sozunu acıkca dedi. Ayrıca kendisi bizim gordugumuzden daha fazla crackı bana tek seferde saydı :) grup isimleri ve yapanlar dahil olmak uzere. Hepsini inceliyip onlemleri alıyoruz dedi. Bu sefer Microsoft işi sıkı tutuyor ama yinede engellemeyecekler :)

Türkiye Vista ekibinin başındaki kişi ile konusma imkanım oldu. İstesek lisanssız kullanıcıların pc lerini kitleyip net cıkıslarını engelleyebiliriz sozunu acıkca dedi. Ayrıca kendisi bizim gordugumuzden daha fazla crackı bana tek seferde saydı :D grup isimleri ve yapanlar dahil olmak uzere. Hepsini inceliyip onlemleri alıyoruz dedi. Bu sefer Microsoft işi sıkı tutuyor ama yinede engellemeyecekler :p

fiyatlar 500 dolarlarda gezinirse daha çok uğraşırlar :)

sadece görsel olan bir işletim sistemine 500 dolar verilirmi herkes sahte yükler tabi :)

ayrıca internet kesiliyor derken nasıl yani adsl hattımızı mı kesiyorlar anlamadım :S

bir iki grubun yaptıklarına önlem alırlar..ama bilmezler ki binlerce grup var...ve hepside windows u kırmaya kararlı..windowsu yapan 10000 pc uzmanı ama dünyada milyarlarca pc kullanıcısı var.elbette içlerinden bir işe yarayıp windowsu kıranlar çıkacaktır...lisanssızın önüne geçmenin tek yolu DENETİM dir...bence :glare:

Adamların amacı zaten ev kullanıcıları falan değilki :glare: adam şirketlere satsa yeter milyonlarca program şirketi mevcut bu program şirketleri mecburen almak zorundalar lisans çünkü yaptıkları programın uyumlu olup olmadığını nasıl deneyecekler :huh: parayı senden benden zaten kazanamaz adam :huh: biz bilgisayarı zor alıyoruz bide işletim sistemine mi para vericez... O yüzden adamlar şirketlere satsa yeter seni beni zaten takmaz :wacko: sanki bugüne kadar herkes para veripte aldıda mı microsoft yani bill amca dünyanın en zengini oldu :( bundan sonrada sizi bizi takmaz bile adamlar :(

• 2 years yıl...

İşin mantığı şu :

Adamlar niye engellesinler ki?Yayılımcı politika derler buna.Şimdi hangi standart windows kullanıcısı rahatlıkla linux u kullanabilir ki?En yaygın oldukları için istesek de istemesek de OS free satan birkaç firma haricinde bilgisayar üreten birçok firma aracılığıyla bize bu malı satıyorlar.İşin bir artısı da sistemleri gelişiyor.Daha çok hata kodu topluyorlar.Bunun en büyük örneği antivirüsler.Pcnizde kurulu olan bir antivirüs belirli aralıklarla bilgisayarınızda şüpheli bulduğu dosyaları kendi merkezine yollar.Araştırılır ve virüs bulgusu varsa imzası oluşturulup güncellemesi hazırlanır.Şuna kısaca dünyayı fethetmek diyelim.Beleş te kullansa benim malımı kullansın başka yere gözü kaymasın.Elbet bir gün alacaktır diyor adamlar.Yoksa çekirdeğe bir ekleme yapar xyz.microsoft.com a bağlanmadan hiçbir internet protokolünün bağımsız çalışmasına izin verme der.Olur biterAynısı ttnet için de gecerli.Dns değiştiriyorsunuz hosta ip ekliyorsunuz engelleri aşıyorsunuz.Fatura ödenmeyince net bağlantın kesilmiyor ama sadece ttnetin sayfasına girebiliyorsun.Bunu istese dönüştürür.Girilmesini istemediği siteler için güncel tutulan bir veritabanı yapar.Istek gönderdiğin anda karşında ttneti görürsün.Ben bunun aynını internet cafe için yapmıştım ama bnmki değişikti ana makineye dns server kurdum.Veritabanını ayarladım ondan sonra dns server onu gösterdim dns in değiştirilme olayını engelledim.Çok da müthiş oldu :( Neyse çok konuştum :(

:good:

• 4 ay sonra...

Bir araştırma sonucunda izlenimlerim,biri bu konu hakkında şöyle bir yorum yapıyor acaba bu soruna cözüm olurmu bilginize sunarım " güvenlik kartı bir donanım parçası olup bilgisayarı her açılışta sanki ghost programı yada deeptfreeze programı kullanıyormuş gibi sıfırdan bellirli bir ayara geri döndüren parça. isteğe göre aktif yada pasif hale geçirebilirsiniz. ayarlarınızı yapıp aktifleyin ve hep aynı açılsın. " diyor vatandaşın biri yorumlar sizden.

Edited by mucit41

• 10 ay sonra...

[quote name='mucit41' date='30 Ocak 2010 - 00:24 ' timestamp='1264811698' post='706831']
Bir araştırma sonucunda izlenimlerim,biri bu konu hakkında şöyle bir yorum yapıyor acaba bu soruna cözüm olurmu bilginize sunarım " [b]güvenlik kartı bir donanım parçası olup bilgisayarı her açılışta sanki ghost programı yada deeptfreeze programı kullanıyormuş gibi sıfırdan bellirli bir ayara geri döndüren parça. isteğe göre aktif yada pasif hale geçirebilirsiniz. ayarlarınızı yapıp aktifleyin ve hep aynı açılsın.[/b] " diyor vatandaşın biri yorumlar sizden.
[/quote]

virüslerden korunmaya yardımcı olur baya bir hele bilgisayara res atmadan kapat açmak olsa çok süper olur.

• 11 ay sonra...