Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Öncelikle emek veren herkese çok teşekkürler.Uzun süredir buradan öğrendiklerimle hazırladığım multiboot usb belleğimi kullanmaktayım.
Şimdiye kadar bir sorunum yoktu fakat ubuntu 12.04 ü eklemek istedim ve başaramadım.Konudaki ubuntu 11 ile ilgili kodları denedim ama iso dosyasından ubuntuyu çalıştıramadım.
Ubuntu 12.04 ü usb den iso olarak çalıştırmam için gerekli kodları yazabilir misiniz?

Edited by ghostefe

4shared.com sitesinden dosya indiremiyorum. dns adreslerini değiştiriyorum. ama yine indirmiyor. güvenli internet aile paketi var. o mu engelliyor acaba. bunun bir çözümü var mı acaba. Ya da başka bir siteye upload etme imkanı var mı ?. Burdaki multiboot menüleri kullanmak istiyorum ama bir türlü indiremiyorum.

[b]4shared.com sitesinden dosya indirmeyi hallettim.[/b]

[b]1.yol:[/b]
DNS adreslerini değiştirin Google DNS : 8.8.8.8 alt satıra da 8.8.4.4 yazın

[b]2.yol:[/b]
mesala indirelecek indirme adresi :
http://www.4shared.com/file/119599312/4f2aa362/GM_BOOT.html
bu ise; bu indirme adresini aşağıdaki gibi yapıyoruz. [b]-china[/b] 'yı ekliyoruz
http://www.4shared-china.com/file/119599312/4f2aa362/GM_BOOT.html

bende 1.yol olmadı. 2.yol ile hallettim.

bir de 4shared.com'dan dosya indirme için üye oluyorsunuz.

Edited by hakarakurt

@hakarakurt

Linkleri güncelleyecektim ama aklımdan çıkmış :( Neyse ilk mesaj en son usb ve windows paketini ekledim. Kullandığım free ftp 15 mb dosya boyutuna izin verdiği için cd/dvd paketini biraz ufaltıp yarın veyahu hafta içi ekleyeceğim...

[quote name='ghostefe' date='27 April 2012 - 22:58 ' timestamp='1335567513' post='1193434']
Öncelikle emek veren herkese çok teşekkürler.Uzun süredir buradan öğrendiklerimle hazırladığım multiboot usb belleğimi kullanmaktayım.
Şimdiye kadar bir sorunum yoktu fakat ubuntu 12.04 ü eklemek istedim ve başaramadım.Konudaki ubuntu 11 ile ilgili kodları denedim ama iso dosyasından ubuntuyu çalıştıramadım.
Ubuntu 12.04 ü usb den iso olarak çalıştırmam için gerekli kodları yazabilir misiniz?
[/quote]
Yardım edebilecek biri yok mu?

@ghostefe

Ubuntu 12.04 hakkında bilgim olmadığı için sana yanıt yazmadım! Neyse ubuntu iso dosyasının içindeki boot\grub\loopback.cfg içeriğini bizimle paylaşırmısın?
İçeriğe göre uygun grub4dos kodu verebiliriz...

ustam ben o kadar çok denedim tek tek yaptım ama olmadı benim anakartta mı sorun var anlayamadım benim gigabyte p35 s3l anakartım var.qem menü de çıkıyor.ama bilgisayarı kapatıp açtığım vakit aşağıdaki boot seçeneğinin her ikisine tıkladığım vakit bir şey çıkmıyor
usb hdd
usb cdrom
benim derdime çare yardımcı olacak arkadaş benim hatam nedir yardımlarınızı desteğinizi bekliyorum
hatasız kul olmaz

@halil72

Bazen usb (flash,harici, memory vs. ) disk, normal disklerin bulunduğu bölümdede çıkabiliyor. Ayrıca flash disk için deneme yapıyorsan, program ile kurulum yaparken format atman önemli. Yani ilk kurulumda format atmalısın... Boot menüsünü iyi kurcala. Benim anakartımda F12 ile boot menüsüne ulaşıyorum ve flash diskimi normal harddisklerimin olduğu menüde görebiliyorum... Tabi ilgili başlangıç menüsü anakartlarda farklılık gösterebiliyor. Misala bazılarında F8 tuşu olabiliyor. Anakartında bu özellik yoksa biosunu kurcala...

@halil72

Sen bu konudaki usb programından mı bahsediyorsun? Bu konuda petousb ile ilgili bir yazı hatırladığım kadarıyla yok. Konudaki usb programıyla kurulum yaptıktan sonra, ilgili F12 ile açtığın menüde ilk olarak normal disklerinin bulunduğu bölüme bakacaksın. Cdrom ile başlayan menülerden ilgili diskini (tabi burdaki ilgili program için diyorum) başlatamazsın.

[quote name='blue_life' date='30 April 2012 - 06:59 ' timestamp='1335769156' post='1194384']
@ghostefe

Ubuntu 12.04 hakkında bilgim olmadığı için sana yanıt yazmadım! Neyse ubuntu iso dosyasının içindeki boot\grub\loopback.cfg içeriğini bizimle paylaşırmısın?
İçeriğe göre uygun grub4dos kodu verebiliriz...
[/quote]
Ubuntu 12.04 loopback.cfg içeriği ;

menuentry "Try Ubuntu without installing" {
linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
}
menuentry "Install Ubuntu" {
linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
}
menuentry "Check disc for defects" {
linux /casper/vmlinuz boot=casper integrity-check iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
}
menuentry "Test memory" {
linux16 /install/mt86plus

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
}

@ghostefe

Daha önceki denememde 11 versiyonu işin aşağıdaki kodları ben flash diskimden çalıştırmıştım ama her zaman işe yararmı bilmiyorum. Senin için onlardan uyarlama yaptım. Deneyip sonucuyazarsın.

[codebox]# =========================================================================
# 1 - ubuntu-12.04 iso dosyasını internetten indiriniz.
# http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download
# 2 - Indirdiğiniz iso dosyasını \USBMENU\UBUNTU\ klasörüne atıp ismini UBUNTU12.ISO yapınız. Kısaca dosya konumu USBMENU\UBUNTU\UBUNTU12.ISO
# 3 - Aşağıdaki ilk grub4dos komutunu kullanınız. Diğer komutlar, ubuntu menüsündeki diğer seçeneklerdir!
# Ayrıca güncel komutlara iso dosyasındaki boot\grub\loopback.cfg dosyasından ulaşabilirsiniz.
# =========================================================================

title Ubuntu 12.04 Desktop-i386\n Try Ubuntu without installing
set ISOFILE=/USBMENU/UBUNTU/UBUNTU12.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF) && map --hook && root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 12.04 Desktop-i386\n Install Ubuntu
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 12.04 Desktop-i386\n Check disc for defects
kernel /casper/vmlinuz boot=casper integrity-check iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

title Ubuntu 12.04 Desktop-i386\n Test memory
kernel /install/mt86plus

# =========================================================================[/codebox]

Edited by blue_life

@ blue_life bi çözemedim gitti.şimdi bazen sadece isoları hemen çalştırıyorum içeriğini kopyalamadan.mesela acronis boot cd ve elcomdoft system recovery.içeriği kopyalamadan.
ama win7 olsn xpp live,win 7 live,ubuntu filan hiç çalıştıramadm gitti.direk iso kopyalama değilde içeriğimi kopyalayacam?
bi aydınlatır mısın?

@STAN

Hangi ortam (usb,cd/dvd,windows vs. gibi) için multiboot yapıyorsun? Usb için sorduğunu varsayarsak gerekli anlatımlar yapılmıştır.
Windows vista & win7 ve benzeri NT6 sismlerinin kurulum dosyalarını sürücünün anadizinine ekleyip, bootmgr dosyasını önyüklemen kafi. Alternatif olarak iso dosyasından çalıştırmak içinde gereki anlatım yapılmıştır. Yardım dosyasını kurcala.
Windows XP ve benzeri NT5 sistemlere gelirsek, bu sistemler malesef direk çalışmıyor. Bu sistemlerin sorunsuz çalışması için bir takım yöntemler kullanıyoruz. Ben iso dosyasından kurulum yapıyorum ve yöntemini forumda anlatmıştım. Yardım dosyasında gereki link ve bilgiler mevcuttu...

[quote name='blue_life' date='30 April 2012 - 10:47 ' timestamp='1335782845' post='1194454']
@ghostefe
Daha önceki denememde 11 versiyonu işin aşağıdaki kodları ben flash diskimden çalıştırmıştım ama her zaman işe yararmı bilmiyorum. Senin için onlardan uyarlama yaptım. Deneyip sonucuyazarsın.
[/quote]

title Ubuntu 12.04 Desktop-i386\n Install Ubuntu
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

Yukarıdaki kodu kullandım fakat yine olmadı.Şöyle bir hata aldım :

[spoiler][img]http://i.imgur.com/HQZUb.jpg[/img][/spoiler]

Edited by blue_life

Windows7 duruluda sorun yok başka bir bilgisayara xp kurmak zorunda kaldım,hazırlayamadım xp kurulumunu ".iso" dosyası ve "BOOT.GZ" ikisinide yapamadım,iso dosyasını belki yanlış kullanıyor olabilirmiyim klasörün isminimi değitirmek lazım,yada daha alternetif ne önerebilirsin.Teşekkürederim.

@ghostefe

Az önce bakıp sorunsuz çalıştırdım. Uyguladığım yöntemin zamanla konu içinde kaybolmaması için, yardım dosyasına da ekledim.
Aşağıdaki linkten yardım dosyasını indirip, yardım dosyasındaki [b]Diğer Anlatımlar/Ubuntu[/b] bölümünü incele. Bu arada sonucu yazmayı da unutma!

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.zxq.net/Files/Grub4dos/Rehber.zip[/b][/u][/color]

Kullandığım grub4dos komutları yardım dosyasına ekledim lakin burdan da verelim...

[spoiler][notice]# =========================================================================
# Ayrıntı için yardım dosyasına bakınız!

title Try Ubuntu without installing
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Install Ubuntu
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Check disc for defects
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true boot=casper integrity-check iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Test memory
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /install/mt86plus

title Try Ubuntu without installing
set BOOTFILE=/USBMENU/UBUNTU/UBUNTU12_BOOT.ISO
if exist %BOOTFILE% || find --set-root %BOOTFILE%
map %BOOTFILE% (0xFF) || map --mem %BOOTFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Install Ubuntu
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Check disc for defects
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true boot=casper integrity-check iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Test memory
map --hook
root (0xFF)
kernel /install/mt86plus

# =========================================================================[/notice][/spoiler]

@crberus

Aldığın hata nedir? Biraz daha detay vermelisin. Bu arada ilgili programı C:\ D:\ gibi sürücünün anadizinindeki bir klasöre çıkartıp çalıştırırsan, bazı hatalardan kurtulmuş olursun!

Edited by blue_life
Mesaj, konunun bozuk görüntülenmesine neden olduğu için düzenlenmiştir.

Direkt olarak ubuntu12.iso dan ne yaptıysam çalışmadı ama ubuntu12_boot.iso dosyası oluşturarak ona göre olan komutlar ile sorunsuz olarak çalıştırmayı başardım.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Ayrıca rehber çok iyi olmuş.Tüm sorularımıza cevap verecek nitelikte.

Edited by blue_life
Mesaj, konunun bozuk görüntülenmesine neden olduğu için düzenlenmiştir.

@ghostefe

Aslında direk olarak ubuntu12.iso dan çalışabilir. Bunun için ubuntu12.iso nun birleştirilmesi gerekiyor. Nedense bazen bazı flash disklerde birleştirme yapılsada işe yaramıyor.
Işte ikinci yöntemde, bunun için iso dosyasını ufaltıp tekerar deniyoruz. Işlem başarısız olursa, ufalttığımız iso dosyasını rame yükleyerek çalıştırıyoruz...

Yardım dosyasına gelirsek, benim gözümde yarısı tamamlandı sayılır ama malesef dosyayla ilgilenemiyorum (Zaman alıcı bir konu). Umarım bir gün bakıp, geri kalan kısımları da yazabilirim...

ustam çok sağol o gün teamviewer üzerinde bağlantı yapıpta bana ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler.
sizin sayenizde xp ve windows 7 iso dosyalarını usb üzerine ekleyebilyorum artık
Ben acronis ve ntldr indirdim amma bir türlü usb üzerine editlemeyi başaramadım.
elinizde hazır içinde acronis,ntldr, w7 vista ve xp şifre sıfırlayıcı ,cd çalışan bluelifexp site üzerinde indirdim amma bir türlü multiboot ekleyemedim
Eğer bana hazır bir tane upload eden arkadaş varsa çok sevinirim
Multiboot 1.9 usbroot dosyası gfxmenü bölümü yok amma 1.7 versiyonunda var 1.9 nasıl gizlemişsen ustam helal olsun artık tam 2 saat araştırdım bulamadım
bana bunun içinde ayrı bilgi verirsen çok sevinirim

slm blue_life çalışmaların için öncelikle sana çok teşekkür ediyorum.

bir sorum olacak yardım edersen çok sevinirim.
[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/BL_ANIMATE-1.png[/img]
bu menü de en altta F9 yeniden başlat f10 kapat yazıyor bu yazı sağa yaslı ben bunu sol tarafa almak istiyorum bir de f1 help f2 other options eklemek istiyorum
yani soldan başlayıp f1 help f2 other options f9 yeniden başlat f10 kapat butonlarını koymak istiyorum.

saygılarımla.iyi çalışmalar.

[b][quote]Bu arada iso oluşturulurken, benzer dosyalar tek bir dosyaya bağlanmakta ve iso dosyamızın boyutu küçülmektedir.
Bir nevi sıkıştırma da diyebiliriz. Bu sayede birden fazla windows xp ve benzeri sistemi bir CD ye sığdırabilirsiniz.
Misal ISO_ROOT klasöründe 100 tane 20 MB büyüklüğündeki aynı dosyayı kopyaladığımızı varsayalım.
Iso oluştuktan sonra bu dosyanın kapladığı alan 100 * 20 = 2000 MB olmaz. Yaklaşık 21 MB olur :) [/quote]

hocam ben olusturdugum multıboot dvdye win7 32 bıt ve hiren bottla bırlıkte 4 tane xp ekeldım
yukardaki anlatıma gore
win7:2.2 gb
hiren:650 mb
ve 4 tane xp, her bırı 650 mb

toplamda 3-4 gb arası bır iso olusması gerekırken 5.5 gb civarsında bir multiboot isosu oluşuyor
sorun nerde olabılır?
tşkler[/b]

Edited by ozanaus

@halil72

Acronis isolarını direk grub4dos ile çalıştırabilirsin. USBMENU.LST dosyasında örnekler mevcuttu. Ntldr diyerek neyi kastediyorsun anlamadım.
Kısaca yazdıklarının hemen hemen hepsini biraz kurcalayarak ekleyebilirsin.

Gfxmenulere gelirsek, ilgili dosyalar USB_ROOT\USBMENU\GFXMENU klasöründedir. Yani bir gizleme söz konusu deyil. Belki kazara sen silmiş olabilirsin...

@biraficisi

Malesef ilgili gfxmenudeki seçenekleri diğer tarafa alamazsın. :( Yerleri hatırladığım kadarıyla sabitti. Diğer ayarlar için gfx menüsünü açıp, gfxboot.cfg dosyasını düzenlemelisin...

@ozanaus

XP kurulumundaki dosyalar bir birinden farklıysa (yani md5 değerleri tutmuyorsa) haliyle iso dosyan büyük olur. Belki iso oluşturduğumuz cmd dosyasındaki komut hatalıdır. İstersen ISO_ROOT klasörüne 5-10 mb büyüklüğünde bir dosyanın üç-beş kopyasını oluşturup, iso oluştur ve boyutuna kontrol et.

@blue_life ellerinize saglık cok güzel calısma olmus

Söyle bir sorum olacak
vista/7 RooT'dan kurmak için usb ana dizine dosyaları kopyalarsak RooT'dan kurabiliyoruz.
ben usb ana dizinden kurmak yerine usb ana dizininde vista klasörü acıp oraya dosyaları kopyaladım
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1336766390__222222.png[/img]
ve ordan root etmek istiyorum bunun icin USBMENU'deki kodları nasıl degistirmem gerek ?
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1336766257__111111.png[/img]